Existuje test HPV pro muže? Ano. Ale není to tak užitečné

Existuje test HPV pro muže? Ano. Ale není to tak užitečné

Co kdybychom vám řekli, že polovina amerických mužů má sexuálně přenosnou infekci (STI), která může způsobit rakovinu penisu, a neexistuje pro ni rutinně používaný test?

Mohli byste předpokládat, že se jedná o dílčí spiknutí z dystopického thrilleru, ale je to skutečný fakt. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí 79 milionů amerických mužů a žen jsou infikováni HPV (lidským papilomavirem), nejčastějším STI (CDC, 2019a). Více než 45% amerických mužů má HPV, uvádí studie publikovaná v časopise JAMA Oncology 29% mužů ve věku 18 až 22 let a více než 46% mužů ve věku 23 až 27 let (Han, 2017). HPV je tak běžný, že téměř každý člověk, který je sexuálně aktivní, dostane HPV někdy v životě, pokud nedostane vakcínu proti HPV, říká CDC.

HPV může vést k genitálním bradavicím a rakovině u mužů i žen - virové rakoviny rakoviny děložního čípku, penisu, konečníku a hrdla. Neexistuje však žádný rutinní test, který by určil váš Stav HPV (CDC, 2019a). Ženy jsou testovány na rakovinu děložního čípku pomocí nátěru, obvykle jednou za tři roky, během pravidelných gynekologických schůzek. Pro rutinní použití u mužů však nebyl schválen žádný test. Budeme se zabývat tím, proč, ale nejprve se seznámíme s tímto neuvěřitelně převládajícím virálním návštěvníkem.

Životně důležité orgány

  • CDC nedoporučuje rutinní testování na HPV u mužů.
  • Pokud by teoreticky existoval test na HPV u mužů, pokud by byl muž pozitivně testován, jediným postupem by bylo čekat na vymizení viru.
  • Když nátěr z papy zjistí, že žena má na děložním čípku abnormální buňky, lze je odstranit a zabránit jim v rozvoji rakoviny děložního čípku.
  • Neexistuje žádná léčba, která by mohla virus zabít, jakmile je v těle.

Jak získáte HPV?

HPV se přenáší kontaktem kůže na kůži. Tento kontakt kůže na kůži může mít sexuální povahu či nikoli. To znamená, že HPV může uzavřít prakticky kdokoli. Každý, kdo je sexuálně aktivní, může dostat kmeny HPV, které mohou způsobit genitální bradavice nebo určité typy rakoviny. I když neexistují žádné příznaky viru, můžete být vy nebo váš partner nakažliví. A protože se příznaky HPV mohou projevit měsíce nebo roky, může být obtížné přesně určit, kdy a kde jste je zaznamenali.

Jaké jsou příznaky HPV u mužů?

V naprosté většině případů muži infikovaní HPV nemají žádné příznaky. Známky HPV mohou zahrnovat bradavice na genitáliích, konečníku nebo oblasti třísla; běžné bradavice na rukou, prstech nebo obličeji; a plantární bradavice, tvrdé výrůstky na chodidlech.

Ve skutečnosti neexistuje žádný lék na samotný virus. Současná léčba je zaměřena na příznaky HPV, jako jsou bradavice, a zahrnuje léčbu a odstranění výrůstků pomocí kryoterapie nebo laserů.

Je čas na paniku?

Ne. Většina případů HPV odezní sama - více než 90 procent infekcí HPV je imunitním systémem odstraněno do dvou let, obvykle během prvních šesti měsíců po infekci, uvádí CDC.

Ale některé kmeny HPV nejsou tělem odstraněny a mohou způsobit rakovinu. Každý rok je přibližně 19 400 žen a 12 100 mužů postiženo rakovinou způsobenou HPV. Rakovina pohlavních orgánů je u mužů mnohem vzácnější než u žen.

Infekce HPV u mužů a její vztah k rakovině se však v posledních letech stal slavnou příčinou. V roce 2013 herec Michael Douglas uvedl, že jeho rakovina hrdla souvisela s HPV, které uzavřel orálním sexem. Letos herečka Marcia Cross uvedla, že má rakovinu análu související s HPV - stejný kmen, který způsobil rakovinu hrdla jejího manžela téměř před deseti lety.

Proč neexistuje žádný test HPV pro muže?

Technicky je jeden.

Muži mohou získat test na HPV s análním výtěrem, pokud o něj požádají. CDC ale nedoporučuje rutinní testování na HPV u mužů. Literatura o infekčních nemocech podporuje tento postoj z několika důvodů: vysoká prevalence infekce, nedostatek testu schváleného americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv pro detekci HPV u mužů a absence adekvátní terapie pro prokázanou infekci, napsali vědci v studie publikováno v časopise Journal of the American Osteopathic Association, který poznamenal, že výtěry z úst nebo hrdla nejsou spolehlivým způsobem detekce HPV (McGinley, 2011).

Souvisí to s tím, co se stane po testování. Když nátěr z papy zjistí, že žena má na děložním čípku abnormální buňky, lze je odstranit a zabránit jim v rozvoji rakoviny děložního čípku. Pokud by teoreticky existoval test na HPV u mužů, pokud by byl muž pozitivně testován, jediným postupem by bylo čekat na vymizení viru. Neexistuje žádná léčba, která by mohla virus zabít, jakmile je v těle.

Jak mohu zabránit získání HPV ?

Nejdůležitějším způsobem, jak zabránit kontrahování HPV, je být proti němu očkován. Vakcíny proti HPV mohou zabránit až 92% rakoviny způsobené virem (CDC, 2019b). CDC doporučuje dětem ve věku 11 až 12 let dostat dvě dávky vakcíny proti HPV na ochranu před rakovinou způsobenou HPV. Vakcína je schválena až do věku 26 let pro běžné podávání. Od 27 do 45 let může být vakcína méně účinná - většina lidí byla do této doby vystavena HPV - ale může chránit před kmeny viru, kterému jste nebyli vystaveni.

Pokud jste sexuálně aktivní, používání kondomů může snížit vaše šance na získání HPV. Neposkytují však úplnou ochranu, protože HPV může infikovat oblasti, které kondom nezakrývá. Můžete si také vybrat, že budete ve vzájemně monogamním vztahu s neinfikovaným partnerem.

Ženy ve věku 21 až 65 let by měly být pravidelně vyšetřovány, aby se zabránilo rakovině děložního čípku.

Reference

  1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Fakta STD - lidský papilomavirus (HPV) . 20. srpna 2019, https://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm .
  2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Odhadovaným 92% rakovin způsobených HPV by mohlo zabránit očkování . 22. srpna 2019, https://www.cdc.gov/media/releases/2019/p0822-cancer-prevented-vaccine.html .
  3. Han, Jasmine J. a kol. Prevalence genitálních infekcí lidským papilomavirem a očkování proti lidským papilomavirům u dospělých mužů v USA. JAMA Onkologie , let. 3, č. 6. 2017, s. 810., doi: 10.1001 / jamaoncol.2016.6192, Odkaz
  4. McGinley, K, et al. Testování lidského papilomaviru u mužů. The Journal of the American Osteopathic Association , sv. 11, 2011, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21415376
Vidět víc
Kategorie Hpv