HPV a rakovina děložního čípku: porozumění odkazu

HPV a rakovina děložního čípku: porozumění odkazu

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Rakovina děložního čípku je jednou z 10 hlavních příčin úmrtí na rakovinu u žen, uvádí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) (CDC, 2019). Naštěstí je to také jeden z nejvíce předešlých. Navzdory tomu více než 13 000 žen jsou každoročně ve Spojených státech diagnostikováni invazivní rakovina děložního čípku (ACS, 2019).Životně důležité orgány

 • HPV je spojen s více než 95% rakovin děložního čípku
 • Rakovina děložního čípku má tendenci postihovat ženy ve věku 30 až 40 let; je vzácný u žen mladších 21 let
 • Screening je zásadní pro detekci rakoviny brzy, protože nejsou žádné příznaky, dokud není nemoc v pozdějších stádiích
 • Léčba zahrnuje chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapii

Co je to rakovina děložního čípku?

Cervix je spodní část dělohy (dělohy) a spojuje dělohu s pochvou. Rakovina této oblasti (rakovina děložního čípku) nastává, když abnormální buňky rostou nekontrolovaně. Abyste lépe porozuměli rakovině děložního čípku, musíte porozumět anatomii děložního čípku.

Váš děložní čípek má dvě části: endocervix a ectocervix. Endocervix je část děložního čípku, která je nejblíže k děloze; má žlázové buňky, které produkují hlen. Část, která je nejblíže pochvě, se nazývá ectocervix (nebo exocervix) a je pokryta plochými buňkami (tenké ploché buňky). Tyto dvě části děložního čípku se setkávají v transformační zóně (kde se jeden typ buněčné výstelky transformuje na jiný).

Proč na tom záleží? Různé typy buněk vedou k různým druhům rakoviny děložního čípku. Rakovina děložního čípku nastává, když zdravé krční buňky již nerostou normálně; jsou mimo kontrolu a tvoří hmotu tkáně (nádoru), která pak může napadnout další tkáně. Zpočátku to bude vypadat jako abnormální cervikální buňky (cervikální dysplázie nebo prekancery) a lze jej detekovat pouze skríninkem. Pokud se tyto prekancerózní léze neléčí, mohou se změnit na rakovinu děložního čípku. Většina rakovin děložního čípku vzniká v transformační zóně (kde se tyto dva typy buněk setkávají) a poté se transformují na karcinom dlaždicových buněk (rakovina) nebo adenokarcinom; zřídka může rakovina děložního čípku zahrnovat oba druhy buněk.

reklamaVíce než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více
 • Rakovina dlaždicových buněk - začíná v buňkách ectocervixu; tento typ představuje 80-90% rakoviny děložního čípku (ACS, 2019)
 • Adenokarcinom - pochází z endocervixu a tvoří dalších 10–20% rakovin děložního čípku

Rakovina děložního hrdla má tendenci ovlivňovat ženy ve věku od 30 do 40 let . Více než 15% případů je však u žen starších 65 let; to zdůrazňuje význam nepřetržitého sledování i po menopauze (ACS, 2019). U žen mladších 20 let se rakovina děložního hrdla obecně nevyvíjí. Ve Spojených státech, Hispánské ženy mají nejvyšší výskyt rakoviny děložního čípku, následovaní Afroameričany, Asiati a bílými (ACS, 2019).Rakovina děložního čípku obvykle nemá v počátečních stádiích žádné příznaky. Jakmile se vyvíjí pokročilejší rakovina, mohou ženy pociťovat příznaky, jako jsou:

 • Krvácení mezi obdobími nebo po menopauze
 • Silné nebo neobvyklé výboje, které mohou být silné nebo vodnaté; může mít zápach
 • Krvácení nebo bolest po pohlavním styku
 • Bolest pánve nesouvisí s menstruací
 • Bolest při močení (dysurie) nebo nutnost častějších cest (zvýšená frekvence)

Jaké kmeny HPV způsobují rakovinu děložního čípku?Infekce lidským papilomavirem (HPV) je zahrnuta v více než 95% rakoviny děložního čípku (Malý, 2017). HPV se šíří kontaktem z kůže na kůži a je tak běžnou pohlavně přenosnou infekcí (STI), která více než 80% sexuálně aktivních dospělých se nakazí v určitém okamžiku svého života (NFID, 2019). Existuje více než 100 kmenů HPV, ale jen několik z nich vede k rakovině děložního čípku, známé také jako vysoce rizikové HPV. Typy 16 a 18 jsou přítomny v 66% rakoviny děložního čípku ; dalších 15% souvisí s typy HPV 31, 33, 45, 52 a 58 (MMWR, 2015).

Jak se může HPV vyvinout v rakovinu?

Většina lidí, kteří dostanou HPV, nikdy nemá žádné příznaky a během jednoho nebo dvou let jej ze svého systému vymizí, a to ani u vysoce rizikových typů. Nicméně, 10% žen s vysoce rizikovými typy HPV mají přetrvávající infekci v buňkách děložního čípku, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku (CDC, 2018). Mechanismus není dobře znám, ale přetrvávající vysoce riziková infekce HPV způsobí abnormální růst zdravých buněk a tvorbu prekancerů nebo cervikální dysplázie. Pokud se tyto prekancery neléčí, mohou se změnit na rakovinu děložního čípku.

Co může způsobit rakovinu děložního čípku kromě HPV?

Infekce HPV je velkou částí vývoje rakoviny děložního čípku. Většina žen s HPV však nemá rakovinu děložního čípku. Proč se tedy zdá, že některé ženy jsou na to náchylnější? Faktory, které mění DNA ve vašich buňkách (například kouření) nebo snižují schopnost vašeho imunitního systému bojovat s infekcí HPV (jako je HIV), zvýší vaše šance na rozvoj rakoviny děložního čípku, pokud budete vystaveni vysoce rizikovým typům HPV.

Rizikové faktory rakoviny děložního čípku

 • HPV: Toto je nejdůležitější rizikový faktor pro rakovinu děložního čípku. Infekce HPV je zahrnuta téměř ve všech případech rakoviny děložního čípku. Pokud jste tak dosud neučinili, prodiskutujte možnost získání vakcíny proti HPV se svým poskytovatelem zdravotní péče.
 • Narušený imunitní systém: Imunitní systém hraje zásadní roli při čištění infekce a zabíjení rakovinných buněk. Cokoli, co sníží schopnost těla vykonávat tyto funkce, zvýší riziko rakoviny děložního čípku. To zahrnuje virus lidské imunodeficience (HIV) a užívání léků k potlačení imunitního systému, například steroidů.
 • Kouření: Když kouříte, vystavujete buňky ve svém těle chemikáliím, které mohou ovlivnit buněčnou DNA, díky čemuž zdravé buňky působí abnormálně; proto je kouření rizikovým faktorem pro tolik druhů rakoviny. Ženy, které kouří, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost rakoviny děložního čípku než nekuřačky. Vědci, kteří se dívali na cervikální hlen u žen, které kouří, nalezly tabákové deriváty, o nichž se domnívají, že mohou změnit DNA krčních buněk. Kouření také snižuje schopnost imunitního systému čistit infekce HPV, což vede k přetrvávajícímu HPV v těle.
 • Věk: Rakovina děložního čípku se vyvíjí nejčastěji u žen ve 30. a 40. letech; až 15% případů je však u žen starších 65 let. Obvykle k tomu dochází u žen, které nedostávaly pravidelné Pap testy. Rakovina děložního čípku je vzácně pozorována u žen mladších 20 let. Screening pomocí Pap testů obvykle začíná ve věku 21 let a pokračuje až do věku 65 let. Infekce HPV se může změnit na rakovinu měsíce nebo roky po počáteční infekci.
 • Perorální antikoncepční pilulky (OCP): Podle Americké rakovinové společnosti , používání OCP zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku (ACS, 2019). Riziko se zvyšuje, čím déle užíváte OCP, ale po ukončení opět klesá. Riziko se normalizuje přibližně deset let po ukončení OCP. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda jsou OCP pro vás to pravé.
 • Socioekonomické faktory: Ženy z méně sociálně ekonomického prostředí mají vyšší riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Je to pravděpodobně kvůli jejich nedostatečnému přístupu ke zdravotní péči, včetně screeningu rakoviny děložního čípku.
 • Expozice diethylstilbestrolu (DES): DES byl používán v letech 1940 až 1971 k prevenci potratu u žen. Pokud vaše matka užívala DES, když byla s vámi těhotná, máte zvýšené riziko vzniku specifického typu rakoviny děložního čípku: adenokarcinom z čirých buněk. Pokud se vás to týká, informujte svého poskytovatele zdravotní péče.

Vakcína proti HPV a rakovina děložního čípku

První vakcína proti HPV byla zavedena v roce 2006 a v současné době existují tři vakcíny proti HPV schválené FDA. Všechny tři pokrývají typy HPV 16 a 18 (dva typy, které s největší pravděpodobností způsobí rakovinu děložního čípku), ale naposledy byla uvolněna 9valentní vakcína (Gardasil 9, Merck & Co, Inc), která je účinná proti devíti různým typům HPV. : typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58. Tato vakcína pokrývá dalších pět kmenů, které byly spojeny s 15% rakoviny děložního čípku. Všechny tři tyto vakcíny jsou bezpečné a účinné a jsou schváleny pro použití u chlapců i dívek.

Doporučení vakcíny proti CDC HPV jsou následující (CDC, 2016):

 • Očkování může začít již ve věku 9 let, ale rutinní očkování proti HPV u dívek a chlapců obvykle začíná ve věku 11 nebo 12 let.
 • Dospívající a mladé ženy mohou dostat vakcínu proti HPV do 27 let a zdraví mladí muži mohou být očkováni až do věku 22 let.
 • Muži, kteří mají sex s muži nebo lidé se slabým imunitním systémem (jako ti s HIV), mohou dostat vakcínu před dosažením věku 26 let.
 • Transgender jedinci mohou dostat vakcínu proti HPV až do věku 27 let.
 • Neočkovaní dospělí ve věku 27–45 let by měli mluvit se svým poskytovatelem a používat společné klinické rozhodování o očkování proti HPV.

Od častějšího používání vakcíny proti HPV jsou infekce typy HPV, které způsobují genitální bradavice a většinu rakovin HPV, včetně rakoviny děložního čípku, poklesly o 86% u dospívajících dívek a 71% u mladých žen (CDC, 2019). U očkovaných žen také pokleslo procento prekancerózních cervikálních lézí o 40%. Včasné přijetí vakcíny proti HPV může zabránit infekci vysoce rizikovým HPV, čímž výrazně sníží riziko vzniku rakoviny děložního čípku v budoucnu.

Screening rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku nezpůsobuje příznaky, dokud není v pokročilém stadiu; je však velmi léčitelné, pokud je zjištěno včas. Screeningové testy jsou pro zdraví žen zásadní, zejména s ohledem na vysokou prevalenci HPV. Rakovina děložního čípku je léčitelná a lze jí předcházet, pokud podniknete příslušné kroky.

Váš poskytovatel může provést Pap test (aka Pap smear), aby prozkoumal strukturu (cytologii) cervikálních buněk a hledal jakékoli abnormality, které by mohly naznačovat prekancerózní změny (cervikální dysplázie). Budete požádáni, abyste leželi na vyšetřovacím stole s nohama v podpěrách (třmenech). Váš poskytovatel použije zrcátko k otevření pochvy, vyšetření děložního čípku a odběru vzorků krčních buněk. Pap test netestuje na HPV; pokud se však v buňkách vyskytnou abnormality (pozitivní Pap test), provede se testování DNA na HPV.

Pracovní skupina preventivních služeb USA (USPSTF) rakovina děložního čípku má specifické pokyny pro screening u zdravých žen, které dříve nebyly diagnostikovány s rakovinou děložního čípku nebo s vysoce kvalitními lézemi, které nejsou imunokompromitované (například ženy s HIV) a které nebyly vystaveny DES (Moyer, 2012) :

 • Ženy by měly začít vyšetřovat pomocí Pap testu ve věku 21 let
 • Ženy mají k dispozici tři možnosti screeningu ve věku od 30 let:
  • Pap test každé tři roky
  • Společné testování s testem Pap a HPV DNA každých pět let
  • Samotný test na HPV DNA každých pět let
 • Ženy mladší 21 let by neměly podstoupit rutinní Pap testy.
 • Ženy ve věku nad 65 let by neměly být rutinně testovány, pokud podstoupily odpovídající předchozí screening a jejich Pap test byl normální (negativní výsledky Pap). Poraďte se se svým lékařem, pokud se u vás objevily abnormální buňky na Pap testech nebo jste nebyli pravidelně vyšetřováni, protože možná budete potřebovat další vyšetření.

V jiných zemích se používá další metoda testování, ale v USA zatím není běžně k dispozici - samodběr vzorků. V této metodě si vezmete vaginální výtěr a odešlete vzorky buněk poštou pro testování HPV. Podle údajů z jiných zemí , samovyběr se zdá být stejně přesný jako vzorkování shromážděné poskytovatelem (Gupta, 2018). Není schváleno pro rutinní použití v USA, ale v budoucnu může být k dispozici, což povede ke zvýšenému přístupu k testování HPV a screeningu rakoviny děložního čípku.

Měli byste si promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, která možnost cervikálního testování je pro vás ta pravá.

Léčba rakoviny děložního čípku

Pokud se váš Pap test vrátí pozitivně, neznamená to, že máte rakovinu děložního čípku; znamená to jen, že byly nalezeny některé abnormální buňky. Váš poskytovatel zdravotní péče otestuje abnormální buňky na přítomnost vysoce rizikového HPV (pokud již nebyl HPV test proveden). Poté může následovat kolposkopie a biopsie. V kolposkopii se používá zrcadlo k vizualizaci děložního čípku, stejně jako v testu pap. Tentokrát však váš poskytovatel použije dalekohled s jasným světlem, aby získal podrobnější pohled na potenciálně abnormální oblasti. Někdy se na cervikální tkáň umístí octový roztok; v přítomnosti abnormálních buněk zbělá. V případě potřeby lze provést biopsii některou z následujících metod (nebo ve většině případů oběma způsoby):

 • Punch biopsie - malý kousek cervikální tkáně je sevřen a odeslán k testování
 • Endocervikální kyretáž - tkáňové buňky se seškrábnou z děložního čípku

V závislosti na výsledcích biopsie může váš poskytovatel potřebovat získat více tkáně z hlubších vrstev děložního čípku pomocí

 • Postup elektrochirurgické excize smyčky (LEEP) - drátová smyčka se zahřívá elektrickým proudem a odstraňuje abnormální buňky z děložního čípku
 • Studená kužel biopsie - používá skalpel nebo laser k odstranění kuželovitého kusu hlubší cervikální tkáně obsahující abnormální buňky

Rakovina děložního čípku v rané fázi je obvykle léčena odstraněním rakovinných buněk chirurgicky; rozsah operace bude záviset na velikosti rakoviny. Existuje několik možností chirurgického zákroku:

 • Je odstraněna pouze část děložního čípku s rakovinou
 • Celý děložní čípek je odstraněn (trachelektomie)
 • Celý děložní čípek a děloha jsou odstraněny spolu s částí pochvy a blízkých lymfatických uzlin (radikální hysterektomie)

Existují také nechirurgické léčby. Radiace, chemoterapie a imunoterapie (léky, které posilují váš imunitní systém) jsou všechny možnosti léčby a někdy je nutná kombinace terapií.

Rakovina děložního čípku je jedním z hlavní příčiny úmrtí na rakovinu u žen a na celém světě ; jedná se o čtvrtou nejčastější rakovinu u žen (Small, 2017). Naštěstí příchod vakcíny proti HPV vedl ke snížení míry infekce u vysoce rizikových kmenů HPV, jakož i rychlosti prekancerózních lézí. Ženy musí zůstat ostražité; neexistují žádné včasné varovné příznaky, proto je screening zásadní. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že jste řádně vyšetřeni, a pokud je to vhodné, získejte vakcínu proti HPV.

Reference

 1. Americká rakovinová společnost (ACS) - rakovina děložního čípku. Citováno z https://www.cancer.org/cancer/cervical-cancer.html dne 17. září 2019.
 2. Americká rakovinová společnost (ACS) - rakovina děložního čípku - příčiny rakoviny děložního čípku, rizikové faktory a prevence. Citováno z https://www.cancer.org/content/dam/CRC/PDF/Public/8600.00.pdf dne 17. září 2019
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - základní informace o HPV a rakovině. (2018, 22. srpna). Citováno z https://www.cdc.gov/cancer/hpv/basic_info/index.htm
 4. Chlapci a dívky proti HPV očkují Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2019, 15. srpna). Citováno 18. září 2019, z https://www.cdc.gov/hpv/parents/vaccine.html
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - co by měl každý vědět. (2016, 22. listopadu). Citováno 18. září 2019, z https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/hpv/public/index.html
 6. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and National Cancer Institute - U.S. Cancer Statistics Data Visualizations Tool (1999-2016): U.S. Department of Health and Human Services (2019, June). Citováno z www.cdc.gov/cancer/dataviz
 7. Gupta, S., Palmer, C., Bik, E. M., Cardenas, J. P., Nuñez, H., Kraal, L. a kol. (2018). Vlastní odběr vzorků pro testování lidského papilomaviru: Zvýšená účast na screeningu rakoviny děložního čípku a jeho začlenění do mezinárodních screeningových programů. Hranice ve veřejném zdraví , 6 . doi: 10.3389 / fpubh.2018.00077, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29686981
 8. Národní nadace pro infekční onemocnění (NFID) - fakta o HPV pro dospělé. (2019, 30. listopadu). Citováno z https://www.nfid.org/infectious-diseases/facts-about-human-papillomavirus-hpv-for-adults/
 9. MMWR - Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Použití vakcíny proti lidskému papilomaviru (HPV) 9-Valent: Aktualizovaná doporučení HPV k očkování Poradního výboru pro imunizační postupy. (2015, 27. března). Citováno z https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6411a3.htm
 10. Moyer, V. A. (2012). Screening pro rakovinu děložního čípku: Prohlášení americké pracovní skupiny preventivních služeb. Annals of Internal Medicine , 156 (12), 880. doi: 10.7326 / 0003-4819-156-12-201206190-00424, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22711081
 11. Small, W., Bacon, M. A., Bajaj, A., Chuang, L. T., Fisher, B. J., Harkenrider, M. M. a kol. (2017). Rakovina děložního čípku: Globální zdravotní krize. Rakovina , 123 (13), 2404–2412. doi: 10,1002 / cncr.30667, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28464289
Vidět víc
Kategorie Hpv