HPV a genitální bradavice: 2 kmeny způsobují 90% z nich

HPV a genitální bradavice: 2 kmeny způsobují 90% z nich

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Genitální bradavice jsou způsobeny infekcí genitálním lidským papilomavirem (HPV). HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce (STI); přes 80% (NFID, 2019) sexuálně aktivních lidí se jím nakazí v určitém okamžiku svého života. Existuje více než 100 různých typů HPV a nejméně 40 ovlivňuje genitální oblast. HPV je obvykle neškodný a často nezpůsobuje žádné příznaky. Některé kmeny však mohou způsobit genitální bradavice, jiné negenitální kožní bradavice a další mohou vést k rakovině, jako je rakovina děložního čípku.

Životně důležité orgány

 • Odhaduje se, že 1% sexuálně aktivních dospělých má genitální bradavice.
 • Více než 90% genitálních bradavic je způsobeno HPV typu 6 a 11.
 • Ošetření genitálních bradavic volným prodejem se nedoporučuje; poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, která možnost je pro vás to pravé.
 • HPV může kromě genitálních bradavic způsobit i další bradavice; mezi ně patří běžné bradavice, plantární bradavice a ploché bradavice.

Genitální bradavice se mohou objevit jak u mužů, tak u žen. Jejich vzhled se liší; mohou být malé, velké, vyvýšené, ploché nebo mohou vypadat jako květák. Někdy se objevují jednotlivě nebo ve shlucích. Mohou svědit, krvácet nebo se cítit poněkud něžně. Genitální bradavice se mohou objevit na povrchu vulvy, děložního čípku, pochvy nebo kolem konečníku u žen a na penisu, šourku nebo kolem konečníku u mužů. Odhaduje se, že přibližně 1% sexuálně aktivních dospělých mít genitální bradavice
(CDC, 2017).

Jak víte, že máte genitální bradavice? Pokud máte nějaké nové bradavice nebo hrbolky v genitální oblasti, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče. On nebo ona může obvykle diagnostikovat genitální bradavice pouhým pohledem na ně. Pokud vaše bradavice vypadají neobvykle nebo podezřele, může váš poskytovatel potvrdit diagnózu biopsií. Biopsie je také užitečná, pokud léze nereagují na standardní terapii, pokud se během léčby zhorší nebo pokud máte oslabený imunitní systém (jako je tomu u HIV nebo některých léků).můžete získat hpv z francouzského líbání

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Které kmeny HPV způsobují genitální bradavice?

I když je pravda, že HPV může způsobit rakovinu, typy způsobující genitální bradavice NEJSOU stejné jako ty, které způsobují rakovinu. Přibližně 90% případů genitálních bradavic jsou způsobeny kmeny HPV 6 a 11 (CDC, 2018). Naštěstí se tyto typy označují jako nízkorizikové HPV, protože obecně nevedou k rakovině. Kmeny způsobující rakovinu jsou vysoce rizikové typy HPV a patří mezi ně typy 16 a 18. Tyto vysoce rizikové typy HPV jsou spojeny s rakovinou děložního čípku, rakovinou orofaryngu, rakovinou konečníku a rakovinou penisu, stejně jako s jinými typy rakoviny.

co by se stalo, kdyby žena užívala viagru

Jaké typy bradavic může způsobit HPV?

HPV se dostává do kůže a způsobuje množení kožních buněk a tvorbu bradavice. Někteří imunitní systémy bojují proti HPV lépe než ostatní, takže ne každý s HPV infekcí dostane bradavici; ve skutečnosti většina lidí nemá vůbec žádné příznaky. U jiných se příznaky nemusí objevit až měsíce nebo roky po počáteční infekci.

Tento diagram ukazuje, jak bradavice tvoří:Rakovina a genitální bradavice nejsou jedinými projevy HPV. Může také způsobit další bradavice, v závislosti na typu.

HPV je stále nakažlivý, i když nejsou žádné bradavice nebo jiné viditelné příznaky. Dobrou zprávou je, že neexistují žádné důkazy o tom, že se HPV šíří dotykem neživých předmětů, jako jsou kliky nebo toaletní sedátka.

Genitální bradavice jsou nakažlivé a měli byste se vyhnout sexuálnímu kontaktu, dokud bradavice nezmizí nebo nebudou odstraněny. Mohou být přenášeny vaginálním, análním a orálním sexem i nesexuálním kontaktem kůže na kůži. Uvědomte si, že stále můžete přenášet virus HPV, i když bradavice zmizí. HPV je pohlavně přenosná choroba, proto zvažte testování dalších pohlavně přenosných chorob, abyste zjistili stav svého sexuálního zdraví.

Věci, které můžete udělat snižte své šance vývoje genitálních bradavic (CDC, 2017):

 • Získejte vakcínu proti HPV; toto nebude léčit žádné existující genitální bradavice, ale chrání před nakažením typy HPV, které způsobují genitální bradavice.
 • Procvičujte bezpečný sex a používejte kondomy. Mějte na paměti, že nošení kondomu neposkytuje úplnou ochranu před infekcí, protože v oblastech, které kondom nezakrývá, se mohou vyskytovat genitální bradavice (a HPV).
 • HPV je STI; čím více partnerů máte, tím větší je pravděpodobnost, že to získáte. Chcete-li snížit riziko vzniku HPV, je dobré omezit počet sexuálních partnerů.

Zmizí genitální bradavice?

U lidí se zdravým imunitním systémem se infekce HPV obvykle vyřeší samy. Genitální bradavice mohou zmizet, zůstat nezměněny nebo se dokonce zvětšit, pokud nebudou léčeny.

Existuje OTC lék na léčbu genitálních bradavic?

Mít genitální bradavice je strašné, i když to není nebezpečné, a většina lidí chce, aby byly vyřešeny co nejrychleji. Žádná léčba nefunguje pro každého pokaždé, takže byste se měli poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, která možnost léčby je pro vás nejlepší. Genitální bradavice nejsou stejné jako bradavice na kůži na rukou, přestože jsou obě způsobeny stejným virem. Nepoužívejte volně prodejné léky na bradavice na genitální bradavice; tato ošetření jsou určena pro tvrdou pokožku rukou a prstů, nikoli pro citlivé tkáně genitálních oblastí.

může test moči detekovat kapavku

Existuje účinná léčba genitálních bradavic?

Několik léků na předpis vám pomůže se zbavit genitálních bradavic. Některé sami uplatníte a jiné vyžadují vašeho poskytovatele zdravotní péče. Neexistuje žádná magická pilulka, proto se někdy doporučuje kombinace různých způsobů léčby. Žádné z těchto ošetření vás nevyléčí z HPV; působí pouze na bradavice. Lékařské možnosti zahrnují:

 • Imiquimodový krém - aplikovaný na místo bradavice; stimuluje imunitní systém a pomáhá tělu bojovat proti viru.
 • Gel Podofilox - pracuje na zabíjení kůže bradavic; by neměly užívat těhotné ženy.
 • Kyselina trichloroctová nebo kyselina bichloroctová - kyseliny ničí proteiny, které drží bradavici pohromadě.
 • Sinecatechins krém - získaný z výtažků ze zeleného čaje; jak to funguje, není dobře pochopeno; by neměly užívat těhotné ženy.

Jaké jsou možnosti chirurgického zákroku pro genitální bradavice?

Chirurgické možnosti jsou k dispozici a mají tu výhodu, že jsou schopné léčit většinu bradavic rychle a při jedné návštěvě. Chirurgie však není bez rizik a rozhodně není pro každého.

 • Kryoterapie - tekutý dusík se aplikuje na bradavice, aby je zmrazil a zabil.
 • Excize - bradavice lze odstranit pomocí skalpelu, elektrokauterizace (elektrický proud), laserového ošetření nebo kyretáže (škrábání).

Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o různých dostupných způsobech léčby, abyste si vybrali, která z nich je pro vás ta pravá.

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2017, červenec). Genitální HPV infekce - informační list CDC. Citováno z https://www.cdc.gov/std/hpv/HPV-FS-July-2017.pdf
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2018, 24. července). Další sexuálně přenosné nemoci - Dohled nad sexuálně přenosnými chorobami 2017. Citováno z https://www.cdc.gov/std/stats17/other.htm
 3. Národní nadace pro infekční nemoci. (2019, srpen). Fakta o HPV pro dospělé. Citováno z https://www.nfid.org/infectious-diseases/facts-about-human-papillomavirus-hpv-for-adults/
 4. Stanfordská Univerzita. (1998). Lidský papilomavirus. Citováno z https://virus.stanford.edu/papova/HPV.html
Vidět víc
Kategorie Hpv