Lipitor a grapefruit: jak nebezpečné je míchat je?

Lipitor a grapefruit: jak nebezpečné je míchat je?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lipitor a grapefruit

Zatímco se grapefruit stal druhem plakátu, pokud jde o to, co nesmíte kombinovat s léky na předpis, jako je Lipitor (obecný název atorvastatin), ukazuje se, že v tomto ohledu není sám.

Životně důležité orgány

 • Lipitor je součástí rodiny léků zvaných statiny, které pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu blokováním jeho produkce.
 • Vaše tělo má enzym nazývaný CYP3A4, který štěpí statiny. Grapefruit blokuje účinek CYP3A4, což má za následek, že s každou dávkou vstupuje do krve větší množství statinového léku.
 • Dokonce i jeden grapefruit nebo jedna sklenice grapefruitového džusu může způsobit tento účinek.
 • Sevillské pomeranče, limety a pomela také obsahují tuto chemikálii a je třeba se jim vyhnout, pokud užíváte statiny.

Grapefruit má špatnou pověst, pokud jde o lékové interakce, protože obsahuje furanokumariny. Tato rodina chemikálií zhoršuje CYP3A4 , enzym v našem těle, který dělá spoustu práce při rozpadu drog. Ale tady je věc: grapefruit není jediné ovoce, které obsahuje furanokumariny. Ostatní citrusové plody, jako jsou sevillské pomeranče (které se často používají v marmeládách), stejně jako limety a pomela, všechny obsahují tuto rodinu sloučenin. (Pokud si děláte starosti s výběrem šťávy ze snídaně, několik běžných odrůd sladkého pomeranče, jako je pupek a valencia, tyto sloučeniny neobsahuje, takže se nemusíte obávat.) Grapefruit je jednoduše nejrozšířenějším z těchto druhů ovoce (Bailey, 2013 ).

Jaká jsou rizika míchání grapefruitu a statinů?

Léky, které se užívají orálně, jako je Lipitor, jsou absorbován do krevního řečiště z gastrointestinálního (GI) traktu a projít játry před distribucí do zbytku těla. Během tohoto procesu vaše tělo používá určité enzymy k odbourávání léků. CYP3A4 pomáhá rozkládat léky v tenkém střevě, čímž snižuje množství, které se kdy dostane do vaší krve. Furanokumariny však interferují s tímto procesem, což může vést k vyšší než očekávané hladině léků v těle (Fukazawa, 2004).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

V minulých studiích bylo prokázáno, že pití grapefruitového džusu zvyšuje hladinu určitých léků v krvi, včetně některých statinů, léků na alergie, imunosupresiv a léků proti HIV. Statiny, také známé jako inhibitory HMG-CoA reduktázy, působí na snížení hladiny cholesterolu tím, jak - jak název napovídá - inhibicí HMG-CoA reduktázy, což je enzym, který řídí rychlost tvorby cholesterolu v těle. Pokud je ve vašem těle vyšší koncentrace těchto léků, jsou schopny blokovat tvorbu více cholesterolu. I když se ukázalo, že to platí pro simvastatin (FloLipid, Zocor), lovastatin (Altoprev) a atorvastatin (Lipitor), grapefruitový džus není spojen s vyššími koncentracemi pravastatinu (Pravachol) v krvi, a proto někdy považována za nejbezpečnější statin (Fukazawa, 2004).

Minulý výzkum varoval, že konzumace grapefruitu nebo pití grapefruitového džusu a užívání statinů na vysoký cholesterol může zvýšit vaše riziko komplikací, jako je rhabdomyolýza, rozpad svalové tkáně, který může vést k poškození ledvin, bolesti kloubů a bolesti svalů. Někteří vědci si však nejsou tak jistí. Riziko rozvoje rhabdomyolýzy kombinací statinových léků s grapefruitem je minimální, A recenze publikovaná v časopise American Journal of Medicine navrhl, že nejen riziko rhabdomyolýzy a závažných potenciálních komplikací je nízké, ale výsledná zvýšená koncentrace statinových léků v kombinaci s grapefruitovým džusem skutečně zlepšila hladinu cholesterolu (Lee, 2016).

Kolik grapefruitu je v pořádku, když užíváte statiny jako Lipitor?

Pro jistotu mnoho vědců navrhuje, abyste se při konzumaci statinů, jako je Lipitor, vyhýbali konzumaci grapefruitu úplně. Ačkoli předchozí výzkum obecně vyžadoval, aby účastníci vypili téměř litr grapefruitové šťávy denně, aby otestovali, jak ovlivňuje jaterní enzymy, které štěpí léky, zdá se, že množství potřebné k ovlivnění tohoto procesu je mnohem nižší. Některé studie našel že množství grapefruitu, které interferuje s kritickými jaterními enzymy, je malé: stačí asi jeden celý grapefruit nebo 200 ml (něco pod sedm uncí) sklenice grapefruitové šťávy (Bailey, 2013).

Nakonec se v současné době shoduje na tom, že konzumace 8 oz nebo méně grapefruitového džusu denně při užívání statinů je obecně považována za v pořádku (Reddy, 2011), (UpToDate, 2020). S tím, co bylo řečeno, US Food and Drug Administration navrhuje že nepijete grapefruitový džus, pokud užíváte statin, jako je Lipitor, s odůvodněním, že různí lidé mohou na tuto kombinaci reagovat odlišně, a místo toho se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste učinili rozhodnutí, které je pro vás to pravé (FDA, 2017).

Co jsou to statiny a lze je kombinovat s grapefruitem?

Statiny jsou třídou léků, jejichž cílem je snížit zvýšenou hladinu cholesterolu u lidí s vysokým rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění (nazývaných také srdeční choroby), což může přispívat k rozvoji infarktu a mozkové mrtvice. Nazývají se také inhibitory HMG-CoA reduktázy, protože snižují LDL cholesterol blokováním HMG-CoA reduktázy, což je enzym, který řídí rychlost tvorby cholesterolu v těle. Tato třída léků zahrnuje:

 • atorvastatin (Lipitor)
 • fluvastatin (Lescol, Lescol XL)
 • lovastatin (Altoprev, Mevacor)
 • pitavastatin (Livalo)
 • pravastatin (Pravachol)
 • rosuvastatin (Crestor)
 • simvastatin (Zocor)

K dispozici jsou dva typy statinových léků: ty, které se prodávají jako jednosložkové produkty, jako jsou ty, které jsou uvedeny výše, a ty, které jsou kombinovány s jinými léky, které pomáhají dále snižovat hladinu cholesterolu. Tyto kombinované léky zahrnují (FDA, 2014):

 • Advicor (lovastatin / niacin s prodlouženým uvolňováním)
 • Simcor (simvastatin / niacin s prodlouženým uvolňováním)
 • Vytorin (simvastatin / ezetimib)

Grapefruit v zásadě zvyšuje vaše riziko výskytu potenciálních vedlejších účinků statinů. Tyto nepříznivé účinky mohou zahrnovat:

 • Rabdomyolýza / rozpad svalů
 • Poškození jater
 • Zvýšená hladina cukru v krvi
 • Problémy s trávením
 • Bolesti kloubů nebo svalů
 • Neurologické účinky

Pokud užíváte některý z těchto statinů ke zlepšení zdraví svého srdce, prodiskutujte s lékařem, který vám předepisuje, zda může být do vaší stravy zahrnut grapefruit.

Reference

 1. Bailey, D., Dresser, G. a Arnold, J. (2013, 5. března). Interakce mezi grapefruitem a léky: Zakázané ovoce nebo následky, kterým se lze vyhnout? Citováno 29. července 2020, z https://www.cmaj.ca/content/185/4/309
 2. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2014, 16. prosince). Statiny. Citováno 31. července 2020, z https://www.fda.gov/drugs/information-drug-class/statins
 3. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2017, 18. července). Grapefruitový džus a některé léky se nemíchají. Citováno 29. července 2020, z https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/grapefruit-juice-and-some-drugs-dont-mix
 4. Fukazawa, I., Uchida, N., Uchida, E., & Yasuhara, H. (2004). Účinky grapefruitové šťávy na farmakokinetiku atorvastatinu a pravastatinu v japonštině. British Journal of Clinical Pharmacology, 57 (4), 448-455. doi: 10.1046 / j.1365-2125.2003.02030.x. Citováno z https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2125.2003.02030.x
 5. Lee, J. W., Morris, J. K. a Wald, N. J. (2016). Grapefruitový džus a statiny. The American Journal of Medicine, 129 (1), 26-29. doi: 10.1016 / j.amjmed.2015.07.036
 6. Reddy, P., Ellington, D., Zhu, Y., Zdrojewski, I., Parent, S. J., Harmatz, J. S.,. . . Jr, K. B. (2011). Sérové ​​koncentrace a klinické účinky atorvastatinu u pacientů užívajících grapefruitový džus denně. British Journal of Clinical Pharmacology, 72 (3), 434-441. doi: 10.1111 / j.1365-2125.2011.03996.x https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21501216/
 7. S Rosenson, R. S., & Baker, S. K. (2020, červenec). UpToDate: Nežádoucí účinky související se statinovými svaly. Citováno 20. srpna 2020, z https://www.uptodate.com/contents/statin-muscle-related-adverse-events
Vidět víc