Je nejběžnější léčitelná STI spojena s rakovinou prostaty?

Je nejběžnější léčitelná STI spojena s rakovinou prostaty?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

můžete si prodloužit pennis

V letech před příchodem vakcíny Gardasil rostlo povědomí o lidském papilomaviru neboli HPV. HPV je pohlavně přenosná infekce (STI), která je rizikovým faktorem pro rakovinu, pokud jste nakaženi určitými kmeny - primárně rakovinou děložního čípku u žen, rakovinou penisu u mužů a rakovinou hrdla a řit u obou pohlaví. Ale věděli jste, že další STI byla spojena s rakovinou, a to výhradně u mužů? Asi před deseti lety začali vědci zkoumat, zda Trichomonas vaginalis - parazit, který způsobuje běžnou trichomoniázu STI - může vést k rakovině prostaty.

Životně důležité orgány

 • Studie prokázaly, že zánět prostaty může zvyšovat riziko rakoviny prostaty.
 • Trichomoniasis - nejběžnější léčitelná STI - může způsobit zánět jak močové trubice, tak prostaty.
 • Trichomonas vaginalis, parazit, který způsobuje trichomoniázu, vylučuje protein, u kterého bylo zjištěno, že zvyšuje rychlost růstu benigních a rakovinných buněk prostaty.
 • Vyšetřování, zda byla infekce trichomonas vaginalis spojena s vyšším rizikem úmrtí na rakovinu prostaty, nenalezlo souvislost.

Co je Trichomoniasis?

Trichomoniasis - nebo trich - je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí, s přibližně 3,7 milionu (CDC, 2017) odhadovaných případů v USA každý rok. Je to způsobeno Trichomonas vaginalis (T. vaginalis), jednobuněčným mikroskopickým organismem, který během sexu přechází z penisu do pochvy, pochvy do penisu nebo z pochvy do pochvy.

Až 70 procent infikovaných nevykazuje žádné příznaky a může nést trich po celá léta. Podle CDC mohou někteří muži s trich cítit svědění nebo podráždění uvnitř penisu; pocit pálení po močení nebo ejakulaci nebo výtok z penisu. Ženy jsou více nakaženy. Mezi jejich příznaky patří svědění, pálení nebo bolestivost pohlavních orgánů, bolest při močení nebo výtok z pohlavních orgánů.

Infekci lze rychle a snadno odstranit antibiotiky. Podle CDC , je to nejběžnější léčitelná STI (CDC, 2017).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

jak zvýšit objem mužských spermií

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co je to rakovina prostaty?

Rakovina prostaty je nejčastější rakovinou u mužů za rakovinou kůže. The Americká rakovinová společnost odhaduje, že 174 650 mužů v USA dostane v roce 2019 diagnózu rakoviny prostaty a 31 620 mužů na tuto nemoc zemře (ACS, 2019).

Rakovina prostaty se vyvíjí v prostatě, orgánu velikosti ořechu, který leží mezi močovým měchýřem a penisem, přímo před konečníkem. Prostata produkuje prostatickou tekutinu, která pomáhá vyživovat a transportovat spermie během ejakulace.

Podle Americká rakovinová společnost , není jasné, co způsobuje rakovinu prostaty (ACS, 2019), ale některé studie (Sfanos, 2011) naznačují, že jedním z pachatelů může být chronický zánět prostaty.

To je místo, kde přichází T. vaginalis. Trich může způsobit zánět močové trubice nebo prostaty, známý také jako uretritida a prostatitida.

jsou levothyroxin a synthroid totéž

Jaká je souvislost mezi Trichomonas vaginalis a rakovinou prostaty?

V roce 2014 studie (Twu, 2014), vědci z UCLA a univerzity v Sassari v Itálii zjistili, že T. vaginalis vylučuje protein, který podporuje zánět a zvyšuje rychlost růstu benigních a rakovinných buněk prostaty in vitro.

jak získat obrovské péro bez prášků

Zjištění přicházejí po roce 2009 studie který zkoumal souvislost mezi trich a rakovinou prostaty (Stark, 2009). Ve vzorku této studie mělo 25 procent mužů, u kterých byla diagnostikována rakovina prostaty, také pozitivní test na T. vaginalis, ve srovnání s 21% mužů bez rakoviny prostaty, kteří měli pozitivní test. Tento výsledek nebyl statisticky významný. Vědci však zjistili, že infikovaní muži s rakovinou prostaty měli více než dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku agresivní formy rakoviny prostaty, která se šíří mimo prostatu.

Tato studie naznačuje možný způsob parazita Trichomonas vaginalis by mohly povzbudit buňky rakoviny prostaty k rychlejšímu růstu a rozvoji, uvedla Nicola Smith, referentka zdravotnických informací v Cancer Research UK, o roce 2009 výzkum (Roberts, 2014).

Studie však neprokázaly souvislost příčin a následků mezi trich a rakovinou prostaty. Výzkum byl proveden pouze v laboratoři, uvedl Smith, a předchozí důkazy u pacientů neprokázaly jasnou souvislost mezi rakovinou prostaty a touto běžnou pohlavně přenosnou infekcí.

NA studie zveřejněno v International Journal of Cancer zkoumali, zda je infekce T. vaginalis spojena s vyšším rizikem úmrtí na rakovinu prostaty; vědci nenašli odkaz (Tsang, 2018).
Toto jsou jediné tři studie, které zkoumaly souvislost mezi trich a rakovinou prostaty, uvedli autoři studie z roku 2019 Posouzení zveřejněno v World Journal of Oncology (Rawla, 2019) . Předpokládali, že častá asymptomatická prezentace T. vaginalis může umožnit přetrvávat neléčená a vystoupit na prostatu, kde může vytvořit ložiska chronického zánětu, která může nakonec vést k rakovině prostaty.

Co tedy můžete dělat?

Ačkoli definitivně nevíme, že trichomoniáza může zvýšit vaše riziko rakoviny prostaty, pokud máte trich, je třeba to co nejdříve vyčistit. Získejte pravidelné screeningy na pohlavně přenosné choroby a nezapomeňte požádat svého poskytovatele zdravotní péče, aby zahrnul trich jako součást vašeho screeningu, protože to není běžně kontrolováno u ostatních pohlavně přenosných chorob

A i když si věda není jistá, jak můžete zabránit rakovině prostaty, výzkum naznačuje, že ke snížení rizika můžete udělat jednoduché věci. Mezi tyto taktiky patří omezení příjmu potravin s vysokým obsahem tuku, přidání více ovoce a zeleniny do vaší stravy a pravidelné cvičení. Pokud máte v anamnéze rakovinu prostaty nebo jste afroameričan, Americká rakovinová společnost doporučuje projednat screening rakoviny prostaty s vaším poskytovatelem zdravotní péče ve věku 45 let. Doporučují také, aby muži s průměrným rizikem měli tento rozhovor ve věku 50 let (ACS, 2019).

Reference

 1. Tým lékařské a redakční obsah americké rakovinové společnosti. (2019). Klíčové statistiky pro rakovinu prostaty. Citováno z https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer/about/key-statistics.html .
 2. Tým lékařské a redakční obsah americké rakovinové společnosti. (2019). Co způsobuje rakovinu prostaty? Citováno z https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer/causes-risks-prevention/what-causes.html .
 3. Tým lékařské a redakční obsah americké rakovinové společnosti. (2019). Doporučení americké společnosti pro rakovinu pro včasnou detekci rakoviny prostaty. Citováno z https://www.cancer.org/content/cancer/en/cancer/prostate-cancer/detection-diagnosis-staging/acs-recommendations.html .
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2017). Trichomoniasis - informační list CDC. Citováno z https://www.cdc.gov/std/trichomonas/stdfact-trichomoniasis.htm .
 5. Rawla, P. (2019). Epidemiologie rakoviny prostaty. World Journal of Oncology , 10 (2), 63–89. doi: 10,14740 / wjon1191, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31068988
 6. Roberts, M. (2014). Rakovina prostaty „může být pohlavně přenosnou chorobou“. BBC novinky . Citováno z https://www.bbc.com/news/health-27466853, https://www.bbc.com/news/health-27466853
 7. Sfanos, K. S., a DeMarzo, A. M. (2011). Rakovina prostaty a zánět: důkazy. Histopatologie , 60 (1), 199–215. doi: 10.1111 / j.1365-2559.2011.04033.x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22212087
 8. Stark, J. R., Judson, G., Alderete, J. F., Mundodi, V., Kucknoor, A. S., Giovannucci, E. L.,… Mucci, L. A. (2009). Perspektivní studie infekce Trichomonas vaginalis a výskytu a úmrtnosti na rakovinu prostaty: Studie zdraví lékařů. JNCI: Journal of the National Cancer Institute , 101 (20), 1406–1411. doi: 10,1093 / jnci / djp306, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19741211
 9. Tsang, S. H., Peisch, S. F., Rowan, B., Markt, S. C., Gonzalez ‐ Feliciano, A. G., Sutcliffe, S.,… Ebot, E. M. (2018). Souvislost mezi Trichomonas vaginalis a úmrtností na rakovinu prostaty. International Journal of Cancer , 144 (10), 2377–2380. doi: 10,1002 / ijc.31885, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30242839
 10. Twu, O., Dessi, D., Vu, A., Mercer, F., Stevens, G. C., Miguel, N. D.,… Johnson, P. J. (2014). Trichomonas vaginalis homolog faktoru inhibujícího migraci makrofágů indukuje růst, invazivitu a zánětlivé reakce prostatických buněk. Sborník Národní akademie věd USA , 111 (22), 8179–8184. doi: 10,1073 / pnas.1321884111, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24843155
Vidět víc