HPV a těhotenství: důsledky pro plodnost

HPV a těhotenství: důsledky pro plodnost

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lidský papilomavirus (HPV) je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí (STI). Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) více než 80% sexuálně aktivních lidí získá HPV za celou dobu jejich životnosti (NFID, 2019). HPV většinou nezpůsobuje žádné příznaky a je vylučován z vašeho těla. Někdy může přetrvávat a v závislosti na typu HPV vést k genitálním bradavicím nebo rakovině; nízkorizikové HPV typy 6 a 11 způsobují genitální bradavice a vysoce rizikové typy 16 a 18 vedou mimo jiné k rakovině děložního čípku. Většina případů HPV infekce se vyskytuje u mladých žen a mladých mužů v jejich mladistvém věku, 20. a 30. letech. Co když jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět? Co pro vás znamená infekce HPV?

jak dlouho trvá zbavit se oparu

Životně důležité orgány

  • Infekce HPV může zvýšit riziko neplodnosti u mužů i žen.
  • Existuje možná souvislost mezi HPV a potraty, časným porušením plodové membrány a předčasnými porody.
  • Je zřídka, aby matka přenesla svou HPV infekci na své dítě.
  • Těhotné ženy by neměly dostat vakcínu proti HPV.

Příznaky a symptomy

Těhotné ženy s HPV obvykle nemají žádné příznaky, podobné jako u těhotných žen. Pokud máte konkrétní kmen HPV (HPV typu 6 nebo 11), mohou se vám vyvinout genitální bradavice, bez ohledu na váš těhotenský stav. Mohou to být ploché nebo karfiolové léze v oblasti genitálií, jako je pochva nebo vulva nebo kolem konečníku. Rozdíl je v tom, že kvůli hormonálním a imunitním změnám v těhotenství mohou být vaše genitální bradavice větší nebo větší.

Navíc se během těhotenství mohou objevit změny krčních buněk (cervikální dysplázie); tyto abnormální buňky nemusí být známkou prekancerózních lézí. Váš poskytovatel zdravotní péče bude tyto změny sledovat během těhotenství a po porodu, aby zjistil, zda během vašeho těhotenství vyřeší nebo provede opakované Pap testy. Informujte svého poskytovatele o jakékoli historii HPV, bradavic, abnormálních Pap testů nebo cervikálních procedur.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

kolik mg sodíku v jedné lžičce soli

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Může HPV ovlivnit plodnost?

Je známo, že několik pohlavně přenosných chorob, jako je kapavka a chlamydie, má významný vliv na plodnost. Studie HPV ukázaly, že existuje potenciální souvislost mezi HPV a neplodností u mužů i žen.

Několik studií uvedli, že HPV může ovlivnit spermie mužů snížením pohyblivosti spermií (jak dobře plavou) a zvýšením rychlosti odumírání spermií; tyto mechanismy nejsou dobře pochopeny (Pereira, 2015). Je také známo, že je HPV častější u neplodných mužů a muži s HPV mají horší kvalitu spermatu (Pereira, 2015). U žen byl HPV spojen s a snížená schopnost oplodněného embrya implantovat do stěny dělohy a zvýšit smrt embryonálních buněk (Pereira, 2015).

Jak HPV ovlivňuje těhotenství?

U většiny žen HPV neovlivňuje jejich těhotenství. Existuje mnoho věcí o HPV, kterým stále úplně nerozumíme. Mnoho studií zkoumá, jak může HPV ovlivnit těhotenství, a výsledky nejsou definitivní. Některé studie prokázali, že existuje možná souvislost mezi infekcí HPV a následujícími (Pereira, 2015):

  • Časná ruptura membrány - nazývaná také předčasná ruptura membrán (PROM) - to je situace, kdy se plodový vak obklopující plod rozbije před zahájením porodu
  • Předčasný porod - dítě se narodí před 37. týdnem těhotenství
  • Zvýšená míra potratů

Abychom lépe porozuměli HPV v těhotenství, je třeba provést další výzkum. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud jste v minulosti měli HPV a jste těhotná nebo se snažíte otěhotnět.

by měl být cialis užíván na prázdný žaludek

(Jak) Kontrolují lékaři HPV během těhotenství?

Těhotné ženy obvykle během první prenatální zkoušky podstoupí Pap test (nebo Pap stěr) k testování cervikálních buněk postižených HPV. Jedná se o stejný test, jaký se používá pro rutinní screening rakoviny děložního čípku, a může být doprovázen testem HPV DNA.

Jak se léčí HPV během těhotenství?

Neexistuje žádná léčba HPV, pouze u nemocí, které může způsobit, jako jsou genitální bradavice nebo cervikální dysplázie. Pokud máte abnormální Pap test, poraďte se s lékařem o možnostech léčby. Někdy bude léčba provedena v té době, nebo může být podle diagnózy odložena až po narození dítěte. Lze provést další testování, například kolposkopii. Alternativně se váš poskytovatel může rozhodnout, že vás bude sledovat s opakovanými Pap testy během těhotenství a znovu po porodu. V některých případech se abnormální cervikální buňky nalezené během těhotenství vyřeší po narození dítěte.

Pokud máte během těhotenství genitální bradavice, váš poskytovatel obvykle odloží léčbu až po porodu, pokud bradavice nejsou velké a nezakrývají vagínu (porodní cesty). Léčba může vést k časnému porodu, proto se jí obecně vyhýbáme, pokud to není nezbytně nutné. Pokud mají vaše genitální bradavice vysoké riziko krvácení během porodu, může váš poskytovatel doporučit císařský řez.

Může se HPV přenášet během porodu?

Přenos HPV z matky na dítě během porodu (také známý jako vertikální přenos) je vzácný, méně než 5% (Smith, 2010). Riziko vertikálního přenosu je však vyšší, pokud má matka před porodem HPV nebo genitální bradavice. Byly hlášeny případy, kdy se u dětí v době porodu dostalo HPV do hrdla nazývaného respirační papilomatóza; to však není běžné. Přenosové rychlosti se mezi různými studiemi značně liší a v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu, aby byla přijata definitivní odpověď. Bez ohledu na to byste měli s poskytovatelem zdravotní péče hovořit o své historii HPV.

Vakcína proti HPV a těhotenství

V současné době existují tři vakcíny HPV schválené FDA: Gardasil, Gardasil-9 a Cervarix. Vakcína proti HPV se však nedoporučuje pro těhotné ženy. Nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky u několika žen, které dostaly vakcínu proti HPV, zatímco byly nevědomky těhotné, je však zapotřebí dalšího výzkumu v této oblasti, než bude možné ji považovat za skutečně bezpečnou pro plod. Pokud jste začali očkovat sérií před otěhotněním, měli byste počkat až do doby po porodu, abyste dostali zbývající injekce.

Reference

  1. Národní nadace pro infekční onemocnění (NFID) - fakta o HPV pro dospělé. (2019, 30. listopadu). Citováno z https://www.nfid.org/infectious-diseases/facts-about-human-papillomavirus-hpv-for-adults/
  2. Pereira, N., Kucharczyk, K. M., Estes, J. L., Gerber, R. S., Lekovich, J. P., Elias, R. T., & Spandorfer, S. D. (2015). Infekce lidského papilomaviru, neplodnost a výsledky asistované reprodukce. Journal of Pathogens , 2015. , 1–8. doi: 10.1155 / 2015/578423, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26609434
  3. Smith, E. M., Parker, M. A., Rubenstein, L. M., Haugen, T. H., Hamsikova, E., & Turek, L. P. (2010). Důkazy o vertikálním přenosu HPV z matek na kojence. Infekční nemoci v porodnictví a gynekologii , 2010 , 1–7. doi: 10.1155 / 2010/326369, https://www.hindawi.com/journals/idog/2010/326369/
Vidět víc
Kategorie Hpv