Losartan a alkohol: co potřebujete vědět

Losartan a alkohol: co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

můžete užívat viagru a cialis současně

Losartan draselný je lék na předpis běžně používaný ke snížení krevního tlaku u lidí s hypertenzí (vysokým krevním tlakem). Zatímco vysoký krevní tlak je velmi nebezpečný a může způsobit řadu závažných zdravotních komplikací, jako je poškození ledvin, a zvýšit riziko vzniku cévní mozkové příhody, může být nebezpečný také nízký krevní tlak. Losartan může snížit příliš nízký krevní tlak a způsobit nežádoucí účinky. Hypotenze (nízký krevní tlak) může způsobit závratě nebo závratě , mdloby (synkopa), rozmazané vidění, neschopnost soustředit se, studená nebo vlhká kůže a únava (AHA, 2016).

Životně důležité orgány

 • Losartan je lék na předpis používaný ke snížení krevního tlaku u pacientů s hypertenzí (vysokým krevním tlakem).
 • Losartan může způsobit nízký krevní tlak, což má za následek závratě, točení hlavy a mdloby.
 • Mírná konzumace alkoholu při užívání losartanu je obecně považována za bezpečnou, ale alkohol může nežádoucí účinky losartanu zhoršit.

Mírná konzumace alkoholu je při užívání losartanu obecně bezpečná, ale může chvíli trvat, než zjistíte, jak na vás oba působí. Mezi časté nežádoucí účinky losartanu patří závratě, nízký krevní tlak a únava. Alkohol může způsobit podobné nežádoucí účinky jako losartan, včetně závratí (nebo točení hlavy) a ospalosti. Pití alkoholu během užívání losartanu může tyto nežádoucí účinky zesílit a zhoršit. Tato kombinace může potenciálně způsobit ospalost, závratě a dokonce mdloby (NIH, 2019).

Může být užitečné omezit konzumaci alkoholu, když upravujete drogu a její vedlejší účinky. To může zahrnovat, když poprvé začnete užívat losartan a několik dní po jakémkoli zvýšení dávky.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Co je losartan?

Losartan je lék na předpis používaný k léčbě vysokého krevního tlaku. Patří do třídy léků nazývaných blokátory receptorů pro angiotensin (ARB), která zahrnuje také léky valsartan a irbesartan. ARB se obecně používají k léčbě vysokého krevního tlaku, ačkoli losartan ano schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě vysoký krevní tlak (hypertenze), riziko cévní mozkové příhody a problémy s ledvinami způsobené cukrovkou (diabetická nefropatie). Nemusí však být tak efektivní při snižování rizika cévní mozkové příhody u černochů s vysokým krevním tlakem a hypertrofií levé komory (zvětšené srdce) než v jiných skupinách lidí (DailyMed, 2020).

Losartan lze použít i mimo značku po infarktu, pomoci osobám se srdečním selháním, které nemohou tolerovat ACE inhibitory kvůli vedlejším účinkům (jako je přetrvávající suchý kašel známý jako ACE-I kašel), a léčit nediabetické onemocnění ledvin.

ARB snižují krevní tlak o blokování účinků hormonu nazývaného angiotensin II které přirozeně produkuje tělo (Burnier, 2001). Tento hormon způsobuje zúžení krevních cév a stejné množství krve musí protékat menšími trubkami, což vede ke zvýšenému tlaku (podobně jako ucpaný provoz, když se ze tříproudové dálnice stane dvouproudá dálnice). Tyto léky na předpis se používají při léčbě hypertenze, protože zabraňují tomuto stlačení (DailyMed, 2020).

Koronární onemocnění srdce - příčiny, léčba a prevence

8 minut čtení

jsou k dispozici nějaké generické léky?

Losartan je dostupný jako generikum nebo pod značkou Cozaar. Je také k dispozici v a kombinovaný lék na předpis prodávaný pod značkou Hyzaar který k léčbě vysokého krevního tlaku používá jak losartan, tak diuretikum zvané hydrochlorothiazid (US National Library of Medicine, 2018). Tablety losartanu jsou k dispozici v dávkách 25 mg, 50 mg a 100 mg, ačkoli 50 mg je standardní počáteční dávka.

Potenciální vedlejší účinky losartanu

Některé z t Mezi nejčastější nežádoucí účinky losartanu patří závratě, ucpaný nos, bolesti zad, bolest na hrudi, průjem, vysoká hladina draslíku, nízký krevní tlak, nízká hladina cukru v krvi a únava (FDA, 2018). Je možné, že losartan způsobí závažnou alergickou reakci, která může zahrnovat příznaky jako kopřivka, svědění, vyrážka a potíže s dýcháním. Nízký krevní tlak (hypotenze) a vysoká hladina draslíku v krvi (hyperkalemie) jsou další závažné možné vedlejší účinky (Tsunoda, 1993; Palmer, 2004). Hyperkalemie může být mírné nebo závažné, potenciálně působit srdeční problémy, jako jsou arytmie (nepravidelný srdeční rytmus), svalová slabost nebo paralýza (Simon, 2020).

Vzhledem k tomu, že vysoká hladina draslíku v krvi může být nebezpečná, bude pravděpodobně nutné se při užívání ARB vyvarovat potravin s vysokým obsahem draslíku. Minulý výzkum naznačuje, že vysoký obsah draslíku v potravě mohou být bezpečné pro lidi se správnou funkcí ledvin od té doby ledviny se zbaví přebytku (Malta, 2016; Palmer, 2015). Ti, kteří užívají ARB, jako je losartan, kteří již mají problémy s ledvinami, jako je chronické onemocnění ledvin (CKD) možná bude nutné omezit potraviny s vysokým obsahem draslíku jako jsou brambory, rajčata, pomeranče a banány (Han, 2013).

Pokud vám váš poskytovatel zdravotní péče řekl, abyste se vyhýbali stolní soli jako prostředku ke kontrole krevního tlaku, možná jste narazili na náhražky soli ve snaze udělat vaše jídlo trochu chutnějším. Před zakoupením nebo použitím štítku si štítek zkontrolujte. Mnoho z těchto náhražek solí používá chlorid draselný, kterému je třeba se vyhnout, pokud potřebujete omezit draslík (Han, 2013). Měli byste se také vyhnout doplňkům draslíku. Váš poskytovatel zdravotní péče může měřit hladiny draslíku v krvi, aby se rozhodl, zda potřebujete omezit příjem draslíku.

Losartanová varování

Losartan může také při kombinaci způsobit vážné nepříznivé účinky s určitými léky. Toxicita může být výsledkem kombinace losartanu a lithia, léčiva používaného k léčbě bipolární poruchy. Užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) (jako je ibuprofen a naproxen) při užívání losartanu může tento antihypertenzivní účinek oslabit. Kombinace více léků, které působí na snížení krevního tlaku, může někdy snížit krevní tlak příliš daleko, což má za následek příznaky, jako jsou závratě nebo mdloby (DailyMed, 2020).

Někteří lidé by neměli užívat losartan nebo užívat tento lék opatrně. Vzhledem k tomu, že játra rozkládají tento lék na předpis, lidé s abnormální funkcí jater mohou mít vyšší než normální hladiny losartanu v krvi. U těchto jedinců mohou být zapotřebí nižší dávky léku. Pacienti se stenózou renální arterie, zúžením tepny na ledviny, mohou zhoršit funkci ledvin užíváním losartanu (DailyMed, 2020).

Vy byste měla přestat užívat losartan, pokud otěhotníte protože lék může způsobit poškození plodu nebo dokonce potrat, pokud je užíván během posledních šesti měsíců (druhého a třetího trimestru) těhotenství. Při užívání losartanu byste neměli kojit, protože léčivo může přejít do mateřského mléka (FDA, 2018).

Před zahájením léčby informujte svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka o tom, jaké další léky nebo doplňky z léku užíváte, aby vám mohli poradit s konkrétním případem. Pokud plánujete podstoupit operaci, informujte svého poskytovatele zdravotní péče, že užíváte tento lék, protože celková anestézie může také zvýšit riziko nebezpečně nízký krevní tlak pokud užíváte losartan (Bertrand, 2001).

Reference

 1. American Heart Association (AHA). (2016, 31. října). Nízký krevní tlak - když je krevní tlak příliš nízký. Citováno 08. září 2020, z Odkaz nízký
 2. Bertrand, M., Godet, G., Meersschaert, K., Brun, L., Salcedo, E., & Coriat, P. (2001). Měla by být léčba antagonisty angiotensinu II ukončena před operací? Anesthesia and Analgesia, 92 (1), 26-30. doi: 10.1097 / 00000539-200101000-00006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11133595/
 3. Burnier, M. (2001). Blokátory receptorů pro angiotensin II typu 1. Circulation, 103 (6), 904-912. doi: 10.1161 / 01.cir.103.6.904. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.cir.103.6.904
 4. DailyMed - tablety losartanu draselného 25 mg, potažené filmem (2020). Citováno dne 2. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a3f034a4-c65b-4f53-9f2e-fef80c260b84
 5. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, říjen). Štítek Cozaar (losartan draselný). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2018/020386s062lbl.pdf
 6. Han, H. (2013). Léky na krevní tlak: ACE-I / ARB a chronické onemocnění ledvin. Journal of Renal Nutrition, 23, e105 – e107. Citováno z https://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276%2813%2900152-0/pdf
 7. Malta, D., Arcand, J., Ravindran, A., Floras, V., Allard, J. P., & Newton, G. E. (2016). Adekvátní příjem draslíku nezpůsobuje hyperkalemii u hypertenzních jedinců užívajících léky, které antagonizují systém renin-angiotensin-aldosteron. American Journal of Clinical Nutrition, 104 (4), 990-994. doi: 10,3945 / ajcn.115.129635. Citováno z https://academic.oup.com/ajcn/article/104/4/990/4557116
 8. Národní instituty zdraví (NIH). (2019, 5. června). Škodlivé interakce. Citováno 08. září 2020, z https://www.niaaa.nih.gov/publications/brochures-and-fact-sheets/harmful-interactions-mixing-alkohol-with-medicines
 9. Národní nadace ledvin. (2020, 26. srpna). Co je hyperkalemie? Citováno 02. září 2020, z https://www.kidney.org/atoz/content/what-hyperkalemia
 10. Palmer, B. F. (2004). Řízení hyperkalemie způsobené inhibitory systému renin-angiotenzin-aldosteron. New England Journal of Medicine, 351 (6), 585-592. doi: 10,1056 / nejmra035279. Citováno z https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmra035279
 11. Palmer B. F. (2015). Regulace homeostázy draslíku. Klinický časopis Americké nefrologické společnosti: CJASN, 10 (6), 1050–1060. doi: 10,2215 / CJN.08580813. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24721891/
 12. Simon, L. V., Hashmi, M. F. a Farrell, M. W. (2020). Hyperkalemie. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470284/
 13. Tsunoda, K., Abe, K., Hagino, T., Omata, K., Misawa, S., Imai, Y., & Yoshinaga, K. (1993). Hypotenzní účinek losartanu, nepeptidového antagonisty receptoru angiotenzinu II, při esenciální hypertenzi. American Journal of Hypertension, 6 (1), 28-32. doi: 10,1093 / ajh / 6.1.28. Citováno z https://academic.oup.com/ajh/article-abstract/6/1/28/148869
 14. Americká národní lékařská knihovna. (2018, 15. února). Losartan: Informace o drogách MedlinePlus. Citováno 08. září 2020, z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a695008.html
Vidět víc