Jak lisinopril působí v těle

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Představte si úzkou dvouproudovou silnici. Není tam moc místa pro auta, že? Pravděpodobně náchylný ke skutečnému provozu. Nyní si představte, že někdo prochází a staví osmproudovou dálnici. Takto funguje lisinopril, ale místo silnic jsou to vaše krevní cévy. Lisinopril a další ACE inhibitory působí uvolněním krevních cév a jejich rozšířením, což snižuje tlak krve v těchto cévách (neboli váš krevní tlak).

Životně důležité orgány

 • Lisinopril (značka Zestril) se používá k léčbě vysokého krevního tlaku, srdečního selhání a ke zlepšení míry přežití po infarktu.
 • Lisinopril je inhibitor angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), třída léků, která snižuje krevní tlak blokováním enzymu, který normálně stahuje krevní cévy.
 • ACE inhibitory jsou nejčastěji léčbou první linie vysokého krevního tlaku.
 • Lidé, kteří jsou těhotní nebo mají v anamnéze angioedém nebo onemocnění ledvin, by neměli užívat lisinopril.

Vysoký krevní tlak je zajímavé stvoření, protože i když 45% procent dospělých ve Spojených státech mají tuto podmínku, jeden ze tří vůbec netuší, že ji mají (Ostchega, 2020; Wall, 2014). Pokud vám to nestačí na to, abyste se dostali na kontrolu, o co jde? Samotný vysoký krevní tlak nemusí být obtěžující, ale může způsobit skutečné poškození celého těla. Ve skutečnosti je zodpovědný za polovinu všech mrtvic a infarktů - a jeden z každých šesti úmrtí po celém světě (Arima, 2011).

Co způsobuje vysoký krevní tlak? A mnoho věcí mohou přispět, ale některé z hlavních patří: rodinná anamnéza vysokého krevního tlaku, obezita, zvyšující se věk, základní zdravotní stavy, jako je cukrovka, kouření cigaret a nezdravá strava (Oparil, 2018).

jak získat 10palcový penis

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Pokud jde o snížení krevního tlaku, existuje spousta dobrých možností. Výběr toho, který vám vyhovuje, je obvykle funkcí toho, jak vaše tělo reaguje na léky. Například inhibitory ACE, jako je lisinopril, blokují enzym zvaný ACE. Tento enzym produkuje hormon zvaný angiotensin II, který pomáhá regulovat krevní tlak tím, že způsobuje zúžení krevních cév. Blokováním produkce angiotensinu II udržuje lisinopril krevní cévy otevřené a uvolněné snížení krevního tlaku (Lopez, 2020).

náklady na injekce testosteronu bez pojištění

Jak lisinopril funguje

Co vlastně ACE inhibitory dělají v těle, aby snížily váš krevní tlak?

Zpět k naší dopravní metaforě: Vaše krevní cévy jsou jako silnice, které přenášejí vaši krev do různých oblastí vašeho těla. Když máte vysoký krevní tlak, tyto cesty jsou malé a úzké jako dvouproudová dálnice a jednou z věcí, které tyto cesty udržují malé, je enzym zvaný angiotensin II . Inhibitory ACE fungují tak, že blokují tento enzym, což umožňuje rozšíření silnic (vašich krevních cév) (myslím na 8proudovou superdálnici), takže již není žádný provoz (Fountain, 2020).

A i když to nemusí být pravda při ranním dojíždění, někdy je dobrý provoz v cévách dobrá věc. Udržování určitého krevního tlaku na určité úrovni je důležité pro zajištění toho, aby se vaše krev dostala všude, kam potřebuje, například do mozku, když stojíte. Problémy nastávají, když je tento tlak příliš vysoký.

Veškerý tento provoz ve vašich krevních cévách je může poškodit, což vede k problémům jak v samotných krevních cévách (ateroskleróza), tak ve vašich orgánech (jako jsou ledviny a srdce), takže je důležité podstoupit léčbu.

Spolu s farmakoterapií se doporučují změny životního stylu, aby se udržel vysoký krevní tlak na uzdě. Jíst zdravě, pravidelně cvičit, přestat kouřit a zvládat stres je jen několik pozitivních kroků, které můžete podniknout k udržení normálního krevního tlaku. Pokud tyto kroky nedělají práci samostatně, může vám váš poskytovatel zdravotní péče doporučit jeden nebo více léky k jeho léčbě (DailyMed, 2017).

pomáhá vám očista tlustého střeva zhubnout

Krevní tlak a dieta DASH: je prokázáno, že pomáhá?

7 minut čtení

Na co se ještě lisinopril používá?

Kromě svého použití k léčbě vysokého krevního tlaku lze lisinopril také použít k léčbě jiné podmínky , včetně (FDA, 2014):

 • Srdeční selhání: Pokud se vysoký krevní tlak neléčí, krevní cévy se zhoustnou a stanou se méně pružnými, čímž se sníží množství místa, kde může proudit krev. To klade větší důraz na vaše srdce, což zvyšuje riziko závažnějších problémů, jako je srdeční selhání a mrtvice. Tím, že lisinopril udržuje nízkou hladinu krevního tlaku, usnadňuje pumpování srdce a pomáhá zlepšit míru přežití u pacientů se srdečním selháním (Lopez, 2020).
 • Infarkty: Inhibitory ACE se také používají ke zlepšení míry přežití u pacientů po infarktu myokardu nebo po infarktu. Pokud je lisinopril podán stabilnímu pacientovi do 24 hodin po infarktu myokardu snižuje riziko úmrtí a může pomoci předcházet budoucím infarktům (FDA, 2014).

Jak užívat lisinopril - a kdo by ho neměl užívat

Lisinopril je perorální tableta, která se obvykle užívá jednou denně, v závislosti na stavu, na který se používá. Lék je dostupné v dávkách 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg, 30 mg a 40 mg (FDA, n.d.). Zatímco tato droga byla považována za bezpečnou pro dospělé a děti ve věku od 6 let pro použití k léčbě hypertenze, vždy si předem promluvte s poskytovatelem zdravotní péče, protože lisinopril s sebou nese rizika určitých vedlejších účinků, na které se podíváme v následující části.

Lisinopril může být nebezpečný, když se mísí s jinými léky nebo pro lidi se základními zdravotními podmínkami. Těhotné ženy by neměly užívat ACE inhibitory protože tyto léky jsou toxické pro rostoucí plod (DailyMed, 2017). Bezpečnost lisinoprilu pro kojící ženy dosud nebyla stanovena. Dětem mladším 6 let by neměl být lisinopril podáván. Pokud máte nebo jste někdy měli některou z níže uvedených podmínek, také vyhnout se užívání tento lék (FDA, 2014):

 • Angioedém
 • Nemoc ledvin
 • Vysoká hladina draslíku v krvi
 • Nízký krevní tlak
 • Nemoc jater
 • Alergie na ACE inhibitory

Potenciální vedlejší účinky lisinoprilu

Běžný vedlejší efekty při užívání lisinoprilu se mohou objevit bolesti hlavy, suchý kašel, bolest na hrudi, závratě, mdloby a hypotenze (DailyMed, 2017). Ve skutečnosti, studie nalezeny že zhruba 20% jedinců přestává užívat ACE inhibitory kvůli vedlejším účinkům - hlavním problémem je chronický kašel (Yilmaz, 2019). Pokud máte nežádoucí účinky, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče před ukončením léčby, protože může upravit dávku nebo doporučit jiný lék. Lisinopril také nese rizika pro další vážné reakce , včetně hyperkalemie, zhoršení funkce ledvin a závažných alergických reakcí (FDA, 2014).

Lisinopril je často předepisován jako kombinovaný lék s hydrochlorothiazid (značka Zestoretic) (FDA, n.d.). Hydrochlorothiazid je diuretikum, známé také jako pilulka na vodu, které pomáhá snižovat krevní tlak tím, že signalizuje tělu vylučování nadbytečné tekutiny. Nežádoucí účinky při užívání tohoto léku zahrnovaly : kašel, závratě, únava, hypotenze, gastrointestinální problémy, svalové křeče, vyrážka a slabost (DailyMed, 2019).

můžete u získat hpv z líbání

Hydrochlorothiazid: časté a závažné nežádoucí účinky

5 minut čtení

Lékové interakce s lisinoprilem

Protože se lisinopril často užívá spolu s jinými léky na krevní tlak, je důležité vědět, s kterými by mohl interagovat. Před užitím lisinoprilu se poraďte s poskytovatelem zdravotní péče, zvláště pokud užíváte některý z níže uvedených léků. To nezahrnuje všechny léky, které lisinopril může reagovat s, ale zde je třeba si uvědomit několik důležitých (FDA, 2014):

 • Diuretika (pilulky na vodu): Pacientům s hypertenzí mohou být také předepsána diuretika, která signalizují tělu uvolňování přebytečné soli a vody z těla. Užívání lisinoprilu s diuretiky může způsobit hypotenzi a hyperkalemii.
 • Antidiabetika: Inzulín a perorální hypoglykemické léky jsou příklady antidiabetik používaných ke správě hladiny cukru v krvi. Lisinopril může zvýšit riziko nízké hladiny cukru v krvi u lidí současně užívajících antidiabetika.
 • Nesteroidní protizánětlivé látky (NSAID): Nesteroidní protizánětlivé léky mohou být ve směsi s lisinoprilem nebezpečné, protože způsobují poškození ledvin a dokonce mohou u některých pacientů trpících onemocněním ledvin selhat.
 • Aliskiren: Aliskiren je další typ léku na krevní tlak, který se nazývá inhibitor reninu. Kombinace ACE inhibitorů s inhibitory reninu má potenciál pro vážné problémy, jako je hypotenze, hyperkalemie a selhání ledvin.
 • Lithium: Používá se ke zmírnění příznaků bipolární poruchy a může lithium dosáhnout toxických hladin v těle, pokud se užívá současně s lisinoprilem.
 • Zlato: Zlaté injekce se někdy používají jako terapie pro pacienty se stavem kloubů jako revmatoidní artritida (UpToDate, 2019). Interakce s lisinoprilem jsou vzácné, ale jejich použití společně může způsobit příznaky, jako je hypotenze, zrudnutí obličeje, nevolnost a zvracení.

Během užívání lisinoprilu se vyhýbejte alkoholu, protože zhoršuje některé vedlejší účinky, jako jsou závratě a mdloby. U ACE inhibitorů je také třeba se vyvarovat doplňků draslíku a náhrad solí obsahujících draslík.

Někteří lidé se zvýšeným krevním tlakem nebo v raných stádiích hypertenze možná nebudou potřebovat léky. Pokud máte podezření, že máte hypertenzi, promluvte si s lékařem o provedení testu. I když nemáte žádné příznaky, nechte si pravidelně kontrolovat krevní tlak - zvláště pokud máte nějaké rizikové faktory vysokého krevního tlaku nebo srdečních chorob. Jedním z důvodů, proč je hypertenze tak smrtící (a proč se o ní hovoří jako o tichém zabijákovi), je mnoho lidí žádné příznaky vůbec (Oparil, 2018).

Existuje také spousta věcí, které můžete udělat sami, abyste snížili riziko vzniku hypertenze nebo zabránili jejímu zhoršení. Udržujte si zdravou váhu tím, že zůstanete fyzicky aktivní a budete jíst zdravě. Začleňte do své stravy více čerstvého ovoce a zeleniny a omezte příjem soli a cukru. jiný doporučení zahrnovat omezení toho, kolik alkoholu pijete, dostatek spánku a zvládání stresu (CDC, 2020).

Reference

 1. American College of Cardiology (ACC). Rasové rozdíly v prevalenci a managementu hypertenze: krizová kontrola? (2020, 6. dubna). Citováno 18. října 2020 z https://www.acc.org/latest-in-cardiology/articles/2020/04/06/08/53/racial-disparities-in-hypertension-prevalence-and-management
 2. American Heart Association (AHA). Ateroskleróza. (2020, 26. listopadu). Citováno 5. prosince 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/about-cholesterol/atherosclerosis
 3. American Heart Association (AHA). Poznejte své rizikové faktory pro vysoký krevní tlak. (2017, 31. prosince). Citováno 17. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/why-high-blood-pressure-is-a-silent-killer/know-your-risk-factors-for-high- krevní tlak
 4. American Heart Association (AHA). Porozumění hodnotám krevního tlaku. (n.d.). Citováno 12. října 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/understanding-blood-pressure-readings
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - znáte své riziko vysokého krevního tlaku (2020, 24. února). Citováno 12. října 2020 z https://www.cdc.gov/bloodpressure/risk_factors.htm
 6. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Prevence High Blood Pressure (2019, 7. října). Citováno 12. října 2020 z https://www.cdc.gov/bloodpressure/prevent.htm
 7. DailyMed - ŠTÍTEK: tableta lisinoprilu (2017, 21. listopadu). Citováno 16. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/lookup.cfm?setid=5e3a6976-e6d6-4a3d-87bb-2c716de23506#ID_f660b4c9-2c43-4299-b01d-dff96e27ce91
 8. Dorans, K. S., Mills, K. T., Liu, Y., & He, J. (2018). Trendy v prevalenci a kontrole hypertenze podle pokynů American College of Cardiology / American Heart Association (ACC / AHA) z roku 2017. Journal of the American Heart Association, 7 (11). Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/jaha.118.008888#:~:text=We%20used%20data%20from%2038,108.2%20million%20in%202015%E2%80%932016
 9. Kochanek, K. D., Murphy, S. L., Xu, J., & Arias, E. (2019). Úmrtí: Konečná data pro rok 2017. Zprávy národních statistik života, 68 (9). Citováno z https://www.cdc.gov/nchs/data/nvsr/nvsr68/nvsr68_09-508.pdf
 10. Lopez, E. O., Parmar, M., Pendela, V. S., & Terrell, J. M. (2020). Lisinopril. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482230/
 11. Nakanishi, R., Baskaran, L., Gransar, H., Budoff, M., Achenbach, S. a kol. (2017). Vztah hypertenze ke koronární ateroskleróze a srdečním příhodám u pacientů s koronární CT angiografií. Hypertenze, 70 (2), 293-299. doi: 10,1161 / HYPERTENSIONAHA.117.09402. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5518701/
 12. Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus (NIH) - škodlivé interakce (2014). Citováno dne 20. října 2020 z https://www.niaaa.nih.gov/publications/brochures-and-fact-sheets/harmful-interactions-mixing-alkohol-with-medicines
 13. Oparil, S., Acelajado, M. C., Bakris, G. L., Berlowitz, D. R., Cifkova, R.,… Whelton, P. K. (2018). Hypertenze. Nature Reviews Disease Primers, 4 , Citováno z https://doi.org/10.1038/nrdp.2018.14
 14. Suchard, M. A., Schuemie, M. J., Krumholz, H. M., You, S., Chen, R., ... Ryan, P. R. (2019). Komplexní srovnávací účinnost a bezpečnost antihypertenzivních léků první linie. The Lancet, 394 (10211), 1816-1826. doi: 10.1016 / S0140-6736 (19) 32317-7. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31668726/
 15. UpToDate - Volba farmakoterapie u primární (esenciální) hypertenze (září 2020). Citováno dne 18. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/choice-of-drug-therapy-in-primary-essential-hypertension?topicRef=3815&source=see_link
 16. UpToDate - Hlavní vedlejší účinky terapie zlatem (říjen 2019). Citováno dne 18. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/major-side-effects-of-gold-therapy
 17. US Food and Drug Administration (FDA) - Highlights of Prescribing Information, ZESTRIL (June 2018). Citováno 17. října 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/019777s064lbl.pdf
 18. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - ZESTORETIC (lisinopril a hydrochlorothiazid) (n.d.). Citováno 15. října 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2009/019888s045lbl.pdf
 19. Whelton, P. K., Carey, R. M., Aronow, W. S., Casey, D. E., Collins, K. J. a kol. (2017). Pokyny z roku 2017 pro prevenci, detekci, hodnocení a zvládání vysokého krevního tlaku u dospělých: Zpráva pracovní skupiny American College of Cardiology / American Heart Association o pokynech pro klinickou praxi. Hypertenze, 71 (6). Citováno z doi: 10.1161 / HYP.0000000000000065. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/HYP.0000000000000065
 20. Yilmaz Insu. (2019). Inhibitory enzymu konvertujícího angiotenzin vyvolávají kašel. Turkish Thoracic Journal, 20 (1). doi: 10,5152 / TurkThoracJ.2018.18014. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30664425/
Vidět víc