Hydrochlorothiazidová použití (včetně „off-label“ použití)

Hydrochlorothiazidová použití (včetně „off-label“ použití)

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Zatímco honosná reklama v televizi může způsobit, že se nejnovější léky na předpis budou zdát lákavé, je pravděpodobné, že neodejdete a nebudete znát celý příběh. Mnoho léků na předpis se používá k léčbě mnoha stavů, nejen těch, pro které jsou známé nejlépe. To je případ hydrochlorothiazidu (HCTZ), thiazidového diuretika (neboli pilulky na vodu), který se běžně používá k léčbě vysokého krevního tlaku.

Životně důležité orgány

 • Hydrochlorothiazid (HCTZ) je diuretikum (nebo pilulka na vodu), které se běžně používá ke snížení vysokého krevního tlaku.
 • V některých případech samotné diuretikum, jako je HCTZ, ke snížení krevního tlaku nestačí a může být nutná další léčba jinými léky na krevní tlak.
 • Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) také schválil HCTZ k léčbě otoku (edému) způsobeného onemocněním ledvin nebo městnavým srdečním selháním.
 • Městnavé srdeční selhání může vést k nebezpečnému typu otoku plic nazývaného plicní edém, který může být život ohrožující, a v některých případech lze ke snížení tohoto otoku použít HCTZ.
 • HCTZ se také používá mimo označení k prevenci ledvinových kamenů a pomáhá regulovat rovnováhu tekutin u lidí se vzácným onemocněním nazývaným diabetes insipidus.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil léčbu hydrochlorothiazidem vysoký krevní tlak (hypertenze) (FDA, 2011). Přemýšlejte o svých krevních cévách, jako jsou potrubí ve vašem domě. Jsou určeny k přenášení tekutiny (vaší krve) z jednoho místa na druhé. Pokud je však tlak v těchto potrubích vysoký, může to způsobit poškození samotných potrubí nebo dokonce netěsnosti. U lidí s vysokým krevním tlakem je napětí v jejich cévách dostává do a vyšší riziko srdečních onemocnění a mrtvice (Fryar, 2012; Gaciong, 2013).

Za účelem snížení tlaku v cévách může váš poskytovatel zdravotní péče předepsat diuretikum, jako je HCTZ. Tyto léky působí na snížení krevního tlaku tím, že odstraňují vodu z těla ve formě moči. Když má vaše tělo méně vody, váš objem krve je nižší a je tak řečeno menší tlak na potrubí. Až na několik výjimek thiazidová diuretika jsou obecně prvními diuretiky předepsanými ke snížení krevního tlaku (Whelton, 2018).

jak dlouho trvá účinek viagry

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Thiazidová diuretika, jako je HCTZ, pomáhají tělu zbavit se sodíku, chloridů a vody a snižují zadržování tekutin v těle. Lék působí na ledviny a pomáhá jim snižovat krevní tlak tím, že se zbaví více vody z krve ve formě moči. Existuje však mnoho různých léků k léčbě vysokého krevního tlaku, včetně beta-blokátorů, ACE-inhibitorů, blokátorů receptorů pro angiotensin (ARB) a blokátorů kalciových kanálů. Pokud některý z těchto způsobů léčby nestačí ke snížení krevního tlaku, může vám lékař předepsat a kombinovaná léčba který obsahuje jak jedno z těchto léků, tak HCTZ nebo jiné diuretikum (Sica, 2011).

jak dlouho trvají výsledky kapavky

HCTZ pro otoky

HCTZ je také schválen FDA k léčbě otoků (edémů) způsobených městnavým srdečním selháním nebo onemocněním ledvin (FDA, 2011). Dochází k otokům když část těla nabobtná kvůli hromadění tekutin v tkáni (pomyslete na mokrou houbu, která sedí v dřezu). Může se to stát ve vašich pažích nebo nohou (periferní edém), v břiše (ascites) nebo dokonce v plicích (plicní edém) (Sterns, 2019). Tento stav je nejen nepohodlný, ale může být také nebezpečný. Když se tekutina shromažďuje v plicích, může být obtížné dýchat. Čím více tekutiny se ve vašem těle shromažďuje, tím těžší je, aby vaše srdce správně pumpovalo.

Existují určité druhy otoků spojených s onemocněním ledvin a srdečním selháním. Onemocnění ledvin může bránit ledvinám v odstraňování dostatečného množství vody a sodíku z těla. Tím se zvyšuje tlak v cévách, což může vést k hromadění tekutin v nohou nebo kolem očí (Sterns, 2019).

Dávkování hydrochlorothiazidu: co je pro mě to pravé?

4 minuty čtení

jelqing cvičení pro obvod a délku

U lidí s městnavým srdečním selháním je srdce příliš slabé na to, aby správně pumpovalo krev do celého těla. Vzhledem k tomu, že nemůže proudit tam, kde je třeba, krev se hromadí v určitých oblastech (jako jsou nohy kvůli gravitaci) nebo kolem plic, což způsobuje únik tekutiny do okolních tkání a způsobuje otoky (Sterns, 2019).

Použití HCTZ mimo označení

HCTZ lze také použít mimo označení (způsoby, které nejsou výslovně schváleny FDA) zabránit ledvinovým kamenům (vápenatá nefrolitiáza) a do pomáhat lidem s diabetes insipidus , vzácný stav, při kterém tělo ztrácí příliš mnoho vody, když se vycikáte (NIH, 2019; UpToDate, n.d.). Diabetes insipidus (DI) není totéž jako diabetes mellitus (vysoká hladina cukru v krvi). Pacienti s DI ztrácejí příliš mnoho vody v moči, což má za následek nízký krevní tlak. HCTZ lze použít k regulaci tohoto stavu a zmírnit nadbytečnou ztrátu vody u těchto pacientů (Bichet, 2019).

HCTZ lze také použít k prevenci recidivy ledvinových kamenů obsahujících vápník. Ledvinové kameny se tvoří, když se v ledvinách usadí příliš mnoho vápníku. Jedním ze způsobů, jak zabránit ledvinovým kamenům, je zůstat hydratovaný. Protože HCTZ říká ledvinám, aby odstraňovaly vápník z moči, lze jej použít k prevenci usazování vápníku v ledvinách a tvorbě nových ledvinových kamenů (Reilly, 2010).

HCTZ však není vždy správnou volbou pro prevenci budoucích ledvinových kamenů. Váš poskytovatel zdravotní péče se může rozhodnout pro jiné thiazidové diuretikum na základě vašich konkrétních zdravotních podmínek (Reilly, 2010).

Značka a dávkování hydrochlorothiazidu

HCTZ se prodává jako generikum a pod obchodními názvy Microzide, HydroDiuril a Oretic. Obecná forma a značkové verze HCTZ jsou k dispozici ve formě tablet v dávkách 12,5 mg, 25 mg a 50 mg. Tyto léky se obvykle užívají jednou denně.

Pokud samotný HCTZ nestačí ke kontrole krevního tlaku, lze jej použít spolu s dalšími léky na krevní tlak, jako jsou ACE-inhibitory, ARB, blokátory kalciových kanálů a beta-blokátory (Sica, 2011). Kombinované léky svazují HCTZ a jeden z těchto léků do stejné tablety. Ne všechny tyto léky jsou k dispozici jako generické léky. Tyto kombinované léky používají pro diuretikum dávky buď 12,5 mg nebo 25 mg.

Všechny formy HCTZ, stejně jako kombinované léky, by měly být skladovány při pokojové teplotě mimo dosah dětí. V případě vynechání dávky je třeba dávku užít co nejdříve, pokud není téměř čas na další dávku. V takovém případě užijte pouze další dávku podle plánu (NIH, 2019).

Hydrochlorothiazidové vedlejší účinky

Mezi časté nežádoucí účinky hydrochlorothiazidu patří častější močení, zácpa nebo průjem, bolesti hlavy, erektilní dysfunkce, nechutenství, nevolnost, zvracení, problémy se zrakem a slabost. Vyšší dávky pravděpodobně způsobí více nežádoucích účinků, zatímco při dávkách 12,5 mg se u pacientů v jedné klinické studii vyskytla stejná míra nežádoucích účinků jako u pacientů, kterým bylo podáváno placebo (DailyMed, 2014).

Možné jsou závažnější nežádoucí účinky. Hydrochlorothiazid ovlivňuje rovnováhu elektrolytů a tekutin v těle, což znamená, že může dramaticky změnit množství vody nebo určitých minerálů ve vašem těle. Tento lék může způsobit nízkou hladinu sodíku (hyponatrémie), nízkou hladinu draslíku (hypokalemii) nebo nízkou hladinu hořčíku (hypomagnezémie). Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky nerovnováhy elektrolytů, jako je sucho v ústech, slabost, neklid, zmatenost nebo bolesti svalů, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc protože tyto podmínky mohou být život ohrožující (DailyMed, 2014; NIH, 2019).

jak velký bude můj penis

Tento lék může také způsobit vysokou hladinu kyseliny močové (hyperurikemie). Nahromadění kyseliny močové v těle může vést ke stavu nazývanému dna , bolestivý typ artritidy charakterizovaný náhlou bolestí, zarudnutím a otokem kloubů (Jin, 2012). U lidí s anamnézou dny může hydrochlorothiazid příznaky zhoršit (DailyMed, 2014).

HCTZ může způsobit nebezpečně nízký krevní tlak, stav známý jako hypotenze. Pití alkoholu může zvýšit vaše šance na nízký krevní tlak při užívání hydrochlorothiazidu. Mezi příznaky nízkého krevního tlaku patří závratě nebo točení hlavy, rozmazané vidění, únava, mělké dýchání, rychlý srdeční rytmus, zmatenost a mdloby (DailyMed, 2014).

Kdo by neměl užívat HCTZ

Lidé s alergií na sulfa léky by neměli užívat HCTZ, protože může způsobit alergickou reakci (FDA, 2011). Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud se u vás vyskytnou jakékoli příznaky alergické reakce, jako je kopřivka, dušnost, potíže s dýcháním, sípání, kožní vyrážka nebo otok obličeje, jazyka nebo hrdla.

Reference

 1. Bichet, D. (2019). Léčba nefrogenního diabetes insipidus. In J.P. Forman (Ed.), UpToDate. Citováno dne 9. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-nephrogenic-diabetes-insipidus
 2. DailyMed. (2014). Hydrochlorothiazidová tobolka. Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a7510768-8a52-4230-6aa0-b0d92d82588f
 3. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2011, květen). Štítek HYDROCHLOROTHIAZIDE TABLETS, USP 12,5 mg, 25 mg a 50 mg. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/040735s004,040770s003lbl.pdf
 4. Fryar CD, Chen T-C, Li X. Prevalence nekontrolovaných rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění: USA, 1999–2010. Údaje NCHS stručné, č. 103. Hyattsville, MD: Národní středisko pro statistiku ve zdravotnictví; 2012. Citováno z https://www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db103.pdf
 5. Gaciong, Z., Siński, M., & Lewandowski, J. (2013). Kontrola krevního tlaku a primární prevence mozkové mrtvice: Souhrn údajů z nedávných klinických studií a metaanalýz. Aktuální zprávy o hypertenzi, 15 (6), 559-574. doi: 10,1007 / s11906-013-0401-0. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3838588/
 6. InformedHealth.org (2008, 5. listopadu). Příčiny a příznaky edému. Kolín nad Rýnem, Německo: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/
 7. Jin, M., Yang, F., Yang, I., Yin, Y., Luo, J. J., Wang, H., & Yang, X. F. (2012). Kyselina močová, hyperurikémie a vaskulární onemocnění. Frontiers in bioscience (Landmark edition), 17, 656–669. doi: 10,2741 / 3950. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3247913/
 8. National Institutes of Health (NIH) (2017). Thiazidová diuretika v systému LiverTox: Klinické a výzkumné informace o poškození jater vyvolaném drogami [Internet]. Bethesda, MD: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548680/
 9. Národní instituty zdraví (NIH). (2019, 15. května). Hydrochlorothiazid: Informace o lécích MedlinePlus. Citováno 10. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682571.html
 10. Reilly, R.F., Peixoto, A.J., & Desir, G.V. (2010). Důkazy založené na užívání thiazidových diuretik při hypertenzi a nefrolitiáze. Clinical Journal of the American Society of Nephrology, 5 (10), 1893-1903. doi: 10,2215 / cjn.04670510. Citováno z https://cjasn.asnjournals.org/content/5/10/1893
 11. Sica, D. A., Carter, B., Cushman, W., & Hamm, L. (2011). Thiazidová a kličková diuretika. The Journal of Clinical Hypertension, 13 (9), 639-643. doi: 10.1111 / j.1751-7176.2011.00512.x. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1751-7176.2011.00512.x
 12. Sterns, R. H., MD, & Forman, J. P., MD, MSc. (2019, 21. listopadu). Edukace pacientů: Edém (otok) (Beyond the Basics) (988237831 764349718 M. Emmett MD, ed.). Citováno z https://www.uptodate.com/contents/edema-swelling-beyond-the-basics
 13. UpToDate - Hydrochlorothiazid: Informace o lécích (n.d.). Citováno dne 1. září 2020 z Odkaz
 14. Whelton, P. K., Carey, R. M., Aronow, W. S., Casey, D. E., Collins, K. J., Himmelfarb, C. D.,. . . Wright, J. T. (2018). Pokyny ACC / AHA / AAPA / ABC / ACPM / AGS / APhA / ASH / ASPC / NMA / PCNA z roku 2017 pro prevenci, detekci, hodnocení a zvládání vysokého krevního tlaku u dospělých. Journal of the American College of Cardiology, 71 (19), E127-E248. doi: 10.1016 / j.jacc.2017.11.006. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109717415191
Vidět víc