Jak dlouho trvá, než se budete lépe léčit na štítnou žlázu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Co je štítná žláza?

Štítná žláza sedí směrem ke spodní části přední části krku, těsně pod hlasovou schránkou (hrtan). Má tvar motýla, má úzkou stonku a široká křídla.

Vaše štítná žláza, i když je malá, je žláza, která má základní funkci: tvorbu hormonů štítné žlázy. Využívá jód z vaší stravy k výrobě hormonu tyroxinu - někdy nazývaného T4. Pomáhá také vytvářet malé množství trijodtyroninu (T3), hormonu štítné žlázy, který je odpovědný za udržování energie vašeho těla a jeho fungování tak, jak má.Životně důležité orgány

 • Hormonální substituční léky mohou účinně léčit nedostatečně aktivní štítnou žlázu (hypotyreózu).
 • Levothyroxin (značka Synthroid) je nejčastěji používanou syntetickou náhražkou hormonů štítné žlázy.
 • Trvá určitou dobu, než se vaše tělo přizpůsobí lékům na štítnou žlázu, a může trvat týdny, než se po zahájení léčby budete cítit lépe - každý reaguje jinak.
 • Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal a Varování černé skříňky pro levotyroxin: Nepoužívejte hormony štítné žlázy, jako je levotyroxin, na hubnutí nebo k léčbě obezity. Velké dávky levotyroxinu mohou vést k vážným a život ohrožujícím účinkům.

Vaše krev dodává tyto hormony do všech koutů těla. Vaše štítná žláza hraje významnou roli v tom, jak se cítíte ze dne na den - energická, pomalá, nahoře, dole a další - tím, že udržuje tělo zásobené hormony štítné žlázy.

Tyto hormony mimo jiné ovlivňují:

 • Tělesný metabolismus
 • Úrovně energie
 • Normální fungování vašeho srdce, mozku, svalů, trávicího systému a dalších životně důležitých systémů
 • Tělesná teplota

Vzhledem k tomu, jak důležitá je štítná žláza, můžete vidět, jak poruchy štítné žlázy a abnormální hladiny hormonů štítné žlázy mohou negativně ovlivnit vaše zdraví.

Co se může pokazit se štítnou žlázou?

Bohužel onemocnění štítné žlázy nejsou neobvyklá. Můžete mít sníženou funkci štítné žlázy (hypotyreóza), hyperaktivní štítnou žlázu (hypertyreóza) nebo rakovinu štítné žlázy. V tomto článku se zaměříme na hypotyreózu a hypertyreózu.

reklama

dlouhodobé vedlejší účinky tamsulosinu

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Hypotyreóza

Pokud je vaše štítná žláza neaktivní, nedokáže produkovat dostatek hormonu štítné žlázy, aby udržel normální fungování těla - tomu se říká hypotyreóza. Mnoho lidí všech věkových skupin a ras, až 5% běžné populace , mají hypotyreózu (Chiovato, 2019). Lidé s hypotyreóza často nemají žádné příznaky nebo příznaky tak mírné, že si neuvědomují, že mají tento stav - někdy i měsíce až roky (NIDDK, 2016).

Hypotyreóza se může vyvinout u několika důvodů , včetně autoimunitních onemocnění (při nichž se tělo mylně zaměřuje na sebe), jako je Hashimotova tyroiditida, radiační léčba, zánět štítné žlázy, léky a chirurgické odstranění štítné žlázy (NIDDK, 2016).

Bez dostatečného množství hormonu štítné žlázy, které cirkuluje ve vašem těle, se můžete cítit nízkoenergetičtí a obvykle vyčerpaní.

Běžné příznaky nedostatečně aktivní štítné žlázy zahrnují (NIDDK, 2016):

 • Cítíte se většinou chladní a nemůžete se zahřát
 • Nízká nálada, deprese
 • Zácpa - pohyby střev se zpomalí
 • Zapomnětlivost
 • Přibývání na váze
 • Suchá kůže
 • Ztráta vlasů
 • Nepravidelné menstruační cykly a / nebo problémy s plodností
 • Pomalá srdeční frekvence
 • Bolest kloubů

Existuje mnoho způsobů, jak lidé zažívají hypotyreózu. Příznaky se někdy v průběhu času, měsíců nebo dokonce let plíží tak pomalu, že si lidé stěží všimnou, že něco není v pořádku - prostě si myslí, že to tak je.

Aby bylo vše komplikovanější, může nedostatečně aktivní štítná žláza ovlivnit i další zdravotní stavy. Například, hypotyreóza může přispět k vysoký cholesterol hladiny, takže lidé, kteří jsou vyšetřováni na vysoký cholesterol a srdeční choroby, mohou také potřebovat krevní testy štítné žlázy.

Zřídka, pokud je nedostatečně aktivní štítná žláza ponechána neléčená, může se u vás vyvinout myxedémové kóma. Myxedema kóma je vzácná, extrémní forma hypotyreózy, kdy funkce těla zpomalují natolik, že mohou být fatální (NIDDK, 2016).

Hypertyreóza

Stejně jako štítná žláza může být neaktivní, může se také stát hyperaktivní - stav zvaný hypertyreóza (hyper nebo vysoký na rozdíl od hypo nebo nízkého štítné žlázy). Hypertyreóza se obvykle vyvíjí jako autoimunitní onemocnění. Imunitní systém produkuje protilátky které stimulují štítnou žlázu k tvorbě více hormonů štítné žlázy, než by mělo.

Další název hypertyreózy je Gravesova choroba a příznaky patří rychlý srdeční tep, únava, nespavost, nervozita, svalová slabost, zvýšená chuť k jídlu, průjem, ztráta hmotnosti, problémy s očima a nepříjemný neklidný pocit (NIDDK, 2017).

Nemoci, které mohou způsobit vypadávání vlasů: alopecie jako příznak

7 minut čtení

Léčba problémů se štítnou žlázou

Léčba hypertyreózy je odstranit nebo deaktivovat hyperaktivní štítná žláza. Toho lze dosáhnout chirurgickým zákrokem, radioaktivním jódem nebo léky na štítnou žlázu, jako je methimazol nebo propylthiouracil (NIDDK, 2017).

Jakmile odstraníte nebo deaktivujete štítnou žlázu, přestanete mít plně funkční štítnou žlázu a stanete se hypotyreózou. Na hypotyreózu neexistuje žádný lék, ale pro většinu lidí může tento stav účinně zvládnout - a cítit se lépe - pomocí hormonální substituční terapie s použitím umělé (syntetické) verze hormonu štítné žlázy.

jak získat větší haléře

Levothyroxin je nejběžnější syntetický hormon štítné žlázy používaný k léčbě nedostatečně aktivní štítné žlázy, uvádí Americká asociace klinických endokrinologů a Americká asociace štítné žlázy (Garber, 2013). Levotyroxin, který se také prodává pod značkami Synthroid, Levoxyl a Tirosint, je syntetickou verzí hormonu štítné žlázy T4. Vaše léčba hypotyreózy vyžaduje obnovení hladin hormonů štítné žlázy na normální úroveň.

Obecně si dejte pozor na volně prodejné posilovače štítné žlázy, které jsou často nespolehlivé a postrádají vědecké údaje, které by prokázaly jejich účinnost.

Jak dlouho trvá, než se budete lépe léčit na štítnou žlázu?

Protože fyzický makeup každého člověka je trochu jiný a důvod pro hypotyreózu se může lišit, nalezení nejlepšího vzorce pro vás bude osobní zkušeností. Může trvat několik týdnů, protože maximální účinek levotyroxinu může trvat 4-6 týdnů dosáhnout (DailyMed, 2019). Jak dlouho trvá, než se budete cítit lépe po zahájení léčby štítnou žlázou, závisí na věcech, jako je dávkování, načasování, další zdravotní stavy, vaše celkové zdraví a další.

Jak levothyroxin působí?

Levotyroxin nahrazuje primární hormon produkovaný štítnou žlázou, který si již nedokáže sám vyrobit. Pečlivě dodržujte pokyny svého poskytovatele zdravotní péče o tom, kdy a kolik máte každý den užívat. Například vám může být doporučeno, abyste užívali stejnou dávku denně nebo různé množství v různé dny v týdnu.

Váš poskytovatel zdravotní péče zkontroluje hladinu vašeho hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) pomocí krevních testů, aby zjistil, zda jsou hormony štítné žlázy v rovnováze; vysoký TSH znamená, že potřebujete více hormonu štítné žlázy a naopak.

Pravděpodobně budete muset po zbytek života užívat náhradu hormonů štítné žlázy; jakmile přestanete, příznaky hypotyreózy se pravděpodobně vrátí.

Dávkování

Váš poskytovatel zdravotní péče odhadne, jakou dávku léku na náhradu štítné žlázy vám může poskytnout na základě věcí, jako je váš věk, váha, proč máte nízké hladiny hormonů štítné žlázy a další faktory. Na dávkování mohou mít vliv i jiné léky, které užíváte - informujte svého poskytovatele o jakýchkoli dalších lécích, které užíváte, včetně lékařských předpisů, léků bez předpisu a doplňků stravy.

Levothyroxin je nejúčinnější, pokud ho užíváte nalačno, 30-60 minut před jídlem (DailyMed, 2019). Chcete-li maximalizovat účinnost, neužívejte uhličitan vápenatý (jako v antacidách v prodeji) nebo doplňky železa, protože mohou zabránit vstřebávání levotyroxinu. Inhibitory protonové pumpy, jako je omeprazol (značka Prilosec) a další antacida (značky Maalox, Mylanta atd.), Mohou také snížit účinnost, protože snižují absorpci levotyroxinu.

Možná budete muset časem upravit dávkování. Poskytovatelé zdravotní péče často začínají lidi s nízkou dávkou, aby si zvykli na hormonální substituční lék a předcházeli příznakům hypertyreózy.

Buď trpělivý; je běžné počkat několik týdnů, než se začnete cítit lépe. Thyroxin působí pomalu a může trvat nějakou dobu, než se hladiny tohoto hormonu zvýší na cílovou hladinu. V typickém scénáři bude váš poskytovatel zdravotní péče poté testovat vaši hladinu TSH 4-8 týdnů zjistit, jak jste odpověděli (Garber, 2013). Časem dosáhnete správného dávkování - a můžete v něm pokračovat velmi dlouho.

Vedlejší efekty

Léčba štítné žlázy může způsobit řadu vedlejších účinků, zvláště když vy a váš poskytovatel zdravotní péče hledáte správnou dávku pro vás. Většina vedlejších účinků levotyroxinu je podobná příznakům hypertyreózy. Obvykle naznačují, že dostáváte příliš mnoho drogy - jinými slovy příliš mnoho hormonu štítné žlázy.

proč je mléko obohaceno vitamínem d

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal a Varování černé skříňky pro levotyroxin (FDA, 2017): Nepoužívejte hormony štítné žlázy, jako je levotyroxin, na hubnutí nebo k léčbě obezity. Velké dávky levotyroxinu mohou vést k vážným a život ohrožujícím účinkům.

Časté nežádoucí účinky levotyroxinu zahrnují (DailyMed, 2019):

 • Neschopnost snášet vysoké teploty (nesnášenlivost tepla)
 • Horečka
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Ztráta váhy
 • Únava
 • Hyperaktivita
 • Nadměrné pocení (hyperhidróza)
 • Nervozita / úzkost
 • Ztráta vlasů
 • Snížená minerální hustota kostí
 • Svalové třesy
 • Průjem
 • Nepravidelné menstruační cykly
 • Problémy s plodností

Mohou se objevit závažné nežádoucí účinky, zvláště pokud je dávka levotyroxinu příliš vysoká. Jedná se zejména o srdce a může zahrnovat (DailyMed, 2019):

 • Vysoký krevní tlak
 • Srdeční selhání
 • Bolest na hrudi (angina pectoris)
 • Srdeční infarkt (infarkt myokardu)
 • Rychlý srdeční rytmus (tachykardie nebo palpitace)
 • Nepravidelný srdeční rytmus (arytmie)
 • Srdeční zástava (srdce přestane fungovat)

Pokud se u vás vyskytne některý z těchto nežádoucích účinků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy mluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče

Pokud ani po týdnech, kdy se pokoušíte stanovit správné dávkování léků na štítnou žlázu, stále nemůžete otřesit ten pocit nevolnosti - jste v depresi, taháte se celý den nebo se obecně necítíte dobře - promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče. Pokud během léčby otěhotníte, informujte svého poskytovatele, protože hormony štítné žlázy hrají zásadní roli ve vývoji vašeho dítěte (NIDDK, 2017). Nakonec, pokud se u Vás vyskytne některý z uvedených nežádoucích účinků, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.

Váš poskytovatel může zkontrolovat, zda jsou vaše hladiny TSH normální, a také vás vyhodnotit na příznaky jiných zdravotních stavů. Nikdy nepřestávejte užívat léky bez pokynů od poskytovatele zdravotní péče.

Reference

 1. Chiovato, L., Magri, F., & Carlé, A. (2019). Hypotyreóza v kontextu: Kam jsme byli a kam jdeme. Advances in Therapy, 36 (S2), 47–58. https://doi.org/10.1007/s12325-019-01080-8; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6822815/#:~:text=Hypothyroidism%20affects%20up%20to%205,f%%20estimated%205%25%20being%20undiagnosed.
 2. DailyMed: tableta sodné soli levotyroxinu (2019). Citováno dne 8. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=fce4372d-8bba-4995-b809-fb4e256ee798
 3. Garber, J. R., Cobin, R. H., Gharib, H., Hennessey, J. V., Klein, I., Mechanick, J. I.,… Kenneth A. Woeber For The American Association. (2012). Pokyny pro klinickou praxi pro hypotyreózu u dospělých: Sponzorováno Americkou asociací klinických endokrinologů a Americkou asociací štítné žlázy. Štítná žláza, 22 (12), 1200–1235. https://doi.org/10.1089/thy.2012.0205 ; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23246686/
 4. Národní institut pro diabetes a poruchy trávení a ledvin (NIDDK) - hypotyreóza (2016). Citováno 8. října 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypotyreóza
 5. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disorders (NIDDK) - Graves ‘Disease (2017). Citováno 8. října 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/graves-disease
 6. Národní institut pro diabetes a poruchy trávení a ledvin (NIDDK) - Onemocnění štítné žlázy a těhotenství (2017). Citováno 8. října 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/pregnancy-thyroid-disease
 7. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - sodné tablety levotyroxinu (2017) Citováno dne 8. října 2020 od https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2017/021342s023lbl.pdf
Vidět víc