Existuje rozdíl mezi retinem-A a tretinoinem?

Existuje rozdíl mezi retinem-A a tretinoinem?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Existuje rozdíl mezi retinem-A a tretinoinem?

Retin-A a generický tretinoin mají stejnou aktivní složku - tretinoin. Tretinoin je členem skupiny retinoidních léků. Rodina retinoidů zahrnuje vitamin A (retinol) a všechny léky vyrobené z vitaminu A (jako tretinoin, kyselina retinová atd.). Retin-A je jednou z několika značkových verzí tretinoinu - a existuje už dlouho.

Životně důležité orgány

 • Retin-A je jednou z několika značek tretinoinu, generického léku.
 • Tretinoin je silné retinoidové léčivo odvozené od vitaminu A.
 • Aktuální léky na bázi retinoidů jsou k dispozici na lékařský předpis k léčbě těžkého akné, stárnutí pokožky a dalších.
 • Pokud jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět, měli byste se vyhnout retinu-A i generickému tretinoinu.

Tretinoin, jak ve své generické formě, tak jako značka Retin-A, je široce uznáván jako účinný topický (na pokožku aplikovaný) lék na předpis pro boj s akné a známkami stárnutí, jako jsou vrásky.

Tretinoin je obecná forma retinu-A a oba jsou v podstatě stejné léky. Když společnost vyvíjí značkový lék, má patent, který jako jediný vyrábí tento lék po určitou dobu. Když platnost tohoto patentu vyprší, může obecná forma získat schválení FDA a poté ji mohou formulovat také další společnosti. Výroba generika má ale schvalovací proces - kdo vyrábí generickou verzi drogy, musí FDA dokázat, že je stejně bezpečné a efektivní jako značkový lék na předpis. (FDA, 2018).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Retin-A můžete získat jako krém, gel nebo tekutinu, zatímco tretinoin se dodává jako krém, gel nebo krém. Tyto formulace obsahují kromě tretinoinu různé neaktivní složky, které pomáhají s různou úrovní citlivosti pokožky, typů pleti a jejího pocitu na pokožce. Právě tyto neaktivní složky vysvětlují rozdíly mezi retinem A a generickým tretinoinem.

Co jsou retinoidy?

Retinoidy jsou skupina chemických sloučenin rozpustných v tucích odvozených od vitaminu A; vitamin A hraje roli v mnoha procesech vašeho těla, včetně reprodukce, růstu, zánětu, vidění a zdraví pokožky. Pokud jde o vaši pokožku, retinoidy pomáhají bojovat proti akné a zvrátit známky stárnutí.

Tretinoin je jedním z několika přírodních retinoidů používaných pro péči o pleť. Teď jsou čtyři generace retinoidů vyrobených ze syntetických verzí tretinoinu a ty se často kombinují s kožními postupy ke zlepšení vzhledu pokožky (Buchanan, 2016).

Jak používat tretinoin na vrásky: je třeba si uvědomit

5 minut čtení

Jak fungují retinoidy?

Retinoidy snižují zánět v pokožce, snižují produkci mastného mazu, který může ucpávat póry, a zvyšují obrat kožních buněk. Tyto účinky dávají retinoidy schopnost odstranit akné a zlepšit vzhled jemných linek a vrásek v důsledku stárnutí (Leyden, 2017).

Tretinoin, pokud je aplikován na kůži, je účinný při ovlivňování chování buněk v kůži —Včetně toho, co buňky dělají, jak rychle by měly růst a kdy by měly zemřít (Zasada, 2019). Jiný typ retinoidu, nazývaný retinol, dělá hodně ze stejné věci jako tretinoin. Ale funguje to pomaleji, musíte nejprve projít a chemická přeměna na pokožce, než začne být aktivní (Zasada, 2019).

Obecný tretinoin

Tretinoin (také nazývaný kyselina all-trans-retinová) se používá pro kožní onemocnění od 40. let 20. století (Buchanan, 2016). K dispozici je několik silných stránek a formulací tretinoinu. Dermatolog nebo jiný zdravotnický pracovník rozhodne, jaká forma tretinoinu je pro vás nejlepší: dávka se pohybuje v rozmezí od 0,01% do 0,1%, což je nejvyšší, s několika možnostmi mezi nimi. Tretinoin také přichází jako krém, krém nebo gel - někteří lidé preferují jednu formu před jinou, v závislosti na typu pokožky, jiných podmínkách pokožky atd.

Tretinoin (a značka Retin-A) je k dispozici pouze na lékařský předpis od dermatologa nebo jiného poskytovatele zdravotní péče. Potřebujete také recept na nedávno vyvinuté deriváty tretinoinu, jako je adapalen (značka Differin) a tazaroten (značka Tazorac).

„Maskne“: Může nosit krycí obličej způsobit pupínky?

4 minuty čtení

jak funguje propranolol na úzkost

Trvanlivost tretinoinu (nebo retinu-A) obvykle trvá několik týdnů. Přes první 1–2 týdny , můžete si všimnout podráždění pokožky a zhoršení akné; jedná se o normální kožní reakci na tretinoin (Leyden, 2017). Podráždění začíná ustupovat přibližně za 2–4 ​​týdny a může trvat 12–15 týdnů, než uvidíte výrazné příznaky zlepšení ve vzhledu vaší pokožky (Leyden, 2017).

Související léky a rozdíly

Spolu s Retin-A je tretinoin dostupný pod značkami jako Renova, Ativa, Altinac, Altterno, Refissa a Atralin. Formulace kombinující tretinoin s dalšími složkami, jako jsou antibiotika, zahrnují Solage, Tri-Luma, Veltin a Ziana.

Retinoly

Název retinol můžete poznat z flotily produktů péče o pleť na policích lékáren a kosmetiky. Retinoly jsou součástí rodiny retinoidů z vitaminu A, ale nejsou zdaleka tak silné jako tretinoin, protože je nejprve nutné je převést na kyselinu retinovou. Jelikož jsou o tolik méně účinné, můžete si koupit akné a další produkty s retinolem bez lékařského předpisu (volně prodejné nebo volně prodejné).

Retin-A Micro

Tento topický gel je navržen tak, aby byl méně koncentrovanou, pomaleji působící a obecně mírnější verzí retinu-A. Protože však stále obsahuje tretinoin, potřebujete na něj předpis.

Akné na těle: proč k tomu dochází a co s tím můžete dělat?

8 minut čtení

Isotretinoin

Isotretinoin je silný retinoid na předpis. Ale na rozdíl od generického tretinoinu (a Retin-A a dalších značek tretinoinu) se užívá ústy (orálně).

Dermatologové a další poskytovatelé zdravotní péče předepisují isotretinoin lidem se středně těžkým až těžkým akné, kteří nedostává úlevu od jiných přístupů k léčbě (Layton, 2009). Užívání tohoto léku ústami může pomoci vyčistit pokožku různými způsoby, včetně ovlivnění produkce kožního mazu (mastné látky, která může shromažďovat a způsobovat akné) v těle a snižování zánětu. U mnoha lidí vede isotretinoin k dlouhodobé remisi (úlevě) od těžkého akné.

V současné době je nejúčinnější léčbou akné isotretinoin; má však potenciál způsobit vážné poškození nenarozeného plodu. Z tohoto důvodu musí každá žena ve fertilním věku, která chce užívat isotretinoin, užívat a těhotenský test před zahájením léčby (a během léčby) a měla by používat antikoncepci, aby zabránila těhotenství během léčby (MedlinePlus, 2018).

Výhody tretinoinu

Ať už je to ve formě obecné nebo značkové formulace, jako je Retin-A, užívání tretinoinu má několik potenciálních výhod.

 • Studie ukazují, že tretinoin pomáhá při zánětlivém i nezánětlivém akné. To zlepšuje akné snížením zánětu, snížením produkce oleje (mazu) a ucpáním pórů. (Leyden, 2017).
 • Tretinoin může minimalizovat oblasti tmavé nebo skvrnité (skvrnité) hyperpigmentace. Dělá to tak, že zrychluje obrat kožních buněk v dané oblasti. To může také pomoci s kožními skvrnami po akné, takže vaše pokožka bude vypadat jasněji.
 • Mezi účinky stárnutí tretinoinu patří zmenšení vrásek a dalších jemných linií poškozených vystavením ultrafialovému (UV) záření. Blokuje rozpad buněčných bílkovin a kolagenu, ke kterému dochází, když je vaše pokožka vystaveno UV záření , známé také jako poškození sluncem (Mukherjee, 2006). Studie ukazují, že tretinoin může pomoci zlepšit produkci kolagenu, pružnost (těsnost) a vzhled pokožky poškozené sluncem - tretinoin pomáhá udržovat pokožku svěží (Mukherjee, 2006).

Nežádoucí účinky tretinoinu

Retin-A a další produkty obsahující tretinoin mohou způsobit časté nežádoucí účinky , včetně (MedlinePlus, 2019):

 • Podrážděná, červená nebo šupinatá kůže
 • Neobvyklé ztmavnutí nebo zesvětlení pokožky
 • Píchání nebo pálení
 • Suchá kůže
 • Bolest v oblastech aplikace
 • Křupavá, oteklá nebo puchýřovitá pokožka v oblastech aplikace
 • Zvýšená citlivost na sluneční světlo a vyšší riziko spálenin

Dalším vedlejším účinkem, který si musíte uvědomit, je, že na začátku léčby může tretinoin zvýšit počet lézí na akné. (MedlinePlus, 2019).

Pokud se některý z těchto nežádoucích účinků stane extrémním nebo ohromujícím, promluvte se svým poskytovatelem zdravotní péče. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro retin-A, generický tretinoin nebo jinou formulaci tretinoinu:

 • Nezapomeňte vždy používat tento lék v noci, protože tretinoin zvyšuje citlivost pokožky na sluneční světlo a náchylnost k hoření.
 • Nanášejte krém denně a chraňte se před slunečním zářením a UV zářením.
 • Použití zvlhčovače při použití tretinoinu může pomoci vyhnout se příznakům podráždění.
 • Dávejte pozor, abyste tretinoin nedostali do blízkosti citlivých oblastí pokožky, jako jsou vaše ústa, oči, záhyby nosu nebo pochva.
 • Vyvarujte se těhotenství a okamžitě kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud během užívání tretinoinu otěhotníte.

Mluvit s poskytovatelem o tretinoinu

Sečteno a podtrženo: všechny produkty péče o pleť, které obsahují tretinoin jako aktivní složku, fungují stejným způsobem. Rozhodnutí o tom, zda použít generický tretinoin nebo značkový Retin-A, by mělo spočívat na faktorech, jako je cena, vaše preference způsobu, jakým se vzorec cítí na vaší pokožce atd.

Reference

 1. Buchanan, P & Gilman, R. (2016). Retinoidy: přehled literatury a navrhovaný algoritmus pro použití před procedurami resurfacingu obličeje. Journal of Kožní a estetická chirurgie, 9 (3), 139. https://doi.org/10.4103/0974-2077.191653 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064676/
 2. Layton, A. (2009). Použití isotretinoinu v akné. Dermato-endokrinologie, 1 (3), 162–169. https://doi.org/10.4161/derm.1.3.9364 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835909/
 3. Leyden, J., Stein-Gold, L., & Weiss, J. (2017). Proč jsou aktuální retinoidy základem léčby akné. Dermatology and Therapy, 7 (3), 293–304. https://doi.org/10.1007/s13555-017-0185-2 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28585191/
 4. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence při stárnutí, 1 (4), 327-348. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/
 5. US Food and Drug Administration (FDA) - Generic Drug Facts (2018). Citováno 30. září 2020 z https://www.fda.gov/drugs/generic-drugs/generic-drug-facts
 6. MedlinePlus - Isotretinoin (2018). Citováno 30. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a681043.html
 7. MedlinePlus - Tretinoin Topical (2019). Citováno 30. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682437.html
 8. Zasada, M., & Budzisz, E. (2019). Retinoidy: aktivní molekuly ovlivňující tvorbu struktury pokožky při kosmetických a dermatologických ošetřeních. Advances in Dermatology and Allergology, 36 (4), 392–397. https://doi.org/10.5114/ada.2019.87443 , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31616211/
Vidět víc