Inzulínová pera

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je to inzulínové pero?

Inzulinové pero je zařízení používané k aplikaci inzulinu. K dispozici je mnoho typů inzulínových per. Většina je na jedno použití. Jednorázové pero obsahuje předplněné množství inzulínu. Když je tento typ pera prázdný, je vyhozen. Několik typů jsou opakovaně použitelné pera. Opakovaně použitelné pero obsahuje inzulínovou zásobní vložku, kterou lze vyměnit. Když je kazeta prázdná, je vyhozena. Poté se vloží nová, předplněná zásobní vložka. Při každé aplikaci inzulinu vždy použijte novou jehlu.

Inzulínové pero

Jak připravím inzulín k použití?

 • Zkontrolujte štítek a barvu inzulínu. Zkontrolujte, zda máte správný typ a sílu inzulinu. Zkontrolujte také datum spotřeby na štítku. Pokud uplynula doba použitelnosti, použijte novou zásobní vložku nebo pero. Pokud inzulín nevypadá správně, použijte novou zásobní vložku nebo pero. Při vkládání nové zásobní vložky do pera pro opakované použití postupujte podle pokynů výrobce pera.
 • Smíchejte zakalený inzulín. Někdy se odděluje zakalený inzulín. Inzulin po smíchání zůstane zakalený, ale bude zakalený celý. Jemně otáčejte perem tam a zpět mezi dlaněmi. Toto opakujte 10krát. Netřeste perem. To může způsobit shlukování inzulínu. Poté 10krát jemně naklánějte pero nahoru a dolů. Inzulin nepoužívejte, pokud jsou v něm po smíchání shluky.

Jak připravím pero k použití?

Bez ohledu na to, jaký typ pera používáte, kroky pro jeho použití jsou stejné. • Vyjměte nové pero z chladničky 30 minut před jeho použitím. Inzulin by měl být podáván při pokojové teplotě.
 • Umyj si ruce. Použijte mýdlo a vodu nebo dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu. To pomůže snížit riziko infekce.
 • Odstraňte uzávěr z pera. Otřete oblast nástavce jehly alkoholovým tamponem.
 • Nasaďte novou jehlu na pero. Odstraňte poutko z jehly. Neodstraňujte vnější kryt jehly. Zatlačte jehlu přímo na pero. Otáčejte jehlou ve směru hodinových ručiček, dokud ji nelze otočit více. Ujistěte se, že jehla je rovná.
 • Odstraňte krytky jehel. Odstraňte vnější kryt a uschovejte jej. Odstraňte vnitřní uzávěr a vyhoďte jej.
 • Odstraňte vzduch z pera. Vzduch může způsobit bolest během injekce. Otočte voličem na 2 jednotky. U většiny inzulínových per uslyšíte cvaknutí pro každou jednotku inzulínu, kterou navolíte. Držte pero a namiřte jehlu nahoru. Jemným poklepáním na pero přesunete vzduchové bubliny na horní část pera. Stiskněte injekční tlačítko. Na špičce pera byste měli vidět kapku inzulínu. Pokud kapku nevidíte, vyměňte jehlu a opakujte tento krok. Pokud ani po 3 opakování tohoto kroku neuvidíte kapku, použijte nové pero.
 • Zvolte správnou dávku na peru. Otočte voličem na počet jednotek, které potřebujete aplikovat. Ukazatel na straně pera by měl být zarovnaný s dávkou. Volič lze otáčet v obou směrech pro výběr správné dávky. Nemůžete zvolit větší dávku, než je počet jednotek zbývajících v peru. Pokud není dostatek inzulínu, použijte jiné pero. Místo toho si můžete část své dávky aplikovat inzulinem, který zbývá. Dále můžete použít nové pero k injekci zbytku dávky.

Kam si mám aplikovat inzulin?

 • Inzulin si můžete aplikovat do břicha, horní části paže, hýždí, kyčle a přední nebo boční strany stehna. Inzulin funguje nejrychleji, když je injikován do břicha. Neaplikujte inzulin do vzdálenosti 2 palců od pupíku nebo do jakýchkoli strií.
  Místa vpichu inzulínu
 • Neaplikujte inzulin do oblastí, kde máte ránu nebo modřinu. Inzulín aplikovaný do ran nebo modřin se nemusí správně dostat do vašeho těla. Neaplikujte inzulin přes oblečení. Injekce přes oblečení může kontaminovat jehlu a způsobit infekci.
 • Při každé aplikaci inzulinu použijte jinou oblast v místě. Například si vstříkněte inzulín do různých oblastí břicha. Inzulín vstříknutý do stejné oblasti může způsobit hrudky, otoky nebo ztluštění kůže.

Jak si vstříknu inzulín perem?

 • Očistěte kůži, kam si budete aplikovat inzulin. Můžete použít alkoholový tampon nebo vatový tampon namočený v alkoholu. Před aplikací injekce nechte oblast oschnout. Tím se sníží bolest.
 • Uchopte záhyb kůže. Jemně sevřete kůži a tuk mezi palcem a ukazováčkem.
 • Vpíchněte jehlu přímo do kůže. Nedržte injekční stříkačku šikmo. Ujistěte se, že jehla je celá zasunutá do kůže. Pusťte sevřenou tkáň.
 • Stisknutím injekčního tlačítka vstříknete inzulín. Pokračujte v stisknutí injekčního tlačítka. Držte jehlu na místě po dobu 10 sekund.
 • Vytáhněte jehlu. Nasaďte kryt jehly. Zatlačte na místo vpichu po dobu 5 až 10 sekund. Netřete. Tím zabráníte úniku inzulínu.
 • Odstraňte jehlu z pera. Otočte krytkou jehly proti směru hodinových ručiček. Umístěte jehlu do láhve na prací prášek nebo kovové plechovky od kávy. Nádoba by měla mít uzávěr nebo víko, které bezpečně sedí.
 • Nasaďte kryt pera. Uchovávejte pero podle pokynů.

Co mám dělat s použitými jehlami?

Zeptejte se svého místního úřadu pro nakládání s odpady, zda potřebujete dodržovat určitá pravidla pro zbavení se jehel. Na cesty si přineste použité jehly domů. Zabalte je do plastové nebo kovové nádoby s bezpečným víkem.

Jak skladuji inzulínové pero?

Neuchovávejte pero s nasazenou jehlou. Řiďte se pokyny pro uchovávání na štítku nebo příbalovém letáku dodaném s inzulínem. Neotevřená pera lze uchovávat v chladničce, dokud je nebudete připraveni použít. Většinu inzulínových per lze otevřít a uchovávat při pokojové teplotě. Uchovávejte pero na chladném a suchém místě. Neuchovávejte pero na přímém slunci nebo v autě. Pera, která zmrzla nebo byla vystavena teplotám nad 30 °C, vyhoďte. Pokud cestujete, uchovávejte pero v chladném obalu.

Kdy mám zavolat svému lékaři?

 • V místě, kde si aplikujete inzulín, cítíte nebo vidíte tvrdé hrudky na kůži.
 • Myslíte si, že jste si dali příliš mnoho nebo málo inzulínu.
 • Vaše injekce jsou velmi bolestivé.
 • Po aplikaci inzulinu vidíte krev nebo čistou tekutinu v místě vpichu více než jednou.
 • Máte otázky, jak injekci podat.
 • Nemůžete si dovolit kupovat zásoby pro cukrovku.
 • Máte otázky nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.