Existuje větší riziko nákazy HIV během análního sexu?

Existuje větší riziko nákazy HIV během análního sexu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje každému ve věku od 13 do 64 let podstoupit alespoň jednou v životě testy na HIV. Zatímco některé demografické skupiny, stejně jako muži, kteří mají sex s muži (MSM), mají zvýšené riziko infekce, HIV může mít kdokoli. Většina případů HIV se přenáší sexuálně, a zejména análním sexem.Virus lidské imunodeficience neboli HIV je virus, který napadá určitý typ bílých krvinek ve vašem imunitním systému. Cílením na CD4 buňky nebo pomocné T buňky „HIV může vašemu imunitnímu systému zkomplikovat koordinaci reakce. Prostřednictvím tohoto mechanismu virus zvyšuje náchylnost vašeho těla k nemocem a infekcím. (AIDS info, n.d.)

Životně důležité orgány

 • Virus lidské imunodeficience nebo HIV může být pohlavně přenášen tělesnými tekutinami, jako je předsemenná tekutina, sperma, rektální tekutina nebo vaginální tekutina.
 • Léčba HIV neexistuje, ale jedná se o zvládnutelný stav s včasným zásahem a dodržováním léčby.
 • Pokud jsou léky na HIV užívány správně, mohou snížit množství HIV v těle člověka na nedetekovatelné úrovně, a tudíž nepřenosné.
 • Během sexu používejte kondomy.

HIV může být přenášeno tělesnými tekutinami osob s HIV, včetně krve, mateřského mléka, předsemenné tekutiny, spermatu, rektální tekutiny nebo vaginální tekutiny. Ačkoli lze testování na HIV provádět pomocí orálního výtěru, HIV není přenosný slinami . Virus se nejčastěji šíří nechráněným (bezkondomovým) sexem jako sexuálně přenosná infekce (STI) nebo sdílením jehel (HIV.gov, 2020).

jak udělat ptáka větší doma

Co zvyšuje riziko přenosu HIV u análního sexu?

Zatímco riziko přenosu HIV se liší podle sexuální aktivity, nechráněný anální styk nebo vložení penisu do konečníku přináší nejvyšší riziko, zejména bez použití kondomů. Během análního sexu se osobě s penisem říká vkládací partner a osobě přijímající penis se říká receptivní partner.reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.Zjistit více

Studie CDC zjistili, že z 10 000 případů HIV se 138 z nich nakazilo virem prostřednictvím vnímavý partner v penis-análním sexu , na rozdíl od osmi lidí, kteří se nakazili virem tím, že byli vnímavým partnerem při pohlavním styku penisu a vagíny. Vysoké riziko souvisí s tenkost výstelky konečníku . Je tedy důležité si uvědomit, že toto je anatomie každého, kdo má výstelku konečníku, nejen MSM. Rektum je lemováno jedinou vrstvou sloupcového slizničního epitelu, který je náchylný k trhání opakovaným pohybem. Rány umožňují viru vstoupit přímo do krevního řečiště. V rámci gastrointestinálního traktu obsahuje konečník většinu lymfocytů, na které HIV cílí, jako jsou imunitní buňky CD4 (CDC, 2019, 2019; Kelley, 2017).

Nicméně neústupný partner může být stále vystaven riziku nákazy HIV . Virus může proniknout do těla partnerova partnera otevřením penisu (močové trubice) nebo řeznými rány, škrábance nebo boláky na penisu. Studie zjistily, že obřízka může snížit pravděpodobnost infekce HIV o 50–60%, ale stejně jako konečník, i vnitřní předkožka a močová trubice jsou lemovány zranitelnými buňkami zvanými mokré epiteliální buňky sliznice. Tyto buňky mají tenčí ochrannou keratinovou vrstvu než většina epiteliálních buněk, což je činí zvláště náchylnými k infekci HIV (Anderson, 2011).

Sperma a předsemenná tekutina mají vysokou koncentraci viru. Studie ukazují, že i při antiretrovirové terapii (ART) měli lidé žijící s HIV stále detekovatelné hladiny viru ve spermatu. Je však důležité si uvědomit ta jedna studie provedené zjistilo, že tomu tak bylo, protože účastníci špatně dodržovali svůj režim HIV (Politch, 2012). Je důležité dodržovat pokyny poskytovatele zdravotní péče a používat ochranu během pohlavního styku.

Jaké jsou tipy pro procvičování bezpečného análního sexu?

Používejte ochranu

Kondomy jsou vysoce účinné při prevenci šíření HIV a dalších pohlavně přenosných infekcí (STI), jako je kapavka nebo chlamydie. Kondomy jsou více než 90% účinné při ochraně sexuálních partnerů před přenosem (Marfatia et al., 2015). Kondomy odvádějí nejlepší práci, když jsou správně a důsledně nošeny.

I když je používání kondomů jednou z nejlepších forem ochrany, stále se mohou roztrhat nebo mohou mít díry. Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni HIV navzdory použití kondomu, nechte si provést test a zjistěte svůj stav HIV. Používejte kondomy v kombinaci s jinými formami ochrany, jako je preexpoziční profylaxe (PrEP) a ART.

Vyhněte se sexu v době, kdy byste mohli být vystaveni zvýšenému riziku

Riziko přenosu HIV je u sexuálních aktivit, jako je orální sex, obvykle velmi nízké. Orální sex však může stále představovat riziko. Protože HIV může být přenášen tělními tekutinami, jako je krev, vyhýbejte se nechráněnému orálnímu sexu při vředech, krvácení z dásní, vředech na pohlavních orgánech a přítomnosti jiných pohlavně přenosných chorob. Používání ochranných bariér, jako jsou přehrady a kondomy , může významně snížit riziko přenosu (CDC, 2019).

Preexpoziční profylaxe (PrEP)

PrEP je metoda prevence HIV kdy někdo, kdo nemá HIV, užívá léky každý den, aby snížil své šance na infekci, pokud je vystaven viru. PrEP může zastavit HIV, aby se trvale usadil v těle člověka. Ve Spojených státech v současné době existují pouze dva léky schválené FDA pro PrEP. Jsou to emtricitabin a tenofovir-disoproxil-fumarát (prodávaný jako Truvada) a emtricitabin a tenofovir alafenamid (prodávaný jako Descovy) (HIV.gov, 2019).

Možnost užívat PrEP každý den schválená FDA může snížit riziko nákazy HIV během sexu o 99% a riziko nákazy HIV infikovanou jehlou o 74%. PrEP je výrazně méně účinný, pokud není užíván každý den . Je důležité si uvědomit, že PrEP chrání pouze před HIV, nikoli jinými pohlavně přenosnými chorobami (HIV.gov, 2019). Někteří lékaři však mohou doporučit přístup k PrEP v dávkách 2-1-1, pokud se věnujete análnímu sexu, což znamená, že užíváte dvě pilulky před sexem bez kondomu, jednu pilulku o 24 hodin později a další pilulku po 24 hodinách. Než se o to pokusíte, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Postexpoziční profylaxe (PEP)

Postexpoziční profylaxe „PEP“ je nouzové opatření pro lidi, kteří nemají HIV, ale myslí si, že byli vystaveni jedinému vysoce rizikovému incidentu. Jde o krátkou kúru léků proti HIV, které se užívají co nejdříve po expozici. Je nejúčinnější, když je spuštěn do 72 hodin, a není určen k pravidelnému a stálému používání.

Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni HIV, kontaktujte co nejdříve svého poskytovatele zdravotní péče nebo jděte na pohotovost. Pokud jde o PEP, je čas zásadní. V průměrném režimu PEP budete muset užívat léky každý den po dobu 28 dnů. Na konci budete muset zkontrolovat svůj stav u svého poskytovatele zdravotní péče testem HIV. PEP je účinný, pokud je užíván správně, ale není 100% (HIV.gov, 2019).

Antiretrovirová léčba (ART)

Antiretrovirová léčba neboli ART pomáhá lidem zvládat HIV kombinací různých léků proti HIV každý den.

Některé léky proti HIV zabraňují replikaci viru, zatímco jiné zabraňují vstupu do buňky. Množství HIV v těle se nazývá virová zátěž, což je jeden z nejlepších způsobů měření progrese HIV. Čím více HIV tělo má, tím slabší bude jeho imunitní systém. Kromě výhody léčby HIV může ART snížit hladinu na nedetekovatelnou virovou zátěž, což znamená, že HIV pozitivní osoba má efektivně žádné riziko přenosu HIV na jejich HIV negativní partnery prostřednictvím sexu (AIDS Info, 2020).

Pokud máte pozitivní test na HIV, měli byste co nejdříve začít užívat léky na HIV. HIV může postupovat k syndromu autoimunitního deficitu (AIDS), což je stav, který výrazně snižuje průměrnou délku života. Včasné zahájení ART a dodržování léčebného režimu může pomoci lidé s HIV žijí déle a zdravěji (AIDS Info, 2020).

Nechte se pravidelně testovat

Jediným způsobem, jak se ujistit o svém stavu HIV, je nechat se otestovat. Ve Spojených státech se odhaduje, že jeden ze sedmi lidí, kteří mají HIV, nezná svůj status. Pokud vás vaše chování ohrožuje, měli byste se nechat často testovat.

Pokud se snažíte rozhodnout, zda byste se měli nechat otestovat, zeptejte se sami sebe:

 • Injikovali jste si drogy nebo sdíleli jehly s ostatními?
 • Byla vám diagnostikována STI nebo jste vyhledali léčbu?
 • Diagnostikovali vám nebo jste hledali léčbu pneumonie nebo tuberkulózy?
 • Byl jste sexuálně napaden?
 • Měli jste více než jednoho sexuálního partnera?
 • Zajímá vás, jaký je váš stav HIV?

Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ano, měli byste se nechat otestovat.

 • Používáte ochranu při pohlavním styku?
 • Znáte stav HIV všech vašich sexuálních partnerů?
 • Víte, jak by vaši sexuální partneři odpověděli na předchozí otázky?

Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli ne, měli byste se nechat otestovat.

Můžete se nechat otestovat tím, že se zeptáte svého poskytovatele zdravotní péče, vyhledáte místní zdravotní kliniku nebo zakoupíte domácí soupravu. Je důležité znát svůj stav a sdělit ho svým sexuálním partnerům. Zahájením konverzace můžete vytvořit bezpečné místo, kde může někdo zveřejnit svůj stav.

Reference

 1. AIDS Info, NIH. (n.d.). Počet CD4, glosář. Citováno 21. července 2020 z https://aidsinfo.nih.gov/understanding-hiv-aids/glossary/822/cd4-count
 2. AIDS Info, NIH. (2020 2. března). Co začít: Výběr režimu HIV Citováno 23. července 2020, z https://aidsinfo.nih.gov/understanding-hiv-aids/fact-sheets/21/53/what-to-start–choosing-an-hiv-regimen
 3. Anderson, D., Politch, J., & Pudney, J. (2011). HIV infekce penisu. American Journal of Reproductive Immunology, 65 (3), 220-229. doi: 10.1111 / j.1600-0897.2010.00941.x https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3076079/
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 8. listopadu). Anální sex a riziko HIV. Citováno 23. července 2020, z https://www.cdc.gov/hiv/risk/analsex.html
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 13. listopadu). Riziková chování HIV. Citováno 23. července 2020, z https://www.cdc.gov/hiv/risk/estimates/riskbehaviors.html
 6. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 2. prosince). Prevence HIV. Citováno 23. července 2020, z https://www.cdc.gov/hiv/basics/prevention.html
 7. HIV.gov. Co jsou HIV a AIDS? (2020, 18. června). Citováno 21. července 2020 z https://www.hiv.gov/hiv-basics/overview/about-hiv-and-aids/what-are-hiv-and-aids
 8. HIV.gov. Preexpoziční profylaxe (2019 3. prosince). Citováno 23. července 2020, z https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-prevention/using-hiv-medication-to-reduce-risk/pre-exposure-prophylaxis
 9. HIV.gov. Profylaxe po expozici (26. června 2019). Citováno 23. července 2020, z https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-prevention/using-hiv-medication-to-reduce-risk/post-exposure-prophylaxis
 10. HIV.gov. Léčba HIV: Základy (2020, 2. března). Citováno 23. července 2020, z https://aidsinfo.nih.gov/understanding-hiv-aids/fact-sheets/21/51/hiv-treatment–the-basics#:~:text=treatment%20for%20HIV%3F-,The%20treatment% 20pro% 20HIV% 20is% 20zvané% 20antiretrovirové% 20terapie% 20 (ART)., HIV% 20žije% 20dlouhé% 2C% 20 zdravější% 20
 11. Kelley, C., Kraft, C., De Man, T., Duphare, C., Lee, H., Yang, J.,. . . Amara, R. (2017). Rektální sliznice a kondomální recepční anální styk u HIV negativního MSM: důsledky pro přenos a prevenci HIV. Mucosal Immunology, 10 (4), 996-1007. doi: 10.1038 / mi.2016.97 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5433931/
 12. Marfatia, Y., Pandya, I., & Mehta, K. (2015). Kondomy: Minulost, přítomnost a budoucnost. Indian Journal of Sexually Transited Diseases and AIDS, 36 (2), 133-139. doi: 10,4103 / 2589-0557,167135 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4660551/
 13. Politch, J., Mayer, K., Welles, S., O’Brien, W., Xu, C., Bowman, F., & Anderson, D. (2012). Vysoce aktivní antiretrovirová léčba zcela nepotlačuje HIV ve spermatu sexuálně aktivních mužů infikovaných HIV, kteří mají sex s muži. AIDS, 26 (12), 1535-1543. doi: 10.1097 / QAD.0b013e328353b11b https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3806452/
Vidět víc
Kategorie Hiv