Jak přestat používat bezdýmný tabák

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Proč je důležité přestat používat bezdýmný tabák?

Bezdýmný tabák má mnoho podob. Příklady zahrnují žvýkání, šňupací tabák, dip, rozpustný tabák a snus. Všechny bezdýmné tabákové výrobky obsahují nikotin a mohou obsahovat tolik nikotinu jako 3 cigarety. Můžete být fyzicky závislí na nikotinu. Můžete na něm být také emocionálně závislí. Touhy mohou být silné, ale je důležité přestat používat bezdýmný tabák. Zlepšíte své zdraví a snížíte riziko rakoviny, mrtvice a infarktu. Váš dospívající může pomoci předcházet nebo zastavit poškození jeho mozku nebo těla. To mu pomůže stát se zdravým dospělým. Boláky v ústech a problémy se zuby se také zlepší, když přestanete. Z odvykání můžete mít prospěch bez ohledu na to, jak dlouho jste bezdýmný tabák užívali.

Jaké jsou známky a příznaky vysazení nikotinu?

 • Závratě, bolesti hlavy nebo únava
 • Deprese, úzkost nebo podrážděnost
 • Potíže se spánkem nebo soustředěním
 • Pocit neklidu nebo nudy

Jak se mohu připravit na ukončení užívání bezdýmného tabáku?

Nikotin je vysoce návyková droga. Abstinenční příznaky se mohou objevit, když přestanete a je těžké přestat. Následující informace vám pomohou udržet se na správné cestě: • Nastavte datum ukončení. Pokud je to možné, nastavte datum asi 3 až 4 týdny v budoucnu. To vám pomůže připravit váš domov a rutinu na změnu. Nenastavujte datum příliš daleko. Můžete změnit názor nebo ztratit odhodlání skončit. Poznejte spouštěče, které vás lákají, a udělejte si plán, jak se jim vyhnout.
 • Řekněte přátelům, rodině a spolupracovníkům, že plánujete skončit. Vysvětlete, že můžete mít abstinenční příznaky, když přestanete. Požádejte je, aby vás podpořili. Mohou vás povzbudit a pomoci snížit váš stres, aby bylo pro vás snazší přestat. Požádejte je, aby ve vašem okolí nepoužívali žádné tabákové výrobky. Nedovolte jim používat tabákové výrobky u vás doma nebo v autě.
 • Odstraňte všechny bezdýmné tabákové výrobky z vašeho domova, auta a pracoviště. Odstraňte vše, co vás bude pokoušet.
 • Pomozte svému dospívajícímu vytvořit plán, jak přestat. Plán bude úspěšnější, pokud se váš dospívající bude rozhodovat sám. Nesnažte se na něj tlačit, aby přestal okamžitě nebo určitým způsobem. Buďte oporou a v případě potřeby nabídněte pomoc.

Jaké jsou nástroje, které mi pomohou přestat?

 • Poradenství od poskytovatele zdravotní péče vám může poskytnout podporu a dovednosti k odvykání. Poradce vás také může naučit zvládat abstinenční příznaky a chutě. On nebo ona vám může pomoci naučit se metody, jako je meditace, které vám pomohou cítit se méně úzkostlivě nebo nervózně. Můžete obdržet poradenství od jednoho poradce, ve skupinové terapii nebo prostřednictvím telefonické terapie nazývané linka ukončení.
 • Zužujte se dolů znamená, že budete každý den používat méně bezdýmného tabáku, dokud vaše tělo přestane toužit po nikotinu. Můžete také snížit počet míst, kde jej používáte, nebo použít jiný druh, který má méně nikotinu. Počkejte co nejdéle, než použijete bezdýmný tabák, když budete mít chuť. Možná budete schopni prodloužit dobu, po kterou můžete čekat po každé touze. To pomůže snížit množství, které užíváte, a počet chutě na každý den.
 • Náhradní nikotinová terapie (NRT) jako jsou náplasti, žvýkačky nebo pastilky mohou pomoci snížit chuť na nikotin a abstinenční příznaky. NRT je dostupná bez lékařského předpisu. Postupujte podle pokynů, abyste nedostali příliš mnoho nikotinu. Předávkování může být život ohrožující. Ne přejít na cigarety jako způsob, jak přestat používat bezdýmný tabák. Pokud jste těhotná nebo máte srdeční onemocnění, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, než začnete s NRT. On nebo ona může doporučit jiné způsoby, jak skončit, nebo chtít, abyste chodili na následné návštěvy během užívání NRT.
 • Léky na předpis jako nosní spreje nebo nikotinové inhalátory mohou pomoci zmírnit abstinenční příznaky. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče na tyto a další léky, které vám pomohou snížit chuť k jídlu. Možná budete muset začít s některými léky 2 týdny před datem ukončení, aby dobře fungovaly.
 • Žvýkejte žvýkačku bez cukru nebo slunečnicová semínka jako náhrada bezdýmného tabáku.

Co potřebuji vědět o přibírání na váze poté, co přestanu?

Nikotin může ovlivnit váš metabolismus. Po ukončení můžete přibrat pár kilo. Následující informace vám mohou pomoci kontrolovat vaši váhu:

 • Jezte zdravá jídla. Mezi zdravé potraviny patří ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, nízkotučné mléčné výrobky, fazole, libové maso a ryby. Může vám také pomoci žvýkat žvýkačky bez cukru nebo jíst zdravé svačiny.
 • Pijte vodu před, během a mezi jídly. Díky tomu se váš žaludek bude cítit plný a pomůže vám zabránit přejídání. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, kolik tekutin každý den vypít a jaké tekutiny jsou pro vás nejlepší.
 • Být fyzicky aktivní. Aktivita může pomoci snížit vaše chutě a snížit stres. Každý den se projděte nebo věnujte nějaké fyzické aktivitě. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, které činnosti jsou pro vás vhodné.
  Rodinná procházka za cvičením

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.