Jak můžete rozeznat příznaky alergie a nachlazení

Jak můžete rozeznat příznaky alergie a nachlazení

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Máte výtok z nosu, kašel, kýchání, přetížení. Je to rýma, nebo to může být alergie? Alergie a nachlazení mohou mít podobné příznaky a mají společného jmenovatele: Mohou vás zanechat docela mizerně. Je však důležité znát rozdíl mezi nachlazením a alergiemi, abyste mohli příznaky léčit nejúčinněji a co nejdříve našli úlevu.Životně důležité orgány

  • Nachlazení a alergie mohou mít podobné příznaky.
  • Mají však také klíčové rozdíly, které vám mohou pomoci určit, zda máte alergii nebo nachlazení.
  • Existují vnitřní i venkovní alergeny a spouštěče alergií se mohou objevit po celý rok.
  • Nachlazení je způsobeno virem - ve skutečnosti je jich více než 200.

Co je nachlazení?

Nachlazení je způsobeno virem. Je známo, že více než 200 různých virů způsobuje příznaky nachlazení.

Mezi běžné příznaky nachlazení patří kašel, kýchání, rýma nebo ucpaný nos a únava.

Můžete mít také bolesti v krku, bolesti hlavy, horečku a bolesti těla. Pokud to uděláte, je docela pravděpodobné, že máte nachlazení - bolest v krku a bolest hlavy jsou zřídka příznaky alergie a horečka a bolesti těla nikdy nejsou.

Existuje důvod, proč se nachlazení nazývá běžné: Odborníci odhadují, že Američané každý rok ochromí 1 miliardu nachlazení. Průměrný dospělý dostane dva až tři nachlazení ročně.

Co jsou alergie?

Alergie nejsou způsobeny virem. Stávají se, když imunitní systém reaguje přehnaně na obvykle neškodné látky ve světě kolem nás. Mezi běžné alergeny patří pyl, zvířecí srst, prach, plísně a různé potraviny (například arašídy nebo korýši).

Alergická rýma nebo senná rýma je běžnou reakcí na inhalované alergeny. Mezi příznaky alergie patří kýchání, kašel, rýma nebo ucpaný nos, vyrážka a svědění očí nebo slzení.

Pokud máte svědění nebo slzení očí nebo vyrážku, je pravděpodobné, že trpíte alergiemi: Tyto příznaky nejsou spojeny s běžným nachlazením.

Alergie se mohou objevit v určitých ročních obdobích (například na jaře a / nebo na podzim) nebo mohou být vyvolány celoročně (celoroční). A jsou extrémně běžné: má je 40 až 60 milionů Američanů.

Úvahy o zjištění rozdílu

Nejdůležitějšími kritérii pro zjištění, zda máte nachlazení vs. alergie, jsou tyto exkluzivní příznaky: Alergie opět zřídka způsobují bolest v krku, bolesti hlavy, horečku a bolesti těla, zatímco běžné nachlazení zřídka přichází s vyrážkou nebo svěděním nebo vodnatostí oči.

Pokud však tyto příznaky nemáte, můžete vzít v úvahu roční období a svou vlastní historii alergií. Pyl stromů vrcholí na jaře, zatímco pyl ambrózie trápí mnoho lidí od poloviny srpna. Alergie se však mohou vyskytnout po celý rok: Lidé, kteří jsou citliví na plísně, mohou v létě zaznamenat vzestup symptomů alergie, zatímco vnitřní alergeny, jako jsou roztoči a srst zvířat, jsou vždy kolem. Můžete také zvážit dobu trvání příznaků: Příznaky nachlazení obvykle trvají sedm až deset dní, zatímco příznaky alergie mohou trvat týdny, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.Léčba

K léčbě příznaků alergie můžete užívat antihistaminika, nosní steroidy, dekongestiva a oční kapky. Pokud vaše příznaky přetrvávají nebo jsou závažné, vyhledejte poskytovatele zdravotní péče. Mohou předepsat léky na alergii na předpis, nosní steroidy (které snižují zánět) nebo v případě potřeby alergické injekce.

Dekongestiva, sirup proti kašli a nosní spreje nebo výplachy mohou pomoci s ucpáním nosu a kašlem. Léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, mohou snížit horečku a snížit bolesti těla. Použití ultrazvukového zvlhčovače ve vaší ložnici může zvlhčit vzduch, což může pomoci uklidnit bolest v krku, sucho v nose a kašel.

Reference

  1. Pochopení viru nachlazení. (2015, 2. července). Citováno z https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/understanding-common-cold-virus .
  2. Nachlazení, chřipka nebo alergie? (2019, 1. listopadu). Citováno z https://newsinhealth.nih.gov/2014/10/cold-flu-or-allergy .
Vidět víc