Vakcína proti HPV: jak funguje a pro koho je určena

Vakcína proti HPV: jak funguje a pro koho je určena

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lidský papilomavirus (HPV) je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí (STI) (CDC, 2019). Ve skutečnosti více než 80% sexuálně aktivních lidí dostane HPV během svého života. (NFID, 2019) Přibližně 79 milionů Američanů má v současné době HPV s přibližně 14 miliony nových případů každý rok. (CDC, 2019)
Existuje mnoho různých typů HPV; bylo identifikováno více než 200 a je známo, že nejméně 40 ovlivňuje genitální oblast. Virus je obvykle neškodný a sám odezní; některé kmeny však byly mimo jiné spojeny s rakovinou, genitálními bradavicemi a kožními bradavicemi. Vakcína proti HPV byla vyvinuta k prevenci infekce těmito znepokojivějšími kmeny; mezi ně patří HPV typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58.jak mohu ejakulovat větší objem

Životně důležité orgány

 • Vakcína proti HPV chrání před devíti kmeny HPV, které s největší pravděpodobností způsobují rakovinu a genitální bradavice: typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58.
 • Vakcínu proti HPV lze podávat již od devíti let; běžně se doporučuje podávat ve dvou dávkách s odstupem 6–12 měsíců u chlapců i dívek ve věku 11–12 let.
 • Vakcíny proti HPV jsou bezpečné a účinné a poskytují dlouhodobou imunitu.
 • Od zavedení vakcíny se míra infekce devíti znepokojivých kmenů HPV významně snížila.

Co je na těchto typech tak zvláštního? Těchto devět kmenů je nejčastěji spojeno s rakovinou související s HPV a genitálními bradavicemi. HPV typu 6 a 11 způsobují více než 90% genitálních bradavic; nejsou spojeny s rakovinou. Typy 16 a 18 se označují jako vysoce rizikové HPV, protože jsou silně spojeny s různými druhy rakoviny; tyto dva typy HPV způsobují 64% invazivních rakovin souvisejících s HPV. Rakoviny spojené s HPV zahrnují rakovinu děložního čípku, vulvy a vagíny u žen, rakovinu penisu u mužů a orofaryngeální a anální rakoviny u žen i mužů. (CDC, 2015) Dalších 10% těchto druhů rakoviny je spojeno s typy HPV 31, 33, 45, 52 a 58 (CDC, 2015).

Kmeny, proti kterým jste chráněni, se budou lišit v závislosti na tom, jakou vakcínu proti HPV dostanete. V současné době americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil tři vakcíny proti HPV:

 • Gardasil od společnosti Merck byl schválen v roce 2006 a zahrnuje HPV typy 6, 11, 16 a 18
 • Cervarix od společnosti GlaxoSmithKline byl schválen v roce 2009 a zahrnuje HPV typy 16 a 18
 • Gardasil 9 od společnosti Merck byl schválen v roce 2014 a zahrnuje HPV typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58

reklamaVíce než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Vakcíny proti HPV používají k vytvoření imunity ve vašem těle proteiny, nikoli virovou RNA nebo DNA, ze specifických typů HPV. Nemohou způsobit infekci HPV. Obvykle se podává ve svalu horní části paže nebo ve svalech horní části stehna.kolik lidí ve Spojených státech má opar

Kontroverze

Dostupnost vakcíny proti HPV se od jejího schválení rozšířila. Když to však bylo původně vydáno, došlo k určité kontroverzi a neochotě rodičů nechat očkovat své děti. Jedním z problémů byl nedostatek znalostí o potřebě vakcíny a nemocích připisovaných vysoce rizikovým kmenům HPV. (Holman, 2014) Vzhledem k tomu, že HPV může být přenášen sexuálně, někteří lidé měli pocit, že jeho podávání předpubertálním dětem je zbytečné, protože jejich dítě nebylo sexuálně aktivní. (Holman, 2014) Vakcína je však nejúčinnější, pokud je podána před prvním sexuálním kontaktem člověka. Použití vakcíny u chlapců bylo také zpočátku sporným bodem; Nepředpokládalo se, že by HPV způsoboval tolik dlouhodobého poškození u mužů jako u žen. Nyní víme, že vysoce rizikové kmeny HPV se podílejí na rakovině a dalších zdravotních problémech u mužů i žen.

Vakcína proti HPV je nejen účinná proti prevenci infekce některými kmeny HPV, ale je také velmi bezpečnou vakcínou. Nic v medicíně není bez rizika, takže je důležité pochopit rizika i přínosy jakéhokoli zásahu. Většina lidí, kteří dostanou vakcínu, nemá žádné vedlejší účinky a většina z nich je mírná; 92% nežádoucích účinků bylo klasifikováno jako nezávažné (CDC, 2019). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádějí, že nejčastějšími vedlejšími účinky vakcíny jsou: (CDC, 2019)

 • Synkopa (mdloby)
 • Závrať
 • Nevolnost
 • Bolest hlavy
 • Horečka
 • Reakce v místě vpichu (bolest, otok a zarudnutí)

Někteří lidé jsou alergičtí na určité složky vakcín. Před podáním vakcíny byste měli informovat svého poskytovatele zdravotní péče o všech vašich alergiích.

v jakém věku přestane váš penis růst

Kdo může mít prospěch z vakcíny proti HPV?

Většina ze 79 milionů lidí ve Spojených státech infikovaných HPV jsou muži a ženy v jejich pozdním mladistvém věku a na počátku 20. let. (CDC, 2019) HPV může způsobit vážná onemocnění u mužů i žen mnoho let po primární infekci. Aby byla vakcína nejúčinnější, musí být podána před zahájením sexuální aktivity. CDC doporučuje podávat vakcínu proti HPV chlapcům i dívkám. Běžně se podává ve věku 11 nebo 12 let, ale lze jej podávat již od 9 do 26 let. (MMWR, 2015) Pokud jste ve věku 27–45 let a nejste dostatečně očkováni, měli byste se poradit se svým poskytovatel lékařské péče; společně rozhodnete, zda je vakcína pro vás to pravé. Vakcíny proti HPV nemají licenci pro použití u dospělých ve věku> 45 let. (MMWR, 2019)

Lidé, kteří by neměli dostat vakcínu proti HPV: (VIS, 2019)

 • Lidé, kteří měli závažnou a život ohrožující alergickou reakci na dávku vakcíny proti HPV, by neměli dostat další dávku.
 • Každý, kdo má závažnou a život ohrožující alergii na kteroukoli složku vakcíny proti HPV, by vakcínu neměl dostat. Vakcínu byste neměli dostat, pokud jste přecitlivělí na kvasinky, protože to je jedna z hlavních složek vakcíny.
 • Těhotné ženy by neměly dostat vakcínu proti HPV. Ženy, které kojí, však mohou být očkovány.

Jaký je plán očkování proti HPV?

V závislosti na vašem věku, kdy jste poprvé dostali vakcínu, můžete mít 2-dávkovou nebo 3-dávkovou schému. (CDC, 2019) Dvoudávkové schéma se doporučuje lidem, kteří dostanou první dávku ve věku od 9 do 14 let. Druhá dávka by měla být podána 6–12 měsíců po první dávce. Pokud je druhá dávka podána méně než pět měsíců po první dávce, musíte dostat třetí dávku.

Série 3 dávek vakcín je určena pro lidi, kteří dostanou první dávku vakcíny ve věku 15 let nebo starší, a pro lidi se oslabeným imunitním systémem. Druhá dávka se poté podává 1 až 2 měsíce po první a třetí dávka se podává šest měsíců po první dávce.

Jak dlouho trvá vakcína proti HPV?

Dosud klinické studie sledovaly očkované lidi po dobu deseti let. Nezdá se, že by došlo k jakémukoli snížení ochrany proti infekci HPV v průběhu času.

jak dosáhnout erekce na povel

Kde mohu získat vakcínu proti HPV?

Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda je vakcína proti HPV pro vás to pravé. Vakcínu můžete získat od svého lékaře primární péče, gynekologa, lékárníka nebo jiného poskytovatele zdravotní péče. Většina plánů zdravotního pojištění kryje vakcínu proti HPV pro schválený vakcinační plán.

Dělá vakcína proti HPV rozdíl?

Rutinní očkování proti HPV existuje od roku 2006 u dívek / mladých žen a od roku 2011 u chlapců / mladých mužů. Nárůst očkování způsobil významné snížení počtu infekcí HPV (u typů, na které je vakcína zaměřena), spolu se snížením výskytu genitálních bradavic a prekancerů děložního čípku ve srovnání s výskytem v době před očkováním. (MMWR-2019) Podle CDC poklesly infekce s typy HPV, které způsobují většinu rakoviny HPV a genitálních bradavic, u dospívajících 86 procent. U mladých dospělých žen poklesly o 71 procent. A konečně, procento prekancerózních cervikálních lézí (lézí, které se mohou při neléčení vyvinout v rakovinu děložního hrdla) snížilo u očkovaných žen o 40 procent. (CDC, 2019)

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - o HPV (lidský papilomavirus). (2019, 29. dubna). Citováno z https://www.cdc.gov/hpv/parents/about-hpv.html
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - HPV. (2019, 15. srpna). Citováno z https://www.cdc.gov/hpv/hcp/schedules-recommendations.html
 3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Safety Information for Human Papillomavirus (HPV) Vaccine. (2019, 3. prosince). Citováno z https://www.cdc.gov/vaccinesafety/vaccines/hpv-vaccine.html?CDC_AA_refVal=https://www.cdc.gov/vaccinesafety/vaccines/hpv/jama.html
 4. Chlapci a dívky proti HPV očkují Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2019, 15. srpna). Citováno z https://www.cdc.gov/hpv/parents/vaccine.html
 5. Holman DM, Benard V, Roland KB, Watson M, Liddon N, Stokley S. Bariéry očkování proti lidskému papilomaviru mezi dospívajícími v USA: Systematický přehled literatury. (2014) JAMA Pediatr , 168 (1): 76–82. doi: 10,1001 / jamapediatrics.2013.2752
 6. MMWR - Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Vakcinace lidského papilomaviru pro dospělé: Aktualizovaná doporučení Poradního výboru pro imunizační postupy. (2019, 15. srpna). Citováno z https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/68/wr/mm6832a3.htm
 7. MMWR - Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Použití vakcíny proti lidskému papilomaviru (HPV) 9-Valent: Aktualizovaná doporučení HPV k očkování Poradního výboru pro imunizační postupy. (2015, 27. března). Citováno z https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6411a3.htm
 8. Národní nadace pro infekční onemocnění (NFID) - fakta o HPV pro dospělé. (2019, 30. listopadu). Citováno z https://www.nfid.org/infectious-diseases/facts-about-human-papillomavirus-hpv-for-adults/
 9. Centra pro prohlášení a informace o vakcínách (VIS) pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2019, 29. října). Citováno z https://www.cdc.gov/vaccines/hcp/vis/vis-statements/hpv.html
Vidět víc
Kategorie Hpv