Lisinopril vs losartan: Srovnání léčby krevním tlakem

Lisinopril vs losartan: Srovnání léčby krevním tlakem

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vysoký krevní tlak může být bolest. Může způsobit bolesti hlavy, ale často nemá vůbec žádné příznaky. Možná dokonce zjistíte, že máte vysoký krevní tlak zcela náhodou, při rutinní prohlídce vaší každoroční fyzické prohlídky. Ale i když nejsou přítomny žádné příznaky, může to skutečně omezit, jak žijete svůj život. I když existuje spousta léků na léčbu vysokého krevního tlaku, ne všechny fungují stejně.

Životně důležité orgány

 • Lisinopril a losartan jsou dva různé typy léků, které se používají k léčbě vysokého krevního tlaku.
 • Oba fungují tak, že uvolňují vaše cévy a snižují množství vody, které vaše ledviny zadržují ve vašem těle, ale fungují mírně odlišnými způsoby, a proto jsou jejich vedlejší účinky odlišné.
 • Někteří lidé mají vedlejší účinky, když užívají ACE inhibitory (jako lisinopril), takže pro tyto lidi může být losartan lepší volbou.
 • Oba tyto léky mohou být užívány s jinými léky ke snížení krevního tlaku, ale neměly by být užívány společně.

Váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně vybere pro vás nejlepší možnost léčby a provede úpravy na základě vaší reakce. Takže pokud jste nedávno začali užívat lisinopril nebo losartan, nebo pokud se váš poskytovatel zdravotní péče rozhodl změnit vás z jednoho na druhého, možná vás zajímá, jaký je rozdíl. Tady je to, co potřebujete vědět o každém z těchto léků, jak se liší a proč si váš poskytovatel zdravotní péče může vybrat jeden pro vás místo druhého.

Zatímco lisinopril i losartan lze použít k léčbě vysokého krevního tlaku, každý z nich dělá víc než to. Lisinopril, součást třídy léků zvaných ACE-inhibitory , je schválen FDA jako součást léčby srdečního selhání, což je stav, ke kterému dochází, když má srdce potíže s účinným čerpáním krve do těla (DailyMed, 2019). Bylo prokázáno, že losartan, který je součástí skupiny léků známých jako ARB (blokátory receptorů pro angiotensin), snižuje riziko cévní mozkové příhody (krevní sraženiny v mozku) a snižuje poškození ledvin u lidí s cukrovkou.

reklama

jak dosáhnout toho, aby se váš penis zvětšil

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

bude brát viagru vést k ed
Zjistit více

Takže zatímco oba léky léčí vysoký krevní tlak, může váš poskytovatel zdravotní péče vybrat konkrétní lék na základě vaší osobní anamnézy. Každý lék má také jinou sadu vedlejších účinků. Mezi nejčastější nežádoucí účinky ACE inhibitorů, jako je lisinopril, patří přetrvávající suchý kašel. Někteří lidé to považují za dost nepříjemné na to, aby vyměnili léky, v takovém případě vás může váš poskytovatel zdravotní péče přepnout na ARB jako losartan (Muž, 2020).

Lisinopril je obecný název pro léky na předpis běžně prodávané pod obchodními názvy Qbrelis, Zestril a Prinivil. To patří do třídy léků nazývaných inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE inhibitory) (DailyMed, 2019).

Lisinopril je schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze) (FDA, 2016). Losartan draselný je obecný název léku na předpis, který se běžně prodává pod značkou Cozaar. Stejně jako lisinopril je schválen FDA k léčbě vysokého krevního tlaku, ale patří k jinému třída léků nazývaná blokátory receptorů pro angiotensin II (ARB) (DailyMed, 2018).

Typ léčby Schváleno k léčbě Dávky (tablety) Lepší pro Časté nežádoucí účinky
Lisinopril (obchodní značky Qbrelis, Zestril a Prinivil) inhibitor angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE inhibitor) Vysoký krevní tlak, srdeční selhání 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg, 30 mg, 40 mg Diabetici Trvalý suchý kašel (ACE-I kašel), bolesti hlavy, závratě
Losartan (značka Cozaar) blokátor receptoru pro angiotensin II (ARB) Vysoký krevní tlak, riziko cévní mozkové příhody, problémy s ledvinami způsobené cukrovkou 25mg, 50mg, 100mg Lidé, u kterých se objeví ACE-I, kašle Závratě, ucpaný nos, bolesti zad

Ačkoli oba tyto léky na předpis mohou být použity ke snížení krevního tlaku a mohou být předepsány spolu s jinými léky, nejsou předepisovány společně, protože se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky. Stejně jako ARB, inhibitory ACE, jako je lisinopril, působí na systém renin-angiotensin-aldosteron (RAAS). V kombinaci s ARB, jako je losartan, mohou tyto léky zvýšit riziko nízkého krevního tlaku (hypotenze), vysokých hladin draslíku (hyperkalemie), mdloby (synkopa) a zhoršení funkce ledvin. Může dokonce způsobit selhání ledvin (DailyMed, 2020).

Ačkoli jsou ARB a ACE inhibitory příbuzné a působí na stejný systém za účelem snížení krevního tlaku, interferují s různými částmi systému. Angiotensin II je hormon, který je součástí vašeho RAAS a způsobuje zúžení (zmenšení) krevních cév.

Přemýšlejte o čtyřproudové dálnici, která se najednou spojila a stala se jednoproudovou dálnicí - bude tam hodně provozu a tlaku). Příliš mnoho angiotensinu může v průběhu času vést k vysokému krevnímu tlaku. Tento hormon také ovlivňuje množství antidiuretického hormonu (ADH), které tělo uvolňuje, což také přispívá k udržení krevního tlaku.

ARB blokují působení angiotensinu II , zatímco ACE inhibitory blokují enzym který vyrábí angiotensin II (Burnier, 2001; Sweitzer, 2003). Tyto léky na předpis uvolňují krevní cévy, což vede ke snížení krevního tlaku (DailyMed, 2020). Protože tyto léky fungují různými způsoby, jeden může být pro některé lidi účinnější než druhý a jejich vedlejší účinky se mohou lišit.

jak metformin působí na diabetes

Obecné pokyny uvádějí, že buď ACE inhibitory nebo ARB mohou být předepsány jako léčba první linie vysokého krevního tlaku. Váš poskytovatel zdravotní péče si může vybrat na základě níže uvedených rozdílů. Pokud jste začali užívat ACE inhibitor a objeví se vám suchý, přetrvávající kašel spojený s tímto lékem, můžete být převedeni na ARB.

Co je lepší v které situaci?

Někteří lidé jednoduše netolerují ACE inhibitory a mohou se u nich objevit nežádoucí účinky, které u jiných lidí nemusí. Například pokud máte cukrovku typu 2 a vysoký krevní tlak, může vám poskytovatel zdravotní péče předepsat lisinopril. Jedna studie přímo srovnával účinky losartanu a lisinoprilu u nediabetických pacientů s hypertenzí. Vědci zjistili, že lisinopril zlepšil citlivost na inzulín u pacientů, zatímco losartan ne. To byl největší rozdíl mezi léčbami. Léky zlepšily krevní tlak zhruba na stejné množství, takže ani jeden z nich neměl výhodu v léčbě vysokého krevního tlaku (Fogari, 1998). Účinek na citlivost na inzulín však může dát lisinoprilu mírnou výhodu při léčbě pacientů s hypertenzí, kteří mají také cukrovku.

Nejlepší léčba pro vás však nemusí být sama o sobě jedním z těchto léků - zvláště pokud máte vyšší riziko srdečních příhod. Jak ACE inhibitory, tak ARB mohou být kombinovány buď s thiazidovými diuretiky (léky, které podporují ztrátu vody ve formě moči, snižováním objemu krve), nebo dihydropyridinovými blokátory kalciových kanálů (antihypertenziva), a některými organizacemi, jako je Evropská kardiologická společnost ( ESC) a Evropská společnost pro hypertenzi (ESH) doporučujeme zahájit kombinovanou terapii pro lidi s těžkou hypertenzí (Williams, 2018).

co se stane, když si vezmete viagru bez ed

Jedna studie, která zkoumala více než 11 000 pacientů s hypertenzí, zjistila, že inhibitor ACE v kombinaci s blokátorem kalciových kanálů byl účinnější při snižování srdečních příhod jako nefatální infarkt a mrtvice než inhibitor ACE v kombinaci s thiazidovými diuretiky (Jamerson, 2008).

Co je losartan?

Losartan patří do třídy léků nazývaných blokátory receptorů pro angiotenzin (ARB), které také zahrnují valsartan a irbesartan. Tento lék na předpis je schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě vysoký krevní tlak (hypertenze), riziko cévní mozkové příhody a problémy s ledvinami způsobené cukrovkou.

To však nemusí být tak účinné při snižování rizika mozkové příhody u černochů s vysokým krevním tlakem a hypertrofií levé komory (zvětšené srdce) (DailyMed, 2020). To lze použít i mimo značku po infarktu na pomoc jednotlivcům se srdečním selháním, kteří nemohou tolerovat ACE inhibitory a léčit nediabetické onemocnění ledvin (UpToDate, n.d.).

Losartan je k dispozici jak jako obecné tablety losartanu draselného, ​​tak jako značka Cozaar. Tablety jsou dostupné v silách 25 mg, 50 mg a 100 mg. U lidí s vysokým krevním tlakem Mezi nejčastější nežádoucí účinky losartanu patří infekce horních cest dýchacích, závratě, ucpaný nos a bolesti zad. U osob s diabetem typu 2 užívajících losartan k léčbě problémů s ledvinami jsou nejčastějšími vedlejšími účinky bolest na hrudi, průjem, vysoká hladina draslíku v krvi, nízký krevní tlak, nízká hladina cukru v krvi a únava (FDA, 2018).

U losartanu jsou možné závažné nežádoucí účinky, které mohou zahrnovat závažnou alergickou reakci - včetně kopřivky, svědění, vyrážky a potíží s dýcháním - nízký krevní tlak (hypotenze), vysoká hladina draslíku v krvi (hyperkalemie) a změny funkce ledvin, které mohou zahrnovat selhání ledvin v některých případech (UpToDate, nd). Hyperkalemie může být mírné nebo závažné, potenciálně působit srdeční problémy, jako jsou arytmie (nepravidelný srdeční rytmus), svalová slabost nebo paralýza (Simon, 2020).

v jakém věku muži a ženy přestávají růst

Losartan může také při kombinaci způsobit vážné nepříznivé účinky s určitými léky, jako je lithium, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), ACE inhibitory a aliskiren, inhibitor reninu, který se také používá ke snížení krevního tlaku (DailyMed, 2020). Vy byste měla přestat užívat losartan, pokud otěhotníte protože lék může způsobit smrt nebo zranění plodu, pokud je užíván během druhého nebo třetího trimestru (posledních šest měsíců těhotenství) (FDA, 2018). Před zahájením léčby informujte svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka o tom, jaké další léky nebo doplňky užíváte, aby vám mohli poradit v konkrétním případě.

Co je lisinopril?

Lisinopril patří do třídy léků nazývaných inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin (ACE) spolu s léky, jako je ramipril, captopril a enalapril. Léky ACE-I jsou všechna antihypertenziva, což znamená, že jsou schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze) (DailyMed, 2019; FDA, 2016). Může být také použit jako doplňková terapie pro jedince se srdečním selháním a pro léčbu srdečního záchvatu (akutní infarkt myokardu) (FDA, 2016).

U pacientů s vysokým krevním tlakem jsou nejčastějšími vedlejšími účinky bolest hlavy, závratě a kašel. U pacientů užívajících lisinopril pro srdeční selhání může dojít k nízkému krevnímu tlaku (hypotenzi) - který může způsobit mdloby (synkopa) a závratě - a bolest na hrudi. Nejčastějším nežádoucím účinkem u pacientů užívajících tento lék po infarktu je nízký krevní tlak.

Lisinopril může také způsobovat problémy s ledvinami nebo vysokou hladinu draslíku v krvi (hyperkalemie). Pokud dojde k rychlému otoku (angioedému) - včetně otoku obličeje, rtů, jazyka a končetin - může to být známka alergické reakce. Pokud k tomu dojde, okamžitě přestaňte užívat lisinopril a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (FDA, 2016).

Při užívání lisinoprilu existují také potenciální lékové interakce. Podobně jako losartan může mít lisinopril nežádoucí účinky, když se mísí s nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) a lithiem. Rovněž by neměl být mísen s diuretiky nebo jinými léky, jako jsou ARB, které působí na renin-angiotensinový systém, protože to může zvýšit riziko nebezpečně nízkého krevního tlaku. Kombinace lisinoprilu s ARB může také zvýšit riziko problémů s ledvinami a vysoké hladiny draslíku v krvi (FDA, 2016).

Reference

 1. Burnier, M. (2001). Blokátory receptorů pro angiotensin II typu 1. Circulation, 103 (6), 904-912. doi: 10.1161 / 01.cir.103.6.904. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.cir.103.6.904
 2. DailyMed - PRINIVIL- tableta lisinoprilu (2019). Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=f6f3c339-2c9d-4d07-14a1-6d6c7daf26c6
 3. DailyMed - tablety losartanu draselného 25 mg, potažené filmem (2020). Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a3f034a4-c65b-4f53-9f2e-fef80c260b84
 4. Fogari, R., Zoppi, A., Corradi, L., Lazzari, P., Mugellini, A., & Lusardi, P. (1998). Srovnávací účinky lisinoprilu a losartanu na citlivost na inzulín při léčbě nediabetických pacientů s hypertenzí. British Journal of Clinical Pharmacology, 46 (5), 467-471. doi: 10,1046 / j.1365-2125.1998.00811.x. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1873694/
 5. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2016, říjen). Štítek tablety PRINIVIL (lisinopril). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2016/019558s060lbl.pdf
 6. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, říjen). Štítek Cozaar (losartan draselný). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2018/020386s062lbl.pdf
 7. Jamerson, K., Weber, M. A., Bakris, G. L., Dahlöf, B., Pitt, B., Shi, V.,. . . Velazquez, E. J. (2008). Benazepril plus amlodipin nebo hydrochlorothiazid pro hypertenzi u vysoce rizikových pacientů. New England Journal of Medicine, 359 (23), 2417-2428. doi: 10,1056 / nejmoa0806182. Citováno z https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa0806182
 8. Mann, J. UptoDate (2020, říjen). Volba farmakoterapie u primární (esenciální) hypertenze. Citováno 3. listopadu 2020 z https://www.uptodate.com/contents/choice-of-drug-therapy-in-primary-essential-hypertension
 9. Simon, L. V., Hashmi, M. F. a Farrell, M. W. (2020). Hyperkalemie. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470284/
 10. Sweitzer, N. K. (2003). Co je inhibitor enzymu konvertujícího angiotensin? Circulation, 108 (3), E16-E18. doi: 10.1161 / 01.cir.0000075957.16003.07. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.cir.0000075957.16003.07
 11. UpToDate - Losartan: Informace o drogách (n.d.). Citováno z https://www.uptodate.com/contents/losartan-drug-information?search=losartan&source=panel_search_result&selectedTitle=1~69&usage_type=panel&kp_tab=drug_general&display_rank=1#F25472738
 12. Williams, B., Mancia, G., Spiering, W., Rosei, E. A., Azizi, M., Burnier, M.,. . . Erdine, S. (2018). Pokyny ESC / ESH z roku 2018 pro léčbu arteriální hypertenze. European Heart Journal, 39 (33), 3021-3104. doi: 10,1093 / eurheartj / ehy339. Citováno z https://academic.oup.com/eurheartj/article/39/33/3021/5079119 Burnier, M. (2001). Blokátory receptorů pro angiotensin II typu 1. Circulation, 103 (6), 904-912. doi: 10.1161 / 01.cir.103.6.904. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/01.cir.103.6.904
 13. DailyMed - PRINIVIL- tableta lisinoprilu (2019). Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=f6f3c339-2c9d-4d07-14a1-6d6c7daf26c6
 14. DailyMed - tablety losartanu draselného 25 mg, potažené filmem (2020). Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a3f034a4-c65b-4f53-9f2e-fef80c260b84
 15. Fogari, R., Zoppi, A., Corradi, L., Lazzari, P., Mugellini, A., & Lusardi, P. (1998). Srovnávací účinky lisinoprilu a losartanu na citlivost na inzulín při léčbě nediabetických pacientů s hypertenzí. British Journal of Clinical Pharmacology, 46 (5), 467-471. doi: 10,1046 / j.1365-2125.1998.00811.x. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1873694/
 16. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2016, říjen). Štítek tablety PRINIVIL (lisinopril). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2016/019558s060lbl.pdf
 17. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, říjen). Štítek Cozaar (losartan draselný). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2018/020386s062lbl.pdf
 18. Jamerson, K., Weber, M. A., Bakris, G. L., Dahlöf, B., Pitt, B., Shi, V.,. . . Velazquez, E. J. (2008). Benazepril plus amlodipin nebo hydrochlorothiazid pro hypertenzi u vysoce rizikových pacientů. New England Journal of Medicine, 359 (23), 2417-2428. doi: 10,1056 / nejmoa0806182. Citováno z https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMoa0806182
 19. Mann, J. UptoDate (2020, říjen). Volba farmakoterapie u primární (esenciální) hypertenze. Citováno 3. listopadu 2020 z https://www.uptodate.com/contents/choice-of-drug-therapy-in-primary-essential-hypertension
 20. Simon, L. V., Hashmi, M. F. a Farrell, M. W. (2020). Hyperkalemie. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470284/
 21. Sweitzer, N. K. (2003). Co je inhibitor enzymu konvertujícího angiotensin? Circulation, 108 (3), E16-E18. doi: 10.1161 / 01.cir.0000075957.16003.07. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/01.cir.0000075957.16003.07
 22. UpToDate - Losartan: Informace o drogách (n.d.). Citováno z https://www.uptodate.com/contents/losartan-drug-information?search=losartan&source=panel_search_result&selectedTitle=1~69&usage_type=panel&kp_tab=drug_general&display_rank=1#F25472738
 23. Williams, B., Mancia, G., Spiering, W., Rosei, E. A., Azizi, M., Burnier, M.,. . . Erdine, S. (2018). Pokyny ESC / ESH z roku 2018 pro léčbu arteriální hypertenze. European Heart Journal, 39 (33), 3021-3104. doi: 10,1093 / eurheartj / ehy339. Citováno z https://academic.oup.com/eurheartj/article/39/33/3021/5079119
Vidět víc