Je sumatriptan návykovým narkotikem?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Je sumatriptan narkotikum?

Migrenózní bolesti hlavy vám mohou tlumit život. Nejsou to jen běžné staré bolesti hlavy. Mohou být oslabující a pro některé vás migrénové záchvaty mohou znamenat zamkněte se v temné místnosti , chybějící práce, život a jakékoli běžné sociální interakce. Dokonce i ve dnech, kdy si protáhnete ponožky a sílu, může být obtížné fungovat, když máte nevolnost, závratě nebo slabost (Friedman, 2016). V takových dnech někteří lidé zjistí, že některé léky na předpis mohou skutečně pomoci.

Životně důležité orgány

 • Sumatriptan není narkotikum. Sumatriptan je triptan, což je třída léků, které se obvykle používají k léčbě migrény. Narkotika jsou na druhé straně léky proti bolesti opioidů, které mohou být návykové.
 • Sumatriptan konkrétně zmírňuje bolesti při migréně, ale ne jiné typy bolesti, jako jsou menstruační křeče nebo podvrtnutí kotníku.
 • Sumatriptan funguje nejlépe, když se používá včas, při prvních známkách bolesti migrény. Není vhodné používat jako preventivní lék.

Sumatriptan je jedním z nejčastěji předepisovaných léků na migrény a klastrové bolesti hlavy a výzkum ukazuje, že je to efektivní (Smith, 2020). Pokud užíváte sumatriptan poprvé, můžete mít otázky ohledně jeho bezpečnosti a toho, zda je návykový. Sumatriptan není návykovým narkotikem, ale je to možné nadužívat léky na migrénu .

Jedním z výsledků je bolest hlavy s nadužíváním léků (MOH) nebo bolest hlavy s odrazem (Diener, 20014). Dalším vážnějším výsledkem může být serotoninový syndrom , což může být při neléčení fatální (Heller, 2018). Čtěte dále a dozvíte se, jak sumatriptan funguje a jak jej bezpečně používat.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Je sumatriptan narkotikum?

Krátká odpověď je ne. Sumatriptan (značka Imitrex) je triptan , jedna ze skupiny léků, které zahrnují almotriptan, zolmitriptan, frovatriptan, rizatriptan, naratriptan, eletriptan a samozřejmě sumatriptan (Smith, 2020). Narkotika jsou úplně další skupinou drog , nazývané opioidy. Opioidy působí proti bolesti jako kodein, fentanyl, oxykodon, tramadol a morfin a mohou být návykové (Vorvick, 2019). Zatímco sumatriptan se používá ke zmírnění bolesti při migrénových bolestech hlavy, nejedná se o obecný lék proti bolesti. Nezmírní například bolest podvrtnutí kotníku nebo menstruační křeče a nezvýší vás.

Lékaři mohou předepsat narkotika k úlevě od migrény, ale pouze v případě, že jiná léčba nefunguje. Narkotika mohou být návyková a často nejsou účinnější než aspirin při zmírňování migrény. Poskytovatelé zdravotní péče obvykle nejprve vyzkouší jiné možnosti léčby a předepisují narkotika pouze v případě, že jiná léčba selže (Worthington, 2013).

A přestože sumatriptan není narkotikum, stále je možné vzít příliš mnoho . Užívání příliš velkého množství sumatriptanu nebo jiných léků na migrénu může vést k nadměrné bolesti hlavy (MOH) nebo k rebound bolesti hlavy (Diener, 2014).

Co je to bolest hlavy nadužívaná léky?

Bolest hlavy s nadužíváním léků (MOH) je bolest hlavy způsobená použitím příliš velkého množství léků - konkrétně léků proti bolesti. Zajímavě, není to něco, co se stane lidem, kteří používají léky proti bolesti pro jiné stavy, jako je artritida —Je to specifické pro lidi, kteří mají poruchu hlavy (Kristofferson, 2014). Budete vědět, že to máte pokud vás bolí hlava po dobu alespoň 15 dnů v měsíci po dobu tří měsíců a pokud se vám bolesti hlavy při užívání léků na migrénu zhoršily (AMF, 2016).

Poslední věc, kterou od svých léků na migrénu chcete, je další bolest hlavy. Štítek Imitrex doporučuje omezit užívání migrénových léků až 10krát za měsíc (FDA, 2013). To zahrnuje sumatriptan (nebo jiné triptany), ergotaminy (jako Cafergot, Ergomar, Wigraine), dihydroergotamin (jako Migrenal) a další léky námelového typu nebo opioidy (jako kodein nebo oxykodon) nebo jakákoli jejich kombinace (NIH, 2015). Můžete také získat MOH z nadměrného užívání léků proti bolesti jako acetaminofen (Friedman, 2016).

Zatímco bolesti hlavy nadužívané léky jsou určitě něčím, čemu se chcete vyhnout, existuje ještě naléhavější důvod, abyste nadměrně neužívali léky na migrénu: serotoninový syndrom.

Co je serotoninový syndrom?

Serotonin je přirozeně se vyskytující chemikálie v našem těle. Prochází signály z našich mozkových buněk a mezi mozkem a zbytkem našeho těla. Sumatriptan a mnoho dalších léků působí tak, že působí jako serotonin nebo ovlivňují hladinu serotoninu v našem těle. Užívání příliš velkého množství některého z těchto léků nebo jejich kombinace může způsobit serotoninový syndrom , které mohou být smrtelné, pokud nebudou léčeny (Heller, 2018).

Mezi příznaky serotoninového syndromu patří vysoký krevní tlak, rychlý srdeční tep, pocení, horečka a průjem. Mezi další příznaky patří svalové křeče, třes nebo třes, neobvyklé pohyby očí a nedostatečná koordinace. Serotoninový syndrom také může vyvolat pocit úzkosti, dezorientace nebo zmatenosti, neklidu nebo dokonce způsobit halucinace (Heller, 2018). Tyto příznaky se obvykle objeví během několika minut nebo hodin po užití sumatriptanu nebo zahájení nově zvýšené dávky (FDA, 2013). Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě přestaňte užívat sumatriptan a vyhledejte lékařskou pomoc.

Abyste se vyhnuli serotoninovému syndromu, neužívejte více, než je vaše předepsaná dávka sumatriptanu. Poraďte se také se svým poskytovatelem zdravotní péče a informujte se, kolik máte užívat, pokud užíváte některý z následujících léků, které jsou často předepisovány na depresi nebo Parkinsonovu chorobu:

Jak triptany zastavují migrénové bolesti hlavy?

Sumatriptan (značka Imitrex) je jedním z nejčastěji předepisovaných léků na migrénu a výzkum ukazuje, že to funguje (Derry, 2014). Vědci si však stále nejsou úplně jisti, jak migrény a léky na migrénu fungují. Ale víme několik důležitých věcí.

Víme, že migréna se stane, když spoušť zapíná signály bolesti . Spouštěče se liší od člověka k člověku, ale běžně uváděnými spouštěči jsou stres, nedostatek spánku, hormonální změny (jako je menstruace) nebo dokonce jídlo, alkohol nebo určité pachy (Friedman, 2016).

Také to víme sumatriptan je specifický pro migrénu (Smith, 2020). To zastavuje migrénovou bolest hlavy a zabraňuje jejímu zhoršování (Ahn, 2005). Proto funguje nejlépe, když se použije co nejdříve - jakmile bolest začne . Bohužel nefunguje, aby se zabránilo záchvatům migrény, a nelze je použít k jejich prevenci (Worthington, 2013).

Kolik přípravku Imitrex bych měl vzít?

Nyní víte, že máte užívat sumatriptan (značkový Imitrex) až po zahájení migrény a že je možné toho užít příliš mnoho. Kolik byste tedy měli vzít? Imitrex je lék na předpis a měl by být užíván podle pokynů poskytovaných poskytovatelem zdravotní péče nebo lékárníkem.

Dávkování sumatriptanu závisí na tom, jak jej užíváte. Je k dispozici jako tableta, nosní sprej nebo injekce. Je k dispozici také v tabletě, která kombinuje sumatriptan s naproxenem proti bolesti (značka Treximet). Zde je několik základních informací o každém formátu.

Perorální tablety sumatriptanu:

 • K dispozici v dávkách 25 mg, 50 mg nebo 100 mg .
 • Nejlépe fungují dávky 100 mg, ale dávky 50 mg mohou vyvážit účinnost se sníženými vedlejšími účinky.
 • Maximální dávka za 24 hodin je 200 mg.
 • Problematické pro pacienty, kteří mají nevolnost a zvracejí, zejména na počátku migrény (Smith, 2020).

Nosní sumatriptan:

Injekce sumatriptanu:

Tablet ukazuje:

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Imitrex?

Sumatriptan (značka Imitrex) vám může způsobit pocit únavy nebo ospalosti , proto nejezděte a nedělejte nic, co vyžaduje vaši pozornost (FDA, 2013). Další vedlejší účinky drogy závisí na tom, jak ji užíváte.

Lidé, kteří užívají perorální tabletu sumatriptanu, se mohou setkat podrážděný žaludek nebo průjem, křeče, návaly horka a chladu nebo pocit brnění. Můžete se také cítit unavení, ospalí nebo těžcí (NIH, 2015)

Nejčastější nežádoucí účinek hlášený u lidí, kteří užívají nosní sumatriptan je to, že v jejich ústech zanechává nepříjemnou chuť (Smith, 2020). Další časté nežádoucí účinky máte bolesti v krku, podráždění nebo pocity brnění v nose, nevolnost, návaly nebo nepravidelný nebo bušení srdce (NIH, 2019).

Pacienti, kteří používají samopodání sumatriptanu může mít reakci v místě vpichu, včetně zarudnutí nebo podráždění nebo brnění nebo pocitu tepla. Mezi další nežádoucí účinky patří svalové křeče, nevolnost a zvracení (NIH, 2017).

Některé nežádoucí účinky sumatriptanu mohou být závažnější. Příznaky, jako je svírání v krku, krku, čelisti nebo hrudníku , bušení srdce, dušnost a bolesti na hrudi - to vše jsou potenciálně závažné vedlejší účinky sumatriptanu (NIH, 2015). Tyto příznaky mohou být také příznaky něčeho úplně jiného, ​​například srdeční příhoda (FDA, 2013). Pokud se u vás vyskytne některý z těchto nežádoucích účinků, zvláště pokud jste někdy měli problémy se srdcem nebo pokud vám hrozí srdeční infarkt, je důležité, aby vás vyhodnotil zdravotnický pracovník. S

Kdo by neměl užívat sumatriptan?

Poskytovatel zdravotní péče vám může vybrat jiný lék, pokud máte nějaké podmínky nebo užíváte léky, které by pro vás mohly sumatriptan potenciálně poškodit. Zde jsou některé z rizikových faktorů.

může koronavirus přežít mimo tělo

Srdeční onemocnění nebo vaskulární stavy: Sumatriptan působí zúžením krevních cév, což to znamená by mohly být škodlivé pro lidi, kteří mají srdeční onemocnění nebo jiné cévy (cévy) . Mezi ně patří mimo jiné ischemická choroba srdeční (CAD), předchozí srdeční infarkt, přechodné ischemické ataky (TIA), Prinzmetalova angina pectoris, hypertenze, vazospazmy, ischemická choroba střev nebo anamnéza mozkových příhod nebo nekontrolovaného vysokého krevního tlaku (FDA, 2013 ).

Sumatriptan může také způsobit arytmie (nepravidelný srdeční rytmus) (FDA, 2013). Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste v minulosti tento stav zažili. Mohou existovat alternativní léčby, které mohou lépe pomoci zmírnit vaše migrény.

Lékové interakce: Sumatriptan nelze kombinovat s léky obsahujícími námel. Tyto léky, které zahrnují léky jako Cafergot, Ergomar nebo Wigraine jsou také často předepisovány k léčbě migrény. Jelikož tyto i triptanové léky, jako je sumatriptan, stahují krevní cévy, jejich kombinace může vést k vážným vedlejším účinkům a dokonce k úmrtí.

Současné pokyny doporučují počkat nejméně 24 hodin mezi užitím námelového léku a užitím triptanu. Nekombinujte také různé triptanové léky. (NIH, 2015). Informujte svého poskytovatele zdravotní péče o jakýchkoli dalších lécích, které užíváte. Sumatriptan může být velmi nebezpečný, pokud je kombinován s jinými léky , včetně některých léků používaných k léčbě úzkosti a deprese, jakož i léků používaných k léčbě Parkinsonovy choroby (FDA, 2013).

Nemoc jater: Lidé s onemocněním jater mohou potřebovat nižší dávku (FDA, 2013).

Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud :

 • Měli jste alergickou reakci na sumatriptan nebo na kteroukoli složku přípravku
 • Máte v anamnéze záchvaty nebo jakýkoli jiný stav, díky kterému jste náchylní k záchvatům
 • Máte v anamnéze cévní mozkovou příhodu nebo přechodný ischemický záchvat (TIA)

Pokud se obáváte, zda jsou vaše léky na migrénu bezpečné, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Pochopení toho, jak vaše léčba funguje, a rizikových faktorů bude znamenat, že budete vyzbrojeni znalostmi, které vám pomohou bezpečně a efektivně užívat léky na migrénu.

Reference

 1. Ahn, A. H., & Basbaum, A. I. (2005). Kde triptany působí při léčbě migrény? Bolest, 115 (1), 1–4. https://doi.org/10.1016/j.pain.2005.03.008 Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1850935/
 2. Derry, C. J. (2014, 24. května). Sumatriptan (všechny způsoby podání) pro akutní migrénové záchvaty u dospělých - přehled recenzí Cochrane. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD009108.pub2/full
 3. Diener, H.-C., a Limmroth, V. (2004). Bolest hlavy nadužívaná léky: celosvětový problém. The Lancet Neurology, 3 (8), 475–483. https://doi.org/10.1016/s1474-4422(04)00824-5 Citováno 11. září 2020 z https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(04)00824-5/fulltext
 4. Friedman, D. I. (2016). Váš milovaný má migrény. Bolest hlavy: The Journal of Head and Face Pain, 56 (8), 1368-1369. doi: 10.1111 / head.12880 Citováno 11. září 2020 z: https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/head.12880
 5. GlaxoSmithKline. (2013, listopad). Tablety Imitrex Sumatriptan sukcinát, štítek schválený FDA. Citováno 3. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2013/020132s028,020626s025lbl.pdf
 6. Heller, J. L. (2018, duben). Serotoninový syndrom: MedlinePlus Medical Encyclopedia. MedlinePlus. Citováno z https://medlineplus.gov/ency/article/007272.htm
 7. Kristoffersen, E. S., a Lundqvist, C. (2014). Bolesti hlavy nadužívané léky: epidemiologie, diagnostika a léčba. Therapeutic Advances in Drug Safety, 5 (2), 87–99. https://doi.org/10.1177/2042098614522683 Citováno 11. září 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4110872/#bibr46-2042098614522683
 8. Law, S., Derry, S., & Moore, R. A. (2010). Sumatriptan plus naproxen pro akutní migrenózní bolesti hlavy u dospělých. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.cd008541 , Citováno 11. září 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4176624/
 9. Národní institut zdraví. (2015, listopad). Sumatriptan: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a601116.html
 10. Národní instituce zdraví. (2017, prosinec). Injekce sumatriptanu: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a696023.html
 11. Národní institut zdraví. (2019, září). Sumatriptan nosní: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a614029.html
 12. Negro, A., Koverech, A., & Martelletti, P. (2018). Agonisté receptoru serotoninu v akutní léčbě migrény: přehled jejich terapeutického potenciálu. Journal of Pain Research, svazek 11, 515–526. Citováno z https://doi.org/10.2147/jpr.s132833
 13. Perry, C. M., a Markham, A. (1998). Sumatriptan. Drogy, 55 (6), 889–922. https://doi.org/10.2165/00003495-199855060-00020
 14. Rothrock, J. F. (2010). Injekční sumatriptan: nyní na bázi jehly nebo bez jehly: AMF. Citováno 10. září 2020 z https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/injectable-sumatriptan-now-needle-based-needle-free/
 15. Smith, J.H. (2020, srpen). Akutní léčba migrény u dospělých. Citováno 3. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/acute-treatment-of-migraine-in-adults?topicRef=734&source=see_link
 16. Vorvick, L. J. (2019, květen). Léky proti bolesti - narkotika: MedlinePlus Medical Encyclopedia. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/ency/article/007489.htm
 17. Worthington, I., Pringsheim, T., Gawel, M. J., Gladstone, J., Cooper, P., Dilli, E.,… Becker, W. J. (2013). Pokyny kanadské společnosti pro bolest hlavy: Akutní medikamentózní léčba migrény. Canadian Journal of Neurological Sciences, 40 (S3). Citováno z https://doi.org/10.1017/s0317167100017819
Vidět víc