Jak často by měl muž ejaklovat? Je to zdravé?

Jak často by měl muž ejaklovat? Je to zdravé?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

V rovnováze by většina lidí řekla, že ejakulace je docela dobrá věc. Může to však být dobré pro vaše zdraví? Stejně jako dostat-více-vitaminu D a dělat-150 minut týdně na kardio zdraví? Některé studie naznačují, že příchod může mít zdravotní výhody. Některé weby mezitím tvrdí opak - že uchovávání spermatu je prospěšné. Jaký je vědecký konsenzus?

Životně důležité orgány

 • Nedávná studie naznačuje, že muži, kteří ejakulují 21krát měsíčně, mají nižší riziko rakoviny prostaty než muži, kteří ejakulují méně často. Výzkum však není přesvědčivý.
 • Ejakulace a orgasmus mají spoustu zdravotních výhod, včetně snížení stresu a deprese, zvýšení imunity a snížení krevního tlaku.
 • Neexistují žádné důkazy o tom, že zadržování spermatu způsobí, že budete mužnější.
 • Neexistují žádné důkazy o tom, že by pravidelná ejakulace měla nepříznivé účinky na zdraví.

Jak často by muži měli ejakulovat?

Neexistuje normální počet případů, kdy by muž měl ejakulovat za den, týden nebo měsíc. To, co je normální, se liší v závislosti na věku, stavu vztahu, celkovém zdraví a dalších faktorech.

jaké jsou příznaky nedostatku hořčíku v těle

Je 21 magické číslo? To navrhlo a studie provedli vědci z Harvard Medical School, kteří zjistili, že muži, kteří hlásili 21 nebo více ejakulací měsíčně, měli o 31 procent nižší riziko rakoviny prostaty než muži, kteří ejakulovali 4 až 7krát měsíčně (Rider, 2017).

Někteří vědci se domnívají, že ejakulace může prostatu očistit od dráždivých látek nebo toxinů, které by mohly způsobit zánět.

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

proč je česnek dobrý pro vaše srdce
Zjistit více

Ale ne každá studie souhlasí. 2004 studie zveřejněné v časopise Journal of the American Medical Association nenalezly souvislost mezi frekvencí ejakulace a rizikem rakoviny prostaty (Leitzmann, 2004). A rok 2008 studie publikované v BJUI International zahrnující 800 subjektů zjistilo, že mladí muži, kteří uváděli vyšší sexuální aktivitu (jak masturbaci, tak sex), měli ve skutečnosti ve svých 20. a 30. letech o něco vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty (Lophatananon, 2008). Zdálo se však, že plodnější sexuální aktivita chrání před rakovinou prostaty po 50 letech.

V roce 2018 zveřejnili čínští vědci a metaanalýza 21 studií zahrnující více než 55 000 mužů. Mírná ejakulace (např. Dvakrát až čtyřikrát týdně) byla významně spojena s nižším rizikem rakoviny prostaty, ale riziko neklesalo s více ejakulacemi. Vědci dále zaměňovali věci a zjistili, že muži, kteří měli méně sexuálních partnerů a začali mít sex později v životě, měli nižší výskyt rakoviny prostaty (Jian, 2018).

Skutečnou odpovědí je, že to nikdo neví, říká MD Seth Cohen, urolog z NYU Langone Health v New Yorku. Existuje minimální výzkum, který říká, že ejakulace desetkrát týdně je lepší než ejakulace jednou týdně, a 20 je lepší než to, ale tyto studie nebyly nikdy ověřeny.

vitamíny, které zvětší váš penis

Cohen zdůrazňuje, že studie nejsou dvojitě zaslepené ani placebem kontrolované; porovnávají pouze skupiny mužů s onemocněním a bez něj a zkoumají jejich chování a zdravotní návyky. Studie proto mohou najít souvislost, ale nemohou prokázat příčinnou souvislost. Pokud jde o zdravotní přínosy, tato spojení mohou naznačovat mezi častou ejakulací, je to akt orgasmu? říká Cohen. Je to kvůli poklesu krevního tlaku? Je to proto, že tito muži mají lepší sexuální vztahy se svými partnery? Tuto odpověď nikdo neví.

Je retence spermatu zdravá?

Některé weby a účty na sociálních médiích obhajují zadržování spermatu, což je praktika vyhýbání se ejakulaci, ať už masturbací, masturbací bez orgasmu nebo oddálením nebo přeskočením ejakulace při sexu. Tvrdí, že to může šetřit energii nebo zvyšovat mužnost.

I když by mohlo být dobré se naučit, jak vydržíte déle během sexu, neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že retence spermatu je zdravá věc. Neexistuje příliš mnoho ejakulace.

Přínosy ejakulace pro zdraví

Ve skutečnosti existuje argument, že odpověď na otázku: Jak často by měl muž ejakulovat? je tak často, jak by chtěl. Ejakulace a orgasmus mají mnoho zdravotních výhod, říká Cohen. Mezi ně patří:

 • Nižší krevní tlak.
 • Vylepšené vztahy. Sexuální vzrušení zvyšuje tělesné hladiny oxytocinu, neboli vazebného hormonu.
 • Snížený stres a deprese. Vzrušení způsobuje a nárůst dopaminu , hormon pro dobrý pocit, který přispívá k pocitům potěšení nebo uspokojení, které mohou zlepšit náladu (Melis, 1995).
 • Zvýšená imunita (Haake, 2004).
 • Lepší spánek.
 • Nižší riziko srdečních onemocnění. A přehled výzkumu zveřejněné v časopise American Journal of Cardiology zjistily, že sex jednou měsíčně nebo méně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění (Hall, 2010). (Erektilní dysfunkce neboli ED může být indikátorem srdečních onemocnění, ale tato studie našla korelaci nezávislou na ED.)

Reference

 1. Haake, P., Krueger, T. H. C., Goebel, M. U., Heberling, K. M., Hartmann, U., & Schedlowski, M. (2004). Účinky sexuálního vzrušení na cirkulaci podmnožiny lymfocytů a produkci cytokinů u člověka. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15316239
 2. Hall, S.A., Shackelton, R., Rosen, R. C. a Araujo, A. B. (2010, 15. ledna). Sexuální aktivita, erektilní dysfunkce a kardiovaskulární příhody. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20102917
 3. Pomáhá nebo ubližuje spánku sex. (n.d.). Citováno z https://www.sleep.org/articles/does-sex-affect-sleep/
 4. Jian, Z., Ye, D., Chen, Y., Li, H., & Wang, K. (2018, září). Sexuální aktivita a riziko rakoviny prostaty: metaanalýza reakce na dávku. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30122473
 5. Leitzmann, M. F. (2004, 7. dubna). Frekvence ejakulace a následné riziko rakoviny prostaty. Citováno z https://jamanetwork.com/journals/jama/fullar Article/198487
 6. Lophatananon, A., Easton, D., Pocock, R., Dearnaley, D. P., Guy, M., Edwards, S.,… Muir, K. R. (2008, 11. listopadu). Riziko sexuální aktivity a rakoviny prostaty u mužů diagnostikovaných v mladším věku. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1464-410X.2008.08030.x
 7. Melis, M. R. a Argiolas, A. (1995). Dopamin a sexuální chování. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7770195
 8. Rider, J. R., Wilson, K. M., Sinnott, J. A., Kelly, R. S., Mucci, L. A., & Giovannucci, E. L. (2016, prosinec). Frekvence ejakulace a riziko rakoviny prostaty: Aktualizované výsledky s další dekádou sledování. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27033442
Vidět víc