Jak nosní sprej zmírňuje příznaky alergie?

Jak nosní sprej zmírňuje příznaky alergie?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Dýchání nosem je obtížné, dokud senná rýma nebo jiné druhy alergií téměř neznemožňují. Můžete to počkat a být mizerný se všemi čicháním a kýcháním, nebo se můžete pokusit ulehčit ucpaný nebo rýmový nos nosním sprejem. Jaký typ nosního spreje byste si měli vybrat? Pojďme si rozdělit nejběžnější typy, abychom vám pomohli najít nejlepší řešení pro zmírnění příznaků alergie.

Životně důležité orgány

  • Nosní spreje jsou léky na předpis a volně prodejné léky, které mají pomoci zmírnit přetížení a další příznaky, které často doprovázejí alergie.
  • Existují čtyři hlavní typy nosních sprejů: steroidní, antihistaminový, fyziologický roztok a dekongestantní sprej.
  • Každý typ nosního spreje má své klady a zápory - a ne každý typ je vhodný pro každou situaci.

Co jsou to nosní spreje?

Nosní spreje jsou léky, které se používají k léčbě nosních příznaků, jako je zánět, kongesce a rýma. V mnoha případech jsou tyto příznaky způsobeny alergiemi, známými také jako alergická rýma. Ale na rozdíl od mnoha typů alergických léků, které se užívají orálně, se nosní spreje stříkají přímo na vnitřní stranu nosní dutiny pomocí sprejové lahve nebo tlakové nádoby.

Existují čtyři hlavní typy léčivých nosních sprejů prodávaných na lékařský předpis nebo na přepážce (OTC):

  • Dekongestant
  • Steroid
  • Solný
  • Antihistaminikum

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárny

Nalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistit více

Jak nosní spreje zmírňují alergie?

Přesně to, jak každý nosní sprej funguje, se liší v závislosti na jeho aktivní složce - a každý má své vlastní výhody a nevýhody při léčbě alergií.

Dekongestant (DNS)

Dekongestivní nosní spreje (DNS) zmírňují ucpání dočasným zmenšením krevních cév v nose (známé jako vazokonstrikce). Příklady zahrnují oxymetazolin, pseudoefedrin a fenylefrin. Tyto přísady se nacházejí ve značkách jako Afrin, Dristan, Sinex a Neo-Synephrine.

Výhody: Tyto spreje fungují rychle a během několika minut zmírňují přetížení.

Nevýhody: Dekongestivní nosní spreje by se NEMĚLY používat déle než 3–5 dní. Dlouhodobé používání může být nebezpečné a může způsobit stav známý jako přetížení odrazu nebo rhinitis medicamentosa. Odrazená kongesce je zvýšená kongesce, která je výsledkem nadužívání nosních sprejů s dekongestivním účinkem (Mehuys, 2014).

Steroid

Steroidní nosní spreje jsou obvykle go-to pro zmírnění příznaků alergie (Sur, 2015). Obsahují kortikosteroidy, třídu léků, které snižují zánět. Závažnější příznaky alergie mohou vyžadovat nosní sprej na předpis, ale OTC spreje s účinnými látkami, jako je triamcinolon acetonid (značka Nasacort) a flutikason propionát (značka Flonase), také pomáhají poskytnout úlevu.

Výhody: Snížením zánětu se dutiny mohou cítit méně přetížené, což usnadňuje dýchání.

Nevýhody: I když na začátku můžete zaznamenat určitou úlevu, steroidní nosní spreje jsou nejúčinnější po dlouhodobém a důsledném používání. Může trvat celý týden nebo déle, než pocítíte plné účinky, což znamená, že možná budete muset vypořádat se s příznaky několik dní nebo užívat jiné léky, abyste získali okamžitou úlevu. Pro dosažení nejlepších výsledků používejte steroidní nosní sprej po celou dobu trvání alergie.

Solný

Solné nosní spreje jsou nejjednodušší typ nosního spreje na alergie, protože nejsou lékem - obsahují pouze solný roztok.

Výhody: Je snadné jej nosit a používat a může pomoci vyplavit hlen, alergeny a jiné nečistoty z dutin dutin.

Nevýhody: Fyziologický roztok není lék, takže kromě čisticího účinku nemusí snížit některé z dalších obtěžujících příznaků alergií.

Antihistaminikum

Histamin je chemická látka produkovaná imunitním systémem, která se snaží zbavit tělo cizích útočníků. V případě alergické reakce se histamin uvolňuje v reakci na alergeny, jako jsou lupiny, roztoči a plísně. Výsledkem jsou nežádoucí příznaky, jako je kýchání, svědění a ucpaný nos.

Antihistaminové nosní spreje působí blokováním účinků histaminu. Mezi příklady patří azelastin (obchodní značky Astepro a Astelin) a olopatadin (obchodní značka Patanase).

Výhody: Antihistaminové nosní spreje fungují rychle - často do 30 minut.

Nevýhody: Tento typ nosního spreje je k dispozici pouze na lékařský předpis. Může také způsobit ospalost.

Nosní spreje mohou být účinným způsobem, jak získat úlevu od kongescí a dalších příznaků, které doprovázejí alergie, ale nejedná se o univerzální řešení. Nejlepší je promluvit si s poskytovatelem zdravotní péče o správné možnosti úlevy od alergií - krátkodobě i dlouhodobě.

Reference

  1. Mehuys, E., Gevaert, P., Brusselle, G., Hees, T. V., Adriaens, E., Christiaens, T.,… Boussery, K. (2014). Samoléčba při přetrvávající rýmě: nadužívání dekongestantů u poloviny pacientů. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, 2 (3), 313–319. doi: 10.1016 / j.jaip.2014.01.009
  2. Sur, D. K. C., & Plesa, M. L. (2015). Léčba alergické rýmy. Lékař Am Fam, 92 (11), 985–992
  3. Yuta A, Ogawa Y. (2013 pros.) Klinický přehled 33 případů rhinitis medicamentosa dekongestantním nosním sprejem. Arerugi = [Alergie], 62 (12): 1623-1630
Vidět víc