Jak Singulair léčí příznaky alergie

Jak Singulair léčí příznaky alergie

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Singulair je obchodní značka léku zvaného montelukast. Je navržen tak, aby zabránil sípání, obtížným dýcháním, tlaku na hrudi a kašlání způsobenému astmatem. Astma je dlouhodobý zdravotní stav, který zahrnuje zánět a zúžení dýchacích cest v plicích (NIH, n.d.). Více než 25 milionů lidí ve Spojených státech mají astma a nejběžnějším typem tohoto stavu je alergické astma, které postihuje přibližně 60% lidí s astmatem (AAFA, 2015).

Další použití přípravku Singulair je k léčbě příznaků sezónních alergií, jinak známých jako sezónní alergická rýma, celoroční alergická rýma nebo senná rýma. Mezi tyto příznaky patří kýchání, ucpání nosu, rýma a další.

Singulair vyrábí společnost Merck a má ji americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválila pouze jako lék na předpis . Není k dispozici na přepážce (OTC), takže každý, kdo ji používá, potřebuje předpis od svého lékaře nebo poskytovatele zdravotní péče (Hand, 2014). Léčivou látkou v přípravku Singulair je sodná sůl montelukastu.

Singulair se dodává v běžné tabletové a žvýkací tabletové formě. Dospělí s alergickým astmatem užívající přípravek Singulair obvykle užívají jedna 10 mg tableta denně (Drugs.com, 2019). Lidé, kteří užívají Singulair při dýchacích potížích během cvičení (nazývaného také bronchokonstrikce vyvolaná cvičením nebo EIB), obvykle užívají jednu dávku přípravku Singulair nejméně dvě hodiny před cvičením.Životně důležité orgány

 • Singulair je druh léků na předpis, který se používá k léčbě alergických příznaků a alergického astmatu, stejně jako dýchacích potíží během cvičení.
 • Singulair je typ léku známého jako antagonista leukotrienového receptoru (LTRA), který u některých lidí pomáhá zmírnit příznaky alergického astmatu a jiných dýchacích potíží.
 • Singulair může u některých lidí způsobovat mírné až závažné nežádoucí účinky, včetně změn nálady a chování, proto je důležité projednat použití přípravku Singulair s lékařem nebo poskytovatelem zdravotní péče.

Jak přípravek Singulair působí?

Singulair patří do skupiny léků zvaných antagonisté leukotrienových receptorů (LTRA) (Dempsey, 2000). Pokud se někdo s alergií setká s alergenem, imunitní buňky uvolní leukotrieny. To může způsobit hladký sval dýchacích cest sevřít podporující produkci hlenu a další fyzické změny, které přispívají k projevům alergického astmatu a alergické rýmy (D’Urzo, 2000). Léky LTRA, jako je Singulair, blokují receptory leukotrienů na buňkách, které mohou pomoci předcházet alergickým příznakům (Chauhan, 2012).

Lidé mohou také užívat Singulair před cvičením, aby zabránili problémům s dýcháním během cvičení, známým jako bronchospazmus (Medscape, 2019). Léčba může pomoci lidem, kteří mají bronchospazmus, snížit počet případů, kdy musí použít jiný druh léků, známý jako rychlý úlevový inhalátor nebo záchranný inhalátor. Singulair je známý jako lék proti astmatu nebo jako lék na prevenci, protože lidé, kteří jej užívají, ho musí pravidelně užívat, nejen když udeří akutní astmatický záchvat.

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárnyNalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistit více

Jaké jsou možné vedlejší účinky a potenciální rizika přípravku Singulair?

Singulair může způsobovat nežádoucí účinky a u některých lidí mohou být nežádoucí účinky závažné. Některé z nejvíce časté nežádoucí účinky (vyskytující se u více než 5% uživatelů) zahrnují infekce horních cest dýchacích, horečku, bolest hlavy, bolest v krku, kašel a bolest žaludku (Merck, n.d.). Mezi další časté nežádoucí účinky patří průjem, bolesti uší, infekce uší, chřipka, rýma a infekce dutin.

Mezi další (ale méně časté) nežádoucí účinky patří zvýšená tendence ke krvácení, nízký počet krevních destiček, alergické reakce, závratě, ospalost, necitlivost nebo mravenčení, záchvaty a bušení srdce. Lidé mohou také zaznamenat pálení žáhy nebo poruchy trávení, zvracení, hepatitidu, podlitiny a / nebo kožní reakce. V některých případech mohou mít lidé bolesti kloubů nebo svalů, svalové křeče, únavu a otoky a u dětí může dojít ke zvlhčení postele.
Singulair může také u některých lidí způsobit změny nálady nebo chování. Tyto změny mohou být někdy závažné. Mezi možné závažné nežádoucí účinky spojené s náladou a chováním patří agitovanost, deprese, zmatenost, úzkost, halucinace a podrážděnost. Někteří lidé mají problémy se spánkem, včetně živých snů nebo špatných snů, námesačnosti nebo problémového spánku. Lidé mohou také zaznamenat problémy s pamětí, obsedantně-kompulzivní příznaky a nekontrolované pohyby svalů. V závažných případech mohou lidé zažít sebevražedné myšlenky nebo sebevražedné činy.

Pokud se při užívání přípravku Singulair vyskytnou jakékoli nežádoucí účinky, je důležité se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Lidé, kteří mají astma a zhorší se u nich příznaky, když užívají aspirin, by se měli během užívání přípravku Singulair vyhnout užívání aspirinu a nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Lidé, kteří jsou alergičtí na aspirin, mají stav nazývaný fenylketonurie nebo jakýkoli jiný zdravotní stav, by měli mluvit se svými poskytovateli zdravotní péče, aby získali lékařskou pomoc o možných výhodách a nevýhodách užívání přípravku Singulair. Ženy, které jsou těhotné, plánují otěhotnět, kojí nebo plánují kojit, by také měly o používání přípravku Singulair diskutovat se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

 1. Americká akademie alergií, astmatu a imunologie (2020). Alergen. Citováno z: https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/conditions-dictionary/allergen
 2. Asthma and Allergy Foundation of America (2015, září). Citováno z: https://www.aafa.org/allergic-asthma/ .
 3. Chauhan, B.F., a Ducharme, F.M. (2012). Antileukotrienová činidla ve srovnání s inhalačními kortikosteroidy při léčbě rekurentního a / nebo chronického astmatu u dospělých a dětí. Cochraneova databáze systematických recenzí, 5 (5), CD002314. doi: 10.1002 / 14651858.CD002314.pub3, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22592685
 4. Canadian Lung Association (2019, 3. června). Astma. Citováno z: https://www.lung.ca/lung-health/lung-disease/asthma/medicals
 5. Dempsey OJ. Terapie antagonisty leukotrienových receptorů. Postgraduate Medical Journal 2000; 76: 767-773, https://pmj.bmj.com/content/76/902/767
 6. Drugs.com (n.d.). Průvodce dávkováním přípravku Singulair. Citováno z: https://www.drugs.com/dosage/singulair.html
 7. Hand, L. (2014, 2. května). Panel FDA odmítá OTC užívání montelukastu (alergie na singulair). Medscape. Citováno 21. ledna 2020 z: https://www.medscape.com/viewarticle/824583
 8. D’Urzo, A. D. a Chapman, K. R. (2000). Antagonisté leukotrienových receptorů. Role v léčbě astmatu. Kanadský rodinný lékař Medecin de famille canadien, 46, 872–879, https://europepmc.org/article/med/10790819
 9. Medscape (2019, srpen). Singulair (montelukast) Dávkování, indikace, interakce, nežádoucí účinky a další. Citováno z: https://reference.medscape.com/drug/singulair-montelukast-343440#91 .
 10. Merck.com (n.d.). Singulair (sodná sůl montelukastu). Citováno 21. ledna 2020 z: www.merck.com/product/usa/pi_circulars/s/singulair/singulair.html
 11. NIH (n.d.). Astma. Citováno 21. ledna 2020, z https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/asthma
Vidět víc