Jak se co nejrychleji zbavit oparu

Jak se co nejrychleji zbavit oparu

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Nejlepší opar je ten, který se nikdy neobjeví. Naštěstí mohou být antivirové léky velmi účinné při potlačení viru, který způsobuje opary, a při prevenci propuknutí ohnisek, což však vyžaduje jejich pravidelné užívání, o čemž se za chvíli pojednáme. Pokud to však čtete, je velká šance, že vám jeden nebo více propuklo kolem úst, což naznačuje, že máte virus oparu způsobující virus herpes simplex nebo HSV-1. Skutečnost, že většina lidí má HSV-1, není ani zde, ani tam. Chceš to pryč, stati. Pojďme na to.

kolik ashwagandhy byste měli vzít

Životně důležité orgány

 • Opary jsou extrémně časté; způsobené virem HSV-1 (herpes simplex 1 nebo orální herpes) se často vyskytují jako puchýře na vnější straně úst, v blízkosti rtů.
 • Několik antivirových léků na opary je k dispozici na lékařský předpis a může zkrátit dobu hojení.
 • Léčba oparů na přepážce může příznaky zkrátit.
 • Studie zjistily, že může být účinná jedna alternativní léčba oparů; není dostatek důkazů na podporu dalších populárních doporučení.

Jak se rychle zbavit oparu

Opary se obvykle vymizí samy, bez lékařského zásahu, během dvou až čtyř týdnů.

Existují však věci, které můžete udělat pro urychlení procesu hojení. K dispozici je několik antivirových léků, které mohou zkrátit dobu hojení. Mezi antivirotika předepsaná na opary patří valaciklovir (Valtrex), acyklovir (Xerese, Zovirax), famciklovir (Famvir) a penciklovir (Denavir).

Pokud se u vás často objevují opary, může vám lékař doporučit, abyste pravidelně užívali antivirotika, jako je valacyklovir, k jejich potlačení. (Můžete také chtít udělat, abyste zajistili, že opar vás nebude doprovázet na speciální událost, jako je vaše dovolená, svatba, setkání ve škole atd.)

reklama

Efektivní léčba na opary

Klid a léčba na předpis, kterou potřebujete, bez nepříjemných výletů do lékárny.

Zjistit více

Domácí léky a ošetření na opar

Abreva (dokosanol) je volně prodejná mast na opary, která může zkrátit dobu hojení. Při prvních známkách příznaků nachlazení - jako je brnění - jej aplikujte na postiženou oblast podle pokynů v balení.

Chcete-li zmírnit bolest a nepohodlí, můžete také vyzkoušet tyto strategie:

 • Naneste balzám na rty nebo zvlhčovač. Na rty použijte balzám na rty nebo zvlhčovač s opalovacím krémem (například oxid zinečnatý). Udržování vlhkých ran - bez ohledu na to, kde jsou na těle - je jedním z nejlepších způsobů, jak urychlit hojení. To je obzvláště důležité u oparů - ujištění, že vaše rty nejsou příliš suché, vám zabrání v oživení oblasti, když se usmíváte, jíte nebo pijete.
 • Vyzkoušejte krémy proti bolesti. Volně prodejné krémy nebo masti, které obsahují lidokain nebo benzokain, mohou zmírnit bolest oparů. Populární značkou je Orajel, i když jsou k dispozici generické ekvivalenty (a formy na předpis).
 • Použijte studený obklad. Nanesení chladného a vlhkého hadříku na postiženou oblast může zmírnit podráždění a pomoci odstranit krustu.
 • Na zmírnění nepohodlí si vezměte léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen.

Alternativní léčba oparu

Alternativní léčba oparů zahrnuje:

 • Snižování stresu. Pokud zjistíte, že vaše opary jsou vyvolány stresem a úzkostí, mohou vám pomoci relaxační techniky, jako je bdělost, meditace, dechová cvičení a fyzická aktivita.
 • Aloe vera gel. Ve studiích bylo prokázáno, že gel z aloe vera má protizánětlivé a antivirové účinky. Podle studie z roku 2016 zveřejněno v Journal of Dentistry , gel z aloe vera inhiboval růst HSV-1 ve zkumavkách a mohl by být užitečnou topickou léčbou pro orální infekce HSV-1 bez významné toxicity, zjistili vědci (Rezazadeh, 2016).
 • Lysin. Lysin, aminokyselina, která je k dispozici jako orální doplněk a jako krém, byl doporučen k léčbě a prevenci oparů. V přehledu studií z roku 2017 zveřejněno v časopise Integrativní medicína Vědci zjistili, že dávky vyšší než 3 g denně mohou pomoci uklidnit příznaky oparu a zlepšit průjem, ale důkazy nejsou dostatečné pro to, aby je lékaři mohli doporučit, a tato dávka může být pro lidi s kardiovaskulárním onemocněním nebo onemocněním žlučníku riskantní (Mailoo, 2017).
 • Propolis. Tato masť, známá také jako syntetický včelí vosk, byla nabízena ke zkrácení trvání oparu a ke snížení související bolesti. Ale a 2017 metaanalýza studií o propolisu a oparu zveřejněném v časopise Na základě důkazů doplňková a alternativní medicína našel neprůkazné důkazy na podporu těchto tvrzení a požadoval další studie (Sung, 2017).
 • LED zařízení. Zařízení, která využívají LED světlo, byla online nabízena jako zařízení, které dokáže zrychlit dobu hojení oparů a vředů. Chybí studie ve vědeckých časopisech, které by tyto tvrzení podporovaly.

Nyní, když víte o některých způsobech, jak zmírnit opar, pojďme se podívat na to, co jsou opary, co nejsou, jak se šíří a proč se vůbec stávají.

Co je opar?

Opary, známé také jako puchýře na horečku, jsou způsobeny virem HSV-1 (herpes simplex virus 1, alias orální herpes). HSV-2 (virus herpes simplex 2) je forma viru odpovědného za genitální opar, i když si můžete nakazit kteroukoli formu viru na ústech nebo na genitáliích.

Opary mají obvykle podobu puchýřů na rtech nebo v jejich blízkosti (známých jako rumělková hranice). Mají tendenci se objevovat ve třech fázích:

kolik l citrulinu mám brát na ed
 1. Brnění, pálení nebo svědění: Oparu může předcházet svědění, pálení nebo brnění kolem rtů po dobu asi jednoho dne. Poté se objeví malá, bolestivá skvrna (nebo více skvrn), kterou nahradí puchýř (nebo jejich shluk).
 2. Puchýře. Malé puchýře naplněné tekutinou se obvykle objevují tam, kde se rty setkávají s obličejem. (Opary se mohou také objevit kolem nosu nebo na tvářích.)
 3. Vytekání a krustování. Po několika dnech praskly malé puchýře. Otevřené vředy vytekají tekutinou a poté se krustou. Tato krusta může na chvíli viset na obličeji (přečtěte si tip, jak to zmenšit).

Jakkoli vás může nachlazení vyvolat, nejste zdaleka sami: Podle Světové zdravotnické organizace je 67% lidí na celém světě infikováno HSV-1. Většina lidí virus nakazí jako děti, často od příbuzných - k jeho přenosu může stačit rychlé poplácání do obličeje. Ale většina lidí, kteří mají HSV-1, nevykazuje příznaky. Pouze asi 30% lidí s HSV-1 dostane opary, obvykle jednou nebo dvakrát ročně.

Na HSV-1 neexistuje žádný lék. Po infekci zůstává v těle navždy. První výskyt oparu je obvykle nejhorší, pokud jde o příznaky. Ale poté, co propukne opar, virus zůstane v nervových zakončeních těla a čeká na spuštění a opětovný výskyt.

Proč se vyskytují opary?

K propuknutí oparu může přispět několik faktorů, včetně:

 • Stres nebo úzkost
 • Nemoc, zejména chřipka nebo horečka
 • Sluneční světlo, vítr nebo zima
 • Únava
 • Slabost nebo změny imunitního systému
 • Poranění kůže, jako je poškrábání, poranění nebo kousnutí
 • Hormonální změny, včetně změn souvisejících s menstruací, těhotenstvím nebo menopauzou

Jak se šíří opary?

HSV-1 (orální opar) se šíří vystavením slinám nebo infikované pokožce - líbáním, orálním sexem nebo sdílením šálků, brček nebo nádobí.

Ačkoli jsou opary nejvíce nakažlivé, když jsou viditelné puchýře, můžete šířit HSV-1, i když nejsou přítomny žádné puchýře, a může být přenášen do úst nebo na genitálie. Orální sex může šířit HSV-1 na genitálie a HSV-2 do úst nebo rtů.

Opary vs. boláky

Je důležité vědět, že opary nejsou stejné jako opary.

 • Canker boláky jsou šedavé vředy, které se tvoří pouze na vnitřní straně úst, na jazyku nebo na měkkém patře. Opary se objevují mimo ústa a mají formu puchýřků na rtech nebo v jejich blízkosti.
 • Vředy nejsou způsobeny virem nebo bakteriemi. Odborníci si nejsou jisti, proč bolavé rány vybuchují, i když mají tendenci se vynořit v době stresu nebo snížené imunity nebo poté, co jste si poranili jazyk nebo vnitřek úst (např. Kousnutím při jídle nebo třeba při rodinné hádce) ).
 • Vředy nejsou nakažlivé - nelze je přenést na rty, ústa nebo genitálie jiné osoby. Ale opary jsou velmi nakažlivé.
 • Na rozdíl od oparů rány na rány nereagují na léky na předpis. Bolest můžete zmírnit některými volnoprodejnými procedurami, ale stejně jako u romantického traumatu, jediná věc, která vás uzdraví, je čas.

Pokud si nejste jisti, zda máte opar nebo bolavé rány, navštivte poskytovatele zdravotní péče. Budou vám schopni říct na první pohled a mohou vám poradit o strategiích pro urychlení doby hojení, zmírnění nepohodlí a zabránění přenosu na ostatní (pokud je to možné).

Nepokoušejte se nachladit!

Jak již bylo zmíněno, opary nejsou vředy. Něco jiného nejsou? Pupínky. Zatímco praskání pupíku může být rychlý, efektivní a hluboce uspokojivý způsob, jak snížit nevzhlednost pupíku, pokus o zmáčknutí oparu pravděpodobně vybuchne ve tváři - a na dalších místech.

Podívejte se, pupínky se tvoří, když kožní maz ucpává póry ve vaší pokožce. Opary jsou na druhé straně výsledkem infekčního viru (HSV-1). Dostaňte tuto infekční virovou tekutinu na prsty a riskujete šíření oparů do dalších částí těla nebo do těla někoho jiného. Takže se uvolněte, nedělejte to.

Opary, líbání a sex

Pokud máte opary, neznamená to, že byste se měli úplně vyhnout intimitě, ať už jde o randění, líbání nebo sex. Ale Americká asociace sexuálního zdraví doporučuje, abyste před orálním sexem nebo políbením někoho přímo na ústa počkali, dokud se opar nezahojí a oblast nebude vypadat normálně (ASHA, n.d.).

Vzhledem k tomu, že většina dospělých má orální opar, nedoporučujeme, aby osoba přestala mezi vypuknutím (pokud nejsou žádné známky nebo příznaky), úplně nebo úplně nakazit, jednoduše proto, že má orální opar, říká ASHA. Použití bariéry (například zubní přehrady) nebo kondomu při orálním sexu (i když kolem úst nejsou žádné příznaky) však může snížit riziko vzniku genitálního oparu.

Reference

 1. Americká asociace sexuálního zdraví (ASHA). (n.d.). Orální herpes. Citováno z http://www.ashasexualhealth.org/stdsstis/herpes/oral-herpes/
 2. Mailoo, V. J. a Rampes, S. (2017). Lysin pro profylaxi herpes simplex: přehled důkazů. Integrativní medicína (Encinitas, Kalifornie) , 16 (3), 42–46. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6419779/
 3. Rezazadeh, F., Moshaverinia, M., Motamedifar, M., & Alyaseri, M. (2016). Hodnocení aktivity anti HSV-1 gelového extraktu z aloe vera: studie in vitro. Journal of Dentistry - Shiraz University of Medical Sciences , 17 (1), 49–54. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26966709
 4. Sung, S. H., Choi, G. H., Lee, N. W. a Shin, B. C. (2017). Vnější použití propolisu na onemocnění ústní, kožní a pohlavní soustavy: Systematický přehled a metaanalýza. Na základě důkazů doplňková a alternativní medicína , 2017. , 8025752. doi: 10.1155 / 2017/8025752, https://www.hindawi.com/journals/ecam/2017/8025752/
Vidět víc