Jak mluvit se svým partnerem o erektilní dysfunkci

Jak mluvit se svým partnerem o erektilní dysfunkci

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Erektilní dysfunkce (ED) nemá vliv pouze na lidi, kteří ji mají - ovlivňuje také jejich partnery. Proto je zásadní vyhnout se jakémukoli rozpakům a promluvit si se svým partnerem (partnery) - a poskytovatelem zdravotní péče - při prvních známkách tohoto běžného, ​​ale často léčitelného stavu.Ačkoli mnoho lidí generalizuje ED - což je charakterizováno jako problémy s dosažením nebo udržením erekce - jako chronický problém, může to být také náhodné nebo příležitostné. Sexuální partner je často první osobou, která si všimne jemných změn v síle a frekvenci erekce partnera. Proto je důležité, aby se lidé cítili dobře, když budou s partnerem mluvit o jakýchkoli změnách. To má také zásadní význam, protože ED je ve skutečnosti docela běžná.

Životně důležité orgány

 • Erektilní dysfunkce je stav charakterizovaný problémy s dosažením nebo udržením erekce.
 • ED nemusí být chronické. Může to být také příležitostné nebo náhodné.
 • Zhruba 30 milionů lidí ve Spojených státech má erektilní dysfunkci.
 • Bylo prokázáno, že ED má dopad jak na pacienta, tak na jeho partnera (partnery).
 • Partneři jsou často nedílnou součástí léčby a musí si uvědomit, že ED není jen o vzrušení.

ED je častější, než si myslíte

I když je získání přesných statistik o ED obtížné, čísla, která máme, ukazují, že je to častější, než si lidé mohou myslet. Výzkumní pracovníci podílející se na jedna studie který se podíval na 27 000 mužů z osmi různých zemí, zjistil, že pouze 58% účastníků s ED někdy hledalo pomoc od lékaře pro tento stav. Přestože zjistili, že zhruba 8% mužů ve věku 20–29 let a 11% mužů ve věku 30–39 let má ED, skutečný počet mužů, kteří trpí tímto běžným stavem, může být vyšší (Rosen, 2004). A Studie z roku 2019 zjistili, že 3 až 76,5% mužů pociťuje ED globálně (Kessler, 2019). Konkrétně ve Spojených státech se odhaduje, že 30 milionů lidí trpí ED (Nunes, 2012).

reklamaZískejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistěte více

Jak ED ovlivňuje vztahy?

Nepřeceňuje se, kolik ED může ovlivnit vztahy. Sdružení impotence (nyní sdružení pro sexuální dysfunkci) provedl online průzkum přesně zjistit, jak ED zasáhla muže: 62% účastníků uvedlo, že ED snížilo jejich sebeúctu, 29% uvedlo, že to ovlivnilo jejich vztah, a 21% uvedlo, že vztah skončil jako přímý důsledek stavu (Tomlinson , 2004).Obecně se uznává, že sebeúcta má přímý dopad na kvalitu vztahů, ale věda ji také podporuje. Vysoká sebeúcta souvisí s větší spokojenost ve vztahu jak pro osobu s touto kvalitou, tak pro jejího partnera (Erol, 2016). Ale problémy ve vztahu jdou hlouběji. Jedna studie zjistila, že partneři s ED zažili kromě poklesu sebeúcty zaznamenaného v jiných studiích také emaskulaci a depresi. Stejní muži uváděli, že se cítí neschopní to říct svým partnerům, a obávali se, že své partnery zklamali a že je partneři opustili a odešli jinam (Tomlinson, 2004).

Ovlivněn však není pouze partner, který zažívá ED. Ačkoli výzkum byl nalezen že přibližně 80% případů ED má organickou příčinu (například základní problém s hormony nebo problémy s oběhem), ženské partnerky osoby s ED nahlásit pocit neatraktivní a znepokojující, že jejich partner je s někým jiným (Yafi, 2016; Li, 2016). Konečný výsledek je podobný jako u partnera s ED: Řešení tohoto problému ve vztahu může vést k úzkosti a depresi pro ženskou partnerku (Li, 2016). Jak jste možná uhodli, ovlivňuje to také sexuální život páru. Ženy zpráva méně sexuální aktivity poté, co je jejich partnerům diagnostikována ED a hodnotí jejich sexuální život jako méně uspokojivý (Fisher, 2005).

Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu o tom, jak ED partnera ovlivňuje mužské partnery, jedna studie si všimla že může způsobit konflikt mezi partnery i strach z intimity a strach z odmítnutí (Vansintejan, 2013).

Jak mluvit o ED se svým partnerem

V některých případech zahájí tento proces poskytovatel zdravotní péče jménem pacienta. Výzkumní pracovníci v oblasti sexuálního zdraví a intimity dlouho povzbuzovali odborníci zapojit partnera (partnery) do počáteční klinické konverzace o ED - dokonce je požádat, aby přišli na první rozhovor v kanceláři o problémech. Partneři mohou odhalit aspekt základní příčiny ED, který může osoba, která má problém, bagatelizovat nebo úplně zadržet (Dunn, 2004). Ve skutečnosti, bylo nalezeno že zapojení partnera do počáteční lékařské diskuse o erektilních problémech mění diagnózu pacienta nebo předepsanou léčbu až v 58% případů (Chun, 2001).

Zahájení konverzace o ED s přítomným lékařským odborníkem může být jedním ze způsobů, jak problém od začátku kontextualizovat. Nikdo nemá na vině erektilní problémy. Zahájení konverzace v lékařském kontextu může pomoci zdůraznit, že problém má pravděpodobně základní zdravotní příčiny, čímž odstraní veškerou potenciální vinu. To je zásadní, protože úzkost ze sexuálního výkonu (SPA) je až příliš reálná, ovlivňující mezi 9% a 25% mužů. Tento specifický typ úzkosti přispívá k předčasné ejakulaci a ED (Pyke, 2020).

Protáhněte předmět jemně, ale upřímně

Především musí váš partner vědět, že je to pro vás při zahájení této diskuse důležité, zdůrazňuje Dr. Pepper Schwartz, Ph.D. To platí jak pro lidi trpící ED, kteří chtějí tento předmět probrat se svými partnery, tak i pro ty, kteří si možná všimli erektilních problémů u svých partnerů. Další velký stánek s jídlem: Rozhodně to nedělejte v posteli nebo to nevychovávejte hned po výskytu problému, radí. Bez ohledu na to, kdo se tímto tématem zabývá, Dr. Schwartz říká, že by mohlo pomoci několik věcí, včetně:

kdy můj penis přestane růst
 • Přinášíme materiály na toto téma, na které se můžete obrátit kvůli odbornosti
 • Zahájení konverzace v neohrožující situaci, například při snídani
 • Pít, jako je káva nebo víno, k vyplnění nepříjemných pauz, které se mohou objevit

Emoční tón, který nastavíte, když se blížíte svému partnerovi ohledně jeho potenciálního ED, je zásadní. Nikdy nedovolte, aby se váš partner cítil v koutku, říká Dr. Schwartz. Řekněte svému partnerovi, že se s ním milujete rádi, ale nemáte ho dost a rádi byste prodloužili styk. To je místo, kde může být užitečný předchozí výzkum. Dr. Schwartz navrhuje ujistit je, že tento stav lze léčit, a poté požádat svého partnera, zda s vámi na tom bude spolupracovat. Pamatujte, že ED ovlivňuje každého ve vztahu, takže je vhodné představovat to jako týmové úsilí.

Materiály mohou pomoci, pokud je váš partner defenzivní

Je možné, že se váš partner bude cítit trapně a bude se bránit, varuje Dr. Schwartz. To, jak přistupujete ke svému partnerovi, může pomoci, ale vysvětluje, že jde o rozhovor, kterému se mnoho lidí snaží vyhnout. Pokud se naštve nebo bude bránit, nesnažte se problém řešit - ale nenechte partnera ani to, aby si myslel, že to upouštíte. Ustupte, ale řekněte jim, že na to opravdu musíte navázat, navrhuje Dr. Schwartz a dodává, že konverzaci můžete ukončit také pozitivně: Ujistěte je, že si myslíte, že jsou sexy a že to vychováváte, protože máte pocit, že váš vztah je dostatečně silný, abyste na tom pracovali a zlepšovali věci.

Pokud váš partner tvrdí, že nemá problém, když víte, že něco není v pořádku, můžete materiály použít jako jemný způsob vedení konverzace. Pokud váš partner prohlásí, že jsou „normální“ a je to váš problém, ukažte jim nějaký písemný materiál a zeptejte se jich, zda popisuje vás dva společně, radí Dr. Schwartz. Můžete jim říct, že tento stav je běžný, ale jedním z důvodů, proč se obáváte, je to, že je to často známka mnohem horšího problému a chtěli byste podstoupit kontrolu jejich trvalého zdraví i vašeho sexuálního života.

Ani to však vždy nejde podle plánu. Pokud si opravdu zaboří paty, možná naplánují nějaké manželské poradenství, navrhuje Dr. Schwartz. Mohou existovat některé základní příčiny jejich odmítnutí vypořádat se s erektilními problémy nebo předčasnou ejakulací, které je třeba nejprve vyřešit, než budete moci řešit sexuální problémy, vysvětluje.

Co vy a váš partner (partneři) potřebujete vědět o ED

Jak můžete vidět z některých studií, ED může způsobit škodlivé víry mezi páry, které ovlivňují jejich vztah. Tyto víry a strach, který vyvolávají, mohou ztěžovat otevřenou diskusi o problémech s erekcí. Ale rozbití některých běžných mylných představ o stavu může pomoci. Tady je třeba pochopit:

ED není jen o vzrušení

Zatímco vzrušení je důležitou součástí dosažení erekce, ED nemusí nutně znamenat, že nebude zapnutý. ED může být někdy způsobena vážnými základními zdravotními podmínkami, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, deprese, poškození nervů, nízký testosteron a srdeční choroby. Úzkost, pocit viny a stres mohou také ED ještě zhoršit. Ale faktory, jako je malá dehydratace, mohou také způsobit ED. Vzrušení je jen jednou částí komplikovaného procesu, který probíhá za účelem dosažení erekce. (Je třeba poznamenat, že to je také důvod, proč léky na ED nezpůsobují pouze spontánní erekce; vzrušení je nezbytnou součástí, dokonce i při užívání léků na předpis.)

ED je léčitelný

Získání pomoci, přesných informací a podpory co nejdříve jsou důležitými součástmi úspěšné léčby ED. Existuje mnoho způsobů léčby ED, od úpravy životního stylu přes perorální léčbu až po chirurgický zákrok. Pokud trpíte ED, promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče o tom, co může být pro vás nejlepší. Pokud je váš ED způsoben základním zdravotním problémem, bude třeba tento problém vyřešit. Pokud však nenastane žádný zásadní problém, může být životaschopným řešením léčba na předpis. Mnoho léků na ED je nyní k dispozici v generických verzích, což znamená, že jsou dostupné v širším rozsahu finančních situací než kdykoli předtím.

Léčba může pomoci oběma partnerům

V jednom příspěvku vědci argumentovali důležitost zapojení párů do klinických studií s ED léky a terapiemi, zdůrazňující, že muži i jejich partneři by byli ovlivněni erektilními obtížemi. Ve skutečnosti tvrdili, že impotenci - termín, od kterého se lékařský obor vzdaluje - je třeba označovat jako párovou impotenci, protože všechny strany ve vztahu jsou zdravotním problémem tak ovlivněny (Wagner, 2000). Partneři byli ve skutečnosti zapojeni do některých studií a jejich zjištění ukazují, že léčba ED skutečně prospívá všem lidem zapojeným do vztahu.

Minulý výzkum zaměřený na mužské partnery na inhibitory PDE-5, jeden typ léčby ED, který zahrnuje známé léky, jako je Viagra a Cialis, zjistil, že jejich zkušenosti a zkušenosti jejich ženských partnerek byly vzájemně propojeny. Muži častěji pokračovali v léčbě, když jejich partnerky byly spokojenější se svým sexuálním životem a jejich vlastní vnímání této spokojenosti bylo vyšší (Dean, 2006).

Reference

 1. Chun, J., & Carson, C. C. (2001). Dialog mezi lékařem a pacientem a klinické hodnocení erektilní dysfunkce. Urologic Clinics of North America, 28 (2), 249-258. doi: 10.1016 / s0094-0143 (05) 70135-x
 2. Dean, J., Boer, B. D., Graziottin, A., Hatzichristou, D., Heaton, J., & Tailor, A. (2006). Spokojenost partnerů a úspěšné výsledky léčby u mužů s erektilní dysfunkcí (ED). European Urology Supplement, 5 (13), 779-785. doi: 10.1016 / j.eursup.2006.06.006
 3. Dunn, M. E., PhD. (2004). Obnovení intimity páru a zásadního vztahu k obnovení erektilní funkce. The Journal of the American Osteopathic Association, 104 (3 Suppl), S6-S10. Citováno 20. května 2020 z https://jaoa.org
 4. Erol, R. Y. a Orth, U. (2016). Sebevědomí a kvalita romantických vztahů. Evropský psycholog, 21 (4), 274–283. doi: 10,1027 / 1016-9040 / a000259
 5. Fisher, W. A., Rosen, R. C., Eardley, I., Sand, M., & Goldstein, I. (2005). Sexuální zkušenost ženských partnerek mužů s erektilní dysfunkcí: Studie ženských zkušeností s postoji mužů k životním událostem a sexualitě (FEMALES). The Journal of Sexual Medicine, 2 (5), 675–684. doi: 10.1111 / j.1743-6109.2005.00118.x
 6. Kessler, A., Sollie, S., Challacombe, B., Briggs, K., & Hemelrijck, M. V. (2019). Globální prevalence erektilní dysfunkce: přehled. BJU International, 124 (4), 587–599. doi: 10,1111 / bju.1481
 7. Li, H., Gao, T. a Wang, R. (2016). Role sexuálního partnera při řízení erektilní dysfunkce. Nature Reviews Urology, 13 (3), 168–177. doi: 10.1038 / nrurol.2015.315
 8. Nunes, K. P., Labazi, H., & Webb, R. C. (2012). Nové poznatky o erektilní dysfunkci spojené s hypertenzí. Aktuální názor na nefrologii a hypertenzi, 21 (2), 163–170. doi: 10,1097 / mnh.0b013e32835021bd
 9. Pyke, R. E. (2020). Úzkost při sexuálním výkonu. Recenze sexuální medicíny, 8 (2), 183-190. doi: 10.1016 / j.sxmr.2019.07.001
 10. Rosen, R. C., Fisher, W. A., Eardley, I., Niederberger, C., Nadel, A., & Sand, M. (2004). Nadnárodní studie Pánské postoje k životním událostem a sexualitě (MALES): I. Prevalence erektilní dysfunkce a související zdravotní problémy v obecné populaci. Současný lékařský výzkum a posudek, 20 (5), 607–617. doi: 10,1185 / 030079904125003467
 11. Tomlinson, J., & Wright, D. (2004). Dopad erektilní dysfunkce a její následná léčba sildenafilem: kvalitativní studie. Bmj, 328 (7447), 1037. doi: 10.1136 / bmj.38044.662176.ee
Vidět víc