Inzulínová rezistence: příčiny, příznaky a léčba

Inzulínová rezistence: příčiny, příznaky a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jste na této stránce, možná jste se nedávno setkali s pojmem inzulínová rezistence a doufáte, že se dozvíte více. Možná cestujete po internetové králičí nory a nějak jste skončili tady. Pravděpodobnější je, že jste tento termín slyšeli v souvislosti s cukrovkou. Nyní chcete zjistit, co přesně to znamená a zda se vás to může týkat.

Stručně řečeno, inzulínová rezistence je přesně to, co zní - je to stav, kdy se vaše tělo stane rezistentním (nebo méně citlivým) na hormonální inzulín. Úplné pochopení toho, co to znamená a jak to může ovlivnit vaše tělo, však nejprve závisí na pochopení toho, co inzulín vůbec je. Jakmile to vyřešíme, můžeme se vrátit k inzulínové rezistenci.

zvýšit průtok krve do penisu přirozeně

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co je to inzulín a co dělá?

Inzulin je hormon v těle, který je produkován slinivkou břišní, což je orgán, který sedí za žaludkem. Pankreas má specializované oblasti zvané Langerhansovy ostrůvky a v nich leží buňky vylučující hormony. Konkrétně existují buňky zvané beta buňky na Langerhansových ostrůvcích a beta buňky jsou ty, které produkují inzulín.

Inzulin je jedním z hlavních hormonů v těle, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi (také nazývanou hladinu glukózy v krvi). Hladina cukru v krvi obvykle stoupá poté, co jíte jídlo, které obsahuje cukry nebo sacharidy. V reakci na zvýšené hladiny cukru v krvi se inzulín uvolňuje z beta buněk do krevního řečiště. Inzulin poté snižuje hladinu cukru v krvi následujícím způsobem:

 • Pomáhá tukovým buňkám absorbovat glukózu, kterou lze uložit jako triglyceridy (druh tuku)
 • Pomáhá jaterním buňkám absorbovat glukózu, kterou lze uložit jako glykogen (řetězec cukrů)
 • Pomáhá svalovým buňkám absorbovat glukózu, kterou lze využít jako energii nebo ji uložit jako glykogen a později ji využít jako energii

Nemoci, při kterých nefunguje inzulín, jsou tedy nemoci, při nichž tělo nemůže regulovat hladinu cukru v krvi. Patří mezi ně diabetes mellitus 1. typu (T1DM), při kterém pankreas přestává vyrábět inzulín, a diabetes mellitus 2. typu (T2DM), při kterém tělo stále vytváří inzulín, ale tělo na něj také nereaguje. Tomu se říká inzulínová rezistence a o tom hovoříme v tomto článku. Vraťme se k tomu.

jak dlouho opar zmizí

Co je to inzulinová rezistence? A jak souvisí inzulínová rezistence a diabetes mellitus 2. typu?

Životně důležité orgány

 • Inzulin je jedním z hlavních hormonů v těle, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.
 • Inzulínová rezistence je stav, kdy se vaše tělo stává rezistentním (nebo méně citlivým) na hormonální inzulín.
 • Mezi rizikové faktory inzulínové rezistence patří nadváha nebo obezita, sedavý životní styl a užívání určitých léků.
 • I když jsme byli schopni identifikovat konkrétní věci, které vás vystavují zvýšenému riziku, skutečný mechanismus, kterým se manifestuje inzulínová rezistence, zůstal nepolapitelný.

Inzulínová rezistence nastává, když buňky těla snižují citlivost na inzulín. Při inzulínové rezistenci slinivka stále vylučuje inzulín v reakci na zvýšené hladiny cukru v krvi a inzulín stále proudí kolem těla a pokouší se působit na tukové, jaterní a svalové buňky. Z jakéhokoli důvodu však tyto buňky již nejsou tak dobré v poslechu inzulínu. Ve výsledku jsou méně účinné při přijímání glukózy. To může vést k vysokým hladinám cukru v krvi (hyperglykemie) a může způsobit, že pankreas produkuje ještě více inzulínu, aby kompenzoval rezistenci (což vede k hyperinzulinémii, což znamená vysokou hladinu inzulínu v krvi).

Těla některých lidí mohou dobře kompenzovat inzulínovou rezistenci. U mnoha lidí však pankreas nakonec ztrácí schopnost držet krok s požadavky těla. Když k tomu dojde, začne hladina cukru v krvi stoupat. Když hladiny cukru v krvi zůstávají částečně zvýšené, říká se, že jedinec má prediabetes. Když hladina cukru v krvi zůstane nad určitou prahovou hodnotou, říká se, že jedinec má T2DM. (Kliknutím sem se dozvíte více o testu glykémie nalačno (FPG) a zde se dozvíte více o testu glukózové tolerance orální (OGTT), což jsou testy, které lze použít k diagnostice těchto dvou stavů.) To znamená, že inzulínová rezistence je příčina T2DM. Přestože všichni lidé s T2DM mají inzulínovou rezistenci, ne u všech lidí s inzulínovou rezistencí se T2DM vyvine. Vše záleží na tom, jak efektivní je vaše tělo při řešení inzulínové rezistence. Kromě T2DM zvyšuje inzulínová rezistence riziko kardiovaskulárních onemocnění (onemocnění srdce a cév), syndromu polycystických vaječníků (PCOS), rakoviny související s obezitou a metabolického syndromu.

Co je metabolický syndrom?

Kromě T2DM se často hovoří o inzulínové rezistenci v kombinaci s metabolickým syndromem. Termín metabolický syndrom označuje skupinu stavů, z nichž každý je rizikovým faktorem pro rozvoj T2DM a / nebo kardiovaskulárních onemocnění (onemocnění srdce a cév). Metabolický syndrom se také někdy označuje jako syndrom X. Složky metabolického syndromu zahrnují:

jaký je rozdíl mezi synthroidem a levothyroxinem
 • Přebytečný břišní tuk nebo zvětšený pas (centrální obezita)
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie)
 • Vysoká hladina tuku v krvi (hypertriglyceridemie)
 • Nízká hladina dobrého cholesterolu (nízký HDL)

Abyste mohli být diagnostikováni s metabolickým syndromem, musíte mít alespoň tři z pěti složek. Podle NIH , metabolický syndrom je spojen s nadměrným srážením krve a nízkými hladinami stálého zánětu v těle (NIH). Podobně jako inzulínová rezistence a T2DM, nečinnost a nadváha nebo obezita jsou potenciálními příčinami metabolického syndromu. Může to být také ovlivněno věkem (vaše riziko se s věkem zvyšuje) a genetikou (včetně vaší rodinné anamnézy). Metabolický syndrom je celoživotní diagnóza, ale úpravy jeho životního stylu a léky mohou pomoci kontrolovat jeho složky.

Jaké jsou příčiny inzulínové rezistence?

Snad jednou z nejvíce frustrujících věcí je, že vědci neví úplně, co způsobuje inzulínovou rezistenci. I když jsme byli schopni identifikovat konkrétní věci, které vás vystavují zvýšenému riziku, skutečný mechanismus, kterým se manifestuje inzulínová rezistence, zůstal nepolapitelný. To znamená, že nejvýznamnějšími přispěvateli jsou:

 • Nadváha, zejména v břiše: Zvýšené množství tuku v břiše (toto se nazývá centrální obezita) a kolem orgánů (toto se označuje jako viscerální tuk) je rizikovým faktorem pro inzulínovou rezistenci. I když je váš index tělesné hmotnosti (BMI), což je poměr vaší hmotnosti k vaší výšce, v normálním rozmezí, muži s velikostí pasu> 40 palců a ženy s velikostí pasu> 35 palců mít inzulinovou rezistenci. Asijské osoby u nich je větší pravděpodobnost vzniku T2DM, takže rizikové mezní hodnoty velikosti pasu jsou ještě nižší:> 35,5 palce u mužů a> 31,5 palce u žen (ADPI). Vědci se domnívají, že tyto tukové buňky uvolňují zánětlivé markery známé jako adipocytokiny nebo adipokiny, které mohou hrát roli ve vývoji inzulínové rezistence.
 • Sedavý životní styl: Nedostatek fyzické aktivity každý den souvisí s inzulínovou rezistencí.

Jsou tu také příčiny, které se netýkají obezity inzulínové rezistence (UpToDate, 2018). Tyto zahrnují:

 • Některé léky: Mezi léky, které se podílejí na inzulínové rezistenci, patří steroidy (např. Prednison), některá antipsychotika, některé léky proti HIV a perorální antikoncepce.
 • Určité zdravotní stavy: Zdravotní stavy, které ovlivňují hormony, mohou vést k inzulínové rezistenci, včetně Cushingova syndromu (vysoké hladiny kortizolu) a akromegalie (vysoké hladiny růstového hormonu).
 • Těhotenství: Hormony spojené s těhotenstvím, včetně placentárního laktogenu, mohou hrát roli při rozvoji inzulínové rezistence. To může u vnímavých žen vést ke gestačnímu diabetu.
 • Další problémy s tukem: Podmínky abnormální distribuce tuku (lipodystrofie) nebo ztráty tuku (lipoatrofie) mohou způsobit těžkou inzulínovou rezistenci.
 • Inzulínová rezistence typu A: Je to způsobeno genetickými podmínkami, které způsobují problém s inzulinovou signální cestou.
 • Inzulínová rezistence typu B: Je to způsobeno protilátkami, které blokují inzulínové receptory.
 • Další dědičná onemocnění: Leprechaunismus a Rabson-Mendenhallův syndrom jsou vzácné stavy, při nichž jsou mutovány inzulínové receptory, což způsobuje rezistenci na inzulín.

Jaké jsou příznaky a příznaky inzulínové rezistence?

Někteří lidé nemají vůbec žádné příznaky inzulínové rezistence. Jiní si mohou uvědomit, že jsou rezistentní na inzulín, pouze když dostanou diagnózu prediabetes nebo T2DM. U jedinců, kteří mají cukrovku a nekontrolovanou hladinu cukru v krvi, mohou příznaky zahrnovat:

 • Zvýšená žízeň (polydipsie)
 • Časté močení (polyurie)
 • Extrémní hlad (polyfágie)
 • Nedostatek energie
 • Ztráta váhy
 • Vize se mění
 • Necitlivost, brnění nebo bolest končetin
 • Obtížné hojení
 • Opakované infekce

Mohou existovat další známky toho, že někdo má inzulínovou rezistenci, která přímo nesouvisí s T2DM. Tyto zahrnují:

 • Ztmavnutí podpaží a krku (acanthosis nigricans)
 • Kožní štítky
 • Plešatost (alopecie)
 • Absence menstruace (amenorea) nebo neplodnost u žen
 • Nadměrný růst vlasů u žen
 • Problémy s tukovou tkání (ztráta nebo nadměrný růst), svalovou tkání (křeče nebo nadměrný růst) nebo s růstem (narušený nebo zvýšený) ( UpToDate, 2018 )

Jak je diagnostikována inzulínová rezistence?

Poskytovatelé zdravotní péče běžně nekontrolují inzulinovou rezistenci. Častěji se inzulínová rezistence objevuje během screeningového krevního testu na cukrovku. Diabetické screeningové testy zahrnují test FPG, OGTT a test hemoglobinu A1c (HbA1c). Jedna studie naznačuje, že kontrola hladin inzulínu nalačno a hladin triglyceridů nalačno může být užitečná pro identifikaci inzulínové rezistence (půst znamená nejíst a nepít nic po dobu nejméně osmi hodin) ( Mcauley, 2001 ). Při stanovení diagnózy inzulínové rezistence však poskytovatelé zdravotní péče obvykle berou v úvahu pouze to, jak pacient klinicky vypadá a zda mají jiné zdravotní stavy, které se obvykle vyskytují vedle inzulínové rezistence (např. Vysoký krevní tlak a abnormální hladiny cholesterolu). Podrobnější testy lze provést u těch, u nichž se zdá, že mají zděděnou formu inzulínové rezistence.

nejhorší přízvuky na světě

Jak se zvládá inzulínová rezistence?

Protože inzulínová rezistence může vést k několika problémům, včetně kardiovaskulárních onemocnění a T2DM, je zásadní přijmout opatření k jejímu zvrácení. Inzulínová rezistence je primárně řízena změnami životního stylu. Dvě z nejdůležitějších věcí, které může jednotlivec udělat pro zvrácení inzulínové rezistence, je hubnutí a aktivní aktivita. Podle Americká diabetická asociace , ztráta pouhých 7% tělesné hmotnosti může pomoci s inzulínovou rezistencí (ADA, 2009). Dále se doporučuje, aby se každý alespoň pětkrát týdně zapojil do alespoň třiceti minut mírného cvičení.

Pokud vám již byla diagnostikována T2DM, existuje několik léků, které můžete užívat, abyste zvýšili citlivost na inzulín. Jedním z nejčastěji předepisovaných léků je metformin (značka Glucophage). Metformin lze předepsat také pacientům s prediabetem, aby se zabránilo progresi do T2DM. Jedná se však o použití mimo značku (což znamená, že se nejedná o použití drogy schválené FDA).

Pokud máte inzulinovou rezistenci kvůli jedné ze vzácnějších genetických příčin, může být léčba vašeho stavu více zapojena a měla by být projednána s vaším poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

 1. Americká diabetická asociace. (2009). Vše o inzulínové rezistenci. Vše o inzulínové rezistenci. Citováno z https://professional.diabetes.org/sites/professional.diabetes.org/files/media/All_about_Insulin_Resistance.pdf
 2. Asijská iniciativa pro prevenci diabetu (ADPI). (n.d.). Proč jsou Asiaté vystaveni vyššímu riziku? Citováno z https://asiandiabetesprevention.org/what-is-diabetes/why-are-asians-higher-risk .
 3. Mcauley, K. A., Williams, S. M., Mann, J. I., Walker, R. J., Lewis-Barned, N. J., Temple, L. A., & Duncan, A. W. (2001). Diagnostika inzulínové rezistence u obecné populace. Diabetes Care, 24 (3), 460–464. doi: 10,2337 / diacare.24.3.460, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11289468
 4. Národní institut zdraví. (n.d.). Metabolický syndrom. Citováno z https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/metabolic-syndrome .
 5. UpToDate. (2018). Inzulínová rezistence: Definice a klinické spektrum. Citováno z https://www.uptodate.com/contents/insulin-resistance-definition-and-clinical-spectrum .
Vidět víc