HPV u mužů: prevalence, příznaky a léčba

HPV u mužů: prevalence, příznaky a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vedlejší účinky l-argininu a pycnogenolu

Většina sexuálně aktivních lidí dostane v určitém okamžiku svého života lidský papilomavirus (HPV), což z něj činí nejčastější sexuálně přenosnou infekci (STI). Šíří se orálním, análním nebo vaginálním sexem, ale HPV můžete získat také prostřednictvím nesexuálního kontaktu kůže na kůži, pokud máte na pokožce řez nebo malou slzu. HPV je obvykle neškodný a vyřeší se sám; některé kmeny však byly spojeny s rakovinou, genitálními bradavicemi a kožními chorobami, jako jsou běžné bradavice a plantární bradavice.Životně důležité orgány

 • HPV je spojena s rakovinou orofaryngeální, anální a penilní rakoviny u mužů.
 • Rakovina orofaryngu je nejčastější rakovinou spojenou s HPV u mužů.
 • Vakcína proti HPV je schválena pro muže ve věku 9-26 let.
 • Více než 90% genitálních bradavic je způsobeno HPV.
 • Neexistuje žádné schválené rutinní testování HPV pro muže.

Jak muži dostávají HPV?

Muži mohou dostat HPV stejným způsobem jako ženy - jakýmkoli typem sexuálního kontaktu nebo nesexuálního kontaktu kůže na kůži s někým infikovaným HPV. I když neexistují žádné příznaky viru, můžete být vy nebo váš partner nakažliví.

Jaké jsou rizikové faktory u HPV?

Několik rizikových faktorů zvyšuje pravděpodobnost infekce HPV.

reklamaretin a vs retin a mikro

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více
 • Věk - běžné bradavice se častěji vyskytují u dětí a genitální bradavice se objevují u sexuálně aktivních mladých dospělých v jejich mladistvém věku a na počátku 20. let.
 • Více sexuálních partnerů - čím více sexuálních partnerů máte, tím větší je pravděpodobnost, že dostanete HPV.
 • Slabý imunitní systém - stavy, které oslabují imunitní systém, jako je HIV / AIDS a některé léky, snižují schopnost vašeho těla bojovat s infekcí HPV.
 • Poškozená kůže - zdravé kožní bariéry jsou zásadní při ochraně před HPV; kůže, která je propíchnutá nebo poraněná, zvyšuje riziko vzniku bradavic.
 • Osobní kontakt - můžete se nakazit, pokud přijdete do kontaktu s bradavicemi někoho jiného.

Jaké jsou příznaky HPV u mužů?

Muži infikovaní HPV většinou nemají žádné příznaky. Někdy se příznaky neobjeví až měsíce nebo roky po infekci, nebo se objeví, dokud nenastanou vážné zdravotní problémy. Příznaky HPV se liší v závislosti na kmeni viru. • Genitální bradavice - hrbolky, které rostou v genitální oblasti; mohou být malé nebo velké, vyvýšené nebo ploché nebo tvarované jako květák. Mohou svědit, krvácet nebo se cítit poněkud něžně, ale obvykle nejsou bolestivé. Genitální bradavice se u mužů objevují na penisu, šourku a kolem konečníku. Podle CDC asi 1% sexuálně aktivních dospělých mít genitální bradavice v daném okamžiku (CDC, 2017). HPV typu 6 a 11 způsobují přibližně 90% všech genitálních bradavic (CDC, 2018).
 • Běžné bradavice - vyvýšené hrbolky na rukou a prstech; cítí se drsně a obvykle nejsou bolestivé.
 • Plantární bradavice - masově zbarvené tvrdé výrůstky na chodidlech (spodní části) vašich nohou; mohou být nepříjemné.
 • Ploché bradavice - ploché vyvýšené léze, které se mohou tvořit kdekoli, obvykle v oblastech náchylných k poranění kůže, jako jsou škrábance a řezné rány. Ploché bradavice jsou často vidět v oblastech vousů mužů. Dospívající a děti dostávají tyto typy bradavic na obličeji.

Neexistují žádné důkazy o tom, že se HPV šíří dotykem tvrdých povrchů, například toaletních sedadel nebo sdílením oděvů.

Léčba HPV u mužů

U většiny mužů infekce HPV vymizí sama během několika let. Bohužel neexistuje žádný lék na samotný virus; dostupné léčby jsou zaměřeny na příznaky HPV, jako jsou bradavice, a zahrnují:

 • Léky - kyselina trichloroctová, podofilox, kyselina salicylová, imichimod.
 • Kryoterapie - tekutý dusík se používá k zmrazení bradavic.
 • Laserová terapie - používá laser k odstranění bradavic nebo abnormální tkáně.
 • Elektrokauterizace - bradavice se odstraňují pomocí tepla z elektrického proudu.

Další informace o dostupných způsobech léčby HPV se dozvíte kliknutím sem.

Protože neexistuje léčba HPV, je klíčová prevence. Nosení kondomu během sexu snižuje riziko přenosu; jakákoli infikovaná kůže, která není pokryta kondomem, je však stále nakažlivá. Nejlepší způsob, jak předcházet infekcím HPV, je získat vakcínu proti HPV; to není jen pro ženy. Chrání muže před devíti kmeny, které se nejčastěji podílejí na rakovině a genitálních bradavicích souvisejících s HIV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58 (vysoce rizikové HPV). FDA schválila rutinní podávání vakcín proti HPV pro chlapce od 9 do 26 let, i když jste ve věku 27-45 let (Meites, 2019) a nejsou dostatečně očkováni, měli byste si promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče; společně rozhodnete, zda je vakcína pro vás to pravé.

kdy přestane penis chlapců růst

Rakoviny spojené s HPV u mužů

Pokud jste nakaženi jedním z vysoce rizikových kmenů HPV, máte zvýšené riziko určitých typů rakoviny. Orofaryngeální, anální a penilní rakoviny jsou nejčastějšími rakovinami spojenými s HPV u mužů (CDC, 2019).

Orofaryngeální rakoviny pocházejí z orálního HPV a postihují zadní část krku, včetně spodní části jazyka a mandlí; o 10% mužů a 3,6% žen má orální HPV (CDC, 2018). Rakovina orofaryngu je nejčastější rakovinou spojenou s HPV u mužů s více než 15 000 nových případů každý rok (CDC, 2019). Data to ukazují 60-70% orofaryngeálních rakovin (CDC, 2019) souvisí s infekcí HPV; HPV typu 16 způsobuje většinu případů rakoviny orofaryngu. Naštěstí z 26 milionů Američanů (OCF, 2019), kteří mají orální HPV kdykoli, pouze malé procento má HPV typu 16.

přirozený způsob, jak získat většího ptáka

Anální HPV může vést k rakovině konečníku, zvláště pokud je jedním z vysoce rizikových typů; více než 90% všech případů (ACF, n.d.) análních rakovin jsou spojeny s HPV infekcí. Rakovina konečníku postihuje kůži kolem a jen uvnitř konečníku; není to totéž jako s rakovinou konečníku. Přibližně 2000 mužů v USA jsou každoročně postiženi rakovinou konečníku (CDC, 2019).

Rakovina penisu je další rakovina související s HPV; přibližně 50% rakoviny penisu je způsobeno HPV (ACS, 2018). Naštěstí je to jen velmi vzácné kolem 1300 případů v USA každý rok (CDC, 2019).

Testování na HPV u mužů

Neexistuje žádný rutinní test FDA schválený pro HPV u mužů. Avšak u mužů s HIV nebo u mužů, kteří dostávají anální sex, může být vhodné provést anální Pap test, protože u těchto skupin existuje zvýšené riziko rakoviny konečníku. V testu Pap odebere váš poskytovatel zdravotní péče vzorek buněk z konečníku a odešle je k vyšetření pod mikroskopem. Pokud se objeví neobvyklé změny, může být nutné provést další testování.

Ovlivní HPV ovlivnění mého partnera?

Pokud vy nebo váš partner zažíváte jakékoli nové výrůstky nebo boláky na šourku, penisu, konečníku nebo krku, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče a vyhněte se sexu, dokud nezmizí. Sexuální partneři, kteří jsou spolu delší dobu, mohou sdílet HPV a je téměř nemožné určit, jak a kdy infekce vznikla. Mít HPV neznamená, že váš partner měl sex mimo váš vztah. Je životně důležité vést se svým partnerem otevřený a upřímný dialog o všech možných pohlavně přenosných chorobách, které se u vás mohou vyskytnout.

Reference

 1. Americká rakovinová společnost. (2018, 25. června). Rizikové faktory pro rakovinu penisu. Citováno z https://www.cancer.org/cancer/penile-cancer/causes-risks-prevention/risk-factors.html
 2. Anal Cancer Foundation. (n.d.). O HPV / HPV a rakovině. Citováno z https://www.analcancerfoundation.org/about-hpv/hpv-cancer/
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2017, červenec). Genitální HPV infekce - informační list CDC. Citováno z https://www.cdc.gov/std/hpv/HPV-FS-July-2017.pdf
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2018, 24. července). Další sexuálně přenosné nemoci - Dohled nad sexuálně přenosnými chorobami 2017. Citováno z https://www.cdc.gov/std/stats17/other.htm
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2018, 14. března). HPV a orofaryngeální rakovina. Citováno z https://www.cdc.gov/cancer/hpv/basic_info/hpv_oropharyngeal.htm
 6. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 2. srpna). Kolik druhů rakoviny je každoročně spojeno s HPV? Citováno z https://www.cdc.gov/cancer/hpv/statistics/cases.htm
 7. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 2. srpna). HPV - Související statistika rakoviny. Citováno z https://www.cdc.gov/cancer/hpv/statistics/
 8. Meites, E., Szilagyi, P. G., Chesson, H. W., Unger, E. R., Romero, J. R., & Markowitz, L. E. (2019). Očkování proti lidskému papilomaviru pro dospělé: Aktualizovaná doporučení Poradního výboru pro imunizační postupy. MMWR. Týdenní zpráva o nemocnosti a úmrtnosti , 68 (32), 698–702. doi: 10,15585 / mmwr.mm6832a3, https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/68/wr/mm6832a3.htm
 9. Nadace pro orální rakovinu. (2019, 1. února). Fakta o HPV / orální rakovině. Citováno z https://oralcancerfoundation.org/understanding/hpv/hpv-oral-cancer-facts/
Vidět víc
Kategorie Hpv