Je ashwagandha dobrá pro játra? Tady je to, co víme

Je ashwagandha dobrá pro játra? Tady je to, co víme

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vědecký název je Withania somnifera, ale ashwagandha se také nazývá indický ženšen nebo zimní třešeň. Ashwagandha je adaptogen, druh bylinného léčiva, o kterém se předpokládá, že pomáhá vyrovnávat fyzické, duševní a emoční stresy v těle. Je to starodávná bylina a běžně se používá ve formě tradiční indické medicíny známé jako ajurvédská medicína.

Ashwagandha může pomoci stres, úzkost, nízký testosteron, cukrovka, kožní onemocnění, epilepsie a autoimunitní onemocnění , mimo jiné zdravotní problémy (NIDDK, 2019). Stejně jako u většiny rostlinných léčivých přípravků je výzkum omezený a ke stanovení zdravotních přínosů ashwagandhy je zapotřebí více informací.

Životně důležité orgány

  • Ashwagandha je celkově bezpečná ajurvédská bylina, která může pomoci při stresu, úzkosti, zdraví jater a dalších zdravotních problémech.
  • Studie na zvířatech ukázaly, že ashwagandha může zlepšit poškození jater toxiny, zářením, tukovým onemocněním jater atd.
  • Bylo však hlášeno několik případů, kdy se u lidí vyvinuly problémy s funkcí jater s příznaky jako žloutenka.

Je ashwagandha dobrá pro játra?

Ashwagandha je obecně považována za bezpečnou a na základě údajů ze studií na zvířatech může být dokonce prospěšná pro játra. Jedna studie zjistila, že byly podávány diabetické myši Withania somnifera extrakty měly zlepšení jejich jaterních enzymů úrovně (Udayakumar, 2009).

Další studie se zabývaly účinkem ashwagandhy na zvířata s jaterní toxicitou vyvolanou kovy nebo zářením. Zvířata, která dostala ashwagandhu před expozicí toxinům, měla méně známek poškození jater než ti, kteří rostlinný extrakt nedostali (Hosny, 2012). Teorie tohoto zjevného ochranného účinku spočívá v tom, že ashwagandha může zvýšit antioxidační aktivitu (Hosny, 2012).

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Podobně studie zkoumající zvířata s jaterní toxicitou vyvolanou gentamicinem zjistila, že zvířata léčená ashwagandhou měla zlepšení jejich jaterních enzymů (Sultana, 2012). Navrhovaným mechanismem je opět antioxidant a aktivita zachycující volné radikály ashwagandha (Sultana, 2012). Ashwagandha také zlepšil jaterní funkční testy u myší s tučné onemocnění jater (Patel, 2019). Mnoho z těchto studií na zvířatech naznačuje, že ashwagandha může mít ochranný účinek na zdraví jater.

Vyskytlo se však několik případů poškození jater. Byla hlášena jedna série případů několik případů lidí, u kterých se při užívání ashwagandhy vyskytly problémy s játry; dávka se v těchto případech pohybovala od 450–1 350 mg.

Ashwagandha používá: s čím může tato léčivá rostlina pomoci?

8 minut čtení

Lidé v těchto jaterních kazuistikách se vyvinuli žloutenka (zežloutnutí kůže a očí) spolu s dalšími příznaky, jako je nevolnost, bolest břicha, letargie (ospalost) a svědění (svědění) (Björnsson, 2020). Trvalo kdekoli od 2–12 týdnů, než se příznaky jater objevily po první dávce ashwagandhy (Björnsson, 2020).

Další případ poškození jater byl u osoby, která zvýšila dávku ashwagandhy dvakrát až třikrát, než se u ní začaly objevovat jaterní příznaky žloutenky atd. (Björnsson, 2020). Naštěstí ve většině případů, jakmile lidé vysadili doplňky ashwagandhy, jejich příznaky ustoupily bez trvalého poškození jater (Björnsson, 2020).

Závěrem

Před zahájením užívání bylinného doplňku se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče. Ashwagandha je pro většinu lidí bezpečná, ale při užívání této byliny bylo hlášeno několik zdravotních problémů.

Formulace a dávky ashwagandhy se mohou u jednotlivých výrobců lišit, proto si před použitím pečlivě přečtěte štítky - potvrďte množství ashwagandhy a zda byla kombinována s jinými účinnými látkami. Existují také určité obavy, že ashwagandha by neměly užívat určité skupiny lidí, jako jsou těhotné nebo kojící ženy, a lidé se zdravotním stavem, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, lupus atd.) Nebo problémy se štítnou žlázou (MedlinePlus , 2020).

Nikdy nezvyšujte doporučenou dávku bez odborné konzultace. Pokud se u vás během užívání tohoto nebo jiného bylinného doplňku objeví příznaky, přestaňte jej užívat a promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

  1. Björnsson, H., Björnsson, E., Avula, B., Khan, I., Jonasson, J., & Ghabril, M. a kol. (2020). Ashwagandha-indukované poškození jater: Série případů z Islandu a USA Drug-Induced Liver Injury Network. Liver International, 40 (4), 825-829. doi: 10.1111 / liv.14393, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/liv.14393
  2. Hosny Mansour, H., a Farouk Hafez, H. (2012). Ochranný účinek Withania somnifera proti radiačně vyvolané hepatotoxicitě u potkanů. Ekotoxikologie a bezpečnost životního prostředí, 80, 14–19. https: //doi-org/10.1016/j.ecoenv.2012.02.003
  3. MedlinePlus - Ashwagandha (2020). Citováno 13. července 2020, z https://medlineplus.gov/druginfo/natural/953.html#Safety
  4. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK). (2019, 2. května). Ashwagandha. Citováno dne 13. července 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548536/
  5. Patel, D., Yan, T., Kim, D., Dias, H., Krausz, K., Kimura, S., & Gonzalez, F. (2019). Withaferin A zlepšuje nealkoholickou steatohepatitidu u myší. Journal of Pharmacology And Experimental Therapeutics, 371 (2), 360-374. doi: 10,1124 / jpet.119.256792, http://jpet.aspetjournals.org/content/371/2/360
  6. Sultana, N., Shimmi, S., Parash, M., & Akhtar, J. (2012). Účinky kořenového extraktu Ashwagandha (Withania somnifera) na některé enzymy jaterních markerů v séru (AST, ALT) u potkanů ​​intoxikovaných gentamicinem. Journal of Bangladesh Society Of Physiologist, 7 (1), 1-7. doi: 10,3329 / jbsp.v7i1.11152, https://doi.org/10.3329/jbsp.v7i1.11152
  7. Udayakumar, R., Kasthurirengan, S., Mariashibu, T. S., Rajesh, M., Anbazhagan, V. R., Kim, S. C., Ganapathi, A., & Choi, C. W. (2009). Hypoglykemické a hypolipidemické účinky extraktů z kořene a listů Withania somnifera na diabetické krysy vyvolané alloxanem. Mezinárodní žurnál molekulárních věd, 10 (5), 2367–2382. https://doi.org/10.3390/ijms10052367
Vidět víc