Léčba hyperhidrózy - řešení běžného problému

Léčba hyperhidrózy - řešení běžného problému

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Hyperhidróza je zdravotní stav, při kterém se nadměrně potíte. Pocení je nezbytnou a přirozenou reakcí na zvýšení tělesné teploty; když vaše tělo cítí nárůst teploty, spustí váš autonomní nervový systém (sympatické nervy), aby vám pomohl ochladit se. Pocení může vyvolat několik věcí, včetně vysokých teplot, cvičení nebo pocitů hněvu, rozpaků, nervozity nebo strachu. Při nadměrném pocení se potíte více než obvykle, a to i bez typických spouštěčů. Přibližně 4,8% populace ve Spojených státech (to je 15,3 milionu lidí) trpí hyperhidrózou (Doolittle, 2016).

Dva typy hyperhidrózy jsou primární fokální hyperhidróza a sekundární generalizovaný hyperhidróza. U primárního hyperhidrózy je nadměrné pocení zdravotním stavem; problém není způsoben jiným zdravotním stavem nebo léky, které užíváte. Primární hyperhidróza se často zaměřuje na konkrétní části těla, přičemž nejčastějšími ohniskovými oblastmi jsou ruce, nohy, podpaží a obličej / hlava. Primární hyperhidróza obvykle začíná v dětství nebo dospívání a vyskytuje se rovnoměrně na obou stranách těla. Tyto epizody pocení se často vyskytují alespoň jednou týdně, ale zřídka během spánku. Zdá se, že tento stav má genetickou složku, protože většina lidí s primárním hyperhidrózou má také člena rodiny s nadměrným pocením.

U sekundárního hyperhidrózy je však pocení způsobeno jiným zdravotním stavem (jako je hypertyreóza nebo menopauza) nebo vedlejšími účinky léků. Tento typ hyperhidrózy obvykle postihuje větší oblasti těla, nazývané také generalizované oblasti; někteří lidé si stěžují na pocení. Sekundární hyperhidróza obvykle začíná v dospělosti a vyskytuje se během spánku (noční pocení).Životně důležité orgány

 • Hyperhidróza je zdravotní stav charakterizovaný nadměrným pocením.
 • Prvotřídní léčbou jsou antiperspiranty na předpis a léky na předpis.
 • Neinvazivní postupy, jako je iontoforéza a injekce botulotoxinu, mohou být účinné.
 • Perorální anticholinergní léky jsou vyhrazeny pro lidi, kteří bez úspěchu vyzkoušeli jinou léčbu; existuje riziko nežádoucích účinků, jako je sucho v ústech, rozmazané vidění, zácpa, potíže s močením a ospalost.
 • Chirurgický zákrok zahrnující buď odstranění potních žláz nebo řezání sympatických nervů (endoskopická hrudní sympatektomie) je nejinvazivnější možností a slouží jako poslední možnost.

Jak se léčí hyperhidróza?

Jak jsme již zmínili, průzkumy ukazují, že téměř 5% populace v USA má hyperhidrózu; toto číslo však bude pravděpodobně nižší než skutečná prevalence, protože mnoho lidí to svému poskytovateli zdravotní péče nikdy nezmíní. Většina lidí si neuvědomuje, že jejich nadměrné pocení je zdravotním problémem nebo že je léčitelné. Existuje celá řada způsobů léčby a diskuze o výhodách a nevýhodách každého z nich s vaším poskytovatelem je nejlepší způsob, jak najít tu pravou pro vás. Mezi potenciální terapie patří volně prodejná antiperspiranty, antiperspiranty na předpis, injekce botulotoxinu, iontoforéza, anticholinergní léky a chirurgický zákrok; lze je použít jednotlivě nebo v kombinaci.

Volně prodejné antiperspiranty jsou léčbou první linie pro nežádoucí pocení. Je důležité si uvědomit, že existuje rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem. Antiperspirant obsahuje kovové soli, jako je chlorid hlinitý, chlorid hlinitý a soli hliníku a zirkonia; po nanesení na pokožku se tyto sloučeniny smísí s potem, vtáhnou se do potního potrubí a poté kanál zazátkují, čímž zabrání dalšímu pocení. Deodoranty samy o sobě nezabrání pocení; jen snižují zápach. Mezinárodní společnost pro hyperhidrózu (IHhS, 2019) doporučuje používat tyto produkty ráno a večer, dávat pozor na aplikaci na suchou pokožku a zvážit jemné vmasírování produktu do pokožky. Rovněž lze použít sprejové antiperspiranty, zejména při hyperhidróze nohou (plantární hyperhidróza). Výhodou této léčby jsou relativně nízké náklady a snadný přístup a použití. Mezi antiperspirantové výhody patří podráždění pokožky a šance, že nemusí fungovat u lidí s více než mírným potením. Pokud tyto produkty nestačí, můžete se poradit se svým poskytovatelem antiperspirantů na předpis. Tyto výrobky obvykle obsahují vyšší koncentrace chloridu hlinitého, kdekoli od 10–30%. I když je hlavní nevýhodou antiperspirantů na předpis účinné, je podráždění pokožky.

Botulotoxin (značka Botox) je další možnost léčby, která byla pro mnoho lidí úspěšná. Je schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro léčbu nadměrného pocení podpaží (axilární hyperhidróza). I když to není schváleno FDA pro použití v jiných oblastech, studie ukázaly, že botulotoxin může také léčit zvýšené pocení v rukou a nohou (palmární hyperhidróza a plantární hyperhidróza). Botulotoxin působí dočasným blokováním sekrece acetylcholinu, chemické látky odpovědné za vyvolání pocení. Botulotoxin začne účinkovat přibližně dva až čtyři dny a suchost obvykle trvá 4–6 měsíců; někteří lidé uvádějí až rok účinnosti, zejména po opakovaných injekcích (AAD, 2019). Hlavní výhodou této léčby je dlouhodobá účinnost; Nevýhodou je možnost dočasné svalové slabosti v prvních několika dnech po injekci a potřeba opakovaných injekcí, protože účinky nejsou trvalé.

Pokud máte hyperhidrózu v rukou nebo nohou (nebo obou), iontoforéza může zlepšit vaše příznaky. Chcete-li provést tuto léčbu, kterou můžete udělat doma, budete muset ponořit ruce nebo nohy do mělké pánve s vodou z vodovodu; iontoforézový lékařský přístroj poté vyšle nízkonapěťový elektrický proud vodou do potních žláz ve vašich rukou (nebo nohou). Tento proud dočasně vypíná potní žlázy v ošetřovaných oblastech. Obvykle trvá celkem 6-10 ošetření potních žláz, aby reagovaly; každé ošetření trvá 20–40 minut a pravděpodobně budete muset podstoupit 2–3 ošetření týdně. Jakmile dosáhnete požadovaných výsledků, budete možná muset postup opakovat jednou týdně nebo měsíčně, aby se účinky udržely. Výhody této léčby spočívají v tom, že s údržbou vám může poskytnout dlouhodobě pozitivní výsledky. Nevýhody jsou časová náročnost počáteční léčby a potřeba údržby; někteří lidé také uvádějí při léčbě suchou pokožku, podráždění nebo mírné nepohodlí. Měli byste se také vyhnout iontoforéze, pokud jste těhotná, máte kardiostimulátor nebo máte srdeční potíže nebo epilepsii. Před zvážením této léčby se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili, zda je pro vás vhodná.

Další možností léčby je perorální anticholinergní léky na předpis , jako je oxybutynin a glykopyrolát; protože se jedná o perorální léky, léčí celkové pocení a nemohou cílit na konkrétní oblasti. Tyto léky působí tak, že brání acetylcholinu v přístupu k potním žlázám a vyvolání pocení. Bylo hlášeno několik vedlejších účinků, nejčastější je sucho v ústech, a to u 38–73% lidí užívajících tyto léky (McConaghy, 2018). Další nežádoucí účinky zahrnují rozmazané vidění, zácpu, potíže s močením, rychlou srdeční frekvenci a ospalost; v několika studiích přibližně 10% lidí ukončilo léčbu kvůli vedlejším účinkům (Cruddas, 2017). Vzhledem k vysoké míře nežádoucích účinků jsou anticholinergní léky obvykle předepisovány pouze v případě, že jiná léčba není úspěšná.

Protože je to nejinvazivnější možnost, chirurgický zákrok je často léčbou poslední instance. Existují dvě chirurgické možnosti: odstranění potních žláz a řezání sympatických nervů do oblasti (endoskopická hrudní sympatektomie). Odstranění potních žláz se provádí pouze v oblasti podpaží (místní chirurgický zákrok) a lze jej provést v ordinaci dermatologa. Otupená je pouze oblast, která má být ošetřena, a k chirurgickému odstranění potních žláz se používá jedna nebo více z následujících technik:

reklama

dělají viagra pro ženy

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřímDrysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistěte více
 • Vyřízněte potní žlázy
 • Liposukce - odstraňte žlázy odsáváním; někdy se to také kombinuje s kyretáží
 • Kyretáž - vyškrábejte potní žlázy
 • Laserová chirurgie - k odpaření potních žláz použijte světelné vlny s vysokou energií

Bez ohledu na použitou techniku ​​vždy existují rizika spojená s chirurgickým zákrokem, včetně infekce, podlitin, otoků a ztráty citlivosti v oblasti podpaží. Po chirurgickém odstranění potních žláz není spojeno žádné kompenzační pocení (viz níže).

Druhou chirurgickou možností je oddělit sympatické nervy, které krmí oblasti nadměrného pocení, což je postup známý jako endoskopická hrudní sympatektomie (ETS). Jedná se o nejinvazivnější léčbu vyžadující celkovou anestezii a chirurgický zákrok prováděný v nemocnici. Endoskopická hrudní sympatektomie zahrnuje řezání nebo zastřižení sympatických nervů v hrudní páteři (trupu) k léčbě nadměrného pocení v rukou, nohou nebo oblasti podpaží. Snižuje pocení v ošetřovaných oblastech, ale je spojeno s nepříznivým účinkem kompenzačního pocení. Při kompenzačním pocení se vaše tělo potí v jiných částech, aby vyrovnalo, že již v ošetřovaných oblastech není schopno se potit; u některých lidí je kompenzační pocení horší než původní hyperhidróza.

Tipy pro kontrolu nadměrného pocení

Kromě uvedených způsobů léčby můžete také zkusit snížit pocení: • Každodenní koupel ke snížení bakterií na pokožce a důkladné vysušení
 • Nosit boty a ponožky vyrobené z přírodních materiálů, které vašim nohám umožní dýchat
 • Pokud máte zpocené nohy, často si měníte ponožky
 • Kdykoli můžete, vyvětrejte nohy
 • Nosit oblečení vyrobené z přírodních tkanin nebo látek odvádějících vlhkost

Závěrem

Pokud máte hyperhidrózu, nejste sami. Naštěstí existuje celá řada způsobů léčby pro celou škálu závažnosti nadměrného pocení. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o vašich problémech s pocením, zvláště pokud se kvůli nim vyhýbáte určitým situacím nebo jste ve výrazném utrpení. Společně najdete nejlepší cestu léčby, kterou budete následovat.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie. Hyperhidróza: Diagnostika a léčba. (n.d.). Citováno 19. prosince 2019, z https://www.aad.org/diseases/a-z/hyperhidrosis-treatment .
 2. Antiperspirant Basics - International Hyperhidrosis Society: Official Site. (n.d.). Citováno z https://www.sweathelp.org/hyperhidrosis-treatments/antiperspirants/antiperspirant-basics.html .
 3. Cruddas, L., & Baker, D. (2017). Léčba primárního hyperhidrózy perorálními anticholinergními léky: systematický přehled. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 31 (6), 952–963. doi: 10.1111 / jdv.14081, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27976476
 4. Doolittle, J., Walker, P., Mills, T., & Thurston, J. (2016). Hyperhidróza: aktualizace o prevalenci a závažnosti ve Spojených státech. Archiv dermatologického výzkumu, 308 (10), 743–749. doi: 10,1007 / s00403-016-1697-9, https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-016-1697-9
 5. Mcconagh, J. R. a Fosselman, D. (2018). Hyperhidróza: Možnosti správy. Americký rodinný lékař, 97 (11), 729–734. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2018/0601/p729.html#afp20180601p729-b21
Vidět víc