Losartan: jaké je pro mě správné dávkování?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Léky a dávky ve skutečnosti nejsou univerzální. Ale pokud jde o nalezení správného dávkování, není to vždy tak snadné jako zkoušet boty. Poskytovatel zdravotní péče může někdy potřebovat čas a úpravy více dávek, než dosáhne harmonogramu dávkování, který je pro vás vhodný. Pokud s léčbou losartanem právě začínáte nebo jste nedávno upravili dávkování, potřebujete vědět.

wellbutrin xl 450 mg hubnutí

Životně důležité orgány

  • Losartan je lék používaný k léčbě vysokého krevního tlaku, ke snížení rizika mozkové mrtvice a ke snížení poškození ledvin u lidí s cukrovkou.
  • Standardní počáteční dávka losartanu je 50 mg.
  • Menší počáteční dávky 25 mg se používají u pacientů s určitými zdravotními podmínkami a vyšší dávky se někdy používají, pokud standardní dávky nestačí ke zvládnutí vašich příznaků.

Standardní počáteční dávka pro dospělé užívající losartan je 50 mg tableta užívaná jednou denně ústy. Losartan je schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě vysoký krevní tlak, snižují riziko cévní mozkové příhody u pacientů s vysokým krevním tlakem a zvládají problémy s ledvinami spojené s cukrovkou (diabetická nefropatie).

Doporučená počáteční dávka pro léčbu kteréhokoli z těchto stavů je stejná. Těm, kteří jsou léčeni na vysoký krevní tlak s hypertrofií levé komory, může být jako další léčba předepsán losartan a také diuretikum, jako je hydrochlorothiazid (FDA, 2018).

Váš poskytovatel zdravotní péče vás může začít s nižší dávkou, pokud máte určité zdravotní podmínky. Tato nižší dávka je obvykle 25 mg užívaná jednou denně. Mezi ty, kteří mohou dostat nižší počáteční dávku losartanu, patří pacienti s problémy s játry, starší dospělí a jednotlivci, kteří také užívají diuretika (pilulky na vodu) (FDA, 2018).

Pokud začnete s dávkou 50 mg, může vám být dávka zvýšena, pokud 50 mg losartanu nestačí k adekvátnímu snížení krevního tlaku na zdravé rozmezí. V takovém případě může být vaše dávka zvýšena z 50 mg na 100 mg užívaných jednou denně.

reklama

jaké jsou příznaky vysokého testosteronu u žen

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Dávky mohou být zvýšeny až na maximálně 100 mg u dospělých s vysokým krevním tlakem nebo problémy s ledvinami způsobenými cukrovkou. U pacientů s vysokým krevním tlakem a hypertrofií levé komory, kteří dostávají také diuretické léky, může váš poskytovatel zdravotní péče zvýšit dávku obou léků, pokud to uznají za vhodné (FDA, 2018). V některých případech může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit, abyste užívali léky dvakrát denně (Szauder, 2015).

Tablety losartanu by měly být skladovány při pokojové teplotě, mimo dosah dětí. V případě vynechání dávky by měl být lék užit, jakmile si vzpomenete, pokud není téměř čas na další dávku. V takovém případě jednoduše užijte další dávku podle plánu. Losartan lze užívat s jídlem nebo bez jídla (FDA, 2018).

Co je losartan?

Losartan patří do třídy léků nazývaných blokátory receptorů pro angiotensin (ARB), která zahrnuje také léky valsartan a irbesartan. ARB se obecně používají k léčbě vysokého krevního tlaku, i když je lze použít i za jiných podmínek. Losartan také je schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro snížit riziko cévní mozkové příhody a snížit riziko problémů s ledvinami u lidí s cukrovkou (DailyMed, 2020).

Losartan lze použít i mimo značku po infarktu ke zlepšení příznaků srdečního selhání u lidí, kteří mají nepříznivé reakce na léčbu první linie, ACE inhibitory. ARB lze také použít k léčbě nediabetického onemocnění ledvin (UpToDate, n.d.). Losartan je dostupný jak ve formě obecných tablet losartanu draselného, ​​tak pod značkou Cozaar.

ARB snižují krevní tlak o blokování účinků hormonu nazývaného angiotensin II které přirozeně produkuje tělo (Burnier, 2001). Tento hormon způsobuje zúžení krevních cév a příliš mnoho z toho může v průběhu času vést k vysokému krevnímu tlaku. Tyto léky na předpis uvolňují krevní cévy, rozšiřují je a snižují krevní tlak (DailyMed, 2020).

jak zvýšit průtok krve do pennisu

Potenciální vedlejší účinky losartanu

Mezi nejčastější nežádoucí účinky losartanu patří závratě, ucpaný nos, bolesti zad, bolest na hrudi, průjem, vysoká hladina draslíku v krvi, nízký krevní tlak, nízká hladina cukru v krvi a únava (FDA, 2018).

U losartanu jsou možné závažné nežádoucí účinky, které mohou zahrnovat závažnou alergickou reakci - která se může projevit kopřivkou, svěděním, vyrážkou a potížemi s dýcháním nebezpečně nízký krevní tlak (hypotenze), velmi vysoký draslík v krvi (hyperkalemie), který může způsobit srdeční problémy, a změny funkce ledvin, které mohou zahrnovat selhání ledvin (DailyMed, 2020).

Vzhledem k tomu, že vysoká hladina draslíku v krvi může být nebezpečná, bude pravděpodobně nutné se při užívání ARB vyvarovat potravin s vysokým obsahem draslíku. Minulý výzkum naznačuje, že konzumace potravin s vysokým obsahem draslíku mohou být bezpečné pro lidi se správnou funkcí ledvin (Malta, 2016).

Ale pro ty, kteří užívají ARB, jako je losartan, kteří již mají problémy s ledvinami, jako je chronické onemocnění ledvin (CKD) možná bude nutné omezit potraviny s vysokým obsahem draslíku jako jsou brambory, rajčata, pomeranče a banány (Han, 2013). Rovněž je třeba se vyvarovat náhražek solí, které používají chlorid draselný, a jakýchkoli doplňků stravy nebo multivitaminů obsahujících draslík.

Váš poskytovatel zdravotní péče může sledovat hladinu draslíku v séru pomocí jednoduchého krevního testu, aby zjistil, zda si musíte dávat pozor na příjem draslíku.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Losartanová varování

Losartan může také při kombinaci způsobit vážné nepříznivé účinky s určitými léky. Mohou nastat lékové interakce, pokud je tento lék na předpis smíchán s lithiem, nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) (jako je ibuprofen a naproxen), ACE inhibitory a aliskirenem, což je jiný typ léku, který se také používá ke snížení krevního tlaku ( DailyMed, 2020).

přirozený způsob, jak zvýšit délku penisu

Vy byste měla přestat užívat losartan, pokud otěhotníte protože lék může způsobit poškození plodu nebo dokonce smrt, pokud je užíván během posledních šesti měsíců (druhého a třetího trimestru) těhotenství. Při užívání losartanu byste neměli kojit, protože léčivo může přejít do mateřského mléka (FDA, 2018).

Před zahájením léčby losartanem informujte svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka o tom, jaké další léky nebo doplňky užíváte. Pokud potřebujete podstoupit operaci, informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích, které užíváte. Kombinace losartanu a léků používaných při chirurgické anestezii může zvýšit riziko nebezpečně nízkého krevního tlaku (hypotenze) (Bertrand, 2001).

Reference

  1. Bertrand, M., Godet, G., Meersschaert, K., Brun, L., Salcedo, E., & Coriat, P. (2001). Měla by být léčba antagonisty angiotensinu II ukončena před operací? Anesthesia and Analgesia, 92 (1), 26-30. doi: 10.1097 / 00000539-200101000-00006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11133595/
  2. Burnier, M. (2001). Blokátory receptorů pro angiotensin II typu 1. Circulation, 103 (6), 904-912. doi: 10.1161 / 01.cir.103.6.904. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.cir.103.6.904
  3. DailyMed - tablety losartanu draselného 25 mg, potažené filmem (2020). Citováno dne 2. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a3f034a4-c65b-4f53-9f2e-fef80c260b84
  4. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, říjen). Štítek Cozaar (losartan draselný). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2018/020386s062lbl.pdf
  5. Han, H. (2013). Léky na krevní tlak: ACE-I / ARB a chronické onemocnění ledvin. Journal of Renal Nutrition, 23, e105 – e107. Citováno z https://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276%2813%2900152-0/pdf
  6. Malta, D., Arcand, J., Ravindran, A., Floras, V., Allard, J. P., & Newton, G. E. (2016). Adekvátní příjem draslíku nezpůsobuje hyperkalemii u hypertenzních jedinců užívajících léky, které antagonizují systém renin-angiotensin-aldosteron. American Journal of Clinical Nutrition, 104 (4), 990-994. doi: 10,3945 / ajcn.115.129635. Citováno z https://academic.oup.com/ajcn/article/104/4/990/4557116
  7. Szauder, I., Csajági, E., Major, Z., Pavlik, G., & Ujhelyi, G. (2015). Léčba hypertenze: příznivý účinek podávání dvakrát denně ve srovnání s podáváním perindoprilu a losartanu jednou denně (večer). Výzkum ledvin a krevního tlaku, 40 (4), 374-385. doi: 10,1159 / 000368513. Citováno z https://www.karger.com/Article/Fulltext/368513#
Vidět víc