Intolerance formule

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je intolerance vzorce?

Intolerance umělé výživy znamená, že vaše dítě má potíže s trávením umělé výživy. Může být citlivý na některou složku ve složení. Intolerance je něco jiného než alergie. Alergie znamená, že imunitní systém vašeho dítěte reaguje na bílkovinu v mléce a může být život ohrožující. Intolerance znamená, že způsobuje podráždění trávicího systému vašeho dítěte. Intolerance není život ohrožující, ale může vést k dehydrataci nebo neprospívání. Neprospívání znamená, že vaše dítě nepřibírá na váze ani neroste tak rychle, jak by mělo.

Jaké jsou příznaky nesnášenlivosti vzorce?

 • Průjem
 • Krev nebo hlen ve střevech vašeho dítěte
 • Zvracení
 • Tahání nohou nahoru k břichu kvůli bolesti břicha
 • Kolika, kvůli které vaše dítě neustále pláče
 • Problémy s přibíráním nebo hubnutím

Jak je diagnostikována a léčena intolerance vzorce?

 • Dětský lékař vašeho dítěte vyšetří vaše dítě. Zeptá se na reakci vašeho dítěte na umělé mléko a na to, kdy to začalo. Řekněte mu, který vzorec používáte. Pediatr může odebrat vzorek stolice vašeho dítěte. Vzorek bude testován, aby se vyloučily další zdravotní problémy, které vaše dítě může mít. Vaše dítě může také potřebovat testy, aby zjistilo, zda nemá alergii na bílkovinu ve výživě.
 • Změna výživy může být jedinou léčbou, kterou vaše dítě potřebuje. Příznaky intolerance mohou po změně samy vymizet. Vaše dítě může potřebovat léčbu zdravotních problémů způsobených intolerancí.

Jak se léčí intolerance vzorce?

 • Podle pokynů změňte kojeneckou výživu. Formule může být vyrobena z kravského mléka, sóji nebo rýžového proteinu. Vaše dítě může potřebovat hypoalergenní mléko, pokud nemůže mít žádný z těchto druhů výživy. Tyto bílkoviny se štěpí, takže je vaše dítě snáze stráví. Pediatr vašeho dítěte vám řekne, jaké mléko použít. Možná budete muset vyzkoušet několik, abyste zjistili, co pro vaše dítě funguje nejlépe. Možná budete muset nejprve smíchat nový vzorec s aktuálním vzorcem. To pomůže vašemu dítěti zvyknout si na chuť nové výživy. Postupem času začnete zvyšovat množství nového vzorce. Pediatr vašeho dítěte vám vysvětlí, jak to udělat. Budete muset sledovat známky nesnášenlivosti, protože vaše dítě dostává více nové výživy.
 • Zeptejte se na kojení, pokud je to možné. Možná používáte umělé mléko, protože vaše prsa nevytvářejí dostatek mléka. Můžete mít také problémy, jako jsou bolavé bradavky nebo ucpané potrubí. Poskytovatelé zdravotní péče a laktační poradkyně vám mohou pomoci. Kojení může pomoci uklidnit a uklidnit vaše dítě. Může mu také pomoci získat tekutiny a výživu, kterou potřebuje. Možná budete moci odsát prsa a dát dítěti mléko v lahvičce. Pokud se chystáte dávat svému dítěti mateřské mléko, možná se budete muset vyhnout kravskému mléku, sóji nebo jiným potravinám způsobujícím stav vašeho dítěte. Tyto proteiny mohou procházet mateřským mlékem.
 • Zeptejte se na perorální rehydratační roztok (ORS) k léčbě nebo prevenci dehydratace. Vaše dítě se může dehydratovat zvracením, průjmem nebo nízkým příjmem umělé výživy. ORS je nápoj, který obsahuje sůl, cukr a minerály, které nahrazují tělesné tekutiny. Pediatr vašeho dítěte vám může říci, jaký druh kojeneckého ORS máte dostat a kolik svému dítěti podat. Pomocí injekční stříkačky dejte svému dítěti ORS. ORS se obvykle podává v malých množstvích (asi 1 čajová lžička najednou), pokud vaše dítě zvracelo. Pokud vaše dítě po podání ORS zvrací, počkejte 30 minut a zkuste to znovu. Ne dávejte svému dítěti ovocné šťávy nebo sportovní nápoje. Ovocné šťávy mohou jeho stav zhoršit. Sportovní nápoj je ne stejné jako ORS.

Co mohu udělat, abych uklidnil své dítě?

Nesnášenlivost umělého mléka může způsobit, že vaše dítě bude plivat nebo být nervózní. Následující věci mu mohou pomoci cítit se lépe: • Pomozte zklidnit žaludek vašeho dítěte a uvolněte plynatost pohybem. Po krmení se projděte a držte své dítě. Můžete také zkusit sedět v houpacím křesle nebo dát miminko do dětské houpačky. Vaše dítě může uklidnit jízda v autě. Vždy dávejte své dítě do autosedačky proti směru jízdy.
  Dětská bezpečnostní sedačka
 • Během krmení dítě často říhejte. Pokud je vybíravý, možná ho budete muset odříhnout častěji než obvykle.
 • Třete svému miminku záda. To může pomoci uklidnit vaše dítě a uvolnit plyn. Položte si miminko na klín a břicho si položte na nohy, abyste vytvořili tlak. Jemně a pomalu třete záda miminka. Ne uložte své dítě do postele na břicho. Vždy pokládejte své dítě ke spánku na záda.
  Zpět do spánku
 • Přehrávejte zvuky, abyste uklidnili nebo uklidnili své dítě. Hudba nebo přístroj s bílým šumem může pomoci, pokud vaše dítě pláče. Své miminko můžete také bezpečně umístit do blízkosti myčky nádobí nebo sušičky prádla.
 • Krmte své dítě častěji méně umělého mléka. Dejte svému dítěti při krmení méně umělého mléka. Nezapomeňte zvýšit počet krmení během dne. To pomůže zabránit dehydrataci a podvýživě.
 • Nechte své dítě po krmení odpočívat a strávit mléko. Malý pohyb je v pořádku a může být uklidňující, ale buďte jemný. Neskákejte a nehrajte si s dítětem hned po krmení.
 • Pohodlně ho zabalte do lehké přikrývky. Pediatr vašeho dítěte vám může ukázat, jak ho zavinout.
  Zaviňte své dítě

Co ještě mohu udělat pro péči o své dítě?

 • K ohřevu kojenecké výživy nepoužívejte mikrovlnnou troubu. Vzorec se nebude zahřívat rovnoměrně a bude mít místa, která jsou velmi horká. Mohlo by dojít k popálení obličeje nebo úst vašeho dítěte. Recepturu můžete rychle ohřát tak, že lahvičku na několik minut vložíte do hrnce s teplou vodou.
 • Dávejte pozor, abyste své dítě nepřekrmovali. Překrmování znamená, že se snažíte přimět své dítě, aby pokračovalo v krmení, až skončí. K překrmování může dojít, když zjistíte, že vaše dítě toleruje. Nepokoušejte se dávat svému dítěti extra umělé mléko, abyste vyrovnali ztrátu hmotnosti, pokud to není nařízeno. K překrmování může také dojít, pokud do výživy přidáte dětské cereálie. Pokud má vaše dítě po dopití lahvičky stále hlad, můžete připravit více umělého mléka.
 • Během krmení držte dítě vzpřímeně. Nenechávejte dítě během krmení ležet naplocho. Držte láhev pro své dítě. Nevkládejte svému dítěti láhev do úst ani jej nenechávejte spát s lahví. Může se udusit. Mléko může také téci do jeho středního ucha a způsobit infekci. Pokud během pití usne, mléko se bude hromadit kolem jeho zubů a může způsobit zubní kaz.

Kdy mám zavolat dětskému lékaři svého dítěte?

 • Vaše dítě má horečku.
 • Vaše dítě zvracelo více než 2krát za posledních 24 hodin.
 • Vaše dítě mělo za posledních 24 hodin více než 5 epizod průjmu.
 • Vaše dítě má novou nebo zhoršující se vyrážku.
 • Vaše dítě má nové nebo zhoršující se problémy s dýcháním.
 • Vaše dítě je velmi podrážděné a nelze ho utěšit.
 • Vaše dítě má známky dehydratace, jako je měkké místo, které je propadlé. Může plakat bez slz, mít zapadlé oči nebo sucho v ústech.
 • Vaše dítě je staré 4 nebo více dní a každý den má méně než 6 mokrých plen.
 • Vaše dítě je staré 4 nebo více dní a má méně než 3 stolice každý den.
 • Vaše dítě je slabé a spí více než obvykle.
 • Máte otázky nebo obavy týkající se stavu nebo péče o vaše dítě.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat péči o své dítě. Dozvíte se o zdravotním stavu svého dítěte a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby s poskytovateli zdravotní péče vašeho dítěte, abyste se rozhodli, jakou péči o své dítě chcete. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.