Jak dlouho trvá působení meloxikamu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Čas, za který vám meloxikam poskytne úlevu od bolesti, závisí na předepsané dávce a závažnosti vašeho základního stavu. Zatímco některým jedincům se může do dvou až tří týdnů po zahájení léčby dostat úlevy, úplné účinky mohou trvat měsíce.

Meloxikam, nesteroidní protizánětlivý lék na předpis (NSAID), který se nejčastěji používá k léčbě bolesti a otoků spojených se zánětlivými stavy, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida, je silnější než léky proti bolesti, které jsou dostupné v obchodech jako Advil a Motrin.Životně důležité orgány

 • Upozornění na černou skříňku: Meloxikam může zvýšit riziko srdečních záchvatů a mozkových příhod, zejména u lidí se srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory. Toto riziko může být vyšší, pokud užíváte meloxikam dlouhodobě. Meloxikam by neměl být používán k léčbě bolesti těsně před nebo po operaci srdce, jako je postup bypassu koronární arterie (CABG). Meloxikam může také zvýšit riziko vzniku žaludečních vředů, krvácení a děr (perforací) v žaludku nebo střevech.
 • Meloxikam je NSAID (nesteroidní protizánětlivý lék) používaný k léčbě bolesti a zánětu spojených s onemocněními, jako je revmatoidní artritida a osteoartritida.
 • Meloxikam může během dvou nebo tří týdnů zlepšit některé příznaky osteoartrózy a revmatoidní artritidy.
 • Ti, kteří užívají vyšší dávky tohoto NSAID, mohou během této doby zaznamenat větší úlevu.
 • Plné účinky meloxikamu mohou trvat šest měsíců, než se plně projeví.

Dokonce i jeden den může být dlouhá doba, kdy trpíte bolestí a otoky artritidy, takže rychlá úleva je obzvláště důležitá při zahájení jakékoli nové léčby. Výzkum ukazuje, že lidé s revmatoidní artritidou (RA) mohou začít pociťovat úlevu již po třech týdnech léčby. Studie, která testovala NSAID pouze po dobu tří týdnů našel významné zlepšení v ranním kloubu pacientů bolest na konci studie (Reginster, 1996).

U pacientů s osteoartrózou (OA) může dojít ke zlepšení bolesti kloubů ještě rychleji. Výzkumní pracovníci zaznamenal důkaz, že meloxikam fungoval už po dvou týdnech u pacientů, kterým byly podávány buď 7,5 mg nebo 15 mg denní dávky léku na předpis. Výsledky byly také závislé na dávce; ti, kterým byly podávány vyšší dávky meloxikamu, zaznamenali větší úlevu (Yocum, 2000).

Ale i když vaše příznaky nebudou po několika týdnech úplně zmírněny, váš poskytovatel zdravotní péče vás může požádat, abyste počkali. Jedna studie ukázala, že účinky léku během prvních šesti měsíců vzrostl léčby u pacientů s revmatoidní artritidou (Huskisson, 1996).

Co je meloxikam?

Meloxicam je předpis NSAID schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě bolesti kloubů a záněty spojené s osteoartritidou (nejběžnější forma artritidy, obvykle způsobené opotřebením kloubů), revmatoidní artritidou (chronický zánětlivý stav) a juvenilní revmatoidní artritidou (což je RA postihující děti ve věku od 2 let) (FDA, 2012). Žádný z těchto stavů nelze vyléčit, ale NSAID, jako je meloxikam, mohou zvládat bolest spojenou se zánětem kloubů.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Meloxikam lze také použít mimo označení k léčbě bolesti způsobené vzplanutím dny. Dna je bolestivý typ artritidy charakterizovaný náhlou bolestí, zarudnutím a otokem, který nejčastěji postihuje jeden kloub palce a může se objevit v kterémkoli kloubu v těle. Vyplývá to z a hromadění kyseliny močové v těle a vzplanutí může být vyvoláno řadou faktorů chování u vnímavých jedinců (Jin, 2012). Některá jídla, jako jsou měkkýši a červené maso, a léky, jako je aspirin a některá diuretika (pilulky na vodu) zvýšit úrovně kyseliny močové v těle (ACR, 2019). Zatímco vyhýbání se spouštěčům je zásadní pro prevenci vzplanutí dny, meloxikam lze použít ke zvládnutí příznaků dny (Gaffo, 2019).

nejlepší dávka/načasování ashwagandhy

Meloxikam byl také používán mimo označení k léčbě bolesti spojené s ankylozující spondylitidou (AS) , chronický zánětlivý stav páteře (Song, 2008). Tento stav také není léčitelný, ale NSAID mohou zvládat bolesti kloubů a zad spojené s ním (NIH, 2020).

Nežádoucí účinky meloxikamu

Nejběžnějšími vedlejšími účinky meloxikamu jsou průjem, poruchy trávení (dyspepsie) a příznaky podobné chřipce (FDA, 2012). Bolesti hlavy, závratě, kožní vyrážky a další gastrointestinální problémy, jako je pálení žáhy, nevolnost a plyn jsou také možné vedlejší účinky (DailyMed, 2019).

FDA vydal varování před černou skříní, nejzávažnějším poradenstvím vydaným touto skupinou, ohledně závažných vedlejších účinků tohoto léku na gastrointestinální systém (GI). Meloxikam může zvýšit vaše riziko krvácení, stejně jako riziko žaludečních vředů a perforací v žaludku nebo střevech. Tyto stavy mohou nastat bez varování a mohou být fatální. Starší lidé a lidé, kteří mají v minulosti problémy s GI užívající meloxikam, mají vyšší riziko těchto nežádoucích účinků (FDA, 2012). Meloxikam také narušuje srážení krve a zpomaluje čas srážení (Rinder, 2002; Martini, 2014). To může zvýšit riziko krvácení.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud pocítíte silnou bolest žaludku, která nezmizí, černou nebo krvavou stolici (dehtovitou stolici), závratě nebo ztrátu vědomí.

Meloxikam může způsobit závažné alergické reakce. Mezi příznaky alergické reakce patří kopřivka, potíže s dýcháním, dušnost nebo puchýřovitá kožní vyrážka. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (DailyMed, 2019).

Dávkování a názvy meloxikamu

Meloxicam je dostupný jako generikum a jako značková léčiva Mobic nebo Vivlodex. Generické i značkové tablety meloxikamu jsou k dispozici v dávkách 5 mg, 7,5 mg, 10 mg a 15 mg. Existuje několik forem tohoto léku. Meloxikam se dodává jako perorální suspenze (7,5 mg / 5 ml), dezintegrační tableta (dávky 7,5 mg a 15 mg) a intravenózní (IV) roztok (30 mg / ml), který se obvykle používá v nemocničním prostředí.

Většina lidí užívá jednu pilulku ústami denně. Pokud zapomenete užít dávku, užijte vynechanou dávku, jakmile si vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, vynechejte zapomenutou dávku a vezměte si další dávku jako obvykle. Neužívejte dvojnásobnou dávku. Tablety meloxikamu by měly být skladovány při pokojové teplotě a mimo dosah dětí.

30denní náklady na dodávky mezi 4 $ na více než 400 $ , ale mnoho pojistných plánů pokrývá meloxikam (GoodRx.com). Cena závisí na síle a na tom, zda si koupíte značkové nebo generické pilulky.

Interakce s meloxikamem

Kombinace meloxikamu s jinými NSAID (např. NSAID naproxen, acetaminofen nebo ibuprofen) zvyšuje pravděpodobnost vzniku gastrointestinálních problémů, jako je krvácení nebo vředy. IV meloxikam může také způsobit problémy s GI, i když se neberou ústy.

Některé léky vám mohou při zvýšeném riziku meloxikamu způsobit zvýšené riziko krvácení, protože tento lék na předpis ovlivňuje funkci krevních destiček - součást naší krve, která zastavuje krvácení. Z tohoto důvodu by se neměla s meloxikamem užívat léky na ředění krve (jako je warfarin), antiagregační látky (jako je aspirin), selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI) (DailyMed, 2019). Pití alkoholu při užívání meloxikamu také zvyšuje riziko problémů s krvácením (FDA, 2012).

Léky k léčbě vysokého krevního tlaku nemusí dobře fungovat, pokud se užívají s meloxikamem. Léky, které snižují krevní tlak (antihypertenziva), jako ACE inhibitory, blokátory receptorů pro angiotensin (ARB) nebo beta-blokátory mohou být méně účinné, pokud se užívají s meloxikamem (Fournier, 2012; Johnson, 1994).

Varování týkající se meloxikamu

FDA vydala varování před černým boxem pro meloxikam, což je varování před vážnými nebo život ohrožujícími komplikacemi, které mohou vzniknout při užívání tohoto léku. Upozornění na černou krabičku: Meloxikam může zvýšit riziko srdečních záchvatů a mozkových příhod, zejména u lidí se srdečními chorobami nebo jinými kardiovaskulárními rizikovými faktory. Toto riziko může být vyšší, pokud užíváte meloxikam dlouhodobě.

Meloxikam by neměl být používán k léčbě bolesti těsně před nebo po operaci srdce, jako je postup bypassu koronární arterie (CABG), jako NSAID zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mrtvice dodržování těchto postupů (Kulik, 2015). Meloxikam může také zvýšit riziko krvácení, ulcerací a děr (perforací) v žaludku nebo střevech (FDA, 2012).

NSAID, jako je meloxikam, by se také neměla užívat během třetího trimestru těhotenství. Tyto léky mohou interferovat s vývojem srdce plodu a přesměrovat tok krve v těle plodu, což může mít za následek progresivní srdeční problémy později (Bloor, 2013; Enzensberger, 2012).

Reference

 1. Americká vysoká škola revmatologie (ACR) (2019). Dna. Citováno dne 16. září 2020 z https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Gout
 2. Bermas, B.L. (2014). Nesteroidní protizánětlivé léky, glukokortikoidy a antirevmatická léčiva modifikující onemocnění pro léčbu revmatoidní artritidy před a během těhotenství. Current Opinion in Rheumatology, 26 (3), 334-340. doi: 10,1097 / bor.0000000000000054. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24663106/
 3. Bloor, M., & Paech, M. (2013). Nesteroidní protizánětlivé léky během těhotenství a zahájení laktace. Anesthesia & Analgesia, 116 (5), 1063-1075. doi: 10.1213 / ane.0b013e31828a4b54. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23558845/
 4. DailyMed (2019). Tableta meloxikamu. Citováno dne 16. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=d5e12448-1ca1-46a4-8de4-e8b94567e5a8
 5. Enzensberger, C., Wienhard, J., Weichert, J., Kawecki, A., Degenhardt, J., Vogel, M., & Axt-Fliedner, R. (2012). Idiopatická konstrikce plodu Ductus Arteriosus. Journal of Ultrasound in Medicine, 31 (8), 1285-1291. doi: 10.7863 / jum.2012.31.8.1285. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22837295/
 6. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (2012). Tablety Mobic (meloxikam) a perorální suspenze. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/012151s072lbl.pdf
 7. Fournier, J. P., Sommet, A., Bourrel, R., Oustric, S., Pathak, A., Lapeyre-Mestre, M., & Montastruc, J. L. (2012). Intenzifikace léčby nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) a hypertenzí: populační kohortní studie. Evropský žurnál klinické farmakologie, 68 (11), 1533–1540. doi: 10,1007 / s00228-012-1283-9. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22527348/
 8. Gaffo, A. L., MD, MsPH. (2019, 4. prosince). Léčba dny. Citováno 18. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-gout-flares/
 9. GoodRx.com (n.d.). Meloxikam. Citováno 16. září 2020 z https://www.goodrx.com/meloxicam
 10. Huskisson, E. C., Ghozlan, R., Kurthen, R., Degner, F. L. a Bluhmki, E. (1996). Dlouhodobá studie hodnotící bezpečnost a účinnost léčby meloxikamem u pacientů s revmatoidní artritidou. Rheumatology, 35 (Suppl 1), 29-34. doi: 10,1093 / revmatologie / 35.suppl_1.29. Citováno z https://academic.oup.com/rheumatology/article/35/suppl_1/29/1782379
 11. Jin, M., Yang, F., Yang, I., Yin, Y., Luo, J. J., Wang, H., & Yang, X. F. (2012). Kyselina močová, hyperurikémie a vaskulární onemocnění. Frontiers in bioscience (Landmark edition), 17, 656–669. doi: 10,2741 / 3950. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3247913/
 12. Johnson, A. G., Nguyen, T. V. a Day, R. O. (1994). Ovlivňují nesteroidní protizánětlivé léky krevní tlak? Metaanalýza. Annals of internal medicine, 121 (4), 289–300. doi: 10,7326 / 0003-4819-121-4-199408150-00011. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8037411/
 13. Martini, A. K., Rodriguez, C. M., Cap, A. P., Martini, W. Z., & Dubick, M. A. (2014). Acetaminofen a meloxikam inhibují agregaci a koagulaci krevních destiček ve vzorcích krve od lidí. Krevní srážlivost a fibrinolýza, 25 (8), 831-837. doi: 10,1097 / mbc.0000000000000162. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25004022/
 14. Národní instituty zdraví (NIH). (2014, 1. listopadu). Příznaky a příčiny peptických vředů (žaludečních vředů). Citováno 24. září 2020, z https://www.niddk.
 15. Národní instituty zdraví (NIH). (2020, 17. srpna). Ankylozující spondylitida - Genetická domácí reference - NIH. Citováno 22. září 2020 z https://ghr.nlm.nih.gov/condition/ankylosing-spondylitis
 16. Reginster, J. Y., Distel, M. a Bluhmki, E. (1996). Dvojitě zaslepená třítýdenní studie porovnávající účinnost a bezpečnost přípravku Meloxicam 7,5 mg a Meloxicam 15 mg u pacientů s revmatoidní artritidou. Rheumatology, 35 (Suppl 1), 17-21. doi: 10,1093 / revmatologie / 35.suppl_1.17. Citováno z https://www.researchgate.net/profile/Erich_Bluhmki/publication/14569192_A_Double-Blind_Three-Week_Study_to_Compare_the_Efficacy_and_Safety_of_Meloxicam_75_mg_and_Meloxicam_15_mg_in_Patients_with_Rheumatoid_Arthritis/links/599d516745851574f4b258e4/A-Double-Blind-Three-Week-Study-to-Compare-the-Efficacy-and-Safety- of-Meloxicam-75-mg-and-Meloxicam-15-mg-in-Pacienti-s-revmatoidní-artritidou.pdf
 17. Rinder, H. M., Tracey, J. B., Souhrada, M., Wang, C., Gagnier, R. P., & Wood, C. C. (2002). Účinky meloxikamu na funkci krevních destiček u zdravých dospělých: Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. The Journal of Clinical Pharmacology, 42 (8), 881-886. doi: 10.1177 / 009127002401102795. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12162470/
 18. Song, I. H., Poddubnyy, D. A., Rudwaleit, M., & Sieper, J. (2008). Výhody a rizika léčby ankylozující spondylitidou nesteroidními protizánětlivými léky. Artritis & Rheumatism, 58 (4), 929-938. doi: 10,1002 / čl. 23775. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18383378/
 19. Yocum, D. (2000). Bezpečnost a účinnost meloxikamu při léčbě artrózy. Archives of Internal Medicine, 160 (19), 2947-2954. doi: 10,1001 / archinte.160.19.2947. Citováno z https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullar Article/485487
Vidět víc