HSV-1 vs. HSV-2: jaký je rozdíl?

HSV-1 vs. HSV-2: jaký je rozdíl?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Byl vám diagnostikován opar? Ačkoli se u lidí běžně vyskytuje osm typů herpes virů, když uslyšíte herpes, pravděpodobně myslíte na virus herpes simplex typu 1 (HSV-1) nebo virus herpes simplex typu 2 (HSV-2). Tyto dva viry mají určité charakteristické rysy a způsoby přenosu, které je důležité pochopit.

jaký losartan byl stažen?

Životně důležité orgány

  • HSV-1 a HSV-2 jsou viry s určitými rozlišovacími znaky a způsoby přenosu, které je důležité pochopit.
  • Většina lidí s HSV-1 nikdy nebo jen zřídka zažije ohniska, což znamená, že můžete mít virus a netušíte
  • Vzhledem k tomu, že pohlavní styk je primárním způsobem přenosu, je HSV-2 méně častý než HSV-1, ale stále docela převládající.
  • Krevní testy také mohou zjistit, zda máte některý z virů. Jakmile máte diagnózu, máte různé možnosti léčby.

Co je HSV-1?

Typicky se HSV-1 přenáší orálně a způsobuje orální opar, i když v některých případech se může přenášet sexuálně a může způsobit genitální opar. Vzhledem k tomu, že může být přenášeno z člověka na člověka několika způsoby a může být přenášeno, i když nejsou přítomny žádné příznaky, je velmi běžné. 47,8% Američanů ve věku 14–49 let má tento kmen viru (CDC, 2018).

HSV-1 je obecně kmen zodpovědný za opary na rtech a kolem úst. Občas může způsobit vředy na jiných částech těla, jako je oko nebo prst. Většina lidí s tímto virem nikdy nebo jen zřídka zažívá ohniska, což znamená, že můžete mít virus a nemáte tušení (WHO, 2017).

reklama

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistěte více

Co je HSV-2?

Zatímco HSV-1 se nejčastěji přenáší orálně, HSV-2 se nejčastěji přenáší sexuálně a způsobuje genitální opar. Protože sexuální kontakt je primární způsob přenosu, je méně častý než HSV-1, ale stále docela převládající. 11,9% lidí ve Spojených státech ve věku 14–49 let má HSV-2 (CDC, 2017).

Vypuknutí genitálního oparu má za následek vředy nebo vředy kdekoli v okolí genitální oblasti - třísla, penis nebo pochva, hýždě nebo konečník. Stejně jako HSV-1 však můžete mít HSV-2 a nikdy nezažijete ohnisko. Virus může být přenášen, i když se u vás nevyskytuje aktivní ohnisko, ačkoli přenos je pravděpodobnější během ohniska.

Jak víte, že máte HSV-1 nebo HSV-2?

Pokud máte aktivní léze, ať už kolem úst, genitálií nebo jakékoli jiné části těla, je důležité požádat svého poskytovatele zdravotní péče, aby podstoupil příslušné testování k určení příčiny. Diagnóza se někdy provádí klinicky (na základě vaší anamnézy a fyzického vyšetření), ale lze ji potvrdit testováním vzorku aktivní léze. Krevní testy také mohou zjistit, zda máte některý z virů. Jakmile máte diagnózu, máte různé možnosti léčby.

jak mít silný penis

Prevence oparu

U orálního oparu může být obtížné zabránit nakažení virem - jak jsme viděli, téměř 50% populace jej má. Pouhé sdílení láhve s vodou s někým, kdo má virus, může být dostatečnou expozicí k tomu, aby si virus nakazil sám - i když je to vzácné, pokud nemá aktivní ohnisko. Můžete však snížit riziko genitálního oparu praktikováním bezpečného sexu - i když to není stoprocentně účinné. Pokud víte, že máte opar, užívání antivirotik spolu s používáním kondomů může výrazně snížit vaše šance na přenos viru na ostatní.

Reference

  1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2018, 7. února). Produkty - Data Briefs - Number 304 - February 2018. Citováno 29. dubna 2020, z https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db304.htm
  2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2017, 31. ledna). Fakta STD - genitální herpes (podrobná verze). Citováno 29. dubna 2020, z https://www.cdc.gov/std/herpes/stdfact-herpes-detailed.htm
  3. Světová zdravotnická organizace. (2017, 31. ledna). Virus herpes simplex. Citováno 29. dubna 2020, z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/herpes-simplex-virus
Vidět víc