Jak zacházet s ekzémy: řešení pro běžný stav

Jak zacházet s ekzémy: řešení pro běžný stav

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Ekzém se týká jak rodiny kožních onemocnění, tak specifické poruchy v této rodině zvané atopická dermatitida (AD). Mezi další členy rodiny ekzémů patří kontaktní dermatitida, dyshidrotický ekzém, neurodermatitida, numulární ekzém a stázová dermatitida.

Atopická dermatitida je nejběžnějším typem ekzému. Podle Americké dermatologické akademie se atopická dermatitida vyskytuje nejčastěji u dětí, přičemž 90% případů se vyskytuje před dosažením věku pěti let (AAD, n.d.). Mezi běžné příznaky patří suché, šupinaté a svědivé skvrny na pokožce. Ty se nacházejí nejčastěji na tvářích, pokožce hlavy, čele a dalších částech obličeje. U dospělých se také může vyvinout atopická dermatitida, přičemž až 25% dospělých případů se považuje za nově vzniklou AD. Přibližně 50% dětí s AD má příznaky jako dospělí (Lee, 2019).

Pokud máte vyrážku, která vás znepokojuje, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče. Jiné typy kožních onemocnění, jako je psoriáza a kontaktní dermatitida (např. Jedovatý břečťan), mohou vypadat jako atopická dermatitida. Váš poskytovatel zdravotní péče by měl diagnostikovat ekzém.Životně důležité orgány

 • Ekzém se týká rodiny kožních onemocnění a také specifické poruchy v této rodině zvané atopická dermatitida (AD).
 • Na ekzém neexistuje lék; možnosti léčby se zaměřují na zlepšení příznaků ekzému a snížení vzplanutí.
 • Možnosti léčby zahrnují změny životního stylu, OTC léky, léky na předpis (lokální, imunosupresiva a biologické léky) a fototerapie.
 • Mezi volně prodejné léky patří topické steroidní krémy a antihistaminika.
 • Léky na předpis zahrnují vyšší dávky steroidů, lokální inhibitory kalcineurinu (jako takrolimus a pimekrolimus) a lokální inhibitory PDE4 jako krizaborol.
 • Dupilumab (značka Dupixent) je nejnovější lék schválený FDA pro léčbu ekzémů.

Možnosti léčby ekzému

Bohužel neexistuje žádný lék na ekzém. Existují však léčby, které mohou pomoci s příznaky ekzému, snížit vzplanutí a zlepšit kvalitu života. Zatímco mnoho lidí s ekzémem může sdílet běžné příznaky, stav kůže ovlivňuje každého člověka odlišně. Léčba se zaměřuje na zlepšení příznaků ekzému a léčba se může u každé osoby lišit. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče a určete, který léčebný plán je vhodný pro váš ekzém.

Jedna věc, kterou budete chtít udělat, je identifikovat spouštěče ekzému, abyste se jim mohli vyhnout a doufejme, že předejdete vzplanutí. Zatímco spouštěče se liší od člověka k člověku, mezi běžné patří (AAAI, n.d.):

 • Dráždivé látky na kůži (barviva, parfémy, chemikálie, mýdla atd.)
 • Oděvy (přiléhavé oděvy, látky jako vlna nebo syntetická vlákna)
 • Pot (vyvarujte se příliš dlouhého cvičení nebo v příliš horkém prostředí)
 • Roztoči
 • Stres
 • Alergie na jídlo

reklama

Pohodlný způsob, jak kontrolovat vzplanutí ekzémuNavštivte lékaře online. Nechte si předvést léčbu ekzému na předpis.

Zjistěte více

Kromě vyhýbání se spouštěčům možnosti léčby zahrnují změny životního stylu, OTC léky, léky na předpis (topické, imunosupresiva a biologické léky) a fototerapii (NEA, n.d.).

Změny životního stylu

Bez ohledu na závažnost vašeho ekzému existují určité změny životního stylu, které můžete zahrnout do svých postupů péče o pleť, aby vaše pokožka byla co nejzdravější. Snadné je zajistit, aby vaše nehty byly krátké, abyste minimalizovali poškození kůže poškrábáním. Mezi další patří: • Koupání : Měli byste se vyhnout dlouhým horkým sprchám nebo koupelím, protože horká voda může dráždit pokožku. Použijte vlažnou teplou vodu a namočte (nebo osprchujte) nejdéle na 10–15 minut. Váš poskytovatel může doporučit, abyste do své koupelové vody přidali bělidlo, ocet, sůl, ovesné vločky nebo sódu na pečení, v závislosti na vašich příznacích. Nedrhněte si pokožku a ujistěte se, že používáte jemný čisticí prostředek (ne mýdlo). Ujistěte se, že používáte zvlhčovač do tří minut po koupání (NEA, n.d.).
 • Hydratační : Pokud je vaše pokožka příliš suchá, může dojít k vzplanutí ekzému. Lidé s ekzémem mohou mít bohužel suchou pokožku kvůli problémům s kožní bariérou (stratum corneum). Tato část pokožky udržuje dráždivé látky a vlhkost, a pokud nefunguje dobře, máte svědivou suchou pokožku. Tomu můžete zabránit pravidelným a častým zvlhčováním pokožky při každém kontaktu s vodou. Zvlhčovače neobsahují léky. Měly by být bez vůní a barviv a měly by mít vysoký obsah oleje, jako jsou masti (vazelína nebo minerální olej) nebo krémy. Nejlepší čas na zvlhčení je když je vaše pokožka mírně vlhká . Před použitím zvlhčovače (NEA, n.d.) nezapomeňte aplikovat jakékoli topické léky.
 • Terapie mokrým obalem : Váš poskytovatel může doporučit použití terapie mokrým zábalem , zvláště pokud máte závažný ekzém. Po namočení v teplé vodě a jemném potřísnění pokožky naneste na kožní vyrážku lokální léky (obvykle steroidy nebo jiné protizánětlivé léky). Poté omotejte vlhkou gázu nebo bavlněné oblečení kolem postižených oblastí. Nakonec noste suché oblečení přes horní část a udržujte ji na místě několik hodin nebo přes noc (AAAAI, n.d.).
 • Techniky snižování stresu : S příznaky ekzému může pomoci snížení stresu pomocí masáží, meditací, jógy a dalších technik.

Volně prodejné (OTC) léky

Nízkodávkové topické kortikosteroidy (nazývané také topické steroidy nebo steroidní krémy), jako je hydrokortizon, jsou k dispozici na prodej a mohou pomoci udržet vaše příznaky ekzému na uzdě. V závislosti na vašich příznacích je možná budete muset použít denně nebo týdně (Boguniewicz, 2018). Nezapomeňte se poradit se svým poskytovatelem, protože příliš velké používání topických kortikosteroidů může vést ke ztenčení pokožky. Silnější topické steroidy jsou k dispozici pouze na lékařský předpis. OTC perorální antihistaminika (léky na alergie), jako je cetirizin (značka Zyrtec), fexofenadin (značka Allegra) a difenhydramin (značka Benadryl), mohou pomoci některým lidem kontrolovat jejich příznaky svědění. Antihistaminika mohou způsobit ospalost, proto je lidé často užívají v noci, zvláště pokud mají noční svědění.

Léky na předpis

Někdy změny životního stylu a volně prodejné léky nestačí a potřebujete léky na předpis. Mohou být lokální (aplikované na kůži), orální (ústy) nebo injekční. Je důležité používat tyto léky podle pokynů, protože nesprávné použití může vést k závažným vedlejším účinkům.

 • Aktuální steroidy : Topické steroidy jsou některé z nejčastěji předepisovaných léků na ekzémy, protože mohou snižovat zánět a snižovat zarudnutí a svědění. Předepsané topické steroidy jsou silnější než ty, které jsou k dispozici na přepážce a mohou lépe fungovat na vyrážku. Mají však a vyšší riziko nežádoucích účinků jako ztenčení kůže (NEA, n.d.).
 • Místní inhibitory kalcineurinu : Místní inhibitory kalcineurinu jsou nesteroidní protizánětlivé léky, které pomáhají jak při vzplanutí, tak při dlouhodobější údržbě, aby se zabránilo novým vyrážkám (Boguniewicz, 2018). Jak takrolimus (značka Protopic), tak pimekrolimus (značka Elidel) jsou dostupné na lékařský předpis. Nezpůsobují řídnutí, ale v minulosti si lidé mysleli, že tyto léky mohou souviset s lymfomem (typ rakoviny). Nicméně, studie ve skutečnosti odkaz nepodporují mezi těmito léky a rakovinou a je bezpečné je používat pod vedením vašeho poskytovatele (Boguniewicz, 2018). Když je začnete používat, může se u vás objevit píchání nebo pálení.
 • Místní inhibitor PDE4 : Topické inhibitory fosfodiesterázy 4 (PDE4) jsou další třídou nesteroidních protizánětlivých léků. V současné době existuje pouze jedna topická inhibice PDE4 schválená FDA pro léčbu atopické dermatitidy: chrysaborol (značka Eucrisa). Crisaborole je účinný při léčbě červené, svědivé kůže při vzplanutí. Nebyl studován s ohledem na jeho schopnost předcházet budoucím kožním vyrážkám (Boguniewicz, 2018).
 • Lokální nebo perorální antibiotika : U některých lidí s ekzémem se objeví kožní infekce jejich syrové, podrážděné pokožky. V takovém případě může váš poskytovatel doporučit perorální nebo lokální antibiotické léky k potlačení infekce.
 • Perorální nebo injekční steroidy : Perorální nebo injekční steroidy se někdy používají k krátkodobé léčbě závažných epizod ekzému, které se nezlepšují jinými terapiemi (Sidbury, 2014). Obecně byste neměli používat tyto léky k léčbě AD déle než 2–3 týdny (Boguniewicz, 2018). Poraďte se se svým poskytovatelem o dalších možnostech léčby a ujistěte se, že nepřestáváte steroidy náhle a bez vedení svého poskytovatele zdravotní péče, protože to může vést k dalším zdravotním problémům.
 • Imunosupresiva : Imunosupresiva jsou léky, které tlumí reakci imunitního systému a snaží se udržet vaše příznaky ekzému pod kontrolou. Jedná se o silné léky a jsou často vyhrazeny pro lidi, kteří selhali v jiných možnostech léčby. Nejsou schváleny FDA pro léčbu atopické dermatitidy, takže jejich použití je považováno za off-label. Tyto léky byly původně schváleno jako chemoterapeutické léky nebo pro použití po transplantaci orgánu (Boguniewicz, 2018). Mezi příklady patří cyklosporin A, methotrexát, mykofenolát, mofetil a azathioprin.
 • Biologie : Jeden biologický lék byl nedávno schválen FDA k léčbě atopické dermatitidy: dupilumab (značka Dupixent). Dupilumab působí tak, že zastaví působení interleukinů (chemikálie klíčové pro proces zánětu) snížení zarudnutí, svědění a zánětu ekzému (Boguniewicz, 2018). Tento lék je injekce, kterou si můžete podávat každé dva týdny, a může být volbou pro dlouhodobou kontrolu těžce léčitelného ekzému.

Fototerapie

Fototerapie (nebo světelná terapie) může pomoci nejen s atopickou dermatitidou, ale se všemi typy ekzémů. Při fototerapii speciální přístroj vydává na vaši pokožku paprsky ultrafialového světla typu B (UVB), které jsou součástí přirozeného slunečního světla. Léčba fototerapií obvykle zahrnuje 2–6 sezení týdně po dobu 1–3 měsíců; mohou se však lišit v závislosti na vaší reakci na léčbu. Někteří lidé budou potřebovat další léčbu 1–2krát týdně aby se zabránilo vzplanutí (NEA, n.d.). Jiní mohou být schopni léčbu na čas zastavit. Tyto UVB paprsky může uklidnit svědění i snížit zánět, zesílit kožní bariéru a snížit počet bakterií na pokožce (Boguniewicz, 2018). Podle Národní asociace pro ekzémy přibližně 70% lidí s ekzémem zlepšete se fototerapií (NEA, n.d.). Pro některé fototerapie udržuje jejich ekzém v klidu i po ukončení léčby (NEA, n.d.).

Závěrem

I když na ekzém neexistuje žádný lék, je k dispozici mnoho způsobů léčby, které vám pomohou udržet dobrou kvalitu života. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o vašich možnostech léčby. Můžete těžit z kombinace životního stylu, léků na předpis a léků na předpis.

Reference

 1. Americká akademie alergického astmatu a imunologie (AAAAI) - ekzém (atopická dermatitida), (n.d). Citováno 20. února 2020, z https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/eczema-atopic-dermatitis
 2. Boguniewicz, M., Fonacier, L., Guttman-Yassky, E., Ong, P., Silverberg, J., & Farrar, J. (2018). Měřítko atopické dermatitidy: Praktická doporučení pro vyvíjející se terapeutickou krajinu. Annals Of Allergy, Asthma & Immunology, 120 (1), 10-22.e2. doi: 10.1016 / j.anai.2017.10.039, https://www.annallergy.org/article/S1081-1206(17)31260-7/fulltext
 3. Národní asociace pro ekzémy (NEA) - léčba ekzémů, (n.d.). Citováno dne 20. února 2020 z https://nationaleczema.org/eczema/treatment/
 4. Sidbury, R., Davis, D., Cohen, D., Cordoro, K., Berger, T., & Bergman, J. et al. (2014). Pokyny pro péči o léčbu atopické dermatitidy. Journal of The American Academy of Dermatology, 71 (2), 327-349. doi: 10.1016 / j.jaad.2014.03.030, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24813298
Vidět víc