Kolik Američanů má v současnosti opar?

Kolik Američanů má v současnosti opar?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Řekněme, že žijete v bytovém domě. Ve vaší budově mohlo snadno žít 100 lidí, i když je to jen pár příběhů. Ale navzdory velkému počtu lidí žijících v malé budově budete pravděpodobně stále vidět jen pár stejných znovu a znovu, protože máte stejný harmonogram. To je trochu jako opar. (Drž se mě.) Herpes je vlastně rodina virů více než 100 členů (Whitley, 1996). Ale navzdory masivnímu rodokmenu pouze osm z těchto virů běžně infikuje člověka.

Ale i v té podskupině sousedů, které ve skutečnosti vidíte v hale, pravděpodobně myslíte jen na pár. Možná je to váš vlastní pan Heckles dole v la Friends nebo snad někdo, s kým jste se spřátelil. Ať je to cokoli, vynikají. Herpes je také takový. Některé typy oparu, jako je virus herpes simplex 1 (HSV-1) a virus herpes simplex 2 (HSV-2), získávají veškerou pozornost, protože způsobují pohlavně přenosné infekce (STI). Jiné typy oparu jsou mnohem častější, než si myslíte. Jiné viry ze stejné rodiny mohou způsobit onemocnění jako plané neštovice, mononukleóza (mono) a také pásový opar.

Životně důležité orgány

 • Existuje více než 100 typů herpesvirů, ale pouze osm z nich běžně infikuje člověka.
 • HSV-1, který si lidé spojují s opary nebo puchýřky, postihuje téměř polovinu Američanů ve věku od 14 do 49 let.
 • HSV-2, který si lidé spojují s genitálním oparem, postihuje 11,9% Američanů.
 • Neexistuje způsob, jak se chránit před přenosem, který je 100% efektivní.
 • Pravidelné vyšetřování pohlavně přenosných chorob, bezpečné sexuální praktiky a otevřená komunikace s vašimi partnery mohou pomoci snížit riziko.

Kolik lidí v USA má opar?

Je známo, že HSV-1 a HSV-2 způsobují genitální opar. Odhaduje se, že ve Spojených státech 47,8% lidí ve věku 14–49 let má HSV-1, zatímco 11,9% Američanů ve stejné věkové skupině má HSV-2 (Herpes Simplex Virus, 2017). Teoreticky to znamená, že více než 195 milionů lidí ve Spojených státech může mít genitální opar. Ale víme, že počet musí být ve skutečnosti někde nižší než toto. Ne každá herpetická infekce ve skutečnosti způsobuje příznaky, a pokud ano, není to vždy v genitáliích. Herpes může způsobit latentní infekci, což znamená, že virus může ve vašem systému spát, aniž by způsoboval jakékoli příznaky. Z tohoto důvodu ne každý, kdo má opar, to ví, i když Centers for Disease Control and Prevention (CDC) odhaduje, že existují 776 000 nových případů genitálního oparu v USA každý rok (Satterwhite, 2013). A to znamená, že naše odhady, kolik lidí je infikováno, by mohly být daleko.

reklama

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistěte více

Jak se přenáší herpes?

Herpes je sexuálně přenosná infekce a může se šířit pohlavním stykem - ať už vaginálním, análním nebo orálním. Ale i přes všeobecnou víru se herpes nešíří jen těmito způsoby. HSV-1, stejně jako mnoho jiných typů herpesvirů, může být přenášen slinami. Z tohoto důvodu se například děti mohou nakazit kontaktem se slinami svých rodičů (např. Polibky na dobrou noc) nebo jinými dětmi v péči o děti sdílením nádobí, brček nebo zubních kartáčků.

příznaky nízké hladiny hořčíku v těle

Oba typy oparu jsou nejvíce nakažlivé v době kolem ohniska, kdy infikovaná osoba zažívá vzplanutí příznaků nebo prodrom, který má vzplanutí přijít. To ale neznamená, že herpes nelze přenést, když osoba, která jej má, je asymptomatická - může, je to jen méně pravděpodobné.

Jak zabránit přenosu oparu

Nejdříve nejdříve: Neexistuje způsob, jak se chránit před HSV-1 a HSV-2, které jsou 100% účinné. Omezení sexuálního kontaktu, když má někdo propuknutí oparu, je důležitým prvním krokem, který může snížit riziko přenosu. Ačkoli v současné době neexistuje léčba, může denní antivirovou léčbu předepsat poskytovatel zdravotní péče po diagnóze herpesu, která pomáhá zvládat a předcházet ohniskům. V současné době jsou herpetické infekce léčeny antivirotiky předepsanými poskytovatelem zdravotní péče, jako je acyklovir (značka Sitavig, Zovirax), valacyklovir (značka Valtrex) nebo famciclovir (značka Famvir). Použití kondomů a zubních přehrad může také pomoci snížit pravděpodobnost přenosu.

Jedním ze způsobů, jak zabránit šíření viru, je nechat se vy a váš partner vyšetřit na herpes. Herpes obvykle není součástí rutinního screeningu STI, takže informujte svého poskytovatele zdravotní péče o tom, že máte zájem také o kontrolu herpesu, což by vyžadovalo krevní test. Mějte však na paměti, že výsledky krevních testů nemusí být schopné přesně detekovat nedávnou infekci. Je také důležité si uvědomit, že pokud máte vy nebo partner opar, je možné mít aktivní, zdravý a bezpečný sexuální život.

Reference

 1. Virus herpes simplex. (2017, 31. ledna). Citováno 1. února 2020, z https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/herpes-simplex-virus
 2. Holmes KK, Sparling PF, Stamm WE a kol. (redaktoři). Pohlavně přenosné nemoci. 4. vyd. New York: McGraw-Hill; 2008: 399–437, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11734/
 3. Looker, K. J., Magaret, A. S., May, M. T., Turner, K. M. E., Vickerman, P., Gottlieb, S. L., & Newman, L. M. (2015). Globální a regionální odhady výskytu a prevalence infekcí herpes simplex typu 1 v roce 2012. Plos One, 10 (10). doi: 10,1371 / journal.pone.0140765, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26510007
 4. Satterwhite, C. L., Torrone, E., Meites, E., Dunne, E. F., Mahajan, R., Ocfemia, M. C. B.,… Weinstock, H. (2013). Sexuálně přenosné infekce mezi ženami a muži v USA. Sexuálně přenosné nemoci, 40 (3), 187–193. doi: 10.1097 / olq.0b013e318286bb53, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23403598
 5. Whitley, R. J. (1996). Herpesvirus. V lékařské mikrobiologii (4. vydání). Galveston, TX: Lékařská pobočka University of Texas v Galvestonu, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8157/
 6. Yura, Y., Iga, H., Kondo, Y., Harada, K., Yanagawa, T., Yoshida, H., & Sato, M. (1991). Infekce virem herpes simplex typu 1 a typu 2 v lidské ústní sliznici v kultuře. Journal of Oral Pathology and Medicine, 20 (2), 68–73. doi: 10.1111 / j.1600-0714.1991.tb00892.x, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-0714.1991.tb00892.x
Vidět víc