Je bezpečné provádět tyto činnosti během pandemie COVID-19?

Je bezpečné provádět tyto činnosti během pandemie COVID-19?

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Nová koronavirová nemoc 2019 (COVID-19), způsobená virem SARS-CoV-2, je globální pandemií postihující více 96 milionů lidí na celém světě a více než 24 milionů lidé ve Spojených státech (k 18. lednu 2021) (ArcGis, 2020). Na rozdíl od mnoha jiných virů nemá většina lidí s infekcí COVID-19 žádné příznaky nebo pouze mírné příznaky. Z tohoto důvodu je snazší šířit jej ostatním, protože si možná ani neuvědomujete, že jste nakaženi. Lidé ve vysoce rizikových skupinách, jako jsou starší lidé a lidé se srdečními chorobami, cukrovkou, obezitou a plicními chorobami, mají větší šanci na rozvoj závažných onemocnění. Pro zabránění šíření COVID-19 je zásadní časté mytí rukou, nácvik sociálního distancování se a používání obličejových masek.

Životně důležité orgány

 • Zůstaňte doma, kdykoli je to možné.
 • Pokud jdete ven, noste masku na obličej nebo látkový potah na obličej a udržujte si společenský odstup.
 • Umyjte si ruce nebo použijte dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje nejméně 60% alkoholu.
 • Při rozhodování o tom, které činnosti jsou pro vás bezpečné, vezměte v úvahu vaše zdravotní rizika i rizika členů vaší rodiny.

Co je bezpečné dělat v této éře COVID-19?

Aktivita COVID-19 se v první řadě liší v závislosti na tom, kde bydlíte, proto si nezapomeňte zkontrolovat doporučení zdravotního oddělení vašeho města nebo státu týkající se místních omezení a kontrolovat často - to, co bylo doporučeno před dvěma týdny, teď nemusí platit. Pamatujte, že nejlepší způsob, jak se chránit, je vyhnout se vystavení viru COVID-19. SARS-CoV-2 se šíří z člověka na člověka většinou kapičkami dýchacích cest, zejména když kašlete, kýcháte a mluvíte.

Chcete-li chránit sebe i ostatní, noste obličejovou masku, kdykoli jdete ven, a držte se šest stop od ostatních, kteří nejsou součástí vaší domácnosti. Vyvarujte se velkého davu nebo kontaktu s kýmkoli, kdo je nemocný. Pravidelně si alespoň 20 sekund umyjte ruce mýdlem a vodou nebo použijte dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje alespoň 60% alkoholu. Nedotýkejte se obličeje nebo obličejové masky, když jste venku. Pokud jste nemocní nebo máte příznaky COVID-19 (např. Horečka, kašel, dušnost), nevycházejte ven a vyhýbejte se blízkému kontaktu s ostatními.

Pokoušet se navigovat, které aktivity jsou bezpečné, je obtížné. Může to záviset na vašich zdravotních rizicích i na rizicích vašich rodinných příslušníků. To, co může být bezpečné pro jednu osobu, může být příliš riskantní pro někoho jiného. Používejte zdravý rozum a snažte se vyhnout zbytečným expozicím.

Návštěva s rodinou a přáteli

Pro některé to byla jedna z nejtěžších částí nedávné situace. Stále byste měli udržovat společenský distancování nejméně šest stop a pořádat shromáždění venku, kdykoli je to možné. Udržujte malé setkání malé, abyste se mohli distancovat od společnosti a vyhněte se objímání nebo líbání, potřesení rukou atd. - držte se mávání a slovního pozdravu. Často si čistěte ruce a povzbuzujte k tomu ostatní hosty, zejména před jídlem. Další věcí, které byste se měli vyhnout, je jídlo formou bufetu - nechcete, aby všichni na shromáždění zacházeli se stejným jídlem. Zkusit omezit počet lidí, kteří se dotýkají jídla nebo podávají jídlo (CDC, 2020).

Obezita jako rizikový faktor pro COVID-19

4 minuty čtení

Jít ven

Trávení času venku je obecně bezpečné; přesto byste se měli držet šest stop od každého, kdo není členem vaší domácnosti a nosit masku kdykoli je sociální distancování obtížné (jako na přeplněných nebo úzkých stezkách) (CDC, 2020). Zůstat fyzicky aktivní je zásadní pro vaši fyzickou i duševní pohodu. Cvičení venku, jako je chůze, turistika, běh a jízda na kole, jsou všechny bezpečné činnosti, pokud si můžete procvičovat sociální distancování.

Pokud se chystáte na pláž nebo k bazénu, platí stejná pravidla - noste masku (pokud nejste ve vodě) a držte se šest stop od lidí, kteří nejsou ve vaší domácnosti. Snažte se vyhnout se špičkám, kdy jsou tyto oblasti velmi přeplněné, protože je obtížnější vyhnout se blízkému kontaktu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neexistují důkazy o tom, že by virus COVID-19 mohl být šíří vodou (CDC, 2020). Víme však, že cestuje kapičkami z úst nebo nosu infikované osoby, takže pro zachování bezpečí je nezbytná maska ​​a sociální distancování. Vyhýbejte se sdílení věcí, jako jsou hračky, cvičební pomůcky, jídlo atd.

Stravování

Pokud vám chybí jít se najíst, nejste sami. Než se ale vrátíte do své oblíbené restaurace, přečtěte si jejich bezpečnostní pokyny COVID-19. Všichni zaměstnanci by měli nosit obličejové masky. Vyhýbejte se salátovým barům nebo jiným druhům samoobslužných prostor. Pamatujte, že čím máte bližší kontakt s ostatními a čím delší je interakce, tím je pravděpodobnější, že se virus nakazí. CDC rozložilo riziko šíření COVID-19 v restauraci nebo baru jako následující (CDC, 2020):

 • Nejnižší riziko: Drive-thru služba, dodávka, odběr a obrubník vyzvednout
 • Více rizika: Venkovní posezení na místě se stoly rozmístěnými nejméně 6 stop od sebe
 • Ještě větší riziko: Vnitřní a venkovní posezení na místě se stoly rozmístěnými nejméně 6 stop od sebe
 • Nejvyšší riziko: Stravování na místě s vnitřním i venkovním posezením, ale stoly nejsou od sebe vzdáleny alespoň 6 stop

Základy - rychlý nátěr na COVID-19

2 minuty čtení

co je rozbitá buněčná stěna chlorella

Pamatujte, že aby mohla restaurace udržovat stoly dále od sebe, musí restaurace obvykle snížit kapacitu míst k sezení - to znamená, že čekací doby mohou být delší. Pokud musíte počkat na svůj stůl, noste masku a držte se šest stop od ostatních patronů. Další věc, na kterou byste měli myslet - zejména pokud uvažujete o stravování v interiéru - je ventilační systém. V ideálním případě udržujte okna a dveře otevřené, kdykoli je to možné, abyste podpořili cirkulaci venkovního vzduchu. Restaurace v Číně ohlásila přenos viru COVID-19 z jedné tabulky na druhou kvůli proudění vzduchu z klimatizace systém (Lu, 2020). Kdykoli je to možné, vyhněte se stolování uvnitř, zejména v přeplněné restauraci nebo baru.

Účast na bohoslužbách

Nejbezpečnější možností je zůstat doma a navštěvovat služby prakticky online. Pokud však jdete osobně, zkontrolujte počet lidí, kteří se obvykle zúčastní, a jaké bezpečnostní pokyny COVID-19 jsou zavedeny. Rozhodněte se pro venkovní služby, kdykoli je to možné, a zkuste jet v méně rušných dobách. Ujistěte se, že máte na obličeji masku a držte se šest stop od lidí, kteří nejsou ve vaší domácnosti. Při odchodu se nedotýkejte obličeje a neumývejte si ruce ani nepoužívejte dezinfekční prostředek na ruce.

Chodit do posilovny

Cvičení v interiéru v tělocvičně představuje větší riziko než chůze nebo běh venku. Některé tělocvičny nabízejí venkovní kurzy s omezenými místy, které umožňují sociální distancování. Pokud se rozhodnete trénovat v interiéru, zeptejte se ve své tělocvičně ohledně bezpečnostních pokynů COVID-19. Může existovat možnost online rezervace nebo odbavení k omezení počtu lidí v tělocvičně najednou.

Některé tělocvičny mohou zavřít šatny a převlékárny a ponechat otevřené pouze toalety. Pokud to vaše aktivita umožňuje, noste masku a vyhýbejte se blízkému kontaktu s ostatními. Například neběhejte a necházejte na běžícím pásu přímo vedle jiného, ​​který se právě používá. Před použitím strojů také nezapomeňte otřít zařízení dezinfekčními ubrousky a použít dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje nejméně 60% alkoholu.

Nepoužívejte sdílené vybavení jako podložky na jógu, opasky nebo pásy odporu, které se obvykle mezi použitím nevyčistí. Při odchodu se nedotýkejte obličeje a neumývejte si ruce ani nepoužívejte dezinfekční prostředek na ruce. Pokud máte vyšší riziko závažných příznaků COVID-19 kvůli zdravotním problémům, zvažte prozatím pobyt mimo tělocvičnu.

ruka v rukavici drží stříkačku

Chřipka a nový koronavirus

5 minut čtení

Jít k lékaři nebo zubaři

Lékaři a zubní ordinace přijímají preventivní opatření proti šíření COVID-19. Z tohoto důvodu, pokud máte zdravotní problémy, neměli byste se vyhnout návštěvě svého poskytovatele zdravotní péče. Mnoho poskytovatelů používá telemedicínu, kdykoli je to možné, proto volejte kancelář a informujte se o svých možnostech. Pokud vám je nevolno nebo máte podezření, že máte příznaky COVID-19, zavolejte svého poskytovatele před vstupem, protože u symptomatických pacientů mohou mít zavedeny různé protokoly.

Jít nakupovat

Nejbezpečnější možnosti, pokud jsou k dispozici, jsou online nakupování nebo vyzvednutí na obrubníku. Pokud jdete do obchodů, noste obličejovou masku a držte se šest stop od ostatních. S papírovým seznamem budete mít pořádek a pomůžete vám dostat se dovnitř a ven co nejrychleji, abyste se vyhnuli přílišnému času uvnitř. Mnoho z větších obchodů s potravinami má v uličkách jednosměrné značky umožňující sociální distancování - postupujte podle pokynů místních obchodů. Vydezinfikujte vozík a po opuštění použijte dezinfekční prostředek na ruce. Vyhýbejte se špičkám, kdy jsou obchody více přeplněné. Pokud je to možné, plaťte pomocí bezdotyková platba (plaťte bez dotyku peněz, karty nebo klávesnice). Pokud však nedojde k bezdotykové platbě, ihned po zaplacení použijte dezinfekční prostředek na ruce (CDC, 2020). Až přijedete domů, odložte potraviny jako obvykle a poté si umyjte ruce. Podle CDC existuje bez důkazů že potraviny nebo obaly potravin jsou hlavním zdrojem šíření viru COVID-19 v USA (CDC, 2020).

Chystáte se do kadeřnictví nebo nehtového salonu

Než vyrazíte, zavolejte a zeptejte se na jejich bezpečnostní zásady COVID-19 - zeptejte se, jestli mají všichni zaměstnanci obličejové masky. Některé salony snižují počet termínů pro schůzky, aby zabránily příliš velkému počtu lidí v salonu najednou. Pokud potřebujete počkat v hale na schůzku, držte se šest stop od ostatních. Noste vždy masku a nedotýkejte se obličeje. Pokud je to možné, použijte možnosti bezhotovostní platby (kreditní karta, debetní karta) a při odchodu si umyjte ruce nebo použijte dezinfekční prostředek na ruce.

Létající

Pokud je to možné, prozatím odložte jakoukoli leteckou dopravu, která není urgentní. Než odletíte, měli byste si ověřit zdravotní doporučení a požadavky na karanténu ve vašem cíli - některé státy vyžadují, aby cestující mimo stát provedli karanténu po dobu 14 dnů. Ohledně jejich bezpečnostních zásad COVID-19 se můžete také informovat u své letecké společnosti. Během cest budete muset nosit obličejovou masku. Pamatujte, že letecká doprava s sebou nese několik rizik. Lety jsou omezené a je možné je tlačit.

Můžete být v blízkém kontaktu s cizími lidmi, někdy i na hodiny. Možná budete muset být na letišti delší dobu a čekat na bezpečnostních linkách a letištních terminálech. Všechny tyto situace vás mohou dostat do blízkého kontaktu s ostatními lidmi. CDC to uvádí většina virů se nešíří snadno na letech z důvodu cirkulace vzduchu a filtračních systémů letadla (CDC, 2020). Cestování letadlem však zvyšuje vaše riziko expozice viru COVID-19, protože bezpečnostní postupy a uspořádání sedadel mohou znemožnit sociální distancování.

Veřejná doprava

Používání autobusů, vlaků nebo metra je riskantnější než jízda autem. Pokud se rozhodnete jezdit veřejnou dopravou, zkuste jet mimo špičku, kdy je méně lidí a méně lidí. Je náročné zůstat šest stop od ostatních v přeplněném autobusu nebo vlaku. Poté nezapomeňte nosit masku a důkladně si umyjte ruce (nebo použijte dezinfekční prostředek na ruce).

Zpět do práce

Vrátit se do práce je složitá otázka. Některá pracoviště představují významné riziko expozice přípravku COVID-19 svým zaměstnancům, zatímco jiná ne. Poraďte se se svým zaměstnavatelem o jakýchkoli otázkách bezpečnosti. Pokud se vrátíte do práce, měli byste se udržovat šest stop od ostatních zaměstnanců a nosit masku, kdykoli komunikujete s ostatními nebo jste mimo svou soukromou kancelář (na cestě na toaletu, kuchyň, kopírku atd.) . Často si umyjte ruce a mějte po ruce dezinfekční prostředek na ruce. Pokud dojíždění za prací zvyšuje vaše riziko, zeptejte se svého zaměstnavatele na možnosti práce z domova.

U všech těchto aktivit si všimnete některých společných témat: noste masku, umyjte si ruce a zůstaňte 6 stop od ostatních. Dokud nebude vakcína široce dostupná nebo dokud nebude účinná léčba COVID-19, nejlepším způsobem, jak zůstat zdravý, je co nejvíce se vyhnout expozici viru COVID-19.

Reference

 1. Panely ArcGIS. (2020). Citováno 19. října 2020, z https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
 2. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Daily Life and Going Out (2020). Citováno dne 31. července 2020 ze dne https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/index.html
 3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Considerations for Restaurants and Bars (2020). Citováno dne 31. července 2020 ze dne https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/organizations/business-employers/bars-restaurants.html
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Personal and Social Activities (2020). Citováno dne 31. července 2020 ze dne https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/personal-social-activities.html
 5. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Visiting Beaches and Pools (2020). Citováno dne 31. července 2020 ze dne https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/beaches-pools.html
 6. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Visiting Parks and Recreational Facilities (2020). Citováno dne 31. července 2020 ze dne https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/visitors.html
 7. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Running Essential Errands (2020). Citováno dne 31. července 2020 ze dne https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/essential-goods-services.html
 8. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): Considerations for Travelers-Coronavirus in the USA (2020). Citováno dne 31. července 2020 ze dne https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/travel-in-the-us.html
 9. Lu, J., Gu, J., Li, K., Xu, C., Su, W., & Lai, Z. a kol. (2020). Vypuknutí COVID-19 spojené s klimatizací v restauraci, Guangzhou, Čína, 2020. Emerging Infectious Diseases, 26 (7), 1628-1631. https://doi.org/10.3201/eid2607.200764
Vidět víc