Změny životního stylu, které mohou snížit riziko rakoviny prostaty

Změny životního stylu, které mohou snížit riziko rakoviny prostaty

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Muži se bojí rakoviny prostaty více než téměř jakákoli jiná diagnóza - a to z dobrého důvodu. Je to nejběžnější rakovina u mužů kromě rakoviny kůže a je to druhá hlavní příčina úmrtí na rakovinu u mužů. O 1 z 9 amerických mužů bude za jeho života diagnostikována rakovina prostaty (ACS, 2019). Screening PSA umožňuje včasnou detekci, ale s takovými počty má mnoho mužů zájem udělat vše, co je v jejich silách, a pokusit se o rozvoj rakoviny prostaty. Dá se tomu zabránit? Existují věci, které mohou muži udělat, aby alespoň snížili riziko? Víme jistě, že existují rizikové faktory, které můžeme ovládat, a jiné, které nemůžeme. Naštěstí některá základní chování, která jsou dobrá pro celkové zdraví, mohou také snížit riziko vzniku rakoviny prostaty u jednotlivců.

Životně důležité orgány

 • Tři nejdůležitější rizikové faktory pro rakovinu prostaty jsou rodinná historie, věk a afroamerické dědictví (Gann, 2002).
 • I když tyto rizikové faktory pro rakovinu prostaty nelze upravit, zdá se, že několik způsobů zdravého životního stylu snižuje riziko rakoviny prostaty.
 • Finasterid a dutasterid - dva léky používané k léčbě benigní hyperplazie prostaty (BPH) - byly hodnoceny v klinických studiích, pokud jsou užitečné při prevenci rakoviny prostaty.
 • Některé výzkumy podpořily teorii, že častější ejakulace může snížit riziko rakoviny prostaty.

Zděděné riziko vs. získané riziko

Stejně jako u mnoha dalších diagnóz zdědila rakovina prostaty rizikové faktory a získané rizikové faktory. Tři nejdůležitější rizikové faktory pro rakovinu prostaty jsou rodinná anamnéza, věk a afroamerické dědictví ( Gann, 2002 ).

Lidé s příbuzným prvního stupně s diagnostikovanou rakovinou prostaty mají 2–3krát vyšší riziko než u běžné populace. Mít více než jednoho příbuzného prvního stupně toto riziko ještě zvyšuje. Rodinná anamnéza je zděděným rizikovým faktorem pro rakovinu prostaty, který nelze upravit, ale jak uvidíme za okamžik, každý se může zapojit do zdravého chování, které může riziko snížit.

Věk je technicky získaným rizikovým faktorem pro rakovinu prostaty, protože ji získáváme s přibývajícím věkem. To je způsobeno hromaděním genetických mutací, které se stávají s věkem, což zvyšuje riziko mnoha druhů rakoviny, přičemž rakovina prostaty je jen jednou z nich. Rakovina prostaty je vzácné před 50 (0,2%) a stává se častější s věkem (7,9% u osob starších 70 let) (ACS, 2019).

Afroameričtí muži mají přibližně o 60% vyšší riziko rakoviny prostaty než bílí a zdvojnásobují riziko úmrtí na rakovinu prostaty. Není jasné, proč je riziko pro afroameričany zvýšené. Může to být způsobeno zděděnými geny, sdílenými faktory prostředí nebo kombinací obou. Ať tak či onak, afroamerické dědictví je nezměnitelným zděděným rizikovým faktorem rakoviny prostaty, i když jsou ve hře faktory prostředí.

pilulky na zvětšení penisu, které skutečně fungují

Nyní, když jsme diskutovali o rizikových faktorech rakoviny prostaty, které nelze změnit, co může být, pokud vůbec, ke snížení rizika rakoviny prostaty?

Životní styl hraje roli

I když nejdůležitější rizikové faktory pro rakovinu prostaty nelze změnit, zdá se, že několik způsobů zdravého životního stylu snižuje riziko rakoviny prostaty. Podle očekávání zahrnují udržování zdravých stravovacích a pohybových návyků, ale prospěšná může být i jedna nebo dvě praktiky, které byste nečekali. Zde je několik věcí, které můžete dělat bez ohledu na to, jaké jsou vaše rodinné historie nebo pozadí.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Vyberte si zdravou stravu

Mnoho živin a potravin bylo studoval (Lin, 2015) jako potenciálně schopná snížit riziko rakoviny prostaty. Tyto zahrnují:

nebolestivé hrbolky na penisu
 • Sacharidy
 • Proteiny a specifické druhy bílkovin
  • Živočišné bílkoviny
  • Mléčné bílkoviny
  • Jsem protein
 • Tuk a konkrétní druhy tuku
  • Nasycený tuk
  • Omega-3 mastné kyseliny
  • Omega-6 mastné kyseliny
  • Cholesterol
 • Vitamin E.
 • Vitamín D
 • Vitamin K.
 • Selen
 • Vápník
 • Folát
 • Lykopen

Výzkum v oblasti výživy bohužel bývá velmi matoucí a výživa ke snížení rizika rakoviny prostaty není výjimkou. Většina jednotlivých živin a potravin, které byly studovány, vykazuje smíšené nálezy, přičemž některé studie prokazují přínos nebo újmu a jiné nevykazují žádný přínos ani újmu. Například, kyselina listová a kyselina listová (syntetická forma folátu nalezená v obohacených potravinách a doplňcích stravy) (Rycyna, 2013) byla v některých studiích spojena se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty, v jiných se sníženým rizikem rakoviny prostaty a v jiných se zdá, že nemá žádný účinek . V současné době si vědci myslí, že folát může chránit před vznikem rakoviny, ale může urychlit růst nádorů u těch, kteří již mají rakovinu prostaty.

Výzkum v oblasti výživy je často komplikován skutečností, že jednotlivé potraviny a živiny jsou jen jedním aspektem komplexního stravovacího vzorce. I když dané jídlo nebo živina zvyšuje (nebo snižuje) riziko rakoviny prostaty, může to být snadno zakryto zbytkem stravy nebo dokonce jinými faktory životního stylu. Naštěstí se zdá, že některé vzorce ovlivňují riziko rakoviny prostaty.

Jedno z pozorování, které naznačuje, že životní styl hraje roli, je různá míra rakoviny prostaty v různých oblastech světa a to, jak migrace mění tato rizika. Například Japonsko má mnohem nižší výskyt rakoviny prostaty než Spojené státy, ale japonští Američané mají riziko, které je více podobné ostatním Američanům. To naznačuje, že vyšší výskyt rakoviny prostaty v USA může souviset s určitými místními faktory životního stylu. Jedním z těchto faktorů jsou stravovací návyky v různých částech světa.

Západní diety (Ambrosini, 2008), které mají vysoký obsah červeného masa, zpracovaného masa, hamburgerů, smažených ryb, hranolků, nasycených tuků a mléčných výrobků, zvyšují riziko rakoviny prostaty. Středozemní d jít , který má vysoký obsah ovoce, zeleniny, celých zrn, olivového oleje a fisk a nižší červené maso může snížit riziko rakoviny prostaty (Kapiszewska, 2006). Dieta s vysokým obsahem sóji, zeleného čaje a omega-3 mastných kyselin může také pomoci snížit riziko rakoviny prostaty. Nejlepší radou je dodržovat zdravou stravu s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, s nízkým obsahem červeného masa a mléčných výrobků s vysokým obsahem tuku. Tento vzorec bude dobrý pro vaše srdce, ale může také snížit riziko rakoviny prostaty.

Léky pro prevenci rakoviny prostaty

Možnost protidrogové léčby snížit riziko vzniku rakoviny prostaty je velmi atraktivní. Zejména finasterid a dutasterid - dva léky používané k léčbě benigní hyperplazie prostaty (BPH) - byly hodnoceny v klinických studiích, pokud jsou užitečné při prevenci rakoviny prostaty. Tyto léky, známé jako inhibitory 5-alfa reduktázy (5 AR-Is), působí blokováním přeměny testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). DHT signalizuje růst prostaty a při jejím potlačení těmito léky se prostata postupem času zmenšuje. Vzhledem k tomu, že DHT je silný androgen (mužský pohlavní hormon) a androgeny hrají roli v rakovině prostaty, byly tyto léky studovány, aby se zjistilo, zda mohou snížit riziko rakoviny prostaty.

The Pokus o prevenci rakoviny prostaty (Thompson, 2003) byl navržen tak, aby zjistil, zda užívání finasteridu 5 mg denně sníží riziko rakoviny prostaty. Po sedmi letech bylo ve skupině užívající finasterid o 24,8% nižší riziko rakoviny prostaty než ve skupině užívající placebo. Tento rozdíl však byl způsoben pouze nádory nízkého stupně (Gleasonovo skóre menší než 7). Nádory vysokého stupně (skóre Gleason 7 nebo více) byly ve skutečnosti o něco častější ve skupině s finasteridem.

The Snížení výskytu rakoviny prostaty dutasteridem (REDUCE) Studie (Andriole, 2010) zkoumala, zda 0,5 mg dutasteridu užívaného po dobu čtyř let sníží výskyt rakoviny prostaty. Výsledky ukázaly 23% pokles diagnóz rakoviny prostaty ve skupině s dutasteridem ve srovnání se skupinou s placebem. Na rozdíl od studie prevence rakoviny prostaty však ve skupině s dutasteridem nebylo zvýšené riziko vysoce agresivních rakovin prostaty (Gleasonovo skóre 7 nebo více).

Více nedávno rozsáhlé pozorování studie (Wallerstedt, 2018) provedené ve Švédsku ukázaly snížené riziko rakoviny prostaty s 5 AR-Is, přičemž delší užívání ukázalo podstatnější pokles diagnostiky rakoviny prostaty. Snížené riziko bylo u rakoviny s Gleasonovým skóre 6 a 7 a nedošlo k žádnému zvýšení karcinomu prostaty.

5 Použití AR-I je považováno za kontroverzní v prevenci rakoviny prostaty. Není známo, proč studie ukazují smíšené výsledky. Pokud se rozhodnete použít 5 AR-Is k prevenci rakoviny prostaty, měli byste vědět několik věcí. Tyto léky nemají mnoho vedlejších účinků, ale nejčastější vedlejší účinky jsou sexuální povahy, včetně sníženého libida a erektilní dysfunkce. Tyto léky také snižují hladiny prostatického specifického antigenu (PSA), což může ztěžovat interpretaci testu. Před zahájením léčby 5 AR-I může lékař doporučit test PSA. Pokud užíváte 5 AR-I, je možné, že budete mít rakovinu prostaty i při normální hladině PSA.

kdy péro přestane růst

Může ejakulace více zabránit rakovině prostaty?

The hypotéza stagnace prostaty teoretizuje, že jedním z mechanismů rozvoje rakoviny prostaty je hromadění karcinogenních (rakovinotvorných) sekrecí v prostatě v průběhu času. To vedlo k teorii, že častější ejakulace může snížit riziko rakoviny prostaty pravidelným vylučováním těchto sekretů z prostaty (a těla). Velký studie (Rider, 2016) více než 31 000 mužů s 18letým sledováním a zjistili, že muži, kteří ejakulovali 21 nebo vícekrát měsíčně ve věku 20 až 40 let, měli přibližně 20%, snížili riziko rakoviny prostaty ve srovnání s těmi, kteří ejakulovali 4 –7krát za měsíc. Nemůžeme říci, zda snížení rizika bylo způsobeno častější ejakulací, ale častější ejakulace může být příjemným způsobem, jak snížit riziko rakoviny prostaty.

Reference


 1. Ambrosini, G. L., Fritschi, L., Klerk, N. H. D., Mackerras, D., & Leavy, J. (2008). Stravovací vzorce identifikované pomocí faktorové analýzy a rizika rakoviny prostaty: případová kontrolní studie v západní Austrálii. Annals of Epidemiology , 18 (5), 364–370. doi: 10.1016 / j.annepidem.2007.11.010, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18261927
 2. Americká rakovinová společnost. (2019). Fakta a čísla o rakovině 2019. Americká rakovinová společnost . Citováno z https://www.cancer.org/content/dam/cancer-org/research/cancer-facts-and-statistics/annual-cancer-facts-and-figures/2019/cancer-facts-and-figures-2019. pdf
 3. Andriole, G. L., Bostwick, D. G., Brawley, O. W., Gomella, L. G., Marberger, M., Montorsi, F.,… Teloken, C. (2010). Vliv dutasteridu na riziko rakoviny prostaty. The New England Journal of Medicine , 362 , 1192–1202. doi: 10,1056 / NEJMoa0908127, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20357281
 4. Gann, P. H. (2002). Rizikové faktory pro rakovinu prostaty. Recenze v urologii , 4 (Suppl 5), S3 – S10. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476014/
 5. Kapiszewska, M. (2006). Poměr konzumace zeleniny a masa jako relevantní faktor určující preventivní dietu proti rakovině. Místní středomořské fórum potravinových rostlin a výživových doplňků o výživě , 59 , 130–153. doi: 10.1159 / 000095211, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16917177
 6. Lin, P.-H., Aronson, W., & Freedland, S.J. (2015). Výživa, dietní intervence a rakovina prostaty: nejnovější důkazy. BMC Medicine , 13 , 3. doi: 10,1186 / s12916-014-0234-y, https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-014-0234-y
 7. Rider, J. R., Wilson, K. M., Sinnott, J. A., Kelly, R. S., Mucci, L. A., & Giovannucci, E. L. (2016). Frekvence ejakulace a riziko rakoviny prostaty: Aktualizované výsledky s další dekádou sledování. Evropská urologie , 70 (6), 974–982. doi: 10.1016 / j.eururo.2016.03.027, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27033442
 8. Rycyna, K. J., Bacich, D. J., & Okeefe, D. S. (2013). Protichůdné role folátu u rakoviny prostaty. Urologie , 82 (6), 1197–1203. doi: 10.1016 / j.urology.2013.07.012, https://europepmc.org/article/med/23992971
 9. Thompson, I. M., Goodman, P. J., Tangen, C. M., Lucia, M. S., Miller, G. J., Ford, L. G.,… Carlin, S. M. (2003). Vliv finasteridu na vývoj rakoviny prostaty. The New England Journal of Medicine , 349 , 215–224. doi: 10,1056 / NEJMoa030660, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12824459
 10. Wallerstedt, A., Strom, P., Gronberg, H., Nordstrom, T., & Eklund, M. (2018). Riziko rakoviny prostaty u mužů léčených inhibitory 5α-reduktázy - velká prospektivní studie založená na populaci. JNCI: Journal of the National Cancer Institute , 110 (11), 1216–1221. doi: 10,1093 / jnci / djy036, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29548030
Vidět víc