Existuje souvislost mezi orálním sexem a rakovinou hrdla související s HPV?

Existuje souvislost mezi orálním sexem a rakovinou hrdla související s HPV?

Zřeknutí se odpovědnosti

Názory zde vyjádřené jsou názory odborníka a stejně jako u zbytku obsahu Průvodce zdravím nenahrazují odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku ani léčbu. Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

A. Víme, že významná část rakoviny hlavy a krku - která zahrnuje rakovinu ústní dutiny, rakovinu jazyka a rakovinu mandlí - má HPV a HPV má v těchto rakovinách příčinnou roli. Ne každá rakovina v této oblasti souvisí s HPV, ale významná část je.

Určitě došlo k vzestupnému trendu. Vzhledem k tomu, že se sexuální praktiky změnily, došlo k více rakovinám ústní dutiny souvisejícím s HPV oproti jiným příčinám. Například, jak klesá míra kouření a klesá míra alkoholismu, uvidíte více související s HPV.reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistěte více

Tato znalost nám dává skvělý nástroj k prevenci tohoto typu rakoviny. Protože pokud je HPV původcem většiny těchto druhů rakoviny, bude mít očkování příznivý účinek.

Jde o to, že se jedná o infekci související s orálním sexem. Používání kondomů a zubních přehrad může být tedy jedním ze způsobů, jak se nevystavovat HPV orálně. Také se chcete vyhnout kouření a vysokému příjmu alkoholu, protože to bude synergické s virem HPV.

U žen doporučujeme očkování až do věku 26 let. Pokud jste nad doporučeným věkem, ale máte méně než 45 let, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o vašich sexuálních praktikách a historii HPV. Můžete mít schůzku typu sdíleného rozhodování, abyste se rozhodli, zda je vakcína tím nejlepším způsobem, jak předcházet HPV, pokud si z toho děláte starosti. A pravděpodobně existují lidé, kterým by vakcína prospěla, kteří jsou mimo doporučené věkové rozmezí.