Jak obnovit metabolismus: 10 tipů

Jak obnovit metabolismus: 10 tipů

obsah

  1. Faktory ovlivňující metabolismus
  2. 10 způsobů, jak nastartovat metabolismus

Máte pocit, že přibíráte více než obvykle? Máte chuť na nezdravé jídlo? Nebo jste možná byli vždy přesvědčeni, že máte pomalý metabolismus. Ať už je důvod jakýkoli, přemýšlíte, jak obnovit metabolismus. Dobrá zpráva je, že existují věci, které můžete udělat. Pokračujte ve čtení 10 osvědčených strategií.


Meet Plenity – nástroj pro regulaci hmotnosti schválený FDA

Plenty je terapie na předpis, která vám pomůže řídit svou váhu a přitom si jídlo užívat. Zjistěte, zda je to pro vás to pravé.

Zjistěte více

Faktory ovlivňující metabolismus

Váš metabolismus popisuje rychlost, jakou vaše tělo spaluje kalorie. Je zodpovědný za rozklad bílkovin, tuků a sacharidů, které jíte, a jejich přeměnu na energii, tělesnou tkáň a tuk ( Sanchez Lopez de Nava, 2021 ). Váš metabolismus ovlivňuje spousta věcí, včetně ( McMurray, 2014 ; Yu, 2021 ):

  • Tvoje velikost: Lidé s nadbytkem tělesného tuku mají tendenci mít pomalejší metabolismus, zatímco lidé s větší svalovou hmotou mají rychlejší metabolismus.
  • Vaše pohlaví: Biologické ženy mají tendenci mít nižší svalovou hmotu a pomalejší metabolismus než biologičtí muži.
  • Tvůj věk: Pokud jste si všimli, že jste přibrali více kilo než ve svých 20 letech, máte pravdu. Váš metabolismus se s věkem zpomaluje.
  • Vaše úroveň fyzické aktivity: Vyšší úroveň fyzické aktivity může zvýšit váš metabolismus.
  • Vaše dieta: Typy potravin, které jíte, mohou také ovlivnit váš metabolismus. Například protein vám může pomoci vybudovat více svalové hmoty a může pozitivně ovlivnit metabolismus.
  • Vaše celkové zdraví: Některé zdravotní stavy, jako je rakovina nebo obezita, mohou negativně ovlivnit metabolismus.

Některé z těchto faktorů máte pod kontrolou, jiné méně. Jakkoli byste možná chtěli, nemůžete například zvrátit proces stárnutí. Máte však nad sebou určitou kontrolu složení těla a svalová hmota, oba faktory, které ovlivňují váš metabolismus (McMurray, 2014).

Můžete si také zajistit dostatek spánku. To je správně; množství spánku, které dostanete, může také ovlivnit váš metabolismus. Stejné vnitřní tělesné hodiny – váš cirkadiánní rytmus –, které diktují vaše spánkové cykly, také regulují váš metabolismus, chuť k jídlu a hladiny hormonů. Když vás nespí dost , může zpomalit váš metabolismus. Příliš málo spánku může také zvýšit vaši hladinu ghrelin hormon hladu, kvůli kterému chcete jíst ještě více ( Copinschi, 2014 ).