Příznaky nízkého testosteronu: 10 příznaků nízkého T

Příznaky nízkého testosteronu: 10 příznaků nízkého T

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Testosteron má problém s obrazem - je spojen s agresivitou, egem a hrubou silou namísto promyšlenosti a schopností generování memů, které jsou pro moderní společnost nezbytné. Ale bez testosteronu by muži doslova nebyli muži. Pravděpodobně víte, že testosteron je zodpovědný za vývoj mužského těla v pubertě, ale hormon hraje klíčovou roli ve zdraví mužů v každém věku. A když se vaše hladina testosteronu sníží, může to způsobit řadu příznaků, které snižují kvalitu vašeho života. Ale nemusíte s tím žít. Zde je postup, jak to rozpoznat a zacházet s nimi.

Životně důležité orgány

 • Nízký testosteron (nebo nízký T) znamená, že máte méně než optimální hladinu klíčového mužského pohlavního hormonu v krvi.
 • Testosteron (spolu s DHT, který pochází z testosteronu) způsobuje vývoj sekundárních sexuálních charakteristik v pubertě, ale je to důležité pro několik tělesných procesů po celý život.
 • Hladiny testosteronu přirozeně klesají, počínaje kolem 40. roku života.
 • Nízká T může způsobit různé fyzické a duševní příznaky, včetně sexuální dysfunkce, ztráty svalové hmoty a deprese.
 • Tento stav lze vyřešit substituční terapií testosteronem. Výzkum ukazuje, že několik doplňků může u některých lidí pomoci zvýšit testosteron.

Co je nízký testosteron?

Nízká hladina testosteronu (také známá jako hypogonadismus nebo nízká T) je abnormálně nízká hladina testosteronu v krvi.

Testosteron je produkován varlaty a nadledvinkami. Je to androgen nebo mužský pohlavní hormon, který je přítomen od narození a je tím, co dělá plod mužem. Během puberty narůstají hladiny testosteronu, které produkují sekundární sexuální vlastnosti, jako je růst svalů, ochlupení a produkce spermií. A T hraje po celý život důležitou roli ve zdraví mužů, reguluje libido, erektilní funkce, produkci spermií, hustotu kostí, svalovou hmotu, stabilitu nálady a další.

Hladiny testosteronu s věkem přirozeně klesají, počínaje kolem 40. Podle Clevelandské kliniky, kromě stárnutí, existuje mnoho dalších příčin snížení hladiny testosteronu. Zahrnují obezitu, problémy se spánkem, jako je spánková apnoe, chronická onemocnění, určité typy infekcí (jako je HIV) a některé léky (včetně opioidů a steroidů).

Testosteron ovlivňuje širokou škálu tělesných funkcí, takže nízké hladiny mohou mít různé zdánlivě nesouvisející příznaky a příznaky.

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

rozdíl mezi lupy a suchou pokožkou

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

Diagnostika nízkého testosteronu

Výskyt nízkého testosteronu se zvyšuje s věkem. Lékař může zkontrolovat váš testosteron pomocí krevního testu. Různá těla mají různé pokyny pro definování normální hladiny testosteronu. Jako obecné pravidlo si můžeme představit normální hladinu testosteronu mezi 300 a 1 000 nanogramů na deciliter (ng / dL). Hladiny testosteronu se však během dne významně liší. Nejvyšší jsou ráno - a mění se ze dne na den. Proto lékaři obvykle vyžadují dvě ranní hladiny testosteronu (obvykle mezi 7:00 a 9:00) v jednotlivé dny, než diagnostikují muže s nízkým T.

Běžné příznaky nízké hladiny testosteronu

 1. Nízká sexuální touha. Pokles sexuální touhy je běžným znakem nízké hladiny testosteronu. Ale není to univerzální: Někteří muži udržují normální sexuální apetit i přes nízkou T.
 2. Erektilní dysfunkce. To může zahrnovat méně spontánních erekcí, potíže s erekcí během sexuální aktivity nebo méně ranních erekcí.
 3. Změny spánkových vzorců / únava. Nízké T může narušit váš spánek v ironickém cyklu - může způsobit nespavost nebo poruchy spánku, které vám zabrání získat adekvátní shuteye. Ale spánek je tehdy, když tělo produkuje testosteron, takže je důležité každou noc získat sedm až devět hodin kvalitního spánku.
 4. Snížená svalová hmota. Testosteron přispívá k budování svalů, takže když jsou vaše hladiny T sníženy, svalová hmota může klesat. Může se zvýšit tělesný tuk, což vede k obezitě. Může také dojít k gynekomastii nebo rozvoji prsní tkáně u mužů. Dobrá zpráva: Cvičení pro posílení (neboli budování svalů) mohou zvýšit hladinu testosteronu.
 5. Snížená hustota kostí. Příznaky mohou zahrnovat bolest zad nebo ztrátu výšky, ale často se tiše vyvíjí snížená hustota kostí, dokud náraz nebo pád nezlomí kosti. Váš poskytovatel zdravotní péče může posoudit vaše zdraví kostí pomocí testu kostní minerální hustoty (BMD).
 6. Ztráta vlasů. Většinu případů vypadávání vlasů u dospělých mužů lze přičíst plešatosti u mužů, která je způsobena DHT, vedlejším produktem testosteronu, který napadá vlasové folikuly na pokožce hlavy. Ale v některých případech může nízká hladina testosteronu způsobit vypadávání vlasů.
 7. Nízký objem spermatu.
 8. Nízký počet krvinek. Pokles testosteronu může způsobit anémii, snížení počtu červených krvinek.
 9. Nízká energie. Únava obvykle doprovází snížený testosteron. Ale chronická únava může mít mnoho příčin; pokud to prožíváte, je důležité, abyste byli ohodnoceni svým lékařem.
 10. Změny nálady nebo známky deprese. Mezi ně patří podrážděnost, únava, chronická nízká nálada, pocity beznaděje nebo nedostatek radosti z činností, které vám dříve byly příjemné.


Jednotlivci mohou zaznamenat všechny, některé nebo žádné z těchto příznaků. Pro definitivní diagnózu je třeba hladiny testosteronu měřit pomocí krevních testů.

Léčba nízkého testosteronu

Pokud máte nedostatek testosteronu, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit TRT nebo substituční terapii testosteronem, což je způsob, jak zvýšit hladinu testosteronu schválený FDA. Terapii testosteronem lze podávat následujícími způsoby:

 • Kožní náplast
 • Gely
 • Injekce
 • Chirurgicky implantované pelety
 • Tablety

Častým vedlejším účinkem substituční terapie testosteronem je nízký počet spermií. Riziko TRT spočívá v tom, že když přidáte umělý testosteron, může to vaše tělo přimět ke zpomalení produkce GnRH, LH, FSH, které signalizují hormony produkované v mozku, protože si myslí, že toho děláte dost. To může mít nežádoucí vedlejší účinek zpomalení produkce spermií a zhoršení schopnosti vašeho těla vytvářet si vlastní testosteron, což vás může stát závislými na pokračujícím TRT.

Přírodní léčba nízkého testosteronu

Pokud máte podezření, že byste mohli mít nízkou hladinu testosteronu, je dobré vyhledat lékařskou pomoc od poskytovatele zdravotní péče, který si může objednat testy, abyste získali úplný obraz o tom, co se děje. Možná máte nízký testosteron, nebo to může být další zdravotní stav, který lze léčit a vyřešit.

To znamená, že existují některé vitamíny a doplňky, které podle některých výzkumů mohou zvýšit hladinu testosteronu.

 • Vitamin D. Mnoho Američanů má nedostatek slunečního svitu, který se tak jmenuje, protože tělo si ho produkuje přirozeně, když je pokožka vystavena slunci. To může být zvláštní odpovědnost pro muže, protože nízká hladina vitaminu D by mohla přispět k nízké T. Některé studie ukazují že doplnění vitaminu D může zlepšit sexuální funkce a zvýšit hladinu testosteronu u mužů s nedostatkem vitaminu D (Pilz, 2011).
 • Hořčík. Některé studie nalezly že suplementace hořčíku může zvýšit hladinu testosteronu u mužů (Maggio, 2014).
 • Zinek. Výzkum ukázal že užívání doplňku zinku může zlepšit kvalitu spermatu u mužů s neplodností a zvýšit hladinu testosteronu u mužů s nedostatkem zinku (Fallah, 2018).
 • Ashwagandha. V malé studii z roku 2019 , muži s nadváhou, kteří užívali doplněk ashwagandha po dobu 16 týdnů, zaznamenali 15% nárůst testosteronu ve srovnání s muži, kteří dostávali placebo (Lopresti, 2019).
 • Pískavice řecké seno. 12týdenní studie zjistili, že u mužů, kteří užívali doplněk pískavice řecké, došlo ve srovnání s muži, kterým bylo podáváno placebo, ke zvýšení hladiny testosteronu, ranní erekce a frekvence sexuální aktivity (Rao, 2016).
 • DHEA. Tento hormon produkovaný v nadledvinách je přirozeným posilovačem testosteronu. Některé studie nalezly že užívání doplňku DHEA může zvýšit hladinu volného testosteronu ve spojení s cvičením (Liu, 2013).

I když jsou tyto studie slibné, mnoho dalších studií nenašlo asociace mezi užíváním doplňků a hladinou testosteronu. Pokud jste skutečně diagnostikováni s nízkým obsahem testosteronu, neměli byste se spoléhat na doplňky léčby. Místo toho si o TRT promluvte se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

 1. Fallah, A., Mohammad-Hasani, A., & Colagar, A. H. (2018). Zinek je základním prvkem mužské plodnosti: přehled rolí Zn v oblasti zdraví, klíčení, kvality spermatu a oplodnění mužů. Journal of Reproduction & Neplodnost , 19 (2), 69–81. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6010824/
 2. Liu, T. C., Lin, C. H., Huang, C. Y., Ivy, J. L. a Kuo, C. H. (2013). Vliv akutního podávání DHEA na volný testosteron u mužů středního věku a mladých mužů po intervalovém tréninku s vysokou intenzitou. Evropský žurnál aplikované fyziologie , 113 (7), 1783–1792. doi: 10.1007 / s00421-013-2607-x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23417481
 3. Lopresti, A. L., Drummond, P. D., & Smith, S. J. (2019). Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, crossover studie zkoumající hormonální a vitalitní účinky Ashwagandhy (Withania somnifera) na stárnutí, muže s nadváhou. American Journal of Mens Health , 13 (2), 1557988319835985. doi: 10.1177 / 1557988319835985, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30854916
 4. Maggio, M., Vita, F. D., Lauretani, F., Nouvenne, A., Meschi, T., Ticinesi, A.,… Ceda, G. P. (2014). Souhra mezi hořčíkem a testosteronem v modulační fyzické funkci u mužů. International Journal of Endocrinology , 2014 . doi: 10.1155 / 2014/525249, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24723948
 5. Pilz, S., Frisch, S., Koertke, H., Kuhn, J., Dreier, J., Obermayer-Pietsch, B.,… Zittermann, A. (2011). Vliv suplementace vitaminu D na hladinu testosteronu u mužů. Hormonální a metabolický výzkum , 43 (03), 223–225. doi: 10,1055 / s-0030-1269854, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154195
 6. Rao, A., Steels, E., Inder, W. J., Abraham, S., & Vitetta, L. (2016). Testofen, specializovaný extrakt z Trigonella foenum-graecumseed, snižuje ve dvojitě zaslepené randomizované klinické studii symptomy poklesu androgenu související s věkem, zvyšuje hladinu testosteronu a zlepšuje sexuální funkce u zdravých stárnoucích mužů. Stárnoucí muž , 19 (2), 134–142. doi: 10.3109 / 13685538.2015.1135323, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26791805
Vidět víc