Léčba HPV: porozumění vašim možnostem

Léčba HPV: porozumění vašim možnostem

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Většina (více než 80%) sexuálně aktivních lidí nakazit se v určitém okamžiku svého života lidským papilomavirem (HPV), což je nejčastější sexuálně přenosná infekce (STI) (NFID, 2019). Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) , každý rok existuje přibližně 14 milionů nových případů HPV (CDC, 2019). Většina z těchto případů ovlivňuje muži a ženy v jejich pozdním mladistvém věku a na počátku 20. let (CDC, 2019). Stejně jako mnoho jiných pohlavně přenosných chorob se HPV přenáší orálním, análním nebo vaginálním sexem; na rozdíl od jiných pohlavně přenosných chorob však můžete HPV získat také prostřednictvím nesexuálního styku kůže s pokožkou prostřednictvím řezu nebo malé slzy na pokožce.Životně důležité orgány

 • Abnormální buňky v děložním čípku lze léčit kryoterapií, laserovou terapií, smyčkovou elektrochirurgickou excizí (LEEP) a biopsií kuželem studeného nože.
 • Existuje několik nechirurgických ošetření genitálních bradavic, včetně imikvimodového krému, sinecatechinového krému, gelu podofilox a kyseliny trichloroctové / bichloroctové.
 • Genitální bradavice lze léčit léky nebo chirurgickým zákrokem. Neexistuje žádná definitivní léčba, která by fungovala pro každého, proto se terapie často kombinují.

Odejde HPV sám?

Infekce HPV jsou obvykle neškodné a u lidí se zdravým imunitním systémem odezní samy během několika let. Ve většině případů infekce HPV nezpůsobuje žádné příznaky, nebo pokud ano, příznaky se nevyvíjejí dříve než měsíce nebo roky po infekci. Některé příznaky se neobjeví, dokud nenastanou vážné zdravotní problémy, v závislosti na druhu namáhání (viz níže). Neexistuje žádný lék ani léčba HPV, ale existují příznaky a zdravotní účinky viru.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Proč je důležité vědět, které kmeny HPV máte?

Existuje mnoho - přes 100 - typů HPV; nejméně o 40 je známo, že ovlivňují genitální oblast. Ve většině případů nejsou během infekce HPV žádné příznaky; většina lidí, kteří jsou infikováni, nikdy neví, že jsou nositeli viru. Některé kmeny však byly spojeny s genitálními bradavicemi, kožními bradavicemi a některými druhy rakoviny.

Přibližně 90% všech genitálních bradavic jsou způsobeny HPV typu 6 a 11 (CDC, 2018). Tyto kmeny se označují jako nízkorizikové kmeny HPV, protože nesouvisejí s vývojem rakoviny. Na druhé straně jsou kmeny HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58 kmeny s vysokým rizikem, protože jsou spojeny s rakovinou děložního čípku, rakovinou orofaryngeální (ústa a hrdlo), rakovinou konečníku a rakovinou penisu.

Léčba genitálních bradavic

Ženy i muži mohou dostat genitální bradavice. Jejich vzhled se liší; někdy se objevují jako jednotlivé bradavice a jindy jako shluky. Mohou vypadat zvednuté, ploché nebo ve tvaru květáku. Přibližně 1% sexuálně aktivních dospělých mít genitální bradavice (CDC, 2019).

Genitální bradavice lze léčit léky nebo chirurgickým zákrokem. Neexistuje žádná definitivní léčba, která by fungovala pro každého, proto se terapie často kombinují.

Lékařské možnosti (aplikované přímo na bradavice) zahrnují:mám vyskočit na opar puchýř
 • Imiquimod krém - stimuluje imunitní systém, aby pomohl tělu bojovat proti viru v kožních buňkách a zabít bradavici
 • Gel Podofilox - zabíjí pokožku bradavic; vyhýbat se těhotným ženám
 • Kyselina trichloroctová nebo kyselina bichloroctová - tyto kyseliny ničí proteiny, které drží bradavici pohromadě, a způsobují její rozpad
 • Sinecatechins krém - získaný z výtažků ze zeleného čaje; vyhýbat se těhotným ženám

Chirurgické možnosti (prováděné vaším poskytovatelem zdravotní péče) zahrnují:

 • Kryoterapie - používá tekutý dusík ke zmrazení a usmrcení bradavic
 • Excize - bradavice lze odstranit pomocí skalpelu, laserového ošetření, elektrokauterizace (elektrický proud) nebo kyretáže (škrábání)

Diskutujte se svým poskytovatelem zdravotní péče, která metoda je pro vás ta pravá.

Léčba abnormálních buněk děložního čípku (ženy)

Rakovina děložního čípku je nejčastější rakovinou spojenou s HPV u žen, přičemž 90% všech rakovin děložního čípku je připisováno přítomnosti infekce HPV (CDC, 2019). Rakovina děložního čípku se často vyvíjí měsíce nebo roky po počáteční infekci HPV. CDC to odhaduje téměř 12 000 žen žijících v USA bude každý rok diagnostikována rakovina děložního čípku (CDC, 2019). Šedesát šest procent rakoviny děložního čípku jsou spojeny s HPV typů 16 a 18; Typy HPV 31, 33, 45, 52 a 58 způsobují dalších 15% případů (MMWR, 2015). Rakovina děložního čípku nezpůsobuje příznaky, dokud není v pokročilém stádiu, takže je nezbytné provést screening. Váš poskytovatel zdravotní péče může hledat abnormální cervikální buňky pomocí Pap testu. Používá nástroj zvaný zrcátko k jemnému otevření pochvy a vizualizaci děložního čípku. Vzorky cervikálních buněk se shromažďují a odesílají k testování, aby se vyhledaly abnormální buňky, což naznačuje přítomnost HPV.

Co se stane, když screening ukáže abnormální buňky? V některých případech se váš poskytovatel může rozhodnout, že vás bude sledovat, aby zjistil, zda se abnormální buňky samy vyřeší. Tyto abnormální cervikální buňky se nazývají cervikální dysplazie, prekancerózní léze nebo cervikální intraepiteliální neoplazie. Někdy může váš poskytovatel doporučit léčbu cervikální dysplázie pomocí jedné z následujících metod:

 • Kryoterapie - používá tekutý dusík ke zmrazení a usmrcení abnormálních buněk děložního čípku
 • Laserová terapie - odstraňuje abnormální buňky pomocí vysoce intenzivního světla (laseru)
 • Postup elektrochirurgické excize smyčky (LEEP) - drátová smyčka, která je ohřátá elektrickým proudem a slouží k odstranění abnormálních buněk z děložního čípku
 • Biopsie kuželem Cold Knife - používá skalpel nebo laser k odstranění kousku cervikální tkáně ve tvaru kužele obsahující abnormální buňky; ty pak mohou být odeslány k mikroskopickému vyhodnocení, aby se hledaly příznaky rakoviny.

Pokud se cervikální dysplazie neléčí, může to vést k rakovině děložního čípku. Podobně anální bradavice, které přetrvávají, se mohou stát rakovinou konečníku. Jakmile je zdravotní problém související s HPV diagnostikován jako rakovina jakéhokoli typu (anální, orální, cervikální, penilní atd.), Bude nutné provést další testování, aby se určilo stádium, a tím léčba tohoto konkrétního typu rakoviny. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče a dozvíte se více o léčbě rakoviny související s HPV.

Zabrání mi vakcína v genitálních bradavicích nebo rakovině?

Vakcína proti HPV byla poprvé schválena v roce 2006 a byla navržena tak, aby zabránila infekci kmeny HPV, které způsobují nejvíce zdravotních problémů: genitální bradavice a většina rakovin souvisejících s HPV. Nejnovější vakcína proti HPV cílí na typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58.

Vakcína proti HPV je schválena pro chlapce i dívky; CDC to doporučuje rutinně podáváno ve věku 11 nebo 12 let (MMWR, 2015). Může však být podán již ve věku 9 let a až ve věku 26 let. V některých situacích může být vhodné vakcínu dostat, pokud jste nebyli očkováni, i když jste ve věku 27-45 let ; poraďte se se svým poskytovatelem, zda je vakcína pro vás to pravé. Vakcíny proti HPV nejsou schváleny pro použití u dospělých ve věku> 45 let (MMWR, 2019).

Od rozšířeného používání vakcíny proti HPV došlo k významné snížení počtu infekcí HPV (pro typy cílené vakcínou) (MMWR, 2019). Rovněž došlo ke snížení míry genitálních bradavic a prekancerů děložního hrdla ve srovnání s obdobím před očkováním. Aby byla vakcína nejúčinnější, musí být podána před prvním sexuálním kontaktem člověka. Při správném použití může zabránit více než 90% genitálních bradavic a více než 70% rakovin souvisejících s HPV (MMWR, 2015). Jakmile však budete infikováni jedním z těchto typů HPV, hrozí vám, že v budoucnu budete mít zdravotní problémy.

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - o HPV (lidský papilomavirus). (2019, 29. dubna). Citováno z https://www.cdc.gov/hpv/parents/about-hpv.html
 2. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - HPV-Associated Cancer Statistics. (2019, 2. srpna). Citováno z https://www.cdc.gov/cancer/hpv/statistics/index.htm/
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Další sexuálně přenosné nemoci - Dohled nad pohlavně přenosnými chorobami z roku 2017. (2018, 24. července). Citováno z https://www.cdc.gov/std/stats17/other.htm
 4. MMWR - Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Vakcinace lidského papilomaviru pro dospělé: Aktualizovaná doporučení Poradního výboru pro imunizační postupy. (2019, 15. srpna). Citováno z https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/68/wr/mm6832a3.htm
 5. MMWR - Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Použití vakcíny proti lidskému papilomaviru (HPV) 9-Valent: Aktualizovaná doporučení HPV k očkování Poradního výboru pro imunizační postupy. (2015, 27. března). Citováno z https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6411a3.htm
 6. Národní nadace pro infekční onemocnění (NFID) - fakta o HPV pro dospělé. (2019, 30. listopadu). Citováno z https://www.nfid.org/infectious-diseases/facts-about-human-papillomavirus-hpv-for-adults/
Vidět víc
Kategorie Hpv