Losartan a konzumace banánů: co potřebujete vědět

Losartan a konzumace banánů: co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud užíváte losartan (značka Cozaar), možná jste již byli na to upozorněni riziko že tento lék v kombinaci s dalšími faktory může zvýšit hladinu draslíku v krvi (DailyMed, 2018). A zatímco jiným lékům, které mění hladinu draslíku, se lze snadno vyhnout, může být těžší orientovat se v tom, které potraviny byste měli a neměli jíst při užívání losartanu, konkrétně běžných potravin bohatých na draslík, jako jsou banány. Zde je to, co potřebujete vědět o losartanu a konzumaci banánů.

Životně důležité orgány

 • Losartan je lék na předpis používaný ke snížení krevního tlaku.
 • Vzhledem k tomu, jak losartan působí v ledvinách, ovlivňuje také množství draslíku ve vašem těle.
 • U lidí s vysokým krevním tlakem a normální funkcí ledvin nemusí být dieta s vysokým obsahem draslíku při užívání losartanu problémem. U pacientů s onemocněním ledvin však losartan může zvýšit hladinu draslíku na nebezpečně vysokou hladinu.
 • Váš poskytovatel zdravotní péče se může rozhodnout sledovat hladinu draslíku a omezit příjem potravin s vysokým obsahem draslíku, jako je pomerančový džus, banány a rajčata.

Můžete jíst banány při užívání losartanu?

Losartan patří do třídy léků nazývaných blokátory receptorů pro angiotensin (ARB), které se nejčastěji používají k léčbě vysoký krevní tlak (hypertenze), snižují riziko cévní mozkové příhody a snižují pravděpodobnost problémů s ledvinami u lidí s cukrovkou (DailyMed, 2020). Tyto léky působí na systém, který řídí rovnováhu vody a elektrolytů v těle , což znamená, že mohou potenciálně způsobit vysokou hladinu draslíku (Raebel, 2011).

U pacientů léčených ARB nebo jinou běžnou skupinou léků na krevní tlak známou jako ACE inhibitory se výskyt nadměrně vysokých hladin draslíku (hyperkalemie) je přibližně 3,3% (Yusef, 2008). Někteří lidé však mají vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění. U lidí s normální funkcí ledvin tyto léky zvyšujte hladinu draslíku jen mírně.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

jak dlouho trvá, než sildenafil účinkuje

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Riziko hyperkalemie je vyšší u pacientů s problémy s ledvinami, včetně pacientů s chronickým onemocněním ledvin nebo cukrovkou, nebo u pacientů užívajících jiné léky, které povzbuzují tělo k zadržování draslíku, jako jsou draslík šetřící diuretika a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID ) (Phillips, 2007).

Výzkum ARB a příjmu draslíku je omezený. Některé zdravotnické instituce varovat před používáním náhražek soli při užívání losartanu. Tyto produkty mohou používat chlorid draselný, což zvyšuje riziko příliš vysoké hladiny draslíku v krvi v kombinaci s ARB, protože tyto léky snižují schopnosti vašeho těla zbavit se extra draslíku (NHS, 2018; Weir, 2010).

Hyperkalemie, stav, ke kterému dochází, když jsou hladiny draslíku v krvi příliš vysoké, může být mírné nebo závažné, potenciálně působit fatální srdeční arytmie (nepravidelné srdeční rytmy) (Simon, 2020).

A co běžná jídla, která mohou obsahovat přirozeně vysoké hladiny draslíku? Konzumace potravin bohatých na draslík, jako jsou banány, může být bezpečné pro lidi užívající losartan, kteří nemají problémy s ledvinami. Zvýšení draslíku ve stravě byla jednou studií považována za bezpečnou kteří sledovali pacienty s ARB nebo ACE inhibitory, kteří měli pravidelnou funkci ledvin.

Co je srdeční choroba? Co můžete udělat, abyste tomu zabránili?

12 minut čtení

hrbol na penisu bolí při dotyku

Vědci během čtyřtýdenního období zvýšili příjem draslíku účastníky prostřednictvím ovoce a zeleniny a porovnali je s placebovou skupinou (kteří nejedli další potraviny obsahující draslík). A zatímco se balili do draslíku (konzumovali mezi stravou 1 000–4 000 mg draslíku denně), hladiny draslíku v krvi se ve srovnání s kontrolní skupinou významně nezvýšily.

Celkově vědci dospěli k závěru, že konzumace stravy s vysokým obsahem draslíku neohrožuje tyto účastníky hyperkalemií (Malta, 2016).

Je však důležité si uvědomit, že všichni lidé, kteří se studie zúčastnili, měli normální funkci ledvin. A protože losartan mohou užívat lidé s diabetem 2. typu a vysokým krevním tlakem ke zpomalení progrese onemocnění ledvin (DailyMed, 2020), je důležité si uvědomit, že tato studie nepotvrzuje bezpečnost stravování s vysokým obsahem draslíku potraviny pro lidi s poruchou funkce ledvin.

Potraviny s vysokým obsahem draslíku a chronické onemocnění ledvin (CKD)

Pokud vy nebo někdo, koho znáte, máte chronické onemocnění ledvin nebo cukrovku, možná už víte, že losartan lze předepsat ke zpomalení poškození ledvin (FDA, 2018). Protože ledviny hrají důležitou roli při regulaci množství draslíku v krvi, když jsou nefunguje správně , může to vést k přílišnému hromadění draslíku v těle (National Kidney Foundation, 2020).

Pokud užíváte losartan a máte onemocnění ledvin nebo cukrovku, možná budete muset sledovat, kolik draslíku přijímáte stravou. Váš poskytovatel zdravotní péče může sledovat hladinu draslíku v krvi. Pokud váš draslík v krvi zůstane nízký, když užíváte tento lék, může to váš poskytovatel zdravotní péče neomezujte svůj příjem draslíku ve stravě . Pokud však váš draslík v krvi zasáhne určitá rozmezí, můžete být požádáni, abyste sledovali příjem draslíku (Han, 2013).

Zde je návod, jak vám hořčík může pomoci mít zdravé srdce

8 minut čtení

stree overlord převyšuje viagru a cialis

První omezené potraviny jsou ty, které mají velmi vysokou hladinu draslíku (> 500 mg na porci), včetně bílých brambor, sladkých brambor, většiny fazolí a rajčatové omáčky nebo pasty. Potraviny s vysokým obsahem draslíku, které mají 250-500 mg na porci, mohou být také omezeny. To zahrnuje mnoho běžných potravin, například (Han, 2013):

 • Zelenina jako žalud, tykev, artyčoky, ořešák, kukuřice, pastinák, dýně, špenát a rajče
 • Ovoce jako meruňky, avokádo, banány, melouny, sušené ovoce (zejména sušené meruňky), medovice, kiwi, mango, nektarinky a pomeranče
 • Ovocné šťávy, jako je grapefruitový džus, pomerančový džus, rajčatový džus a švestkový džus, stejně jako sportovní nápoje, sušená fazole, čočka, instantní káva, jogurt a mléko

Jíst banány s losartanem závisí na vašem individuálním zdravotním stavu a hladinách draslíku v krvi, ale je možné, že vás váš poskytovatel zdravotní péče může požádat, abyste omezili příjem. Pokud jsou některé z vašich oblíbených jídel s vysokým obsahem draslíku, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda je možné při užívání tohoto léku na krevní tlak upravit stravu tak, aby zahrnovala mírné množství těchto potravin.

jak udržet hladinu testosteronu nahoře

Co je losartan?

Losartan je chemický název léku běžně prodávaného pod značkou Cozaar. Patří do třídy léků nazývaných blokátory receptorů pro angiotensin (ARB) a je schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě vysoký krevní tlak (hypertenze), riziko cévní mozkové příhody a problémy s ledvinami způsobené cukrovkou (DailyMed, 2020).

To lze použít i mimo značku po infarktu na pomoc jednotlivcům se srdečním selháním, kteří nemohou tolerovat ACE inhibitory a léčit nediabetické onemocnění ledvin (UpToDate, n.d.). Losartan je k dispozici jak jako obecné tablety losartanu draselného, ​​tak jako značka Cozaar. Tablety jsou dostupné v dávkách 25 mg, 50 mg a 100 mg.

Nežádoucí účinky losartanu

U lidí s vysokým krevním tlakem Mezi nejčastější nežádoucí účinky losartanu patří závratě, ucpaný nos a bolesti zad. U osob s diabetem typu 2 užívajících losartan k léčbě problémů s ledvinami patří mezi nejčastější nežádoucí účinky bolest na hrudi, průjem, vysoká hladina draslíku v krvi, nízký krevní tlak, nízká hladina cukru v krvi a únava.

I když je to méně časté, je možné, že u lidí užívajících losartan, kteří již mají problémy s ledvinami, dojde ke snížení funkce ledvin. Okamžitě zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud si všimnete otoků rukou, nohou nebo kotníků nebo se setkáte s nevysvětlitelným náhlým přírůstkem hmotnosti (FDA, 2018).

Těhotné ženy by losartan neměly užívat. To znamená, že byste měla přestat užívat losartan, pokud zjistíte, že jste těhotná. Tento lék může způsobit zranění nebo smrt plodu, pokud je užíván během druhého nebo třetího trimestru (posledních šest měsíců těhotenství) (DailyMed, 2020). Pokud užíváte tento lék a otěhotníte, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče a prodiskutujte alternativní terapie pro řízení krevního tlaku během těhotenství.

Jaké jsou normální hladiny draslíku?

1 minuta čtení

Varování a interakce s losartanem

U losartanu jsou možné závažné nežádoucí účinky, které mohou zahrnovat závažnou alergickou reakci - včetně kopřivky, svědění, vyrážky a potíží s dýcháním - nízký krevní tlak a změny funkce ledvin (UpToDate, n.d.). Může však existovat více potenciálních vedlejších účinků, takže je důležité si před užíváním tohoto léku promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče nebo lékárníkem o informacích o lécích, které potřebujete vědět.

Losartan může také při kombinaci způsobit vážné nepříznivé účinky s určitými léky, proto byste měli před zahájením léčby informovat lékaře o tom, jaké další léky nebo doplňky užíváte. Kombinace losartanu s léky, které zvyšují hladinu draslíku v krvi, může mít za následek hyperkalemii, protože vaše tělo nemusí tento minerál účinně čistit.

co se děje při mužském orgasmu

Lithium, stabilizátor nálady, který se používá k léčbě bipolární poruchy, se může ve vašem systému hromadit a způsobit toxicitu lithia v kombinaci s ARB, jako je losartan (DailyMed, 2020).

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou léky běžně používané k léčbě zánětu a bolesti. Volné prodejní možnosti, včetně běžných léků proti bolesti, jako je ibuprofen a naproxen. Kombinace těchto léků s losartanem může způsobit problémy s ledvinami. NSAID také snižují schopnost tohoto léku snižovat krevní tlak. Pokud máte pocit, že musíte užít lék ke zmírnění bolesti, vyhledejte lékařskou pomoc o tom, co můžete bezpečně užívat (DailyMed, 2020).

ACE inhibitory (jako je lisinopril, captopril a enalapril) jsou léky na předpis, které také snižují krevní tlak. Stejně jako ARB působí na systém renin-angiotensin-aldosteron (RAAS). Obecně by se nemělo užívat více než jeden lék, který působí na RAAS najednou. V kombinaci s ARB, jako je losartan, mohou tyto léky zvýšit riziko nízkého krevního tlaku, vysokých hladin draslíku, mdloby a zhoršení funkce ledvin. Může dokonce způsobit selhání ledvin (DailyMed, 2020).

Reference

 1. DailyMed - tablety losartanu draselného 25 mg, potažené filmem (2020). Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a3f034a4-c65b-4f53-9f2e-fef80c260b84
 2. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, říjen). Štítek Cozaar (losartan draselný). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2018/020386s062lbl.pdf
 3. Han, H. (2013). Léky na krevní tlak: ACE-I / ARB a chronické onemocnění ledvin. Journal of Renal Nutrition, 23, e105 – e107. Citováno z https://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276%2813%2900152-0/pdf
 4. Malta, D., Arcand, J., Ravindran, A., Floras, V., Allard, J. P., & Newton, G. E. (2016). Adekvátní příjem draslíku nezpůsobuje hyperkalemii u hypertenzních jedinců užívajících léky, které antagonizují systém renin-angiotensin-aldosteron. American Journal of Clinical Nutrition, 104 (4), 990-994. doi: 10,3945 / ajcn.115.129635. Citováno z https://academic.oup.com/ajcn/article/104/4/990/4557116
 5. Národní zdravotní služba (NHS). (2018, 13. prosince). Losartan. Citováno z https://www.nhs.uk/medicines/losartan/
 6. Národní nadace ledvin. (2020, 26. srpna). Co je hyperkalemie? Citováno z https://www.kidney.org/atoz/content/what-hyperkalemia
 7. Phillips, C. O., Kashani, A., Ko, D. K., Francis, G., & Krumholz, H. M. (2007). Nežádoucí účinky kombinovaných blokátorů receptoru pro angiotensin II plus inhibitorů enzymu konvertujícího angiotensin na dysfunkci levé komory: kvantitativní přehled údajů z randomizovaných klinických studií. Archivy interního lékařství, 167 (18), 1930–1936. doi: 10,1001 / archinte.167.18.1930. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17923591/
 8. Simon, L. V., Hashmi, M. F. a Farrell, M. W. (2020). Hyperkalemie. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470284/
 9. UpToDate - Losartan: Informace o drogách (n.d.). Citováno dne 24. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/losartan-drug-information?search=losartan&source=panel_search_result&selectedTitle=1~69&usage_type=panel&kp_tab=drug_general&display_rank=1#F25472738
 10. Weir, M. R. a Rolfe, M. (2010). Homeostáza draslíku a inhibitory systému renin-angiotenzin-aldosteron. Clinical Journal of the American Society of Nephrology, 5 (3), 531-548. doi: 10,2215 / cjn.07821109. Citováno z https://cjasn.asnjournals.org/content/5/3/531
 11. Yusuf, S., Teo, K. K., Pogue, J., Dyal, L., Copland, I., Schumacher, H., Dagenais, G., Sleight, P., & Anderson, C. (2008). Telmisartan, ramipril nebo obojí u pacientů s vysokým rizikem vaskulárních příhod. New England journal of medicine, 358 (15), 1547–1559. doi: 10,1056 / NEJMoa0801317. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18378520/
Vidět víc