Jak používat tretinoin na vrásky: je třeba si uvědomit

Jak používat tretinoin na vrásky: je třeba si uvědomit

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je tretinoin?

Retinoidy jsou rodina léků, včetně a odvozených od vitaminu A (retinol). Tretinoin je jedním z nejznámějších členů této třídy, který také zahrnuje tretinoin, isotretinoin a alitretinoin. Tretinoin (značka Retin-A) - ať už krém, krém nebo gel - je k dispozici pouze na lékařský předpis, zatímco jiné retinoidy, jako je retinol, jsou k dispozici na volném trhu; volně prodejné retinoidy nejsou tak účinné jako jejich protějšky na předpis.

Životně důležité orgány

 • Tretinoin je retinoid běžně používaný k léčbě jemných linek a vrásek a dalších známek stárnutí.
 • Tretinoin pomáhá s jemnými liniemi a vráskami tím, že zvyšuje obrat buněk, zlepšuje pružnost a doplňuje zásoby kolagenu v kožních buňkách.
 • I když je účinný, tretinoin není rychlá oprava - může trvat několik měsíců důsledného používání, než oceníte jakékoli zlepšení jemných linek a vrásek.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří pálení nebo pálení kůže, podráždění kůže, suchost a zesvětlení nebo ztmavnutí pokožky.
 • Pro dosažení nejlepších výsledků byste měli během užívání tretinoinu používat krém na opalování (alespoň SPF 30).

Mnoho z vašeho těla funkce , včetně reprodukce, růstu, zánětu, zraku a zdraví pokožky, vyžadují, aby retinoidy fungovaly dobře (Mukherjee, 2006). Tretinoin používají dermatologové od 60. let k léčbě kožních stavů, jako jsou jemné linie, vrásky a pokožka poškozená sluncem. Dodává se v různých formách, takže byste se měli poradit se svým dermatologem, abyste se rozhodli, která síla je pro vás nejlepší, abyste maximalizovali účinnost a minimalizovali vedlejší účinky. Nejnižší dávka tretinoinu je 0,01% a 0,1% je nejvyšší s koncentracemi mezi nimi.

Tretinoin a vrásky

Abyste lépe pochopili, proč tretinoin může pomoci léčit vaše vrásky, měli byste pochopit, proč se vrásky vyvíjejí na prvním místě. Vědci tomu věří až 80% stárnutí změny na pokožce, jako jsou jemné linky a vrásky, mohou být ve skutečnosti způsobeny vystavením slunci, a ne pouze stárnutím (Amaro-Ortiz, 2014).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Pokaždé, když je vaše pokožka vystavena slunci, přijímá jak ultrafialové paprsky A (UVA), tak ultrafialové paprsky B (UVB); oba způsobují poškození kůže. Poškození sluncem způsobí, že budete vypadat starší, než byste přirozeně vypadali (proces nazývaný také fotoaging nebo předčasné stárnutí), a způsobí vám jemné vrásky, které si na tváři všimnete. Fotoaging způsobuje, že vaše pokožka ztrácí buňky, kolagen a schopnost normálně se převracet. Ztráta kolagenu, poškození sluncem a roky úsměvu a mračení mohou na tváři způsobit jemné linky a vrásky.

„Maskne“: Může nosit krycí obličej způsobit pupínky?

4 minuty čtení

Jak může tretinoin bojovat proti stárnutí slunce? Tretinoin zvyšuje obrat kožních buněk a umožňuje novým buňkám nahradit buňky poškozené sluncem. Pomáhá také tím, že ovlivňuje, jak vaše kožní buňky reagují na tyto škodlivé UV paprsky. Několik studií ukázalo, že tretinoin může pomoci zlepšit pružnost a těsnost vzhled vrásek , spolu se zlepšením textury pleti a vyrovnáním tónu pleti (Mukherjee, 2006). Dosahuje těchto výkonů tím, že pomáhá vašim kožním buňkám doplnit jejich kolagen zásob a blokováním štěpení bílkovin, které je obvykle vyvoláno UV zářením (Mukherjee, 2006).

Jak dlouho trvá vidět výsledky?

I když je tretinoin účinný, trvá to několik týdnů užívání tretinoinu dříve, než začnete vidět výsledky, buďte proto trpěliví! Během prvních 1–2 týdnů si můžete všimnout podráždění pokožky - to je normální kožní reakce na tretinoin (Leyden, 2017). Poté, přibližně ve 2–4 týdnech, začne podráždění ustupovat a mikroskopické důkazy o zlepšení obratu buněk je uvedeno (Leyden, 2017). Může to však trvat tak dlouho, jak 16 týdnů abyste viděli výrazné zlepšení pleti (Leyden, 2017). Stručně řečeno, tretinoin je dlouhodobá léčba - a nikoli rychlá oprava - pro jemné linie a vrásky.

Jak co nejlépe využít tretinoin na jemné vrásky?

Pokud se snažíte vylepšit jemné vrásky tretinoinem, měli byste také používat přiměřený opalovací krém (alespoň SPF 30) a nosit ochranný oděv, když jste venku, abyste zabránili trvalému poškození sluncem a fotostárnutí. Tretinoin může zvýšit citlivost vaší pokožky na slunce, což je další důvod, proč používat opalovací krém denně. jiný časté nežádoucí účinky tretinoinu (a dalších retinoidů) zahrnují podráždění pokožky, zarudnutí, tvorbu vodního kamene, suchost, pálení, píchání a loupání (Chien, 2020). Pravidelné používání zvlhčovačů může snížit některé z těchto nežádoucích účinků a zlepšit vzhled vaší pokožky (Chien, 2020).

jak léčit nízkou hladinu testosteronu u žen

Jelikož se jedná o dlouhodobou léčbu, buďte připraveni užívat tretinoin pro nejméně čtyři měsíce než uvidíte výhody (Chien, 2020). Nakonec nezapomeňte používat tretinoin důsledně a podle pokynů svého poskytovatele zdravotní péče. Zlepšení jemných vrásek zmizí po ukončení léčby.

Jak si vybrat správnou formu tretinoinu?

Tretinoin je k dispozici pouze na lékařský předpis, takže se musíte poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili, zda (a jaká forma) tretinoinu je pro vás to pravé. Volba správné formy a koncentrace tretinoinu bude záviset na kůži každého člověka (Chien, 2020). Váš poskytovatel zdravotní péče často začíná s nejnižší dávkou, aby minimalizoval nežádoucí účinky: tretinoin 0,02% nebo 0,025% krém nebo gel aplikovaný každou druhou noc je běžný způsob, jak začít (Chien, 2020). Může být jak koncentrace, tak frekvence tretinoinu postupně se zvyšoval během několika týdnů, v závislosti na tom, jak dobře snášíte léčbu, přičemž nejvyšší možností je 0,1% tretinoinu aplikovaného denně (Chien, 2020).

Jak používat tretinoin na vrásky?

Tretinoin je topický lék, který se aplikuje přímo na oblast s jemnými liniemi a vráskami, obvykle před spaním. Umyjte si ruce a obličej jemným nemedikovaným mýdlem a vodou. Před aplikací léku počkejte 20–30 minut, abyste se ujistili, že je pokožka důkladně suchá. Tretinoin by měl být aplikován střídmě pomocí tenké vrstvy nebo množství lotionu, krému nebo gelu o velikosti hrášku.

Neměli byste nechat tretinoin dostat se do očí, uší, úst, rohů vedle nosu nebo vaginální oblasti. Neaplikujte na žádné oblasti spálené sluncem. Měli byste se vyhnout mytí obličeje po dobu nejméně jedné hodiny po aplikaci tretinoinu. Nezapomeňte s poskytovatelem zdravotní péče prodiskutovat jakékoli další produkty péče o pleť, které používáte, protože kombinace může zvýšit citlivost a podráždění.

Nežádoucí účinky tretinoinu

Zatímco tretinoin je obecně bezpečný, stejně jako všechny léky, přináší riziko nežádoucích účinků. Nejčastější vedlejší efekty zahrnout (UpToDate, 2020):

 • Píchání nebo pálení
 • Suchost (může pomoci použití zvlhčovačů)
 • Zesvětlení nebo ztmavnutí pokožky
 • Zarudnutí
 • Podráždění
 • Odlupování
 • Svědění
 • Zvýšená citlivost na slunce / riziko spálenin (při používání tretinoinu používejte opalovací krém)

Nežádoucí účinky tretinoinu jsou obvykle malé a mnohé se časem vyřeší nebo se zlepší použitím zvlhčovačů a opalovacích krémů. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte závažné reakce nebo pokud se vedlejší účinky nezlepší.

Celkově je tretinoin účinnou léčbou jemných linek, vrásek a dalších známek stárnutí. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče a zjistěte, zda je tretinoin pro vás vhodný. Není to rychlá oprava, ale pokud jste trpěliví, můžete postupem času zlepšit vzhled a zdraví své pokožky.

Reference

 1. Amaro-Ortiz, A., Yan, B., & D’Orazio, J. (2014). Ultrafialové záření, stárnutí a pokožka: Prevence poškození lokální manipulací s cAMP. Molecules, 19 (5), 6202-6219. doi: 10,3390 / molekuly 19056202 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24838074/
 2. Chien, A., & Kang, S. (2020). UpToDate - Photoaging. Citováno 6. července 2020, z https://www.uptodate.com/contents/photoaging#H4057564413
 3. Leyden, J., Stein-Gold, L., & Weiss, J. (2017). Proč jsou aktuální retinoidy základem léčby akné. Dermatology And Therapy, 7 (3), 293-304. doi: 10,1007 / s13555-017-0185-2 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28585191/
 4. Informace o drogách MedlinePlus - aktuální tretinoin (2019). Citováno 6. července 2020, z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682437.html#side-effects
 5. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence při stárnutí, 1 (4), 327-348. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/
 6. UpToDate - Topic Tretinoin: Drug information (n.d.) Citováno 6. července 2020, z https://www.uptodate.com/contents/topical-tretinoin-topical-all-trans-retinoic-acid-drug-information?topicRef=15255&source=see_link#F230465
Vidět víc