Existuje rozdíl mezi obřezaným a neobřezaným penisem?

Existuje rozdíl mezi obřezaným a neobřezaným penisem?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je obřízka?

Obřízka je chirurgické odstranění předkožky, tkáně, která pokrývá hlavu penisu (aka žalud). Obvykle se provádí den nebo dva po narození (s několika významnými výjimkami, například v judaismu, kdy se provádí v osmý den). Obřízku lze provést u dospělého k úlevě od stavu zvaného fimóza, při kterém se předkožka stává bolestivě napnutou a nezatahovatelnou.

Obřezaný penis se neformálně označuje jako střih, zatímco nesestříhaný je slang pro neobřezaný penis.

Životně důležité orgány

 • Obřízka je chirurgické odstranění předkožky, ke kterému obvykle dochází brzy po narození.
 • Ačkoli obřezané nebo řezané penisy vypadají jinak než neobřezané nebo neobřezané, obřízka velikost penisu nesnižuje. Také to nemá vliv na plodnost nebo sexuální funkce.
 • Neobřezaní muži mohou mít vyšší riziko pohlavně přenosných chorob a jiných infekcí.
 • Studie o tom, zda obřízka snižuje citlivost penisu, jsou neprůkazné.

Proč jsou lidé obřezáni?

Obřízka je ve Spojených státech velmi běžná a v jiných oblastech méně obvyklá. V USA se normy trochu mění: v roce 1979 64,5% mužských dětí bylo obřezáno brzy po narození; tento počet klesl v roce 2010 na 58,3% (LA Times, 2013). Ve většině západoevropských zemí je tato sazba méně než 20% (Ingraham, 2015).

Obřízka se většinou děje kvůli náboženským a kulturním tradicím. Jako náboženský rituál se obřízka datuje před staletími, zejména ve staroegyptských, židovských a islámských komunitách.

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

Některé studie zjistily, že obřízka může mít přínos pro zdraví, přestože vyvolala polemiku. Jak Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), tak Americká pediatrická akademie (AAP) tvrdí, že výhody obřízky převažují nad riziky - existují důkazy, že obřízka snižuje u člověka riziko HIV, infekce močových cest v kojeneckém věku, pohlavně přenosné infekce a rakovina penisu (toto poslední je potenciálně pravdivé, pouze když k obřízce dojde jako dítě, nikoli jako dospělý). Ani jedna z agentur ale nedoporučuje rutinní obřízku.

Potenciální a vnímané rozdíly

Velikost

Předkožka nepřidává penisu na velikosti, pokud jde o to, o čem přemýšlíme, když přemýšlíme o velikosti - řekněme, že jsi měl předkožku, ale v dospělosti jsi byl obřezán; velikost vaší erekce by nebyla menší. Je to proto, že předkožka se během erekce často stáhne.

Ve ochablém stavu opravdu není žádný rozdíl ve velikosti. Předkožka může vypadat trochu objemně, ale předkožka je tenká vrstva tkáně, takže rozdíl velikostí není významný.

Vzhled

Neobřezaný a obřezaný penis se liší vzhledem. Obřezaný penis má odkrytý žalud, zatímco předkožka pokrývá žalud a může kolem něj viset. Délka předkožky se může lišit. Někteří muži mohou mít delší předkožky, zatímco jiní mohou zakrýt špičku penisu jen částečně.

Hygiena

Je o něco snazší udržovat obřezaný penis čistý. Předkožka přirozeně vyvíjí smegmu, kombinaci olejů a odumřelých buněk pokožky. Péče o neobřezaný penis zahrnuje stažení předkožky při koupání, čištění spodní části a zabránění hromadění sekretů. Neobřezané penisy neprodukují smegmu.

U neobřezaných mužů je větší pravděpodobnost vzniku infekce zvané balanitida, při níž se žaluď penisu zapálí. Obvykle to není vážné a lze to vyřešit topickými léky předepsanými poskytovatelem zdravotní péče.

Sexuální citlivost

Někteří odpůrci obřízky tvrdí, že snižuje sexuální potěšení. Teorie spočívá v tom, že předkožka chrání žalud před třením o oděv a před znecitlivěním. Věda to přesvědčivě nepotvrdí. Belgičan z roku 2013 studie zjistili, že obřízka snížila citlivost penisu a vyžadovala větší úsilí k dosažení orgasmu (Bronselaer, 2013). Kritici však tvrdí, že studie byla chybná, protože přímo neporovnávala citlivost penisu před a po obřízce.

Jiné studie srovnávaly sexuální uspokojení mužů před a po obřezání a zjistily, že naprostá většina byla spokojena. A Kanaďan z roku 2016 studie testoval citlivost penisu 62 mužů, z nichž polovina byla obřezána a polovina nebyla. Vědci zjistili, že tyto dvě skupiny neměly žádný rozdíl v citlivosti (Bossio, 2016).

způsoby, jak zvětšit svůj penis přirozeně

Riziko rakoviny penisu

Nějaký studie zjistili, že neobřezaní muži mají zvýšené riziko spinocelulárního karcinomu penisu (Shapiro, 1999). The Americká rakovinová společnost konstatuje, že rakovina penisu je velmi vzácná, a tvrdí, že po vyloučení rizikových faktorů, jako je nahromadění smegmy a fimóza, tyto studie ve skutečnosti neprokazují, že by obřízka měla ochranný účinek. Není zcela jasné, jak by hromadění smegmatu mohlo vést k rakovině penisu; je možné, že smegma způsobuje chronický zánět (který může být rizikovým faktorem pro rakovinu i v jiných orgánech). Kromě toho obřízka jen potenciálně snižuje riziko rakoviny penisu u jedinců, kteří byli obřezáni jako dítě, nikoli u těch, kteří se pro obřízku rozhodnou později v životě.

Produkce spermií

Obřízka neovlivňuje sexuální funkce ani plodnost. Neexistují žádné důkazy o tom, že by obřezání mělo nějaký vliv na produkci spermií; spermie se produkují ve varlatech.

Riziko infekce a pohlavně přenosných chorob

Studie zjistili, že neobřezané děti mají vyšší riziko infekcí močových cest (UTI) (Shapiro, 1999).

Jeden studie zjistili, že obřízka snížila u člověka riziko vzniku genitálního oparu (HSV-2) o 28% a HPV (lidský papilomavirus) o 35% (NIH, 2015). jiný studie prokázali, že u žen s neobřezanými partnery je větší pravděpodobnost výskytu HPV (který způsobuje většinu případů rakoviny děložního čípku), oparu, trichomonas, chlamydií a bakteriální vaginózy (Hernandez, 2010). The Světová zdravotnická organizace říká že mužská obřízka může snížit riziko heterosexuálně získaného HIV o 60% (WHO, 2019).

Reference

 1. Malí chlapci v západních státech mají menší pravděpodobnost, že budou obřezáni v nemocnici. (2013, 22. srpna). Citováno z https://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-circumcision-us-rates-cdc-20130822-story.html
 2. Bossio, J. A., Bossio, J. A., Pukall, C. F., Steele, S. S., Department, S. S. S., Bossio, J. A.,… Department of Urology. (n.d.). Zkoumání citlivosti penisu u novorozenců obřezaných a intaktních mužů pomocí kvantitativního senzorického testování. Citováno z https://www.auajournals.org/article/S0022-5347(15)05535-4/abstract
 3. Bronselaer, G. A., Schober, J. M., Meyer-Bahlburg, H. F. L., T’Sjoen, G., Vlietinck, R., & Hoebeke, P. B. (2013, květen). Mužská obřízka snižuje citlivost penisu, měřeno ve velké kohortě. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23374102
 4. Lze zabránit rakovině penisu? (n.d.). Citováno z https://www.cancer.org/cancer/penile-cancer/causes-risks-prevention/prevention.html
 5. Zabírá obřízka sexuální potěšení? Studie kreslí oheň. (n.d.). Citováno z https://www.livescience.com/27769-does-circumcision-reduce-sexual-pleasure.html
 6. Hernandez, B.Y., Shvetsov, Y. B., Goodman, M. T., Wilkens, L. R., Thompson, P., Zhu, X., & Ning, L. (2010, 1. května). Snížená clearance infekce penilním lidským papilomavirem u neobřezaných mužů. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2853736/
 7. Ingraham, C. (2015, 26. května). Američané jsou skutečně výjimeční - alespoň pokud jde o obřízku. Citováno z https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2015/05/26/americans-truly-are-exceptional-at-least-when-it-comes-to-circumcision/
 8. Mužská obřízka pro prevenci HIV. (2019, 12. března). Citováno z https://www.who.int/hiv/topics/malecircumcision/en/
 9. Mužská obřízka snižuje riziko genitálního herpesu a infekce HPV, ale nikoli syfilis. (2015, 22. října). Citováno z https://www.nih.gov/news-events/news-releases/male-circumcision-reduces-risk-genital-herpes-hpv-infection-not-syphilis
 10. Shapiro, E. (1999). Prohlášení o zásadách americké akademie pediatrie týkající se obřízky a infekce močových cest. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1 4 77524 /
Vidět víc