Hyperhidróza - příčiny, příznaky a léčba

Hyperhidróza - příčiny, příznaky a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

OBSAH

 1. Příčiny hyperhidrózy
 2. Příznaky a symptomy
 3. Diagnóza hyperhidrózy
 4. Možnosti léčby

Hyperhidróza je zdravotní stav charakterizovaný nadměrným pocením. Pocení je nezbytnou a přirozenou reakcí na zvýšení tělesné teploty; několik věcí může vyvolat pocení, včetně vysokých teplot, cvičení nebo situací, které vás rozčílí, zahanbují, znervózňují nebo se bojíte. Když vaše tělo pocítí nárůst teploty, spustí váš autonomní nervový systém (sympatické nervy), aby vám pomohl ochladit se; neurotransmiter (mozková chemická látka) acetylcholin stimuluje vaše potní žlázy k uvolnění potu. Když se pot dostane na pokožku, odpaří se a ochladí vás. Při hyperhidróze se potíte více než obvykle a často bez typických spouštěčů. Jedna teorie vysvětlující hyperhidrózu je, že může dojít k abnormálně zvýšenému uvolňování acetylcholinu nebo že nervové signály nelze vhodně vypnout. Není jasné, kolik lidí tímto stavem trpí, protože často není hlášeno; mnoho lidí si neuvědomuje, že se jedná o zdravotní problém nebo že je léčitelný, a nikdy o něm nezmiňují svého poskytovatele zdravotní péče. Současné odhady prevalence hyperhidrózy ve Spojených státech jsou 15,3 milionu lidí , nebo přibližně 4,8% populace (Doolittle, 2016).Existují dva typy hyperhidrózy: primární fokální hyperhidróza a sekundární generalizovaný hyperhidróza. Primární hyperhidróza není způsoben jiným zdravotním stavem nebo léky, které užíváte; nadměrné pocení je zdravotní stav. Obvykle se zaměřuje na určité části těla, jako jsou ruce (palmární hyperhidróza), nohy (plantární hyperhidróza), podpaží (axilární hyperhidróza) a obličej / hlava (kraniofaciální hyperhidróza). Ve skutečnosti jsou ruce postiženy u více než poloviny lidí s primárním hyperhidrózou (Brackenrich, 2019). Zvýšené pocení však může ovlivnit i více než jednu ohniskovou oblast, jako jsou ruce a nohy (palmoplantární hyperhidróza). Primární hyperhidróza se obvykle vyskytuje rovnoměrně na obou stranách těla (symetrické pocení) a obvykle začíná v dětství nebo dospívání. Tyto epizody se často vyskytují alespoň jednou týdně a zřídka během spánku. A konečně, většina lidí s primárním fokálním hyperhidrózou má také člena rodiny s nadměrným pocením.

reklama

může být propranolol používán k léčbě úzkosti

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřímDrysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistěte více

Sekundární hyperhidróza se liší, protože je to nadměrné pocení způsobené zdravotním stavem, jako je hypertyreóza, cukrovka nebo menopauza; může to být také kvůli vedlejším účinkům léků. Lidé s tímto typem hyperhidrózy zvýšili pocení ve větších oblastech těla, také nazývaných generalizované oblasti; někteří lidé si stěžují na pocení. Dalším rozdílem je, že sekundární hyperhidróza obvykle začíná v dospělosti. Konečně může dojít k nadměrnému pocení během spánku (noční pocení), což se často nestává u primárního hyperhidrózy.

Příčiny hyperhidrózy

U primárního fokálního hyperhidrózy neexistuje žádná konkrétní příčina. Jak již bylo zmíněno výše, teorie spočívá v tom, že existuje problém se stimulací nervového systému potních žláz; lidé s nadměrným pocením mohou mít problém se signály k vypnutí reakce na pocení, což vede ke zvýšenému pocení. Sekundární hyperhidróza je podle definice způsobeno konkrétním stavem nebo vedlejším účinkem léku. Potenciální zdravotní stavy, které to způsobují, zahrnují (Romero, 2016): • Hypertyreóza
 • Cukrovka
 • Menopauza (návaly horka)
 • Těhotenství
 • Parkinsonova choroba
 • Poranění nervu
 • Chronické onemocnění plic
 • Rakovina
 • Tuberkulóza
 • Virus lidské imunodeficience (HIV)

Taky, několik drog mít nadměrné pocení jako potenciální vedlejší účinek; tyto léky zahrnují (McConaghy, 2018):

 • Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako je fluoxetin
 • Selektivní inhibitory zpětného vychytávání norepinefrinu (SNRI), jako je venlafaxin
 • Pyridostigmin
 • Inzulín
 • Sulfonylmočoviny, jako glipizid
 • Thiazolidindiony, jako rosiglitazon
 • Raloxifen
 • Tamoxifen
 • Infliximab
 • Sildenafil
 • Odstoupení opioidů

Známky a příznaky hyperhidrózy

Kromě nadměrného pocení doporučuje Mezinárodní společnost pro hyperhidrózu, že můžete mít primární fokální hyperhidrózu, pokud máte viditelné nadměrné pocení déle než šest měsíců plus alespoň dvě z následujících kritérií:

 • Stejné pocení na obou stranách těla
 • Mít epizodu nadměrného pocení alespoň jednou týdně
 • Zvýšené pocení, které začalo před 25. věkem
 • Ostatní členové vaší rodiny mají podobné problémy s pocením
 • Žádné pocení během spánku
 • Nadměrné pocení ovlivňuje vaše každodenní činnosti

Nadměrné pocení může také způsobit značné psychické potíže, poškození kůže nebo infekci způsobenou chronickým mokrem.

Sekundární generalizovaný hyperhidróza může někdy způsobit nadměrné pocení po celém těle nebo na velké části těla; je také pravděpodobnější, že k němu dojde během spánku.

Diagnóza hyperhidrózy

Diagnóza hyperhidrózy začíná fyzickou prohlídkou, zejména při pohledu na oblasti těla, kde dochází k nadměrnému pocení. Váš poskytovatel zdravotní péče nebo dermatolog vám také položí konkrétní otázky, které vám pomohou pochopit, proč máte silné pocení. Někteří lidé potřebují další informace z potních testů, které mohou zahrnovat test škrob-jod, termoregulační test a papírový test.

Při zkoušce škrobem-jodem se na postižené oblasti aplikuje roztok jódu a nechá se zaschnout. Suchý škrob je pokropen jódem; pokud se potíte, vlhkost umožňuje promíchání škrobu a jódu a barva se změní ze žluté na tmavě modrou. Podobně jsou v termoregulačním testu postižené oblasti potaženy práškem, který při kontaktu s potem mění barvu (mění se ze žluté na tmavě modrou / fialovou); můžete být požádáni, abyste seděli v teplé místnosti, abyste podpořili pocení. Lidé s hyperhidrózou se potí více než průměrně. Nakonec se do zpocených oblastí, jako jsou vaše podpaží, umístí speciální druh papíru, který se po chvíli zváží, aby zjistil, kolik potu bylo absorbováno.

Pokud má váš poskytovatel podezření, že váš hyperhidrózu způsobuje zdravotní stav, možná budete potřebovat další vyšetření krve nebo moči.

Léčba hyperhidrózy

Existuje několik různých způsobů léčby, které pomáhají zmírnit hyperhidrózu. Měli byste s poskytovatelem prodiskutovat rizika a výhody, abyste zjistili, který z nich je pro vás ten pravý.

Léčba Jak to funguje
Předepsaný antiperspirant s chloridem hlinitým: příklad Drysol Když se potíte, antiperspirant se dostane do vašich potních žláz a ucpá je, přičemž vyšle signál do vašeho těla, aby přestal produkovat pot.
Ionoforéza Ponoříte ruce nebo nohy do vody z vodovodu a zdravotnický prostředek vyšle přes vodu nízkonapěťový elektrický proud, aby vypnul potní žlázy.
Anticholinergní léky Jedná se o perorální léky, které zabraňují acetylcholinu stimulovat vaše potní žlázy.
Botulotoxin (značka Botox) Tyto injekce dočasně blokují uvolňování acetylcholinu, aby se zabránilo stimulaci potních žláz v postižených oblastech.
Chirurgická operace Chirurgie může odstranit potní žlázy nebo snížit sympatické nervy, které vás stimulují k pocení v určité oblasti (sympatektomie).

V případech sekundárního hyperhidrózy může řešení základních příčin nadměrného pocení snížit vaše příznaky.

Více informací o léčbě hyperhidrózy se dozvíte kliknutím sem.

Závěrem

Hyperhidróza může způsobit úzkost a způsobit, že se budete cítit trapně. Někteří lidé se vyhýbají sociálním situacím nebo se snaží pocení skrýt pod vrstvami oblečení. Pokud máte obavy, že se můžete potit více, než byste měli, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče. Ošetření jsou k dispozici; musíte najít ten pravý pro vás, abyste se mohli vrátit k životu.

Životně důležité orgány

 • Hyperhidróza je nadměrné pocení s obvyklými spouštěči nebo bez nich; může ovlivnit určité části těla, jako jsou vaše ruce, nohy, podpaží a obličej / hlava.
 • Tento stav postihuje 4,8% americké populace; nechť to lidé nenahlásí svým poskytovatelům.
 • Existují dva typy hyperhidrózy: primární fokální hyperhidróza a sekundární generalizovaný hyperhidróza.
 • Existují různé způsoby léčby, například antiperspiranty na předpis s chloridem hlinitým, iontoforéza, injekce botulotoxinu, anticholinergní léky a chirurgický zákrok k odstranění potních žláz nebo sympatických nervů (sympatektomie).

Reference

 1. Brackenrich, J., & Fagg, C. (2019). Hyperhidróza. V StatPearls. Ostrov pokladů. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459227/
 2. Doolittle, J., Walker, P., Mills, T., & Thurston, J. (2016). Hyperhidróza: aktualizace o prevalenci a závažnosti ve Spojených státech. Archiv dermatologického výzkumu, 308 (10), 743–749. doi: 10,1007 / s00403-016-1697-9, https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-016-1697-9
 3. Mcconaghy, J. R. a Fosselman, D. (2018). Hyperhidróza: Možnosti správy. Americký rodinný lékař, 97 (11), 729–734. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2018/0601/p729.html#afp20180601p729-b2 1
 4. Romero, F. R., Miot, H. A., Haddad, G. R. a Cataneo, G. C. (2016). Palmární hyperhidróza: klinické, patofyziologické, diagnostické a terapeutické aspekty. Bras Dermatol, 91 (6), 716–725. doi: http://dx.doi.org/10.1590/abd1806-4841.20165358
Vidět víc