Hyperinzulinémie: důsledek inzulínové rezistence

Hyperinzulinémie: důsledek inzulínové rezistence

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Termín hyperinzulinémie označuje stav, kdy v krvi proudí příliš mnoho inzulínu. Toto slovo je docela sousto, pojďme to tedy rozdělit: hyper- znamená, že existuje něco v přebytku, -inzulin- je hormon, který se produkuje v těle, a -emia označuje něco, co je v krvi.

Inzulin je jedním z hormonů v těle, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi nebo hladinu glukózy v krvi. Když jsou hladiny glukózy vysoké, inzulín je vylučován slinivkou břišní, orgánem, který sedí za žaludkem. Inzulin pomáhá glukóze přesouvat se do buněk, aby ji bylo možné použít jako zdroj energie nebo pro pozdější skladování, což snižuje hladinu cukru v krvi.

Otázka, která se často objevuje kolem hyperinzulinémie, je: Je hyperinzulinémie stejná jako cukrovka? Odpověď zní ne, i když jsou ti dva často spojováni jeden s druhým. Hyperinzulinémie není primární zdravotní stav; je to spíše známka nebo příznak nějaké jiné základní příčiny. Léčba hyperinzulinémie je proto zaměřena spíše na léčbu primární příčiny než na přímé řešení nadbytku inzulínu.

Životně důležité orgány

  • Hyperinzulinémie není primární zdravotní stav; je to spíše známka nebo příznak nějaké jiné základní příčiny.
  • Hyperinzulinemie je nejčastěji způsobena stavem zvaným inzulínová rezistence, který také způsobuje diabetes mellitus 2. typu.
  • Chudnutí, strava a cvičení jsou nejlepší způsoby, jak zvrátit inzulínovou rezistenci a zlepšit hyperinzulinémii.
  • Léčba hyperinzulinémie je zaměřena na řešení základní příčiny.

Jaké jsou příčiny hyperinzulinémie?

Rezistence na inzulín: Hyperinzulinémie je nejčastěji způsobena stavem zvaným inzulínová rezistence. Někdo je rezistentní na inzulín, když klesá citlivost na inzulín, což znamená, že tkáně těla se stávají méně citlivými na inzulín. To znamená, že glukóza nevstupuje do svalů, tuků nebo jater tak dobře, jak by měla, a začne se hromadit v krvi (hyperglykémie).

V reakci na tuto rezistenci pankreas vylučuje vyšší hladiny inzulínu do krve. To je hyperinzulinémie. Nakonec, když pankreas již není schopen adekvátně kompenzovat inzulínovou rezistenci a hladiny cukru v krvi jsou nekontrolované, vyvine se cukrovka 2. typu. Ale zatímco inzulínová rezistence vede k hyperinzulinémii a způsobuje cukrovku typu 2, hyperinzulinémie a cukrovka typu 2 nejsou to samé jako ostatní. Ve skutečnosti se později v průběhu cukrovky typu 2 často poškodí slinivka břišní a produkuje se příliš málo inzulínu.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

může se muž nechat otestovat na hpv
Zjistit více

Přírůstek hmotnosti a neaktivita jsou dva z rizikových faktorů pro rozvoj inzulínové rezistence a inzulínová rezistence je jednou ze složek metabolického syndromu, což je skupina stavů, které zvyšují riziko srdečních onemocnění.

Iatrogenní: Toto slovo je další sousto a v podstatě znamená způsobené lékařským ošetřením. Iatrogenní hyperinzulinemie se týká vysokých hladin inzulínu v krvi, které jsou přímým důsledkem nějakého druhu léčby.

Všichni lidé s diabetem typu 1 a někteří pacienti s diabetem typu 2 si dávají inzulin (injekcí nebo pomocí inzulínové pumpy) jako součást léčby svého onemocnění. V některých případech lze hyperinzulinemii vysledovat zpět k tomu, jak pacient dostává inzulín. Pokud si pacient podává příliš mnoho inzulínu - ať už úmyslně nebo neúmyslně -, může to způsobit příliš vysokou hladinu v krvi, což může snížit hladinu cukru v krvi na nebezpečně nízkou hladinu.

To je potenciálně velmi nebezpečné a pacientova dávka inzulínu by měla být upravena nebo by měl být poučen o správných způsobech podávání inzulínu.

Insulinoma: Inzulinomy jsou velmi vzácné nádory (pouze 4 případy na 1 000 000 lidí každý rok), které vylučují inzulín (UpToDate, 2019a). Nádory jsou typem neuroendokrinního nádoru, což znamená, že jsou tvořeny buňkami, které reagují na nervový systém těla, a uvolňují hormony do krevního řečiště.

Inzulinomy se skládají z buněk produkujících inzulín v pankreatu. Nejčastěji jsou benigní, způsobují epizody nízké hladiny cukru v krvi (důsledek vysokých hladin inzulínu) a lze je odstranit chirurgicky. Příčiny inzulinomů nejsou známy, ale určité genetické poruchy mohou zvýšit vaše riziko vzniku.

Nedidioblastóza: Nesidioblastóza je termín, který upadl v nemilost, ale obecně se týká stavu, kdy je ve slinivce vyšší počet buněk produkujících inzulín než obvykle. To se liší od inzulinomu, protože neexistuje skutečný růst nádoru. Místo toho existuje spousta buněk, které vylučují inzulín do krve, což vede k vyšším hladinám. Byly zprávy dospělých s rozvojem nesidioblastózy po operaci bypassu žaludku Roux-en-Y (typ operace na hubnutí) (UpToDate, 2019b).

Vrozený hyperinzulinismus: Termín vrozený označuje podmínky, které existují od narození. Vrozený hyperinzulinismus tedy označuje vysokou hladinu inzulínu v krvi, která souvisí s určitým druhem problému, který je přítomen, když se narodíte. Vrozený hyperinzulinismus může být jednou z příčin epizod hypoglykemie (nízké hladiny glukózy v krvi) u kojenců a dětí a postihuje 1 až 2 500 až 1 z 50 000 novorozenců. Tento stav je způsoben genetickými mutacemi, které vedou ke zvýšené sekreci inzulínu z pankreatu. Dosud bylo identifikováno nejméně devět genových mutací, které způsobují vrozený hyperinzulinismus.

Existuje nějaký způsob, jak zabránit hyperinzulinémii?

Prevence hyperinzulinémie je možná pouze v případě, že příčinou je inzulinová rezistence nebo podávání léku. Pro pacienty, kteří mají inzulínovou rezistenci, je hubnutí, strava a cvičení nejlepším způsobem, jak zvrátit rezistenci a zlepšit hyperinzulinémii. Obecně se doporučuje, aby se lidé alespoň třikrát týdně zapojili alespoň třicet minut do mírného cvičení, aby zůstali zdraví. Pro lidi, kteří si dávají inzulín nebo používají inzulínovou pumpu jako lék, je vědomí správné dávky a harmonogramu nejlepší způsob, jak se vyhnout iatrogenní hyperinzulinémii. Pokud trpíte častými epizodami nízké hladiny cukru v krvi, měli byste se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče o úpravě dávky.

Jaké jsou příznaky hyperinzulinémie?

Nejběžnějším příznakem hyperinzulinémie je výskyt epizod hypoglykemie. To znamená období, kdy je vaše hladina cukru v krvi příliš nízká (pod 70 mg / dl). Říká se tomu hyperinzulinemická hypoglykemie. Tyto epizody jsou přímým důsledkem přebytku inzulínu, který tlačí glukózu do tuků, svalů a jaterních buněk pro použití a skladování. Příznaky jsou pravděpodobnější, když je hyperinzulinémie způsobena inzulinomem, a méně pravděpodobná, pokud je způsobena inzulínovou rezistencí.

Mezi příznaky hypoglykémie patří úzkost, závratě, únava, bolesti hlavy, nepravidelný srdeční rytmus, třes a pocení. Hypoglykémie však může být velmi nebezpečná a může vést ke změnám vidění, zmatenosti, záchvatům, ztrátě vědomí a smrti. Je důležité rozpoznat hypoglykemii co nejrychleji a jednat podle ní.

Jak je diagnostikována hyperinzulinémie?

Poskytovatelé zdravotní péče obecně nevyšetřují hyperinzulinémii. Pokud se však vaše anamnéza a příznaky zdají být v souladu s diagnózou hyperinzulinémie, může váš poskytovatel zdravotní péče provést krevní test, aby zkontroloval hladinu inzulínu poté, co jste nalačno.

Jaká je léčba hyperinzulinémie?

Léčba hyperinzulinémie je zaměřena na řešení základní příčiny.

Pokud inzulínová rezistence způsobuje hyperinzulinémii, je nejlepší způsob, jak zlepšit oba stavy, hubnutí, strava a cvičení. Pokud vaše inzulínová rezistence pokročila na prediabetes nebo cukrovku typu 2 a máte od svého poskytovatele zdravotní péče předepsané léky, může dodržování vašich léků pomoci zlepšit vaši hyperinzulinémii.

Metformin, který lze předepisovat jak na prediabetes, tak na diabetes typu 2, je jedním typem léků, které zlepšují reakci vašeho těla na inzulín a potenciálně snižují potřebu kompenzace inzulínové rezistence slinivkou břišní.

Pokud je vaše hyperinzulinémie způsobena inzulinomem, může chirurgická resekce (odstranění) nádoru vést k definitivní léčbě. I když jsou vzácné, některé inzulinomy mohou metastázovat do jiných částí těla. V těchto případech mohou být vyžadovány pokročilejší zásahy.

Pokud je hyperinzulinémie způsobena nesidioblastózou, důkazy prokázaly že chirurgické odstranění části slinivky břišní může být pro léčbu účinné (Witteles, 2001). Jedním z rizik tohoto postupu je pozdější vývoj inzulín-dependentního diabetes mellitus, protože pankreas již není schopen produkovat tolik inzulínu, kolik tělo potřebuje.

Reference

  1. UpToDate. (2019a). Insulinom. Citováno z https://www.uptodate.com/contents/insulinoma
  2. UpToDate. (2019b). Syndrom noninzulinomu pankreatogenní hypoglykemie. Citováno z https://www.uptodate.com/contents/noninsulinoma-pancreatogenous-hypoglycemia-syndrome .
  3. Witteles, R. M. (2001). Nesidioblastóza způsobená hypoglykemií u dospělých. Archivy chirurgie , 136 (6), 656. doi: 10,1001 / archsurg.136.6.656, https://jamanetwork.com/journals/jamasurgery/fullar Article/391614
Vidět víc