Losartan (ARB): vše, co potřebujete vědět

Losartan (ARB): vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je losartan a jak funguje?

Losartan patří do třídy léků nazývaných blokátory receptorů pro angiotensin II (ARB). Běžně se používá k léčbě vysokého krevního tlaku a někdy se kombinuje s jinými léky, jako je hydrochlorothiazid.

Životně důležité orgány

 • Losartan je blokátor receptorů pro angiotenzin II (ARB) běžně používaný k léčbě vysokého krevního tlaku, ke snížení rizika mozkové mrtvice u lidí s vysokým krevním tlakem a ke zpomalení progrese onemocnění ledvin u lidí s diabetem 2. typu.
 • Losartan nemusí být tak účinný při snižování rizika mozkové mrtvice u černochů.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří závratě, ucpaný nos, bolesti zad, bolesti svalů a průjem.
 • Mezi závažné nežádoucí účinky patří závažné alergické reakce, nízký krevní tlak a změny funkce ledvin.
 • Varování černé skříňky FDA: Neužívejte losartan, pokud jste těhotná. Pokud během užívání otěhotníte, okamžitě přerušte užívání losartanu. Pokud je užíván během posledních šesti měsíců těhotenství, může způsobit zranění nebo smrt plodu.

Blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB) pracují na systému renin-angiotensin, což je komplexní souhra sloučenin ovlivňujících cévy, srdce a ledviny - tento systém reguluje krevní tlak. Angiotensin II hraje v tomto systému zásadní roli, protože způsobuje zúžení (zmáčknutí) krevních cév - v průběhu času to může vést k hypertenzi. Podle blokování angiotensinu II receptor, losartan brání tomuto zúžení a snižuje krevní tlak (DailyMed, 2020).

Losartan je příbuzný jiné třídě léků na krevní tlak, inhibitorům angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE). Příklady ACE inhibitorů zahrnují lisinopril a enalapril. Losartan i ACE inhibitory působí na renin-angiotensinový systém ke snížení krevního tlaku. Ovlivňují však různé části procesu a mají další vedlejší účinky. Někteří lidé, kteří netolerují ACE inhibitory (kvůli kašlání nebo otokům tkání), mohou místo toho použít losartan.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

skutečně fungují pumpy na penis?

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Na co se losartan používá?

Losartan je Schváleno FDA k léčbě následujících stavů (DailyMed, 2020):

 • Vysoký krevní tlak (hypertenze):
 • Riziko mrtvice
 • Problémy s ledvinami způsobené cukrovkou (diabetická nefropatie)

Vysoký krevní tlak (hypertenze)

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že téměř polovina všech dospělých ve Spojených státech má vysoký krevní tlak (CDC, 2020). Tento stav může ovlivnit vaše cévy, srdce, mozek, ledviny a další části těla. Vysoký krevní tlak nebo hypertenze může také vést k infarktu a srdečnímu selhání. Léčba hypertenze může snížit riziko mrtvice a infarktu. Pokud máte vysoký krevní tlak, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit užívání losartanu (značka Cozaar) kromě změn v životním stylu, jako je zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita a odvykání kouření.

Mrtvice

Lidé s vysokým krevním tlakem jsou vystaveni zvýšenému riziku infarktu a mrtvice. Neustálé pokusy pumpovat krev proti zvýšenému tlaku ve vašich cévách si vybírají daň na srdci. U některých lidí se v důsledku chronického vysokého krevního tlaku vyvine zvětšené srdce, zejména na levé straně srdce - tato strana pumpuje krev do aorty a zbytku těla. Toto zvětšení srdce, nazývané hypertrofie levé komory, naznačuje, že vaše srdce bojuje kvůli zvýšenému krevnímu tlaku.

Užívání losartanu u lidí s vysokým krevním tlakem a hypertrofií levé komory může snížit riziko mrtvice. Je důležité si uvědomit, že v klinických studiích se tento lék nezdá být tak účinný při snižování rizika mozkových příhod Černá lidí (DailyMed, 2020).

Problémy s ledvinami způsobené cukrovkou (diabetická nefropatie)

Cukrovka může způsobit zmatek na vašem těle - může mimo jiné ovlivnit vaše oči, nervy, cévy a ledviny. Významně přispívá k chronickému onemocnění ledvin a konečnému selhání ledvin. Vysoká hladina cukrů ve vaší krvi poškozuje filtrační systém ledvin a způsobuje to únik bílkovin do moči a ztrácí schopnost odfiltrovat odpadní produkty (ADA, n.d.). Riziko onemocnění ledvin u cukrovky se zvyšuje, pokud máte také vysoký krevní tlak.

Losartan může pomoci lidem s diabetem 2. typu a hypertenzí nejen snížit krevní tlak, ale také zpomalit progresi onemocnění ledvin. Léčba vám může pomoci vyhnout se závažným komplikacím, jako je selhání ledvin, které může vyžadovat dialýzu nebo transplantaci ledvin.

Off-label

Losartan je také předepsán pro několik použití mimo označení. Off-label znamená, že lék se používá k léčbě stavů, které nebyly specificky schváleny FDA k léčbě. Některé z mimo označení použití losartanu zahrnují (UpToDate, n.d.):

 • Infarkt: Losartan lze použít po infarktu, často v kombinaci s jinými léky.
 • Srdeční selhání: Při srdečním selhání není vaše srdce dostatečně zdravé, aby adekvátně pumpovalo krev do celého těla. Losartan může pomoci, zejména u lidí, kteří nemohou tolerovat inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE).
 • Marfanův syndrom s aneuryzmou aorty: Marfanův syndrom je zděděný stav, který ovlivňuje vaši pojivovou tkáň, jako jsou oči, krevní cévy atd. Někdy se u lidí s Marfanovým syndromem vyvine balónkový výpotek aorty (největší tepny), který je potenciálně život ohrožující. Léčba losartanem může pomoci snížit pravděpodobnost prasknutí aneuryzmatu.
 • Nediabetické onemocnění ledvin: I když je schválen FDA pro pomoc s diabetickou nefropatií, losartan může také pomoci s nediabetickým onemocněním ledvin.

Jak funguje losartan?

Nežádoucí účinky losartanu

Losartan je účinné antihypertenzivum a je obecně dobře snášen. Jako všechny léky však existují i ​​vedlejší účinky.

Losartan má varování černé skříňky , seriózní doporučení FDA týkající se závažných nežádoucích účinků: Neužívejte losartan, pokud jste těhotná. Pokud během užívání otěhotníte, okamžitě přerušte užívání losartanu. Pokud je užíván během posledních šesti měsíců těhotenství, může způsobit zranění nebo smrt plodu (Medline Plus, 2018).

Časté nežádoucí účinky zahrnout (DailyMed, 2020):

 • Závrať
 • Infekce horních cest dýchacích (např. Nachlazení)
 • Nosní kongesce
 • Bolesti zad
 • Trvalý suchý kašel
 • Vysoká hladina draslíku v krvi (hyperkalemie)
 • Bolest svalů
 • Vyrážka
 • Průjem
 • Snížená citlivost na dotek

Vážné nežádoucí účinky zahrnout (UpToDate, n.d.):

 • Závažná alergická reakce s kopřivkou, svěděním, vyrážkou, potížemi s dýcháním atd.
 • Nízký krevní tlak, zejména u lidí s dehydratací
 • Změny funkce ledvin

Tento seznam nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Možné lékové interakce

Před zahájením léčby losartanem informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech dalších lécích, které užíváte, abyste předešli možnému potenciálu lékové interakce , které zahrnují (DailyMed, 2018):

 • Léky, které zvyšují hladinu draslíku: Vzhledem k tomu, že losartan může zvýšit hladinu draslíku, jeho kombinace s jinými léky, které také zvyšují draslík, může vést k vyššímu množství draslíku ve vašem těle, než je obvyklé. Velmi vysoké koncentrace mohou způsobit bolest na hrudi, nepravidelný srdeční rytmus, nevolnost / zvracení a slabost. Draslík šetřící diuretika se také používají při léčbě vysokého krevního tlaku; příklady zahrnují amilorid a spironolakton. Také byste neměli užívat doplňky draslíku s losartanem, aniž byste se poradili se svým poskytovatelem zdravotní péče. Substituce solí jsou dalším potenciálním zdrojem draslíku, protože často používají chlorid draselný (místo chloridu sodného) - pokud je používáte, informujte svého poskytovatele zdravotní péče.
 • Lithium: Lithium je stabilizátor nálady, který se často používá k léčbě bipolární poruchy. Kombinace lithia s losartanem může vést k vyšším hladinám lithia a zvyšuje riziko toxicity lithia.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): Tyto léky se často používají k léčbě zánětu; příklady zahrnují ibuprofen a naproxen. Pokud však užíváte NSAID s losartanem, riskujete zhoršení funkce ledvin. To platí zejména u lidí, kteří již mají zhoršenou funkci ledvin. NSAID také mohou snížit schopnost losartanu snižovat krevní tlak.
 • ACE inhibitory: ACE inhibitory, jako losartan, působí na renin-angiotensinový systém. I když však také snižují krevní tlak, ovlivňují jinou část systému. Užívání losartanu spolu s ACE inhibitory (jako je lisinopril a enalapril) zvyšuje riziko nežádoucích účinků, jako je nízký krevní tlak (hypotenze), mdloby (synkopa), vysoké hladiny draslíku (hyperkalemie) a zhoršení funkce ledvin (nebo dokonce selhání ledvin). Aliskiren, inhibitor reninu, je další lék, který působí na renin-angiotensinový systém - jeho kombinace s losartanem také zvyšuje pravděpodobnost uvedených nežádoucích účinků, včetně selhání ledvin. Obecně byste neměli kombinovat losartan s jinými léky, které také působí na systém renin-angiotensin.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné lékové interakce s losartanem a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Kdo by neměl užívat losartan?

Z mnoha důvodů by určité skupiny lidí neměly užívat losartan nebo jej užívat opatrně. Tyto skupiny zahrnout (DailyMed, 2020):

 • Těhotná žena: Varování černé skříňky od FDA - Těhotné ženy by neměly užívat losartan. Pokud během užívání otěhotníte, okamžitě přerušte užívání losartanu, protože může způsobit zranění nebo smrt plodu, pokud se užívá během posledních šesti měsíců těhotenství.
 • Kojící ženy: Kojící matky by se měly poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Rozhodnutí vzít si losartan zahrnuje zvážení rizik pro dítě s výhodami pro matku.
 • Černoši: Losartan nemusí být tak účinný při snižování rizika cévní mozkové příhody u černochů s vysokým krevním tlakem a hypertrofií levé komory (zvětšené srdce) tak účinně jako v jiných populacích. Pokud je vaším cílem snížení rizika mozkové mrtvice, promluvte si o dalších možnostech se svým poskytovatelem zdravotní péče.
 • Děti do šesti let: Bezpečnost a účinnost losartanu u dětí do šesti let s vysokým krevním tlakem nebyly studovány.
 • Lidé s abnormální funkcí jater: Protože játra štěpí losartan, lidé se sníženou funkcí jater mohou mít vyšší než očekávané hladiny losartanu (až pětkrát vyšší). Možná bude nutné, aby váš poskytovatel zdravotní péče upravil dávku losartanu, zejména v závažných případech jaterních potíží.
 • Lidé se stenózou renální arterie: Pokud máte stenózu renální arterie, zúžení tepny na ledvinu, riskujete zhoršení funkce ledvin losartanem.

Tento seznam nezahrnuje všechny rizikové skupiny. Další informace získáte u svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka.

Dávkování

Losartan je k dispozici jak jako obecné tablety losartanu draselného, ​​tak jako značka Cozaar. Tablety jsou dostupné v silách 25 mg, 50 mg a 100 mg. Většina lidí obvykle užívá jednu pilulku denně. Pokuste se užívat losartan každý den přibližně ve stejnou dobu, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Někdy vás může váš poskytovatel začít s nižší dávkou a poté postupně zvyšovat sílu léku.

Většina pojistných plánů kryje losartan. Cena 30denní dodávky se pohybuje v rozmezí 8–10 $ (GoodRx.com).

Reference

 1. Americká diabetická asociace (ADA) - onemocnění ledvin (nefropatie) (n.d.). Citováno dne 24. srpna 2020 z https://www.diabetes.org/diabetes/complications/kidney-disease-nephropathy
 2. Benjamin, E., Virani, S., Callaway, C., Chamberlain, A., Chang, A., & Cheng, S. a kol. (2018). Statistiky srdečních chorob a mozkových příhod - aktualizace z roku 2018: Zpráva American Heart Association. Náklad, 137 (12). doi: 10,1161 / cir.0000000000000558. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29386200/
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - fakta o hypertenzi. (2020) Citováno dne 9. září 2020 z https://www.cdc.gov/bloodpressure/facts.htm
 4. DailyMed - tablety losartanu draselného 25 mg, potažené filmem (2020). Citováno dne 24. srpna 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a3f034a4-c65b-4f53-9f2e-fef80c260b84
 5. Medline Plus - Losartan (2018). Citováno dne 24. srpna 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a695008.html#
 6. UpToDate - Losartan: Informace o drogách (n.d.). Citováno dne 24. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/losartan-drug-information?search=losartan&source=panel_search_result&selectedTitle=1~69&usage_type=panel&kp_tab=drug_general&display_rank=1#F25472738
Vidět víc