Nemoci, které mohou způsobit vypadávání vlasů: alopecie jako příznak

Nemoci, které mohou způsobit vypadávání vlasů: alopecie jako příznak

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Genetika, stres, extrémní úbytek hmotnosti, věk; existuje nesčetné množství důvodů, které mohou vést k vypadávání vlasů. Některé příčiny máte pod kontrolou, jiné se vyvíjejí jako přirozený běh přírody a otcovský čas.

Ačkoli je alopecie relativně častá jak ve Spojených státech, tak po celém světě, mnoho studií ukázalo, že život s vypadáváním vlasů, řídnutím nebo plešatostí může mít psychosociální dopad na muže i ženy. Zejména u žen důkazy naznačují, že alopecie může způsobit emoční utrpení a vést k osobním a profesním problémům.

Životně důležité orgány

  • Život s vypadáváním vlasů, řídnutím nebo plešatostí může mít psychosociální dopad na muže i ženy.
  • Lupus, problémy se štítnou žlázou, syndrom polycystických vaječníků a úzkostné poruchy jsou několik nemocí, které mohou souviset s vypadáváním vlasů.
  • Vypadávání vlasů může být příznakem jiných zdravotních stavů nebo součástí samotné diagnostiky.
  • Když je kořenem vypadávání vlasů telogen effluvium, vlasy často začnou růst, jakmile je léčba snížena nebo zastavena.

Podle klinického přehledu 34 studií o alopecii publikovaných za poslední čtyři desetiletí 40% žen s alopecií mělo manželské problémy kvůli stavu a asi 63% uvedlo problémy s kariérou (Hunt, 2005).

Plešatění nebo ztenčení vlasů může být obzvláště zničující pro ty, kteří ztratili vlasy kvůli nemoci. Jednou útěchou je, že pokud jde o alopecii, znalost je síla. Pochopení toho, jaký typ vypadávání vlasů máte a jak přesně souvisí s vašimi dalšími podmínkami, vám umožňuje opravit stávající folikuly a zabránit budoucím škodám.

kolik lidí v nás má herpes

Nemoci spojené s vypadáváním vlasů

Lupus

Systémový lupus erythematodes (SLE) je chronické autoimunitní onemocnění, které může způsobit zánět a bolest v celém těle. Lupus se může vyvinout u kohokoli, ale nejčastěji se vyskytuje u žen ve věku 15–44 let, určitých etnických skupin (afroameričanů, asijských Američanů, latinskoameričanů, domorodých Američanů a tichomořských ostrovanů) au osob s rodinnou anamnézou tohoto onemocnění (lupus , nd).

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistit více

U lupusu se zánět často zaměřuje na pokožku člověka, zejména na obličej a pokožku hlavy. Známá jako alopecie bez jizev, vlasy na pokožce hlavy se postupně ztenčují, i když několik lidí ztrácí shluky vlasů. Možná je také ztráta obočí, řas, vousů a ochlupení.

Mezi příklady SSRI patří:

Problémy se štítnou žlázou

Štítná žláza je žláza ve tvaru motýla ve spodní části krku, která je zodpovědná za produkci hormonů regulujících metabolismus. The Americká asociace štítné žlázy (ATA) odhaduje, že u více než 12% americké populace se během života vyvine porucha štítné žlázy a že u žen je diagnostikována pětkrát až osmkrát vyšší pravděpodobnost než u mužů.

Hormon štítné žlázy také hraje důležitou roli při vývoji a údržbě vlasových folikulů. Pokud je vaše štítná žláza nadměrně aktivní (hypertyreóza) nebo pokud máte sníženou funkci štítné žlázy (hypotyreóza), může to způsobit telogenní effluvium, což je typ dočasné ztráty vlasů, ke kterému obvykle dochází v důsledku stresu nebo šoku na tělo.

Rakovina

Mnoho lidí automaticky spojuje rakovinu s vypadáváním vlasů, ale za změnu je obvykle odpovědná léčba, nikoli samotná rakovina.

Vypadávání vlasů je častým vedlejším účinkem léčby rakoviny, jako je chemoterapie a ozařování. Ve skutečnosti se anagenní effluvium, ztráta aktivně rostoucích vlasů během růstové fáze vlasového cyklu, někdy označuje jako chemoterapií vyvolaná alopecie.

Ztráta vlasů může mít vliv na pokožku hlavy, obočí, řasy a další chloupky na těle; obvykle začíná během několika týdnů od zahájení léčby a může pokračovat v postupném postupu během následujících 1–2 měsíců

Má minoxidil vedlejší účinky? Co jsou?

3 minuty čtení

Poruchy příjmu potravy

Jedinci žijící s anorexií, bulimií a jinými poruchami stravování obvykle trpí ztrátou vlasů kvůli podvyživenému stavu. Když je tělo v bojovém nebo letovém režimu, musí se soustředit na to podstatné, jako je funkce orgánů a udržení svalové tkáně. Výsledkem je narušení cyklu růstu vlasů.

Zjistila to skupina dermatologů v Itálii telogen effluvium byl jedním z nejčastějších příznaků hladovění v důsledku poruchy příjmu potravy , kterému předcházela pouze suchá kůže (xeróza) a chmýří broskvové chmýří známé jako lanugo podobné ochlupení (Strumia, 2009). Stejně jako u některých dalších stavů na tomto seznamu mohou poruchy příjmu potravy šokovat systém do telogenního effluvia.

Syndromu polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je hormonální porucha, která může mít za následek vynechání menstruace a potíže s počátkem.

Kvůli zvýšené produkci androgenních hormonů se u žen vytvoří vlasy na místech, která jsou obvykle považována za mužská, jako je obličej, krk a hrudník. Naopak, PCOS může také vést k androgenní alopecii, což je řídnutí vlasů v přední části pokožky hlavy. Toto je známé jako vypadávání vlasů u žen.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Další příčiny vypadávání vlasů se týkají stravy a následného nedostatku vitamínů a minerálů. Některé výzkumy poukazují na možnou souvislost mezi nedostatkem železa a telogenovým výparem.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Úzkostné poruchy

Fyzický a emoční stres se může v těle projevovat různými způsoby, včetně vypadávání vlasů. Emoční nebo fyziologický stres může vést k náhlému nástupu dočasné ztráty vlasů zvané telogen effluvium. Úzkost může také vést ke dvěma dalším typům vypadávání vlasů: trichotillomania a alopecia areata (více o nich brzy).

Trakční alopecie: příčiny, léčba a prevence

3 minuty čtení

Další zdroje vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů může být příznakem nebo vedlejším účinkem jiných zdravotních stavů, ale určitě existují případy, kdy je vypadávání vlasů součástí skutečné diagnózy.

Trichotillomania

Všimli jste si někdy, že si někdo hraje s vlasy, ale natolik, aby vytrhával jednotlivé prameny z hlavy? Toto je známé jako trichotillomania nebo TTM .

Klasifikováno jako duševní porucha pod obsedantně-kompulzivní a související poruchy, trichotillomania zahrnuje opakující se, neodolatelné nutkání trhat vlasové folikuly, což nevyhnutelně vede ke ztrátě vlasů . K tahání vlasů může dojít v kterékoli oblasti s vlasy, ale nejčastějším místem je pokožka hlavy (72,8% pacientů), následovaná obočím (56,4%) a ochlupením (50,7%), podle studie téměř 1700 osob s vlastními silami -reported TTM (Grant, 2016).

Celkově se odhaduje, že 1–2% dospělých a dospívajících trpí trichotillomanií (obvykle ženami) a chronický stav může přicházet a odcházet několik týdnů, měsíců nebo let najednou.

Syndrom hořící pokožky hlavy

Syndrom pálení pokožky hlavy, známý také jako trichodynia (jak název napovídá), způsobuje na pokožce hlavy pocit pálení, brnění a svědění. Tento stav je spojen s formou vypadávání vlasů zvanou alopecia areata. Tento typ vypadávání vlasů způsobuje, že vlasové folikuly vypadávají v kulatých shlucích z pokožky hlavy a někdy i z těla.

Androgenní alopecie

Androgenní alopecie neboli plešatost mužského typu a plešatost ženského typu se obvykle objevují postupně v průběhu času a v předvídatelných vzorcích. U mužů to znamená ustupující vlasovou linii nebo plešinu a u žen to jsou obvykle řídnoucí vlasy podél temene hlavy.

Androgenní alopecie se vyvíjí v důsledku genetických a environmentálních faktorů a je spojena s dihydrotestosteronem (DHT), mužským hormonem, který je přirozeným vedlejším produktem testosteronu. Mít blízkého člena rodiny s tímto typem vypadávání vlasů zvyšuje riziko, že ho budete mít také.

Americká dermatologická akademie celkově odhaduje, že přibližně 80 milionů lidí v USA trpí vypadáváním vlasů. To se promítá do kolem poloviny mužů ve věku 50 let žijící s mužskou plešatostí, přičemž s věkem se zvyšuje její prevalence. Ženská plešatost, která ovlivňuje okolí 38% žen starších 70 let , je méně častý (Phillips, 2017).

Mohou ženy užívat minoxidil?

7 minut čtení

Trakční alopecie

Tento typ vypadávání vlasů je způsoben opakovaným a silným namáháním vlasových folikulů. Může to znít povědomě, pokud často nosíte vlasy v těsném copu nebo drdolu nebo pokud je styling copánků nebo cornwallů součástí vaší rutiny krásy. Ti, kteří opakovaně nosí stejné těsné pokrývky hlavy, často z náboženských nebo profesionálních důvodů, mohou být také náchylnější k tomuto stavu. Důkladné šamponování, nošení klobouku a špatná cirkulace s tím nemají nic společného!

U trakční alopecie začíná vypadávání vlasů obvykle skvrnami kolem linie vlasů nebo nad spánky, v závislosti na tvaru účesu. V raných fázích je dokonce možné identifikovat zlomené vlasy a zarudnutí kolem vlasových folikulů umístěných na spodní části každé vlasové šachty. Jak alopecie postupuje, mohou se zapálit vlasové folikuly, známé také jako folikulitida, což vede k tvorbě pupínků na pokožce hlavy.

Telogen effluvium

Jeden ze dvou typů vypadávání vlasů způsobeného drogami, telogenní effluvium, nastává, když jsou vlasové folikuly v klidové fázi, což způsobuje vypadávání vlasů příliš brzy. Telogen effluvium se může vyvinout jako možný vedlejší účinek mnoha široce používaných léků a doplňků.

Alopecia areata

Alopecia areata je onemocnění, při kterém imunitní systém člověka napadá jeho vlasové folikuly a způsobuje vypadávání vlasů v jednom ze tří charakteristických vzorů. Při nepravidelné alopecii areata vypadávají vlasy ve shlucích, které se podobají velikosti a tvaru čtvrtiny. Alopecia totalis způsobuje celkovou ztrátu vlasů na pokožce hlavy a alopecia universalis způsobuje úplnou ztrátu ochlupení na těle (NAAF, n.d.). Alopécii může vyvinout kdokoli, ale je pravděpodobnější, že postihne lidi, kteří mají členy rodiny s autoimunitními poruchami, jako je cukrovka, lupus nebo onemocnění štítné žlázy.

Co můžete udělat pro nápravu vypadávání vlasů?

V mnoha případech je nejlepším způsobem léčby vypadávání vlasů způsobeného nemocí soustředit se na léčbu základního stavu. Závažnost a trvání vypadávání vlasů však závisí na samotném onemocnění.

Když je kořenem vypadávání vlasů telogen effluvium, jak je tomu u mnoha onemocnění v tomto článku, měl by se vlasový cyklus normalizovat a vlasy by měly začít růst, jakmile je léčba snížena nebo zastavena. U lidí, kteří zažijí vypadávání vlasů anagen effluvium v ​​důsledku léčby rakoviny, vlasy dorostou, ale potenciálně s mírně odlišnou strukturou nebo barvou.

Pokud je vypadávání vlasů součástí skutečné diagnózy člověka, například v případě androgenní alopecie, mohou být zapotřebí léky na předpis a léky na předpis, které pomohou zabránit dalšímu vypadávání vlasů a potenciálně dokonce rychlému opětovnému růstu vlasů.

Pokud se domníváte, že vaše vypadávání nebo ztenčení vlasů je způsobeno stávajícím stavem, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče o anamnézu a krevní testy, které vám pomohou určit příčinu problému. Je také důležité diskutovat o výživě, kadeřnických návycích a dalších faktorech prostředí, které mohou hrát roli. A jak již bylo zmíněno dříve, mnoho lidí žijících s alopecií se může setkat s psychosociálním mýtem, takže se nebojte diskutovat o emočních vedlejších účincích také s vaším poskytovatelem.

Reference

  1. Grant, J. E. a Chamberlain, S. R. (2016). Trichotillomania. The American Journal of Psychiatry, 173 (9), 868–874. Citováno z https://ajp.psychiatryonline.org/doi/10.1176/appi.ajp.2016.15111432
  2. Hunt, N., & McHale, S. (2005). Psychologický dopad alopecie. BMJ (Clinical research ed.), 331 (7522), 951–953. Citováno z https://www.bmj.com/content/331/7522/951
  3. Lupus Foundation of America. (n.d.). Co je lupus? Citováno z https://www.lupus.org/resources/what-is-lupus
  4. Národní nadace alopecie areata (NAAF). (n.d.). Co potřebujete vědět o alopecia areata. Citováno z https://www.naaf.org/alopecia-areata
  5. Strumia R. (2009). Kožní příznaky u mentální anorexie. Dermato-endokrinologie, 1 (5), 268–270. Citováno z https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.4161/derm.1.5.10193
  6. Phillips, T. G., Slomiany, W. P., & Allison, R. (2017). Vypadávání vlasů: běžné příčiny a léčba. Americký rodinný lékař, 96 (6), 371–378. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2017/0915/p371.html
Vidět víc