Nízký testosteron u žen: příznaky a možnosti léčby

Nízký testosteron u žen: příznaky a možnosti léčby

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Nízký testosteron (často nazývaný nízký T) je podmínkou, kterou zažívá mnoho mužů, ale co nízký testosteron u žen? Je třeba se toho obávat? I když to není tak běžné jako u mužů, některé ženy mají nízké T, což může způsobit celou řadu příznaků.

Životně důležité orgány

 • Ženy, stejně jako muži, potřebují testosteron pro normální fungování. Nízká hladina testosteronu může způsobit problémy ženám, včetně nízké sexuální touhy, úbytku kostní hmoty a neplodnosti.
 • Nízká hladina testosteronu může způsobit problémy ženám, včetně nízké sexuální touhy, úbytku kostní hmoty a neplodnosti.
 • Kromě stárnutí mohou zdravotní stavy, jako je operace vaječníků, problémy s hypofýzou, anorexie a léky, jako jsou perorální antikoncepční pilulky a glukokortikoidní steroidy, vést k nízké hladině testosteronu u žen.
 • V současné době se nedoporučuje léčit nízkou hladinu testosteronu u žen substituční terapií testosteronem.

Co je testosteron?

Testosteron je více než jen primární mužský hormon ( androgen ). Zatímco muži mohou mít přibližně 20–25krát vyšší hladiny testosteronu než ženy potřebují testosteron také ženy (Fabbri, 2016).

Ženy tvoří testosteron ve speciálních buňkách vaječníků buňky theca . Rovněž vytvářejí testosteron v nadledvinách, malých specializovaných žlázách, které sedí na vašich ledvinách. Dalším zdrojem testosteronu je tuková tkáň nebo tělesný tuk. Většina testosteronu, který žena produkuje, se však přemění na estradiol, který se stává estrogenem, hlavním ženským hormonem (Udoff, 2020).

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Téměř veškerý testosteron u žen je spojen s globulinem vázajícím pohlavní hormony (SHBG), což ztěžuje přístup vašeho těla. Volný testosteron není vázán na bílkoviny a celkový testosteron je celková koncentrace jak testosteronu vázaného na bílkoviny, tak volného testosteronu.

Proč ženy potřebují testosteron?

Testosteron je důležitou součástí zdraví a wellness ženy, ale klíčem je rovnováha - nízký nebo vysoký testosteron může vést k problémům. Ženy potřebují určitou hladinu testosteronu pro následující funkce (Tyagi, 2017)

 • Sexuální apetit (libido)
 • Udržování svalové hmoty a hustoty kostí
 • Nálada a energetické hladiny
 • Plodnost

Stejně jako muži, hladiny androgenů u žen s věkem klesají, i když se hladiny obecně v menopauze stabilizují. Zdravotní stavy, které ovlivňují vaječníky nebo nadledviny mohou také vést k nízké hladině testosteronu u žen (Udoff, 2020).

Co se stane, když jsou hladiny testosteronu u žen příliš nízké

Nerovnováha testosteronu může ovlivnit pohodu a sexuální funkci ženy. Příznaky nízkého T u žen může zahrnovat (Udoff, 2020):

 • Snížená sexuální touha
 • Snížená spokojenost se sexem
 • Neplodnost
 • Nepravidelné menstruační cykly
 • Vaginální suchost
 • Slabší kosti a ztráta kostní denzity (osteoporóza)

Vztah mezi hladinami testosteronu a těmito příznaky je však nejasný. 2014 Pracovní skupina pro endokrinní společnost zkoumali hladiny testosteronu u žen s těmito příznaky. Nenašli korelaci mezi konkrétními hladinami testosteronu a přítomností těchto příznaků. Zatímco ženy potřebují testosteron, přesná souvislost mezi nízkou hladinou testosteronu a těmito potenciálními vedlejšími účinky nebyla prokázána, zejména u jinak normálních zdravých žen (Wierman, 2014).

Zdarma testosteron a vaše zdraví

6 minut čtení

Co způsobuje nízkou hladinu testosteronu u žen

Několik podmínky může vést k nízké hladině testosteronu u žen, včetně (Udoff, 2020):

 • Stárnutí: Hladina testosteronu s věkem přirozeně klesá, dokud žena nedosáhne menopauzy. U žen v menopauze vaječníky nadále produkují testosteron, ale ne estrogen.
 • Bilaterální ooforektomie: To je, když máte oba vaječníky chirurgicky odstraněny. Vzhledem k tomu, že vaječníky stále produkují testosteron i po menopauze, mají ženy, které podstoupily tuto operaci, ještě nižší hladinu testosteronu než ženy po menopauze.
 • Primární nedostatečnost nadledvin: Pokud vaše nadledviny nepracují správně, možná nebudete mít dostatek testosteronu.
 • Dysfunkce hypofýzy: V normálním produkčním cyklu testosteronu uvolňuje hypofýza (žláza ve spodní části mozku) hormon zvaný luteinizační hormon (LH), který říká vašim vaječníkům, aby produkovaly testosteron. Pokud vaše hypofýza nefunguje normálně, vaše vaječníky nemusí nikdy dostat signál k produkci testosteronu.
 • Anorexia nervosa: Anorexia nervosa je stav, kdy hladovění samo o sobě vede k těžké podvýživě. Lidé s anorexií mají velmi málo tělesného tuku, což je významný zdroj testosteronu u žen. Tento stav také ovlivňuje schopnost hypofýzy normálně produkovat LH, což má za následek nízkou hladinu testosteronu (Misra, 2016).
 • Léky: Perorální antikoncepční pilulky (obvykle obsahující estrogen a progesteron) zabraňují vaječníkům produkovat tolik testosteronu jako obvykle. Rovněž snižují množství volného testosteronu zvýšením hladiny globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG). Když je testosteron vázán na SHBG, není tělu k dispozici - takže OCP v podstatě vylučují testosteron z oběhu. Glukokortikoidové steroidní léky také snižují hladinu testosteronu snížením funkce nadledvin.
 • Virus lidské imunodeficience (HIV): Ženy s HIV mohou mít nízkou hladinu testosteronu.

Možnosti léčby

Na rozdíl od mužů vědci stále plně nechápou, jak nízká hladina testosteronu ovlivňuje ženy, ani nejlepší přístup k léčbě.

Pracovní skupina pro endokrinní společnost z roku 2014 nedoporučuje léčbu nízkých hladin testosteronu u žen s hormonální substituční terapií, protože není k dispozici dostatek důkazů, které by prokázaly, že tento typ léčby zlepšuje příznaky. Jinými slovy, ženy by neměly užívat testosteron nebo doplňky DHEA k léčbě nízké hladiny testosteronu, protože opravdu nevíme, jaké hladiny androgenů jsou potřebné pro normální fungování žen (Wierman, 2014).

Pracovní skupina udělala výjimku u postmenopauzálních žen s poruchou hypoaktivní sexuální touhy (HSDD) (Wierman, 2014). HSDD je sexuální dysfunkce, která ovlivňuje 10% dospělých žen . Způsobuje, že ženy pociťují nedostatek motivace k účasti na sexu v důsledku snížené sexuální touhy nebo neschopnosti udržet si zájem o celou sexuální aktivitu - to může být pro některé ženy docela nepříjemné (Goldstein, 2017).

Testosteronová náplast pro substituční terapii testosteronem

5 minut čtení

Krátkodobá léčba testosteronem zlepšila příznaky HSDD u některých postmenopauzálních žen. Je zajímavé, že se zdá, že hladiny testosteronu v krevních testech po hormonální substituční terapii neodpovídají zlepšení příznaků. Náhrada testosteronu se nedoporučuje u premenopauzálních žen s HSDD (Wierman, 2014). Ale i pro ženy po menopauze bychom měli poznamenat, že tato krátkodobá léčba testosteronem byla podána v rámci studie a že náhrada testosteronu u žen není schválena FDA.

Další obava týkající se léčby žen, které mají nízkou hladinu testosteronu substituční léčba testosteronem jsou omezené údaje týkající se bezpečnosti této terapie pro ženy. Ženy se mohou setkat s vedlejšími účinky nahrazení testosteronem, včetně vypadávání vlasů, akné, nadměrného ochlupení na obličeji a prohloubení hlasu.

Studie zabývající se vztahem mezi androgenní terapií a vývojem rakoviny prsu měly různé výsledky, zejména u postmenopauzálních žen. A konečně, vědcům stále není jasné, jak substituční léčba testosteronem ovlivňuje riziko kardiovaskulárních onemocnění u ženy (Udoff, 2020).

Léčba testosteronem je neschváleno FDA pro použití u žen. Ženy by se měly vyvarovat používání přípravků obsahujících testosteron, které jsou určeny pro muže k léčbě jejich příznaků, zejména bez lékařského poradenství. Pokud se vy a váš poskytovatel zdravotní péče rozhodnete pro léčbu testosteronem, budete si muset pravidelně kontrolovat hladinu a dávat pozor na známky příliš velkého množství testosteronu (např. Akné, růst vlasů atd.) (Faubion, 2015).

Změny životního stylu, které vám mohou pomoci zlepšit některé z příznaků nízké hladiny testosteronu, zahrnují:

 • Dieta a cvičení
 • Dostatek vápníku (pro zdravé kosti)
 • Sexuální terapie na pomoc sexuálnímu fungování
 • Snižování stresu a dostatek spánku

Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče

Rovnováha hladin hormonů je zásadní pro vaše zdraví a wellness. Pokud vaše hladina testosteronu není uspokojivá, mohou se u vás objevit vedlejší účinky. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte obavy o hladinu testosteronu.

Reference

 1. Faubion, S.S. & Rullo, J.E. (2015). Sexuální dysfunkce u žen: praktický přístup. Americký rodinný lékař, 15 ; 92 (4): 281-288. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2015/0815/p281.html
 2. Goldstein, I., Kim, N. N., Clayton, A. H., DeRogatis, L. R., Giraldi, A., Parish, S. J., et al. (2017). Hypoaktivní porucha sexuální touhy: Mezinárodní společnost pro studium sexuálního zdraví žen (ISSWSH), panel odborníků na konsenzus. Mayo Clinic Proceedings, 92 (1), 114–128. doi: 10.1016 / j.mayocp.2016.09.018. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27916394/
 3. Misra, M., & Klibanski, A. (2016). Anorexia Nervosa a její související endokrinopatie u mladých lidí. Výzkum hormonů v pediatrii, 85 (3), 147–157. doi: 10,1159 / 000443735. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26863308/
 4. Tyagi, V., Scordo, M., Yoon, R. S., Liporace, F. A., & Greene, L. W. (2017). Přehodnocení role testosteronu: Chybí nám něco ?. Recenze v urologii, 19 (1), 16–24. doi: 10,3909 / riu0716. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5434832/
 5. Udoff, L.C. (2020, květen). Přehled nedostatku androgenu a terapie u žen. Crowley, W.F., Barbieri, R.L, Martin, K.A. (Eds.). Citováno dne 4. března 2021 z https://www.uptodate.com/contents/overview-of-androgen-deficiency-and-therapy-in-women
 6. Wierman, M. E., Arlt, W., Basson, R., Davis, S. R., Miller, K. K., Murad, M. H., Rosner, W., & Santoro, N. (2014). Androgenní terapie u žen: přehodnocení: směrnice klinické praxe endokrinní společnosti. The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, 99 (10), 3489–3510. doi: 10.1210 / jc.2014-2260. Citováno z https://academic.oup.com/jcem/article/99/10/3489/2836272 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25279570/
Vidět víc