Kolik lidí zemře na obezitu?

Kolik lidí zemře na obezitu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Pokud máte obezitu, rozhodně nejste sami. Ve skutečnosti jste ve společnosti téměř poloviny všech dospělých v USA.

Kolik lidí však zemře na obezitu? Jak nebezpečné je to a co s tím můžete dělat?

Co je to obezita?

Obezita se stala rostoucím problémem veřejného zdraví v USA i na celém světě. Podle CDC a Národního průzkumu vyšetření zdraví a výživy (NHANES) na období 2017–2018 je prevalence obezity přes 42% u dospělých Američanů (Hales, 2020). Míra dětské obezity také roste, téměř 1 z 5 děti v USA trpící obezitou (Sanyaolu, 2019).

reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistěte více

Ale co je to obezita? Je to víc než jen nést pár kil navíc. Jedná se o chronické onemocnění, které může vést ke zhoršení zdravotních problémů. Obezita je založena na měření zvaném vaše index tělesné hmotnosti nebo BMI. Svůj BMI můžete vypočítat pomocí své hmotnosti a výšky a poté určit, které kategorie níže se vás týká. Čím vyšší je váš BMI, tím větší riziko rozvoje zdravotních problémů ve srovnání s lidmi v kategorii normální hmotnosti (Purnell, 2018):

můžete pít víno během prednisonu

Jak smrtelná je obezita?

V roce 2016, podle Světová zdravotnická organizace (WHO) bylo na celém světě přibližně 650 milionů lidí s obezitou; vzhledem k současným trendům bude tento počet stále stoupat, stejně jako počet zdravotních problémů, s nimiž se tato skupina lidí může setkat. Bohužel počet úmrtí každý rok v důsledku nadváhy nebo obezity je nejméně 2,8 milionu lidí (WHO, 2020).

Při pohledu na všechny příčiny úmrtí je 7% spojeno s a vyšší BMI (Cohen, 2017). Obezita zvyšuje vaši úmrtnost ze všech příčin (nebo riziko úmrtí) v mnoha kategoriích nemocí, včetně rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění atd. (Bhaskaran, 2018).

díky džusovým očistám zhubnete

Lidé s obezitou však neumírají jen na nadváhu. Umírají na lékařské účely podmínky které jsou závažnější kvůli jejich obezitě. Mezi tyto stavy (označované také jako komorbidity) patří (PSC, 2009):

 • Srdeční choroba
 • Vysoký krevní tlak, cukrovka
 • Nemoc jater
 • Některé druhy rakoviny
 • Plicní problémy

Obezita také zvyšuje vaše šance na rozvoj určitých závažných infekcí COVID-19 (Popkin, 2020). Přečtěte si více o vztahu mezi obezitou a COVID-19 tady .

Kvůli tomuto zvýšenému riziku zhoršení zdravotních problémů může mít obezita zkrácení zbývající délky života na několik let. Jedna studie ukázala, že čtyřicetiletý muž s obezitou může ze zbývající střední délky života ztratit více než čtyři roky. Ženy jsou také postiženy obezitou; 40letá žena může očekávat 3,5leté snížení její střední délky života ve srovnání se zdravou osobou (Bhaskaran, 2018).

Tento trend se zhoršuje, čím vyšší je váš BMI. Lidé s nejvíce zvýšené BMI , nazývané také Třída 3 nebo extrémní obezita, mají nejvyšší odhady let ztracených z důvodu zbývající délky života (Bhaskaran, 2018).

Jaká jsou zdravotní rizika obezity?

Jak vidíte, obezita může vést k různým zdravotní problémy, u mnoha z nich je větší pravděpodobnost úmrtí u lidí s obezitou ve srovnání se zdravou váhou.

Cukrovka typu 2

Nejen, že až 90% lidí má cukrovka typu 2 mají obezitu, ale u lidí s obezitou je také téměř 20krát vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky typu 2 než u lidí s normálními BMI (Kyrou, 2018). Je zřejmé, že cukrovka a obezita spolu úzce souvisejí - natolik, že někteří odborníci označují cukrovku z obezity jako cukrovka (Pappachan, 2017).

Cukrovka zvyšuje riziko vzniku infarktu, mozkových příhod, problémů s ledvinami a infekcí, které mohou být fatální, pokud jsou dostatečně závažné. U lidí s diabetem se také může vyvinout diabetická ketoacidóza, což je potenciálně život ohrožující stav (Papatheodorou, 2018).

Naštěstí někteří studie Ukažte, že ztráta jen mírného množství hmotnosti, pouhých 5–10%, může vést ke zlepšení nebo dokonce remisi vaší cukrovky (Dhamba-Miller, 2020).

Srdeční choroba

Lidé s obezitou mají vyšší šanci rozvíjející se srdeční onemocnění (nazývané také kardiovaskulární onemocnění nebo CVD). Kardiovaskulární onemocnění je jednou z hlavních příčin úmrtí dospělých v USA, zejména u lidí s obezitou. Tato skupina má sklon k srdečním onemocněním dříve v životě, tráví více času životem s KVO a trpí předčasnou smrtí na KVO častěji než lidé se zdravým BMI (Khan, 2018).

Obezita zvyšuje váš krevní tlak, zvyšuje hladinu cholesterolu a zvyšuje hladinu glukózy v krvi. Tento triáda zdravotních problémů zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, infarktu a mozkové mrtvice (Klop, 2013). Zvyšuje se také obezita zánětlivé a srážecí faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, zvláště pokud máte aterosklerózu a srdeční onemocnění. Pokud se tyto sraženiny vyskytnou v srdci nebo v mozku, mohou vést k infarktu a mozkové mrtvici. Pokud jsou tyto stavy dostatečně závažné, mohou být fatální (Kyrou, 2018).

Dopad léků na přírůstek hmotnosti a obezitu

6 minut čtení

jak si udržet dlouhou erekci

Vysoký krevní tlak

Vaše krevní tlak se může s obezitou zvyšovat kvůli několika různým faktorům, včetně zánětu, oxidačního poškození a hormonálních změn. Tento zvýšený krevní tlak, nazývaný také hypertenze, zvyšuje vaše riziko kardiovaskulární onemocnění , včetně infarktu a mozkové mrtvice, stejně jako problémy s ledvinami a problémy s cévami (Cohen, 2017).

Nemoc jater

Mnoho lidí s obezitou se vyvíjí problémy s játry jako tuková játra nebo jaterní steatóza. V jaterních buňkách se hromadí příliš mnoho tuku, což jim brání ve správném fungování. To může vést k jizvení, selhání jater a dokonce k rakovině jater nebo smrti. I když je tento stav nejčastěji spojován s alkoholismem, u 10–20% lidí s obezitou se rozvine stav, který se nazývá nealkoholické onemocnění jater nebo NAFLD. Jedná se o tukovou chorobu jater, která se vyskytuje u někoho, kdo nepije téměř žádný alkohol (Kyrou, 2018).

Rakovina

Příliš mnoho tělesného tuku zvyšuje vaše riziko vzniku jistých rakoviny , včetně rakoviny hrdla, žaludku, tlustého střeva, jater, žlučníku, pankreatu, prsu, dělohy, vaječníků, ledvin a štítné žlázy. Pokud se u někoho s obezitou rozvine rakovina, má také vyšší pravděpodobnost úmrtí na tuto rakovinu než člověk se zdravou váhou (Kyrou, 2018).

Obezita ovlivňuje plíce několika způsoby. Zvýšený tělesný tuk v hrudníku a břiše ztěžuje dýchání a vaše plíce mohou bojovat s nadváhou. Nemůžete dýchat tak hluboce, což znamená, že každým dechem se do krve dostává méně kyslíku. Postupem času mohou vaše plíce a okolní svaly začít ochabovat kvůli veškeré práci navíc, kterou musí dělat (Kyrou, 2018).

U osoby s obezitou je také pravděpodobnější výskyt plicních problémů, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) a obstrukční spánková apnoe (OSA). Obezita hraje významnou roli v obstrukční spánková apnoe , protože přibližně 63% lidí s obezitou má OSA (Kline, 2021).

kolikrát může chlap cum

OSA je stav, kdy se při spánku zastavíte a začnete znovu a znovu dýchat. Pokud vy nebo váš spící partner máte hlasitý hlas chrápání , lapání po dechu nebo přerušení dýchání během spánku, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, že vám budou provedeny testy na OSA. Lidé s OSA mohou mít také denní ospalost a ranní bolesti hlavy.

OSA není jen problém dobrého odpočinku - je rizikovým faktorem pro rozvoj srdečních onemocnění, infarktu, mozkových příhod, srdečního selhání, plicních potíží, cukrovky a dokonce autonehod z důvodu ospalosti (Kline, 2021).

COVID-19

Vědci zaznamenali významný trend v oblasti obezity a globální pandemie koronavirů. Zjistili, že obezita zvyšuje riziko vzniku závažné nemoci COVID-19 nemoc a nutnost hospitalizace s léčbou na jednotce intenzivní péče (JIP). Lidé s obezitou také častěji umírají na COVID-19 než jejich protějšky se zdravou váhou. Důvody jsou nejasné, ale je to pravděpodobně kvůli kombinaci plicních potíží, zánětu a dalších stavů souvisejících s obezitou, které mohou mít (jako je cukrovka, vysoký krevní tlak atd.) (Popkin, 2020).

Obezita jako rizikový faktor pro COVID-19

4 minuty čtení

Co s tím můžete dělat?

Nejlepší způsob, jak zlepšit riziko zdravotních problémů a předčasné smrti na obezitu, je zhubnout a zlepšit index tělesné hmotnosti. Studie ukazují, že ztráta jen 5–10% vaší tělesné hmotnosti může snížit riziko vzniku mnoha zdravotních problémů. Úbytek hmotnosti snižuje vysoký krevní tlak, zlepšuje hladinu cholesterolu, snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje tělesný tuk v břiše a játrech a seznam pokračuje (Magkos, 2016)

I když se hubnutí může zdát snadněji řečeno než provedeno, jde o vyváženou kombinaci strava a fyzická aktivita režim může přispět dlouhou cestou ke zlepšení vašeho zdraví.

Nemusíte to dělat sami. Spolupracujte se svým poskytovatelem zdravotní péče na vypracování plánu. Váš poskytovatel může zkontrolovat, zda užíváte nějaké léky nebo nemáte zdravotní stav, který přispívá k vašemu přírůstku hmotnosti. Můžete být dokonce kandidátem na hubnutí léky nebo chirurgické možnosti.

Reference

 1. Bhaskaran K, Dos-Santos-Silva I, Leon DA, Douglas IJ, Smeeth L. (2018) Sdružení BMI s celkovou a příčinně specifickou úmrtností: populační kohortní studie 3,6 milionu dospělých ve Velké Británii. Lancet Diabetes Endokrinně . Prosince; 6 (12): 944-953. doi: 10,1016 / S2213-8587 (18) 30288-2. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30389323/
 2. Cohen J. B. (2017). Hypertenze v obezitě a dopad hubnutí. Aktuální zprávy o kardiologii, 19 (10), 98. doi: 10,1007 / s11886-017-0912-4. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5606235/
 3. Dambha-Miller, H., Day, A. J., Strelitz, J., Irving, G., & Griffin, S. J. (2020). Změna chování, úbytek hmotnosti a remise diabetu 2. typu: komunitní prospektivní kohortní studie. Diabetická medicína: časopis Britské diabetické asociace, 37 (4), 681–688. doi: 10,1111 / dme.14122. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31479535/
 4. Hales CM, Carroll MD, Fryar CD, OgdenCL. (2020) Prevalence obezity a těžké obezity u dospělých: USA, 2017–2018. NCHS Data Brief, no 360 . Hyattsville, MD: Národní centrum pro statistiku ve zdravotnictví. Citováno dne 12. března 2021 z https://www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db360-h.pdf
 5. Khan SS, Ning H, Wilkins JT, Allen N, Carnethon M, Berry JD, Sweis RN, Lloyd-Jones DM. (2018). Sdružení indexu tělesné hmotnosti s doživotním rizikem kardiovaskulárních chorob a kompresí morbidity. JAMA Cardiol , 3 (4): 280-287. doi: 10,1001 / jamacardio.2018.0022. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29490333/
 6. Kline, L.R. (2021). Klinický obraz a diagnostika obstrukční spánkové apnoe u dospělých. Callop, N. & Finlay, G. (Eds.) Citováno dne 12. března 2021 z https://www.uptodate.com/contents/clinical-presentation-and-diagnosis-of-obstructive-sleep-apnea-in-adults
 7. Klop, B., Elte, J. W. a Cabezas, M. C. (2013). Dyslipidemie u obezity: mechanismy a potenciální cíle. Živiny, 5 (4), 1218–1240. doi: 10,3390 / nu5041218. Přišel z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705344
 8. Kyrou I, Randeva HS, Tsigos C a kol. (2018). Klinické problémy způsobené obezitou. In: Feingold KR, Anawalt B, Boyce A a kol., Redaktoři. Endotext [internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc .; 2000-. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278973/
 9. Magkos, F., Fraterrigo, G., Yoshino, J., Luecking, C., Kirbach, K., Kelly, S. C., et al. (2016). Účinky mírného a následného postupného hubnutí na metabolické funkce a biologii tukové tkáně u lidí s obezitou. Buněčný metabolismus, 23 (4), 591–601. doi: 10.1016 / j.cmet.2016.02.005. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26916363/
 10. Papatheodorou, K., Banach, M., Bekiari, E., Rizzo, M., & Edmonds, M. (2018). Komplikace diabetu 2017. Journal of Diabetes Research, 2018 , 3086167. doi: 10.1155 / 2018/3086167. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5866895/
 11. Pappachan, J. M. a Viswanath, A. K. (2017). Lékařské zvládnutí cukrovky: Máme realistické cíle? Aktuální zprávy o cukrovce, 17 (1), 4. doi: 10,1007 / s11892-017-0828-9. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28101792/
 12. Popkin, B. M., Du, S., Green, W. D., Beck, M. A., Algaith, T., Herbst, C. H. a kol. (2020). Jedinci s obezitou a COVID-19: Globální pohled na epidemiologii a biologické vztahy. Recenze na obezitu: oficiální časopis Mezinárodní asociace pro studium obezity, 21 (11), e13128. doi: 10.1111 / obr.13128. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7461480/
 13. Prospective Studies Collaboration (PSC), Whitlock, G., Lewington, S., Sherliker, P., Clarke, R., Emberson, J., et al. (2009). Index tělesné hmotnosti a úmrtnost podle příčin u 900 000 dospělých: společné analýzy 57 prospektivních studií. Lancet, 373 (9669), 1083–1096. doi: 10.1016 / S0140-6736 (09) 60318-4. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662372/
 14. Purnell JQ. Definice, klasifikace a epidemiologie obezity. (2018). In: Feingold KR, Anawalt B, Boyce A a kol., Redaktoři. Endotext [internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc .; 2000-. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279167
 15. Sanyaolu, A., Okorie, C., Qi, X., Locke, J., & Rehman, S. (2019). Dětská a dospívající obezita ve Spojených státech: problém veřejného zdraví. Globální pediatrické zdraví, 6 , 2333794X19891305. doi: 10,1177 / 2333794X19891305. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6887808/
Vidět víc