Hydrochlorothiazid: značka vs. generikum

Hydrochlorothiazid: značka vs. generikum

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jde o získávání léků na předpis, může se zdát skličující, když se dozvíte, že je k dispozici značka. Ale generické léky nejsou jako knock-off návrhářské boty. Musí dodržovat stejné přísné pokyny jako značkové léky.

Vláda ví, že užívání léků na předpis je vážné, proto zajišťuje, aby vám společnosti nemohly prodat produkt nižší kvality a zároveň vypadaly jako skutečné věci. Ve skutečnosti Vyžaduje US Food and Drug Administration (FDA) že farmaceutické společnosti, které chtějí vyrábět generické léky, dokazují, že jsou stejné jako značkové léky.

Životně důležité orgány

 • Hydrochlorothiazid (HCTZ) je diuretikum (aka vodní pilulka) používané k léčbě vysokého krevního tlaku.
 • HCTZ se prodává jako generikum i jako značkový lék.
 • Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požaduje, aby generické léky byly stejně účinné a bezpečné jako jejich značkové verze.
 • Existují také kombinované léky, které obsahují jak HCTZ, tak další léky na krevní tlak.

Tyto generické léky musí být stejně bezpečné a účinné jako originální značkové léky na předpis a musí být nabízeny ve stejných silách a dávkových formách jako možnost značky (FDA, 2018).

To je případ hydrochlorothiazidu (HCTZ), thiazidového diuretika (neboli pilulky na vodu) používaného k léčbě vysokého krevního tlaku nebo otoku (edému) tím, že pomáhá tělu zbavit se přebytečné vody a soli. Prodává se jako generikum a pod obchodními názvy Microzide, HydroDiuril a Oretic. Generické formy lze také nazývat generické Microzide.

Můžete také vidět HCTZ jako přísadu léků, které jej kombinují s jinými léky snižujícími krevní tlak. Výzkum to ukázal thiazidová diuretika, jako je HCTZ, lze použít v kombinaci s beta-blokátory, ACE inhibitory, blokátory receptorů pro angiotensin (ARB) a blokátory kalciových kanálů k účinnému snížení krevního tlaku (Sica, 2011). To znamená, že HCTZ je v mnoha různých značkových lécích na předpis . Ne všechny tyto kombinované léky jsou dostupné jako generické léky (Cooper-DeHoff, 2013).

reklama

jak zvýšit velikost penisu bez pilulek

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co je hydrochlorothiazid?

Hydrochlorothiazid je lék na předpis používaný k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze). Thiazidová diuretika, jako je HCTZ, pomáhají tělu zbavit se další soli a vody a snižují zadržování vody v těle a objem krve. Tím se snižuje tlak v cévách (jako je vypouštění vody z vodního balónku), což usnadňuje srdci pumpovat krev tělem. Přebytečná voda se uvolňuje z vašeho těla močí, takže si můžete všimnout, že budete muset častěji močit, když ji začnete užívat.

nejlepší antidepresivum pro hubnutí 2016

Existuje mnoho různých možností, pokud jde o diuretika, a váš poskytovatel zdravotní péče rozhodne, která léčba je pro vás nejlepší. I když všechny snižují množství zadržené vody v těle, každý toho dosahuje odlišným působením na ledviny. Thiazidová diuretika jsou obecně prvními diuretiky předepsanými ke snížení krevního tlaku , s výjimkou lidí, kteří mají chronické onemocnění ledvin (CKD) (Whelton, 2018).

Jak se hydrochlorothiazid používá?

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil léčbu hydrochlorothiazidem vysoký krevní tlak i otoky (edémy) u pacientů se stavem nazývaným městnavé srdeční selhání nebo u pacientů s onemocněním ledvin (FDA, 2011). Léky na předpis, které kombinují HCTZ s beta-blokátory, ACE inhibitory, blokátory receptorů pro angiotenzin (ARB) a blokátory kalciových kanálů, se používají k dalšímu snížení krevního tlaku, když samotné diuretikum nestačí (Sica, 2011).

HCTZ lze také použít mimo označení zabránit ledvinovým kamenům a do pomáhat lidem s diabetes insipidus , zdravotní stav charakterizovaný nerovnováhou solí a tekutin v těle (NIH, 2019; UpToDate, n.d.). Diabetes insipidus (DI) není totéž jako diabetes mellitus (vysoká hladina cukru v krvi). Pacienti s DI ztrácejí příliš mnoho vody v moči, což má za následek nízký krevní tlak. HCTZ lze použít k regulaci tohoto stavu a zmírnit ztrátu nadbytečné vody u těchto pacientů (Bichet, 2019).

Hydrochlorothiazidové vedlejší účinky

Vzhledem k tomu, že HCTZ snižuje množství vody ve vašem těle tím, že ji posílá do ledvin, které mají být odstraněny jako moč, všimnete si, že poté, co ji začnete užívat, musíte častěji močit. Další časté nežádoucí účinky hydrochlorothiazid zahrnuje zácpa nebo průjem, bolest hlavy, erektilní dysfunkce, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, problémy se zrakem a slabost. Čím vyšší dávku užíváte, tím větší je pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Jedna studie ukázala, že pacienti užívající 12,5 mg denně hlásili stejnou míru nežádoucích účinků jako pacienti, kterým bylo podáváno placebo. Nežádoucí účinky se vyskytovaly častěji u pacientů užívajících dávky 25 mg nebo více v klinických studiích (DailyMed, 2014).

Tento lék může také způsobit vysokou hladinu kyseliny močové (hyperurikemie). Nahromadění kyseliny močové v těle může vést k rozvoji stavu známého jako dna - bolestivý typ artritidy charakterizovaný náhlou bolestí, zarudnutím a otokem kloubů (Jin, 2012). U lidí s anamnézou dny může hydrochlorothiazid příznaky zhoršit (DailyMed, 2014).

Vzhledem k tomu, že se hydrochlorothiazid používá ke snížení vysokého krevního tlaku v krvi, může v některých případech způsobit nebezpečně nízký krevní tlak, stav známý jako hypotenze. Příznaky nízkého krevního tlaku mohou zahrnovat závratě nebo točení hlavy, rozmazané vidění, únavu, mělké dýchání, rychlou srdeční frekvenci, zmatenost a mdloby. Pití alkoholu může zvýšit vaše šance na nízký krevní tlak při užívání hydrochlorothiazidu (DailyMed, 2014).

Vážné nežádoucí účinky

Hydrochlorothiazid ovlivňuje rovnováhu elektrolytů a tekutin v těle, což může způsobit závažné nežádoucí účinky. Tento lék může způsobit nízkou hladinu sodíku (hyponatrémie), nízkou hladinu draslíku (hypokalemii) a nízkou hladinu hořčíku (hypomagnezémie). Tato nerovnováha elektrolytů může způsobit příznaky, jako je sucho v ústech, nepravidelný srdeční rytmus (arytmie), bolesti svalů, nevolnost, žízeň, únava, zvracení a slabost. V některých případech mohou být tyto stavy nebezpečné a dokonce život ohrožující (DailyMed, 2014).

1/4 lžičky soli

Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky nerovnováhy elektrolytů, jako je sucho v ústech, slabost, neklid, zmatenost nebo bolesti svalů nebo ztráta vědomí, vyhledejte lékařskou pomoc (NIH, 2019).

Byly hlášeny alergické reakce na HCTZ (FDA, 2011). Toto diuretikum je sulfonamid, lék, který používá sulfa, takže lidé s alergií na sulfa léky by neměli užívat hydrochlorothiazid. Alergická reakce může způsobit kopřivku, dušnost, potíže s dýcháním, sípání, kožní vyrážku nebo otok obličeje, jazyka nebo hrdla. Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků alergické reakce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Dávkování hydrochlorothiazidu

Obecná forma a značkové verze HCTZ jsou k dispozici ve formě tablet v dávkách 12,5 mg, 25 mg a 50 mg. Tyto léky se obvykle užívají jednou denně. Léky, které kombinují HCTZ s jinými léky, používají pro diuretikum dávky 12,5 mg i 25 mg. Vyšší dávky HCTZ jsou doprovázeny vyššími dávkami jiného léku obsaženého v těchto lécích.

Všechny formy léčby HCTZ, stejně jako kombinované léky, by měly být skladovány při pokojové teplotě mimo dosah dětí. V případě vynechání dávky je třeba dávku užít co nejdříve, pokud není téměř čas na další dávku. V takovém případě užijte pouze další dávku podle plánu (NIH, 2019).

Reference

 1. Bichet, D. (2019). Léčba nefrogenního diabetes insipidus. In J.P. Forman (Ed.), UpToDate. Citováno dne 9. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-nephrogenic-diabetes-insipidus
 2. Cooper-Dehoff, R. M. a Elliott, W. J. (2013). Generické léky na hypertenzi: Jsou skutečně rovnocenné? Aktuální zprávy o hypertenzi, 15 (4), 340-345. doi: 10,1007 / s11906-013-0353-4. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3715996/
 3. DailyMed. (2014). Hydrochlorothiazidová tobolka. Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a7510768-8a52-4230-6aa0-b0d92d82588f
 4. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2011, květen). Štítek HYDROCHLOROTHIAZIDE TABLETS, USP 12,5 mg, 25 mg a 50 mg. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2011/040735s004,040770s003lbl.pdf
 5. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2018, 1. června). Obecná fakta o drogách. Citováno 09. srpna 2020, z https://www.fda.gov/drugs/generic-drugs/generic-drug-facts
 6. Jin, M., Yang, F., Yang, I., Yin, Y., Luo, J. J., Wang, H., & Yang, X. F. (2012). Kyselina močová, hyperurikémie a vaskulární onemocnění. Frontiers in bioscience (Landmark edition), 17, 656–669. doi: 10,2741 / 3950. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3247913/
 7. National Institutes of Health (NIH) (2017). Thiazidová diuretika v systému LiverTox: Klinické a výzkumné informace o poškození jater vyvolaném drogami [Internet]. Bethesda, MD: National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548680/
 8. Národní instituty zdraví (NIH). (2019, 15. května). Hydrochlorothiazid: Informace o lécích MedlinePlus. Citováno 10. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682571.html
 9. Sica, D. A., Carter, B., Cushman, W., & Hamm, L. (2011). Thiazidová a kličková diuretika. The Journal of Clinical Hypertension, 13 (9), 639-643. doi: 10.1111 / j.1751-7176.2011.00512.x. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1751-7176.2011.00512.x
 10. UpToDate - Hydrochlorothiazid: Informace o lécích (n.d.). Citováno dne 1. září 2020 z Odkaz
 11. Whelton, P. K., Carey, R. M., Aronow, W. S., Casey, D. E., Collins, K. J., Himmelfarb, C. D, Wright, J. T. (2018). Pokyny ACC / AHA / AAPA / ABC / ACPM / AGS / APhA / ASH / ASPC / NMA / PCNA z roku 2017 pro prevenci, detekci, hodnocení a zvládání vysokého krevního tlaku u dospělých. Journal of the American College of Cardiology, 71 (19), E127-E248. doi: 10.1016 / j.jacc.2017.11.006. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109717415191
Vidět víc