Očista jater: bezpečný způsob hubnutí?

Očista jater: bezpečný způsob hubnutí?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Pokud jste zkoumali rychlé a snadné způsoby, jak ztratit nadýmání a váhu, možná jste narazili na doporučení, jak provést očistu jater nebo detoxikaci jater.

Očista jater nebo detoxikace jater se může zdát, že fungují na hubnutí. A pokud jste bojovali s regulací hmotnosti nebo nadýmáním, myšlenka na očistu a detoxikaci pravděpodobně zní také docela dobře!

jak odstranit nosní sprej

Než provedete očistu, projdeme si, co dělají játra, co čistí játra a zda vám mohou pomoci při hubnutí.

reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistěte více

Co dělají játra?

Játra jsou zodpovědná za více než 500 různých tělesných procesů. Pro váš život je tak důležité, že má dokonce slovo žít.

Zdravá játra dělají spoustu podstatných věcí. Zde jsou jen některá z činností jater ( Vernon, 2020 ):

 1. Metabolizuje živiny z trávicího systému pro optimální vstřebávání a ukládá vitamíny a minerály, jako je železo a vitamin A.
 2. Rozbíjí léky - ať už na volném trhu, předepsané nebo rekreační
 3. Zpracovává alkohol
 4. Odstraňuje toxiny a demontuje staré červené krvinky z oběhu
 5. Pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi produkcí a uvolňováním glykogenu
 6. Filtruje přívod krve, odstraňuje amoniak, bilirubin a další škodlivé látky
 7. Produkuje a ukládá faktory srážení krve
 8. Vyrovnává hladinu cholesterolu a některých hormonů
 9. Vyrábí látky nezbytné pro imunitní systém

Co může ovlivnit funkci jater?

Játra jsou docela dobrá na detoxikaci. Možná jste dokonce slyšeli, že lidé mohou podstoupit částečnou transplantaci jater a jejich játra se znovu zroste nebo regenerují. Tento opětovný růst hovoří o neuvěřitelné schopnosti jater starat se o sebe, aby fungovalo normálně. Určité zdravotní stavy nebo zvyky životního prostředí / životního stylu však mohou poškodit játra a v některých případech trvale poškodit játra (Vernon, 2020).

Cirhóza je stav, který postihuje játra a v některých případech jej může trvale poškodit. Cirhóza způsobuje, že se v játrech tvoří uzliny, a fibróza, forma jizvy, která je tvrdá. Když se játra stanou cirhotickými (ztvrdnou), uvíznou dobré a špatné látky v těchto zúžených, ztvrdlých a uzavřených cestách. Nemají kam jít. Vitamíny, minerály, glykogen, faktory srážení krve zůstávají uváznuty v játrech a nedosahují zbytku těla, aby dodávaly energii a palivo tak, jak by měly. Vznikají škodlivé látky z léků nebo vedlejších produktů tělesných funkcí a játra je nemohou vylučovat ani odstraňovat ( Sharma, 2020 ).

Riziko onemocnění jater a cirhózy může pocházet z mnoha různých faktorů, včetně (Sharma, 2020):

 • Infekce —Včetně hepatitidy B, hepatitidy C a hepatitidy D
 • Nealkoholické ztučnění jater (NAFLD) —To je také známé jako tukové onemocnění jater související s obezitou a jeho počet se zvyšuje. Asi 20–30% lidí v západních zemích má nějakou formu tohoto stavu. Vědci odhadují, že 80–90% dospělých s obezitou a 40–70% dětí s obezitou má NAFLD. NAFLD je tichá nemoc, přičemž většina lidí nemá žádné příznaky. Toto onemocnění však může vést k fibróze, cirhóze a dokonce k rakovině jater ( Kudaravalli, 2020 ).
 • Chemikálie —Alkohol, drogy, léky na perorální podání (včetně těch, které jsou dostupné v obchodě - zejména nadměrné užívání acetaminofenu / tylenolu), IV užívání drog a expozice chemikáliím škodlivým pro játra
 • Genetická a dědičná onemocnění jater - včetně krevních blokád jater, vysokých triglyceridů nebo chronicky nízkých hladin draslíku
 • Rakovina jater

Je ashwagandha dobrá pro játra? Tady je to, co víme

3 minuty čtení

Jaké příznaky mají lidé s poškozením jater?

Někteří lidé nevykazují žádné příznaky a pouze při fyzické prohlídce, skenování nebo vyšetření krve zjistí, že mají problém s játry. Jiné mohou mít mnoho příznaků, například (Sharma, 2020):

 • Zvětšená játra
 • Chronická pankreatitida a žlučové kameny
 • Anémie a poruchy srážení
 • Problémy s ledvinami
 • Žloutenka nebo zežloutnutí kůže a očí
 • Pavoučí žíly a zarudnutí kůže
 • Změny prstů a nehtů
 • Nepravidelná menstruace u žen; impotence u mužů

Zastánci očištění jater zahrnují další příznaky jako znamení, že játra jsou pomalá a mohla by to souviset s detoxikací jater. Některé z těchto příznaků, které uvádějí, mají několik příčin a játra nemusí být přímo zodpovědná. Tyto zahrnují:

 • Nadýmání
 • Kyselinový reflux
 • Zácpa
 • Deprese a vyčerpání
 • Nechutenství
 • Neustálý pocit potu

Jsou jaterní čisticí a detoxikační látky bezpečné?

Čisticí prostředky na játra se prodávají jako doplňky, nápoje nebo čaje. Říká se, že vám pomohou vyčistit játra od zbytku mnoha úkolů, které dělá.

Léčivé rostliny se odpradávna používají k léčbě a prevenci chorob, včetně onemocnění jater. Většina očistných jater obsahuje rostlinné rostlinné materiály. Mohou zahrnovat celou rostlinu, listy, stonky, kořeny nebo semena. Pocházejí z celého světa a mnoho z nich pochází z Indie a Číny ( Adewusi, 2010) .

Většina lidí věří, že přirozená detoxikace jater automaticky znamená bezpečnou a neškodnou, ale nemusí tomu tak být ( Mengual-Moreno, 2015 ).

pilulka na hubnutí schválená FDA

Pojďme se podívat na to, co mnoho z těchto očištění obsahuje.

Extrémní diety na hubnutí: držte se od nich dál

6 minut čtení

Jaké jsou ingredience v játrech?

Některé z bylin nalezených v jaterních detoxech zahrnují:

Ostropestřec mariánský nebo silymarin je známo, že má protizánětlivé, antioxidační, jaterní a ochranné účinky na srdce. Vědci pokračují ve výzkumu této rostliny na játra a další zdravotní problémy ( Del Prete, 2012) . Tento produkt je k dispozici jako Ostropestřec mariánský. Uvidíte to téměř v jakémkoli doplňku jater, prášku na čištění jater nebo čaji na čištění jater.

Kořen lékořice , podobně jako ostropestřec mariánský, je známý svými protizánětlivými účinky na játra (Del Prete, 2012). Tento produkt se prodává jako lékořice a nachází se v mnoha různých bylinných produktech, nejen v jaterních detoxech.

Phyllanthus, zejména phyllanthus amarus, se používá v indické ajurvédské medicíně. Historicky je známo, že pomáhá zažívacím potížím jako antiseptikum (Del Prete, 2012). Velmi málo doplňků se prodává pouze jako phyllanthus. Nachází se v kombinovaných vzorcích, včetně Life Extension NAD a Gundry MD Bio-Complex.

Kurkuma byl testován a vykazuje bezpečnost i při vysokých dávkách (Del Prete, 2012). Kurkuma lze nalézt jako doplněk, čaj, a v kombinaci doplňky, prášky a čaje.

Betain , obvykle nazývané trávicí enzymy, pochází z cukrové řepy a může pomoci lidem, jejichž problémy s játry jsou způsobeny problémy s oběhem (Del Prete, 2012). Ten se prodává jako homocystein nebo super zažívací enzymy.

Quercetin , který se nachází v jablkách a cibuli, je protizánětlivý a pomáhá při problémech jater s krevními cévami (Del Prete, 2012). Tento produkt se prodává samostatně.

Pampeliška byl dlouho popisován jako přírodní detoxikační bylina. Pampeliška je součástí mnoha čističů jater a dalších detoxikačních doplňků ( Číst, 2019 ). Pampeliška je k dispozici samostatně, spolu s dalšími bylinami v doplňcích a vzorcích, a jako čaj.

Kořen lopuchu, podobně jako pampeliška, je také některými považován za užitečný detox, zejména v tradiční čínské medicíně (TCM). Tento produkt je k dispozici jako doplněk samotný nebo v kombinovaných přípravcích nebo jako čaj ( Romualdo, 2020 ).

Většina čističů jater kombinuje všechny nebo některé z těchto složek podporujících játra do svého jaterního detoxu. Jiní mohou přidat zelený čaj nebo vitamin C.

Proč může být čištění jater nebezpečné

V USA a na celém světě vzrostlo používání bylinných doplňků k čištění, proplachování a detoxikaci jater. Zároveň se zvýšila i míra poranění způsobeného bylinami a doplňky stravy (HDS). V současné době vědci z Národního zdravotního ústavu (NIH) a specialisté na játra odhadují, že 20% poškození jater je způsobeno přímo úrazem bylinnými doplňky a doplňky stravy ( Navarro, 2017 , Koenig, 2021 ).

Čisticí prostředky na játra jsou většinou vyrobeny z bylin a rostlin. Síla a kvalita rostlin se liší kvůli rostoucímu prostředí, postupům při sklizni, přípravě a extrakci bylin. To znamená, že je těžké znát míru účinnosti bylin uvnitř vašeho jaterního detoxu (Del Prete, 2012).

Pro lidi neexistuje prakticky žádná překážka, aby dostali jaterní detoxy. Čisticí prostředky na játra a další detoxikační produkty lze zakoupit v lékárnách, supermarketech, obchodech se zdravou výživou a na internetu. Lidé mohou být citliví na některé z bylin uvnitř jaterních čistidel a možná ani neznají kvalitu nebo množství uvnitř. Odvětví doplňků není dobře regulováno a FDA formálně nehodnotí bezpečnost a účinnost těchto produktů (Mengual-Moreno, 2015).

Nejlepší ingredience v multivitaminu pro muže

9 minut čtení

Léčba poranění jater HDS může být náročné. Zdravotničtí pracovníci doporučují okamžité ukončení používání produktu. Vědci pracují na zdokonalování nebo zavádění nových technologií na pomoc s těmito poškozeními jater (Mengual-Moreno, 2015, Koenig, 2021).

Jaký je nejlepší způsob detoxikace jater?

Existuje několik vylepšení životního stylu, které můžete udělat, abyste pomohli detoxikovat játra, aniž byste se uchýlili k nebezpečným očištěním.

může být hsv2 přenášen do úst

Změňte svůj jídelníček

Většina lidí si uvědomuje, jak těžké je zhubnout. Někteří dokonce zkusí vyčistit játra, aby shodili ty nechtěné kilogramy. Vědci a zdravotničtí pracovníci uznávají jasnou souvislost mezi nealkoholickým tukovým onemocněním jater a obezitou. V současné době neexistuje léčba nealkoholickým tukovým onemocněním jater, což je celosvětově rostoucí problém ( Perdomo, 2019 ).

Vědci studují účinky několika zdravých diet, včetně Středomořská strava , a začlenění zdravých tuků, celých zrn, vlákniny a další zeleniny pro trvalé hubnutí ( Plaza Torres, 2019 ).

Prakticky všechny programy čištění jater nebo detoxikace jater doporučují v rámci protokolu před vyčištěním odebrat jídlo a nápoje, které by mohly zatěžovat tělo a játra. To zahrnuje zpracované potraviny, cukr, kofein, trans-tuky a alkohol. Tyto úpravy životního stylu jsou užitečné pro všechny a měly by být provedeny bez ohledu na to, zda máte v plánu jít na očistu jater nebo jiných orgánů.

Existuje spojení mezi játry a dalšími orgány trávení, známé jako osa střevních jater. Vědci doporučují zvýšit obsah vlákniny, aby se pozitivně ovlivnilo trávení a metabolismus potravy a tím se zlepšilo zdraví jater ( Kieffer, 2016) .

probiotické pilulky na hubnutí

Probiotika a hubnutí: skutečné hubnutí, zda fungují

5 minut čtení

Snižte příjem chemikálií

Omezte nebo snižte příjem alkoholu. Muži mladší 65 let mohou mít dva standardní nápoje denně v celkovém množství 28 g alkoholu; nad 65 let se doporučuje pouze jeden nápoj denně. Ženy v jakémkoli věku by se měly omezit na jeden standardní nápoj v celkovém množství 14 g alkoholu denně. Vaše játra zpracovávají alkohol a je nejlepší pít střídmě, aby byla vaše játra zdravá ( Kalinowski, 2018 ).

Zdravotničtí pracovníci jsou opatrní, pouze pokud užívají léky na předpis a volně prodejné léky podle pokynů. Vaše játra jsou jedním z hlavních orgánů, které metabolizují všechny léky, proto léky vybírejte opatrně a užívejte pouze ty, které vám doporučil váš poskytovatel zdravotní péče. Acetaminofen, běžně známý jako tylenol nebo paracetamol, může způsobit nadměrné poškození jater. Uvědomte si, že někteří léky proti bolesti na předpis přidali do svého receptu acetaminofen. Vyhledejte lékařskou pomoc, jaký je pro vás bezpečný limit acetaminofenu. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili, zda je bezpečné konzumovat alkohol během užívání léku ( Yoon, 2016 ).

Buď proaktivní

Nechte se očkovat proti hepatitidě. Existují vakcíny proti hepatitidě A a B (nikoli C, D nebo E), které chrání vaše játra před těmito viry. Krev přenáší viry hepatitidy (A až E), takže buďte opatrní u všeho, co unese i mikroskopické částice krve, jako jsou špatně dezinfikované nástroje pro manikúru, tetovací jehly, sdílené holicí strojky nebo zubní kartáčky. Nesdílejte jehly s žádnými injekčními léky, ať už předepsanými, nebo nikoli ( Hodgens, 2021 ).

Procvičujte bezpečný sex, protože tělesné tekutiny mohou také přenášet viry, které mohou napadat játra (Hodgens, 2021).

Závěrem je, že většina očištění jater může být nebezpečná a skutečně poškodit játra. Ačkoli některé bylinky a rostliny v doplňcích, prášcích, tinkturách nebo čajích mají určité důkazy o tom, že fungují, žádný z těchto produktů není regulován. Mohou obsahovat příliš mnoho nebo příliš málo bylin, které mají pomoci. Kromě toho bylinný a rostlinný původ a proces extrakce ovlivňují kvalitu a účinnost produktu. Chraňte své játra správným jídlem, snížením alkoholu a opatrností při všech svých lécích.

Reference

 1. Adewusi, E. A., & Afolayan, A. J. (2010). Přehled přírodních produktů s hepatoprotektivní aktivitou. Journal of Medicinal Plants Research, 4 (13), 1318-1334. doi: 10,5897 / JMPR09,472. Citováno z https://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.867.3661&rep=rep1&type=pdf
 2. Del Prete, A., Scalera, A., Iadevaia, M. D., Miranda, A., Zulli, C., Gaeta, L. a kol. (2012). Bylinné produkty: výhody, limity a aplikace při chronickém onemocnění jater. Na základě důkazů doplňkové a Alternativní medicína sv. 2012 , ID článku 837939, 19 stránek. doi: 10.1155 / 2012/837939. Citováno z https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/837939/
 3. Hodgens, A., & Marathi, R. (2021). Vakcína proti hepatitidě B. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/22789
 4. Kalinowski, A., & Humphreys, K. (2016). Definice standardních vládních nápojů a pokyny k nízké konzumaci alkoholu ve 37 zemích. Závislost, 111 (7), 1293-1298. doi: 10,1111 / add.13341. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/add.13341
 5. Kieffer, D. A., Martin, R. J. a Adams, S. H. (2016). Dopad vlákniny na správu živin a detoxikační orgány: střeva, játra a ledviny. Pokroky ve výživě, 7 (6), 1111-1121. doi: 10,3945 / an. 116,013219. Citováno z https://academic.oup.com/advances/article/7/6/1111/4568672?login=true
 6. Koenig, G., Callipari, C., & Smereck, J. A. (2021). Akutní poškození jater po dlouhodobém bylinném čištění jater a použití doplňků spánku. Časopis urgentní medicíny ; 60 (5), 610-614. doi: 10.1016 / j.jemermed.2021.01.004. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0736467921000044
 7. Kudaravalli, P., & John, S. (2020). Nealkoholické tučné játra. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/25947
 8. Lis, B., & Olas, B. (2019). Prozdravotní aktivita pampelišky (Taraxacum officinale L.) a jejích potravinářských výrobků - historie a současnost. Journal of Functional Foods, 59 , 40-48. doi: 10.1016 / j.jff.2019.05.012. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464619302683
 9. Mengual-Moreno, E., Lizarzábal-García, M., & Hernández-Rincón, I. (2015). Byliny a bylinné výživové produkty, hepatotoxicita. Klinický výzkum, 56 (3), 320-335. Citováno z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26710547/
 10. Navarro VJ, Khan I, Björnsson E, Seeff LB, Serrano J, Hoofnagle JH. (2017). Poranění jater z bylinných a doplňků stravy. Hepatologie; 65 (1): 363-373. doi: 10,1002 / hep.28813. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27677775/
 11. Perdomo, C. M., Frühbeck, G., & Escalada, J. (2019). Dopad změn výživy na nealkoholické tukové onemocnění jater. Živiny, 11 (3), 677. doi: 10,3390 / nu11030677. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30901929/
 12. Plaz Torres, M. C., Aghemo, A., Lleo, A., Bodini, G., Furnari, M., Marabotto, E. a kol. (2019). Středomořská strava a NAFLD: co víme a otázky, na které je ještě třeba odpovědět. Živiny , jedenáct (12), 2971. doi: 10,3390 / nu11122971. Citováno z https://www.mdpi.com/2072-6643/11/12/2971/htm
 13. Romualdo, G. R., Silva, E. D. A., Da Silva, T. C., Aloia, T. P., Nogueira, M. S., De Castro, I. A. a kol. (2020). Kořen lopuchu (Arctium lappa L.) tlumí vývoj preneoplastických lézí ve stravě a model hepatokarcinogeneze vyvolaný thioacetamidem. Environmentální toxikologie, 35 (4), 518-527. doi: 10,1002 / tox.22887. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/tox.22887
 14. Sharma, B., & John, S. (2020). Jaterní cirhóza. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/19569
 15. Vernon, H., Wehrle, C. J. a Kasi, A. (2020). Anatomie, břicho a pánev, játra. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/24362
 16. Yoon, E., Babar, A., Choudhary, M., Kutner, M., & Pyrsopoulos, N. (2016). Hepatotoxicita vyvolaná acetaminofenem: komplexní aktualizace. Časopis klinické a translační hepatologie, 4 (2), 131. doi: 10.14218 / JCTH.2015.00052. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4913076/
Vidět víc